Рішення від 26.01.2022 по справі 676/477/22

Справа № 676/477/22

Номер провадження 2-о/676/55/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2022 року м. Кам'янець - Подільський

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі: головуючого - судді Бондаря О.О.

за участю секретаря судового засідання Маневич І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрально-Західного управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про встановлення факту народження, -

ВСТАНОВИВ:

Заявниця звернулася до суду з заявою, заінтересована особа - Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрально-Західного управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про встановлення факту народження.

В обгрунтування заяви зазначає, що від шлюбу, зареєстрованого в Автономній Республіці Крим з ОСОБА_2 мають сина - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заявниці було видано свідоцтво про народження дитини на тимчасово окупованій території України, але відповідно до законодавства України воно є недійсним. Отримати свідоцтво народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану заявниця не має можливості, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення факту народження, заявниці необхідно для видачі свідоцтва про народження сина.

Просить встановити факт народження дитини ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь, Автономна Республіка Крим, а також встановити дані про батьків, матір - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) та батько - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , (адреса проживання: с.Кумове, Роздольненський район, АР Крим).

Заявниця в судове засідання не з'явилася.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, подав заяву про слухання справи у його відсутності, при вирішенні заяви покладається на думку суду.

Вивчивши матеріали справи в повному об'ємі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, Республіки Крим народився ОСОБА_3 . В графі «батько» вказаний - ОСОБА_2 , громадянин РФ, а в графі «мати» ОСОБА_1 , громадянка РФ. Дана обставина підтверджується копією свідоцтва про народження виданого Роздольненським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів громадського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, актовий запис №110219910002200114005 від 12 серпня 2021 року.

Факт народження дитини також підтверджується копією дубліката медичного свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Клінічною лікарнею ім. Н.А. Семашко №1.

З копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 виданого Роздольненським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів громадського стану Міністерства юстиції Республіки Крим вбачається, що між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 14 січня 2017 року був укладений шлюб.

Відповідно до п. 7 ст. 315 ЦПК України суд вправі встановити факт народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Частиною 2 ст. 317 ЦПК України передбачено, що про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

У відповідності зі ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Відповідно до частини першої статті 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно зі ст. 13 ч. 1 вказаного Закону державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові, походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України; підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження .

Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства Юстиції України 18 жовтня 2010 р. №52/5 (з відповідними змінами та доповненнями) підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 8 серпня 2006 р. № 545, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.

Зі змісту ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», видно, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

З аналізу вищевказаної норми Закону слідує, що заявниця позбавлена можливості у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію факту народження дитини, оскільки документи на підтвердження цих обставин є недійсними і не створюють правових наслідків, оскільки видані на тимчасово окупованій території, що унеможливлює отримання заявником свідоцтва про народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану України.

Згідно з ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження та смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони.

Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи наведену практику Європейського суду з прав людини, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог ст. 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у їх сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.

Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст. 257-1 ЦПК України.

Згідно ч. 3 ст. 317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

З огляду на викладене, заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Встановлення факту народження заявнику необхідно для проведення державної реєстрації народження.

На підставі викладеного керуючись ст. ст. 4, 13, 81, 263, 264, 265, 315, 317, 319 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , в м. Сімферополь, Автономної Республіки Крим, Україна

Встановити факт , що матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м. Сімферополь, Автономної Республіки Крим, Україна, є громадянка України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка с. Залісся Перше, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області, Україна, яка фактично проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,

Встановити факт , що батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м. Сімферополь, Автономної Республіки Крим, Україна, є громадянин України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець с. Кумове, Роздольненського району, Автономна Республіка Крим, Україна, який фактично проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Рішення підлягає негайному виконанню.

На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня складання повного рішення.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.

Заявниця - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ).

Заінтересована особа - Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрально-Західного управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) ( вул. Гунська, 10, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 43186161).

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О