28.01.2022 м. Дніпро Справа № 908/1014/21
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Білецької Л.М. (доповідач),
суддів: Верхогляд Т.А., Вечірка І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження (без повідомлення - виклику сторін) апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж на рішення Господарського суду Запорізької області від 06.10.2021 (повний текст складено 18.10.2021, суддя Науменко А.О.) у справі № 908/1014/21
за позовом Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя”
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Ювілейний 16, 18, 18 А”
про стягнення 138 993 грн. 07 коп.
1. Короткий зміст обставин справи і рішення суду першої інстанції.
У серпні 2021 до Господарського суду Запорізької області звернулось ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж з позовом про стягнення з ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» недоврахованої електричної енергії в сумі 138 993,07 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 11.11.2020 при здійсненні технічної перевірки електроустановки відповідача, позивач виявив порушення відповідачем вимог п. 5.5.5, 8.2.5 ПРРЕЕ (відсутність засобів вимірювальної техніки та пломб з відбитками тавр ПАТ "Запоріжжяобленерго"). Порушення зафіксовано актом про порушення ПРРЕЕ від 11.11.2020 №100003768. На засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ енергопостачальник прийняв рішення про застосування до споживача оперативно-господарської санкції шляхом здійснення розрахунку недоврахованої електричної енергії у розмірі 50198 кВт.год. на загальну суму 138 993,07 грн., що оформлено протоколом №419.
Позов заявлено на підставі ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 15, 16, 526, 610 Цивільного кодексу України, Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312, Закону України "Про ринок електричної енергії".
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 06.10.2021 відмовлено в задоволенні позовних вимог, у зв'язку з наступним:
- з 01.07.2020 ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» взяло на власне обслуговування багатоквартирний будинок, розташований за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 18 та буд. 18А;
- в силу положень п.п.1.1., 1.1.2., 1.2.7., 2.2.1., 2.2.5. ПРРЕЕ, ст.ст. 382, 631 Цивільного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку», ст.ст. 56, 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» у спірних правовідносинах з 01.07.2020 відповідальним за стан електромереж всередині будинку №18, 18А по пр. Ювілейному є саме ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А»;
- акт про порушення №10003768, на підставі якого до відповідача застосовані оперативно-господарські санкції у вигляді стягнення 138 993,07 грн. вартості необлікованої електричної енергії, складений 11.11.2020, тобто після того, як багатоквартирний будинок (м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 18, 18А) передано в управління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А». Відповідальність за порушення ПРРЕЕ у вигляді сплати вартості необлікованої електроенергії повинно нести саме ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А»;
- крім того, 01.03.2021 між позивачем та відповідачем підписано додаткову угоду №4 про внесення змін до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №14418 від 01.01.2019, якою з договору вилучені акти розмежування балансової належності мереж та електричної відповідальності сторін за певними об'єктами, зокрема, житлові будинки по пр. Ювілейний, буд. №18, 18А. Пунктом 3 даної угоди застосовано норми ст. 631 Цивільного кодексу України та зазначено, що умови цієї додаткової угоди розповсюджуються на взаємовідносини між сторонами, які виникли, починаючи з 01.07.2020, по житловому будинку за адресою: пр. Ювілейний, 18, 18А. Вказане підтверджується заявою - приєднанням ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А»;
- позивач факт укладення додаткової угоди № 4 від 01.03.2021 про внесення змін до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №14418 від 01.01.2019 не заперечив. Доводи позивача, що вилучення з договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №14418 від 01.01.2019 акту розмежування балансової належності мереж та електричної відповідальності сторін щодо житлового будинку по пр. Ювілейний, 18, 18А, має обліковуватись з 01.03.2021, місцевий господарський суд визнав безпідставними.
2. Короткі узагальнені доводи апеляційної скарги.
Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду, позивач звернувся до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати прийняте 06.10.2021 судове рішення у даній справі, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Скаржник посилається на наступні обставини.
Згідно з рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 №520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя» управителями багатоквартирних будинків призначено, зокрема, ТОВ «КК «Місто для людей Запоріжжя». На виконання вищезазначеного рішення, позивачем переукладались договори про постачання електричної енергії із відповідними управителями, зокрема, з відповідачем було укладено договір №14418 від 01.11.2017. Згідно з пп. 8 п. 5.5.5. ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування.
Отже, враховуючи незмінність технічної документації при переукладанні договору про постачання електричної енергії 01.11.2017 та при приєднанні до публічного договору з розподілу від 01.01.2019, відповідач, як учасник ринку електричної енергії, прийняв на себе договірне зобов'язання щодо належного технічного стану вузла обліку та збереження приладів обліку зі всіма встановленими пломбами (які зазначені в акті про пломбування від 10.11.2014), за показами яких здійснюється розрахунок за фактично спожиту електричну енергію, та відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України повинен нести відповідальність за неналежне виконання взятих зобов'язань.
Договором про постачання електричної енергії №14418 від 01.11.2017 визначено кінцевого споживача послуг з користування електричною енергією - ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», який з 01.01.2019 приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
В порушення умов п. 6.2. Договору з розподілу, п.п. 1.2.15, 4.27 ПРРЕЕ, відповідач не повідомив письмово оператора системи про остаточне припинення користування електричною енергією, як це передбачено умовами договору розподілу. В той же час, відповідач зазначає, що третя особа (ОСББ «Ювілейний 16,18,18А») звернулась із заявою про розірвання договору з управління багатоквартирним будинком, який у подальшому було розірвано 30.06.2020.
На думку скаржника, відповідач, уклавши з ОСББ «Ювілейний 16,18,18А» договір №30/06/2020-04 про розірвання з 30.06.2020 послуг з управління будинком, був зобов'язаний з 01.07.2020 не тільки на підставі п.п. 7 п. 6.2 договору про надання послуг з розподілу письмово повідомити ПАТ «Запоріжжяобленерго» про такі дії, але й відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України вчинити розірвання договору в такій самій формі, що й договір. Відсутнє документальне підтвердження ініціювання розірвання договору з боку відповідача, в порядку, визначеному як умовами діючого Договору, так і ПРРЕЕ, після того, як йому стало відомо про створення ОСББ.
Таким чином, позивач вважає, що законодавець не передбачає можливості укласти договір про постачання електричної енергії із новим споживачем до розірвання договору із попереднім споживачем (аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, про що зазначено у п. 10.11 постанови від 04.07.2019 у справі №927/564/18).
Скаржник звертає увагу на те, що судом не надано належної оцінки обставинам в період дії договорів про постачання електричної енергії №14418 від 01.11.2017 та надання послуг з розподілу електричної енергії №14418 від 01.01.2019 до моменту укладання додаткової угоди №4 від 01.03.2021. Відповідач безперебійно споживав електричну енергію та користувався послугами з розподілу електричної енергії, відповідно, повинен нести відповідальність за зобов'язаннями, взятими на себе в рамках укладеного Договору. На день складання акту про порушення договір з розподілу №14418 від 01.01.2019 діяв, за умовами якого відповідач взяв на себе зобов'язання та повинен нести відповідальність за неналежне їх виконання.
На момент вигорання засобів комерційного обліку та складання акту невідповідності від 19.07.2020 відповідач був кінцевим споживачем послуг згідно договору з розподілу та ПРРЕЕ, що, на думку скаржника, підтверджується таким:
- лист від 06.05.2020, яким відповідач повідомляє про знищення всього комутаційного обладнання разом з пломбами та лічильниками на комунальне навантаження (освітлення) і ліфти внаслідок пожежі, яка відбулась 22.04.2021;
- акт від 19.07.2020 метрологічних характеристик на спірному об'єкті, який свідчить про проведення перевірки об'єкту та надання відповідачу вимоги про організацію вузла обліку (встановити розрахункові засоби обліку на межі балансової належності СПУЕ п.1.5.6.);
- лист від 29.09.2020 щодо звернення відповідача до позивача, за результатом виконання вищезазначеної вимоги про направлення інспектора для опломбування шафи обліку.
Щодо моменту, з якого третя особа набула статусу споживача електричної енергії, скаржник наголошу про те, що за аналізом положень п.п. 5.5.5., 1.2.15., 3.1.6., 3.1.9. ПРРЕЕ, ОСББ «Ювілейний16,18,18А» набуло статусу споживача лише після укладання публічного договору з розподілу, а саме з 01.03.2021, прийняло електроустановки в управління/експлуатацію та на відповідальне зберігання, що підтверджується актом про пломбування елементів розрахункового обліку та актом технічної перевірки від 12.11.2020. Факт набуття ОСББ статусу відповідальної особи за утримання в належному технічному стані електроустановки, збереження і цілісність прийнятих на відповідальне зберігання приладів обліку з встановленими пломбами, підтверджується актом №15390 від 12.11.2020 про пломбування електроустановки, актом №15391 від 12.11.2020 технічної перевірки, які містять початкові покази лічильників електричної енергії, з яких ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» й розпочало розрахунки з постачальником електричної енергії, що підтверджується листом ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» №6136 від 03.08.2021 (аналогічне викладено в поясненнях третьої особи, що містяться в матеріалах справи).
На думку позивача, з 01.07.2020 розповсюдження дії додаткової угоди №4 про розірвання договору з відповідачем від 01.03.2021 не створює для ОСББ «Ювілейний 16,18,18А» обов'язку щодо оплати недоврахованої електричної енергії за спірним актом про порушення, оскільки на час його складання ОСББ «Ювілейний 16,18,18А» не було споживачем електричної енергії в розумінні ПРРЕЕ і не брало на себе зобов'язань щодо організації та утримання вузла обліку, відповідно, не повинно нести відповідальності за невиконання таких зобов'язань.
Враховуючи, що відповідач до дня складання акту про порушення не повідомляв оператора системи про остаточне припинення користування електричною енергією (після підписання договору з ОСББ «Ювілейний 16,18,18А» про розірвання договору з управління багатоквартирним будинком) та не звертався із письмовою заявою про розірвання договору розподілу №14418 від 01.01.2019, на думку скаржника, зобов'язання з оплати вартості, як спожитої, так і недоврахованої електричної енергії відповідно до п. 8.7 договору розподілу та абз. 5 п. 4. 27 ПРРЕЕ покладаються на відповідача, як споживача електричної енергії та сторони за договором з розподілу, який був діючим на час складання акту про порушення.
Позивач вважає висновок суду першої інстанції про те, що з дня реєстрації ОСББ (третьої особи) укладання договору між відповідачем та ОСББ про розірвання договору №30/06/2020-04, підписанням акту прийняття технічної документації від 08.07.2020, ОСББ «Ювілейний 16,18,18А» взяло на себе зобов'язання за належний технічний стан електроустановки, збереження приладу обліку з встановленими пломбами - безпідставним, необґрунтованим та таким, що спростовується відсутністю на день складання акту про порушення та акту невідповідності метрологічних характеристик, договірних відносин стосовно об'єкту перевірки між позивачем та ОСББ.
Вказаний висновок суду, на думку скаржника, не узгоджується з матеріалами справи, ОСББ стало споживачем послуг електричної енергії лише з моменту підписання акту про пломбування від 12.11.2021 та укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.03.2021.
Позивач звертає увагу на те, що поза увагою залишився факт порушення, з огляду на предмет спору в даній справі - стягнення вартості недоврахованої електроенергії, є саме доведеність факту порушення ПРРЕЕ споживачем і даний факт доводиться актом про порушення. Судом першої інстанції не надано належної оцінки факту того, що рішення комісії з розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ від 17.12.2020 №10003768 відповідач у судовому порядку не оскаржував. Акт про порушення №10003768 від 17.12.2020 та протокол засідання комісії по розгляду акту є чинними, факти, встановлені у ньому, не спростовані, а отже, наявність вчиненого відповідачем порушення ПРРЕЕ не заперечене.
3. Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи.
Відповідач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення - без змін, з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу.
Третя особа підтримує позицію позивача з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу.
4. Рух справи у суді апеляційної інстанції.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 29.11.2021 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж на рішення Господарського суду Запорізької області від 06.10.2021 у справі № 908/1014/21; вирішено здійснювати розгляд апеляційної скарги в порядку письмового провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при ухваленні ним рішення, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, оскаржуване рішення слід залишити без змін з таких підстав.
5. Встановлені та неоспорені судом обставини справи і відповідні їм правовідносини.
У листопаді 2020 під час здійснення технічної перевірки електроустановки відповідача (пр. Ювілейний, буд. 18, 18А у м. Запоріжжя), у присутності особи, що допустила до перевірки (головного енергетика Запорізької філії ТОВ «Єврокомунсервіс» Юткіна Д.В.), виявлено відсутність засобів вимірювальної техніки та пломб з відбитками тавр ПАТ «Запоріжжяобленерго», що, на думку позивача, є порушенням вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018.
Порушення виявлено під час технічної перевірки та продемонстровано особі, яка допустила до перевірки.
У зв'язку із виявленим вищевказаного порушення представником позивача складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 11.11.2020 за №10003768. Особа, у присутності якої відбулась перевірка, не скористалась своїм правом підписання акту, як і правом внести до нього свої пояснення, зауваження або мотиви своєї відмови від його підписання.
Акт обстеження, що є додатком №2 до акту про порушення ПРРЕЕ, підписано представником споживача - ТОВ «Місто для людей Запоріжжя». Відмова від підписання акту про порушення ПРРЕЕ від 11.11.2020 зафіксована у присутності свідка (гр. ОСОБА_1 ), особу якого було встановлено за вимогами ПРРЕЕ.
Другий екземпляр акту разом з додатком №1 направлено рекомендованим листом на адресу споживача 13.11.2020, яка зазначена відповідачем в інформаційному листі щодо зміни адреси.
17.12.2020 відбулось засідання комісії з розгляду акту від 11.11.2020, про яке споживача було повідомлено, згідно з п. 11 акту про порушення ПРРЕЕ. Споживач не скористався своїм правом бути присутнім на засіданні комісії по розгляду акту.
За результатами розгляду вказаного акту затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії по акту про порушення ПРРЕЕ №10003768 від 11.11.2020 у розмірі 50198 кВт.год. на загальну суму 138 993,07 грн., що оформлено протоколом №419.
Розрахунок недоврахованої електричної енергії виконано за двома точками обліку:
- комунальне навантаження у розмірі 15 876 кВт.год. на суму 46 722,38 грн.;
- ліфти у розмірі 34 322кВт.год. на суму 92 270,69 грн.
Другий примірник протоколу засідання комісії від 17.12.2020, розрахунок по акту та рахунок на оплату недоврахованої електричної енергії направлено на адресу споживача засобами поштового зв'язку 24.12.2020.
Позивач наполягає на тому, що розрахунок необлікованої електроенергії по акту виконано згідно з п. 8.4.10 ПРРЕЕ. Нарахування по акту проведено за 105 днів (з 29.07.2020 по 11.11.2020). Загальна кількість необлікованої електроенергії складає 50 198 кВт.год на загальну суму 138 993 грн. 07 коп.
Обов'язок споживача провести погашення вказаних розрахунків необлікованої електричної енергії протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку, за умовами п. 8.2.7 ПРРЕЕ, ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» виконано не було, що зумовило звернення позивача до суду з вимогою стягнення коштів у примусовому порядку.
Додатково позивач наголошує на тому, що споживачу раніше відомо про відсутність засобів вимірювальної техніки на об'єкті (пр. Ювілейний, буд. 18, 18А у м. Запоріжжя). Так, 15.07.2020 під час здійснення технічної перевірки за вказаною адресою, у присутності представника споживача (електромонтера Шевченко Г.В.), виявлено відсутність комерційних засобів обліку електричної енергії.
За результатами перевірки складено акт щодо невідповідності метрологічних характеристик засобів комерційного обліку вимогам чинного законодавства та зобов'язано ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» у термін до 29.07.2020 виконати всі необхідні роботи по усуненню недоліків. Представник споживача від підпису акту відмовився. Акт від 15.07.2020 направлено споживачу поштою, рекомендованим листом 16.07.2020.
Вимоги позивача щодо усунення виявлених порушення у строк до 29.07.2020 споживачем виконані не були.
Щодо обставин опломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії, то 10.11.2014 працівниками позивача виконано пломбування розрахункового засобу обліку №913286 (комунальне навантаження) на затискній кришці лічильника - пломба R10693124 (1 шт.), пломбування розрахункового засобу обліку №014258 (ліфти) на затискній кришці лічильника - пломба R10693123 (1 шт.), шафа обліку опломбована пломбою R10693125 (1 шт.). За результатами вказаних дій складено акт про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії.
Відповідальність за цілісність пломб покладалась на представника МКП «Основаніє», який зобов'язаний забезпечити їх збереження. В той же день проведено технічну перевірку електролічильників і вимірювальних трансформаторів згідно з актом від 10.11.2014.
Відповідно до рішення Запорізької міської ради №5 від 27.04.2012 «Про припинення підприємства шляхом приєднання», МКП «Основаніє» стало повним правонаступником КП «ВРЕЖО № 1-4, 6, 9-11, 13».
Крім того, згідно положень Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" Виконавчим комітетом Запорізької міської ради проведений конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі.
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради №520 від 01.09.2017 ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" було визначено переможцем конкурсу на управителя багатоквартирних будинків за двома лотами в м. Запоріжжі.
З 01.11.2017 ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" розпочало обслуговування багатоквартирних будинків в Олександрівському, Хортицькому районі, Південному мікрорайоні та Правобережній частині Дніпровського району м. Запоріжжя.
На виконання вищезазначеного рішення, позивачем переукладались договори про постачання електричної енергії із відповідними управителями, зокрема, з відповідачем було укладено договір №14418 від 01.11.2017. На момент укладання договору технічна документація за об'єктами електропостачання не змінювалась, відповідно, відповідачем було прийнято на відповідальне зберігання лічильники з пломбами, які були встановленні у багатоквартирних будинках згідно Додатку №5 договору про постачання електричної енергії №14418 від 01.11.2017.
13.03.2020 здійснено державну реєстрацію ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» (номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 11031020000048803), присвоєно код ЄДРПОУ 43508735.
ОСББ «Ювілейний 16,18,18А» звернулось до відповідача листом №П-1 від 24.02.2020 про прийняття рішення співвласників багатоквартирного будинку №16,18,18А по просп. Ювілейному щодо зміни форми управління будинком та відповідно до ст. 13 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», третя особа просила передати документацію на будинок для власного управління.
30.06.2020 між третьою особою та ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» укладено договори №30/06/2020-04 та №30/06/2020-05 про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
08.07.2020 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» зі співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 18, 18а, в особі Голови правління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» підписано акти приймання-передачі технічної документації на житловий будинок №18, 18а по пр. Ювілейному.
Заявою - приєднанням (додаток №1 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №15723 від 01.03.2021) третя особа (ОСББ) приєдналась до умов договору з 01.07.2020.
6. Доводи, за якими апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
19.04.2018 набрав чинності Кодекс систем розподілу, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №310 від 14.03.2018.
Відповідно до положень абз. 1, 22, 23 п. 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 № 2019-VIII (зі змінами, внесеними згідно із Законом України № 2628-VIII від 23.11.2018) під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання. У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків: пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
13.11.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову № 1415 "Про видачу ПАТ "Запоріжжяобленерго" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом". Згідно з п. 4 ця постанова набирає чинності з дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.2019.
За змістом пунктів 1, 2 зазначеного нормативного акту постановлено: видати ПАТ "Запоріжжяобленерго" (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме: на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності ПАТ "Запоріжжяобленерго", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством); анулювати з 01 січня 2019 року ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
Згідно з п. 3 зазначеної постанови ПАТ "Запоріжжяобленерго" зобов'язано, зокрема: - до 01 січня 2019 року забезпечити завершення організаційних заходів, пов'язаних з анулюванням ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та провадженням діяльності за ліцензією з розподілу електричної енергії, зокрема, але не виключно: - до 01 січня 2019 року укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01 січня 2019 року.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №312 від 14.03.2018 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) та визнано такою, що втратила чинність з 11.06.2018 постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 "Про затвердження Правил користування електричною енергією" (зі змінами) (ПКЕЕ).
Відповідно до п. 1.1 ПРРЕЕ Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Правилами ПРРЕЕ надано визначення споживача електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Відповідно до п. 1.2.7 ПРРЕЕ постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Згідно з п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Положеннями пункту 1.1.2. ПРРЕЕ передбачено, що межею експлуатаційної відповідальності є точка розділу електричної мережі за ознакою договірних зобов'язань з експлуатації тих чи інших її ділянок або елементів, яка встановлюється за згодою сторін. За відсутності такої згоди межа експлуатаційної відповідальності збігається з межею балансової належності.
У відповідності до абз. 2 п. 2.2.1. ПРРЕЕ межа експлуатаційної відповідальності збігається з межею балансової належності, яка визначається правом власності споживача та оператора системи (основного споживача) на окремі елементи електричної мережі, або встановлюється за згодою сторін.
Пунктом 2.2.5 ПРЕЕ унормовано, що за стан внутрішньобудинкових електричних мереж багатоквартирного будинку (від вводу в будинок до відхідних клем вузла вимірювання побутового споживача) відповідає власник (балансоутримувач) цих мереж.
Згідно з п.п. 2, 6 вищевказаної постанови укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
До укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.
Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Згідно з п.п. 2.1.4., 2.1.6 ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Таким чином, з 01.01.2019 ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" дійсно приєдналось до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (про розподіл), який розміщено на офіційному сайті ПАТ "Запоріжжяобленерго" і є у загальному доступі, про що свідчить заява-приєднання від 21.12.2018 (Належним чином посвідчена копія заяви-приєднання надана позивачем до матеріалів справи). Приєднання відбулось на умовах чинного Договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно з п. 4 постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018.
Укладений раніше (до відповідних змін у законодавстві у сфері електроенергетики) договір про постачання електричної енергії №14418 від 01.11.2017, яким визначено кінцевого споживача послуг з користування електричною енергією - ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», продовжує свою дію в частині регулювання відповідних відносин та яке з 01.01.2019 приєдналось до публічного договору з розподілу.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласниками багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульовані Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Частинами 1 та 4 статті 4 цього ж Закону передбачено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 5 вказаного Закону замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати паспорт об'єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об'єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.
Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", який є спеціальним законом, врегульовано діяльність ОСББ, визначено правові та організаційні засади його створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
ОСББ може бути створене лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку/будинках. Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації (ч. ч. 1, 14 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Частиною 1 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Аналогічні положення містить ст. 12 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", відповідно до якої управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
Згідно інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 13.02.2020 проведено державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ювілейний 16, 18, 18А", номер запису 11031020000048803.
Статтею 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлено, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
За приписами ч. ч. 18, 19 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.
Аналіз положень ч. 18 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" дозволяє дійти висновку про те, що передбачений зазначеною нормою обов'язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та підлягає виконанню без-будь яких інших додаткових умов (розірвання договору тощо).
Колегія суддів зазначає, що передбачений ч. 18 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" обов'язок попереднього балансоутримувача будинку або особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання з передачі документації на будинок ОСББ, виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та не залежить від прийняття об'єднанням рішення про передачу йому функцій з управління будинком чи/або від розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з попереднім управителем, оскільки будь-яких інших умов, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача (особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання) Законом не визначено.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18 і є обов'язковою для врахування судами під час ухвалення рішень відповідно до ст. 236 ГПК України, ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Як встановлено господарським судом та вбачається з матеріалів справи, 01.07.2020 ОСББ "Ювілейний 16, 18, 18А" взяло на власне обслуговування багатоквартирний будинок, розташований за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 18, 18А.
Правовий режим спільного майна багатоквартирного будинку визначений частиною 2 статті 382 Цивільного кодексу України, що чітко унормовує: усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" до спільного майна багатоквартирного будинку належать: приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою - споживачем, який споживає електричну енергію для забезпечення колективних комунально-побутових потреб населення.
З урахуванням вищенаведених норм права та встановлених обставин справи, відповідальним за стан електромереж всередині будинку №18, 18А по пр. Ювілейному з 01.07.2020 є ОСББ "Ювілейний 16, 18, 18А", що обґрунтовано встановлено місцевим господарським судом в оскаржуваному рішенні.
Акт про порушення №10003768 від 11.11.2020, на підставі якого до відповідача застосовані оперативно-господарські санкції у вигляді стягнення 138 993,07 грн. вартості необлікованої електричної енергії, складено після того, як багатоквартирний будинок, розташований за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 16, переданий в управління ОСББ "Ювілейний 16, 18, 18А" (третя особа).
Згідно з частиною 6 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Частинами 1, 2 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергі" встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Отже, враховуючи встановлення обставини, що на час складання акту про порушення № 10003768 від 11.11.2020 управителем житлового будинку №18,18А по пр. Ювілейному у м. Запоріжжя є саме ОСББ "Ювілейний 16, 18, 18А", відповідно, відповідальність за порушення ПРРЕЕ у вигляді сплати вартості необлікованої електроенергії повинно нести саме ОСББ "Ювілейний 16, 18, 18А", так вважав місцевий господарський суд.
7. Мотиви прийняття або відхилення кожного аргументу.
Відповідно до вимог частин 1, 2, 5 статті 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Колегія суддів відхиляє доводи скаржника про те, що на час виникнення спірних правовідносин (на день складення акту про порушення та проведення 17.12.2020 засідання комісії з розгляду такого акту) додаткової угоди про розірвання договору №30/06/20220-3 не існувало, а відповідна додаткова угода була укладена вже після складання акту про порушення, а саме 01.03.2021, відповідно, на день складання акту про порушення договір був діючим, за умовами якого відповідач взяв на себе певні зобов'язання та несе відповідальність за неналежне їх виконання, і зазначає наступне.
Так, 01.03.2021 ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" з позивачем підписано додаткову угода №4 про внесення змін до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №14418 від 01.01.2019, відповідно до якої з договору вилучені акти розмежування балансової належності мереж та електричної відповідальності сторін за певними об'єктами, зокрема, житловий будинок по пр. Ювілейний 16.
Пунктом 3 вказаної угоди застосовано норми ст. 631 Цивільного кодексу України та зазначено, що умови цієї додаткової угоди розповсюджуються на взаємовідносини між сторонами, які виникли, починаючи з 01.07.2020 по житловому будинку за адресою: пр. Ювілейний 18, 18А. Факт укладення додаткової угоди №4 від 01.03.2021 про внесення змін до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №14418 від 01.01.2019 позивачем не спростовано.
Враховуючи факт приєднання третьої особи до договору з 01.07.2020, саме вона є споживачем в розумінні ПРРЕЕ, а тому і має нести відповідальність за вчинене правопорушення від 11.11.2020, що спростовує доводи апеляційної скарги.
Виходячи з положень частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
Враховуючи встановлені вище обставини справи, зазначені положення законодавства, апеляційний господарський суд відхиляє доводи апелянта, наведені в обґрунтування апеляційної скарги.
З урахуванням викладеного, позивачем не надано належних доказів на підтвердження наявності підстав для задоволення позову, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
8. Чи були і ким порушені, невизнані або оспорені права та інтереси особи, за захистом яких вона звернулась до суду.
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час перегляду справи судом апеляційної інстанції. Право скаржника порушено не було.
9. Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З дотриманням передбачених законодавством меж перегляду справи в апеляційній інстанції, колегія суддів вважає, що оскаржуване судове рішення прийнято з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його зміни чи скасування відсутні.
10. Судові витрати.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст. 129, 269, 275-284 ГПК України, апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж на рішення Господарського суду Запорізької області від 06.10.2021 у справі № 908/1014/21 залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 06.10.2021 у справі № 908/1014/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і не підлягає касаційному оскарженню.
Головуючий суддя Л.М. Білецька
Суддя Т.А. Верхогляд
Суддя І.О. Вечірко