Постанова від 24.01.2022 по справі 683/2780/21

Справа № 683/2780/21

3/683/3/2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2022 року м. Старокостянтинів

Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Завадська О.П., при секретарі Добранській М.О., з участю прокурорів Баклана Г.В., Василенко О.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника Плющ Л.П., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності,

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, фізична особа - підприємець, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

ОСОБА_1 , будучи в період з 25 жовтня 2015 року по 07 грудня 2020 року депутатом Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області та являючись відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (декларацію особи, яка припиняє діяльність) за типом декларації «перед звільненням» за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні сторона захисту просила закрити провадження по справі за відсутністю складу інкримінованого правопорушення, так як на даний час законодавстом не вимагається подання депутатом місцевої ради декларації перед припиненням депутатських повноважень. Окрім того звернули увагу на неналежність поданих доказів та закінчення строків притягнення до відповідальності.

ОСОБА_1 не визнав вину у вчиненні інкримінованого правопорушення, вказавши на відсутність умислу, оскільки його не було належним чином повідомлено про необхідність подання даного типу декларацій. Підтвердив проходження в 2018 році навчання для депутатів щодо вимог антикорупційного законодавства, не виключив роз'яснення йому вимоги подати декларацію перед звільненням, яку з плином часу міг просто забути. Вважав, що дану декларацію належить подавати до 01 квітня 2021 року. Тому 03 березня 2021 року одночасно подав три декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, а саме: перед припиненням повноважень (перед звільненням), після припинення повноважень (після звільнення) та щорічну.

Сторона обвинувачення просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

За результатами виборів до місцевих рад, які відбулися 25 грудня 2015 року, ОСОБА_1 був обраний депутатом 7 скликання Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області.

У відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчується в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Згідно протоколу пленарного засідання першої сесії восьмого скликання від 07 грудня 2020 року відповідно до результатів виборів до місцевих рад було обрано депутатів восьмого скликання Старокосянтинтинівської міської ради Хмельницької області, до числа яких не увійшов ОСОБА_1 , а отже припинив повноваження як депутат Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області.

Приписами підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема передбачено його розповсюдження на депутатів місцевих рад.

Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням НАЗК № 3 від 10 червня 2016 року (у редакції наказу НАЗК від 12 грудня 2019 року № 168/19, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2019 року за № 1300/34271), декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності.

Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону.

Таким чином, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями (з 01 січня 2020 року по 07 грудня 2020 року) не пізніше 06 січня 2021 року включно.

За даними публічного Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями 03 березня 2021 року.

Посилання сторони захисту на зміни в антикорупційному законодавстві, що виключають обов'язок подавати декларації перед звільненням стосуються інших випадків, тому розцінюється судом як невірне тлумачення законодавства.

Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факти, що виявлене діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.

Сукупність досліджених доказів вказує на те, що ОСОБА_1 , будучи депутатом міської ради і відповідно суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення відповідно до пп. «б» п.1 ч.1 ст. 3

Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування перед припиненням повноважень (перед звільненням), у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Враховуючи характер правопорушення та особу ОСОБА_1 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності, вважаю, що відносно нього слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в мінімальному розмірі.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП у разі винесення суддею постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір», що становить 496 грн. 20 коп.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 35, 36, 172-6, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

постановив:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави 496 грн. 20 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя