Справа № 636/410/22 Провадження 1-в/636/22/22
27.01.2022 місто Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду подання начальника Чугуївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Чугуєва Харківської обл., українця, громадянина України, не одруженого, з середньою освітою, тимчасово не працюючого, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого, останній раз 29.05.2017 Чугуївським міським судом Харківської області за ч. 2 ст. 185, ч. 3 ст. 185, ч. 2 ст. 309, ч. 1 ст. 70 КК України до шести років позбавлення волі,
Начальник Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області звернувся до суду з поданням, у якому просив установити у відношенні ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на 6 місяців з покладенням на нього таких обмежень: зобов'язати з'являтись на реєстрацію до дільничного офіцера поліції відділу превенції Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області в першу суботу кожного місяця; заборонити відвідування барів, кафе та інших громадських місць, у яких реалізуються алкогольні напої на розлив.
Подання обґрунтоване тим, що ОСОБА_4 був засуджений до позбавлення волі за тяжкі злочини, судимість за які не знята та не погашена в установленому законом порядку. Після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став: не зважаючи на попередження органів внутрішніх справ порушує громадський порядок, веде антигромадський спосіб життя, зловживає спиртними напоями, офіційно не працює, протягом 2022 року неодноразово притягався до адміністративної відповідальності. З метою запобігання вчиненню ОСОБА_4 нових злочинів, посилення на нього впливу, начальник Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області просив подання задовольнити.
Представник Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області в судовому засіданні подання підтримав.
ОСОБА_4 у судовому засіданні з поданням і викладеними в ньому обставинами погодився, не заперечував проти його задоволення.
Суд, розглянувши подання, дослідивши матеріали справи, установив такі обставини.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі - Закон) адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Як убачається з матеріалів справи ОСОБА_4 раніше неодноразово судимий за тяжкі злочини, останній раз 29.05.2017 Чугуївським міським судом Харківської області за ч. 2 ст. 185, ч. 3 ст. 185, ч. 2 ст. 309, ч. 1 ст. 70 КК України до шести років позбавлення волі.
Згідно з довідкою начальника Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області від 25.01.2022, а також з наданих копій постанов у справах про адміністративні правопорушення ОСОБА_4 упродовж 2022 року чотири рази притягався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 109, ч. ч. 1, 2 ст. 175-1; ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_4 останній підтвердив викладені в поданні обставини та зазначив, що не став на шлях виправлення. В судовому засіданні ОСОБА_4 підтвердив обставини, викладені в своїх письмових поясненнях і в поданні.
ОСОБА_4 у січні 2022 року виносились письмові попередження про припинення ведення антигромадського способу життя як особі, у відношенні якої може бути встановлений адміністративний нагляд.
Частиною 1 статті 6 Закону установлено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пункті "ґ" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
За таких обставин, оцінюючи зібрані в справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку щодо наявності передбачених законодавством України підстав для встановлення відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду. Адміністративний нагляд суд установлює на мінімальний строк, передбачений чинним законодавством України, з урахуванням передбаченого законодавством терміну для погашення або зняття судимості.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст. ст. 370-372, 392, 395, 532, 537 КПК України
Подання начальника Чугуївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.
Установити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд на строк 6 (шість) місяців з такими обмеженнями:
Зобов'язати з'являтись на реєстрацію до дільничного офіцера поліції відділу превенції Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області в першу суботу кожного місяця;
Заборонити відвідування барів, кафе та інших громадських місць, у яких реалізуються алкогольні напої на розлив.
Виконання адміністративного нагляду доручити Чугуївському районному управлінню поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом семи днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що ухвала не набрала законної сили.
Суддя ОСОБА_1