Справа № 559/3284/21
Номер провадження 3/559/48/2022
20 січня 2022 року м. Дубно
Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Жуковська О.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.164 КУпАП,
Згідно протоколу серії АПР18 № 737374 15.12.2021 о 12:15 год. ОСОБА_1 за адресою: вул. Кременецька, 38, м. Дубно Рівненської області здійснювала реалізацію пального без дозвільних документів, а саме: дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про проведення судового засідання без її участі. Просить провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, оскільки вона працює на посаді кассира торговорого залу АЗС ТОВ «Люкспромгаз», а тому не є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, а саме: протокол серія АПР18 № 737374 від 15.12.2021 (а.с.1), протокол огляду (а.с. 2), фотознімки (а.с. 3-4), а також лист Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА №3424/04/2-08/21 від 14.12.2021, згідно якого ТОВ «Люкспромгаз» стосовно видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до депертаменту не зверталось, роблю висновок, що доказів, які б підтверджували подію та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, в діях ОСОБА_1 - відсутні. Більше того, згідно наказу № 312-К від 29.11.2021 ОСОБА_1 було прийнято на роботу кассиром торговельного залу АЗС ТОВ «Люкспромгаз» (а.с. 21).
Тобто, ОСОБА_1 є найманим працівником суб'єкта господарювання ТОВ «Люкспромгаз» і в її обов'язки не входить отримання будь-яких дозвільних документів, що підтверджується посадовою інстукцією кассира торговельного залу (а.с. 22-24).
Відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Згідно диспозиції ч.1 ст. 164 КУпАП України суб'єктом адміністративного правопорушення, що полягає у здійсненні господарської діяльності без одержання відповідного дозволу, є саме господарюючий суб'єкт, тобто той, хто здійснює господарську діяльність, але без необхідного дозволу.
Відповідно до ст. З Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Стаття 42 ГКУ передбачає, що підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Згідно п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 25 квітня 2003 року "Про застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності” господарська діяльність це діяльність фізичних і юридичних осіб, пов'язана з виробництвом чи реалізацією продукції (товарів), виконанням робіт чи наданням послуг з метою одержання прибутку (комерційна господарська діяльність) або без такої мети (некомерційна господарська діяльність). Підприємницька діяльність є одним із видів господарської діяльності, обов'язкові ознаки якої - безпосередність, систематичність її здійснення з метою отримання прибутку.
Встановлено, що ОСОБА_1 не здійснює господарську діяльність, а є найманим працівником, тобто вона не є суб'єктом цього складу адміністративного правопорушення.
Крім того, норма ст. 164 КУпАП носить бланкетний характер, оскільки в наведеній диспозиції відсилає до закону, що регулює певні види господарської діяльності, тому в протоколі про адміністративне правопорушення має зазначатися відповідна норма спеціального закону, який регламентує господарську діяльність, що потребує документу дозвільного характеру. Таке посилання відсутнє.
Натомість, ст. 11 Закону України про "Про охорону атмосферного повітря" регулює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел. Так, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп. Строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, - сім років, об'єкт якого належить до другої групи, - десять років, об'єкт якого належить до третьої групи, - необмежений.
Тобто, для отримання відповідного дозволу, об'єкт має бути стаціонарним і відноситись по певної групи, від чого залежить і строк дії дозволу.
Також зауважую, що об'єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності, а об'єктивна сторона визначена вище в диспозиції. Одночасно згідно ч.1 ст. 78 КУпАП України об'єктом є суспільні відносини у сфері охорони атмосферного повітря. Згідно ч.1 ст. 78 КУпАП адміністративна відповідальність наступає саме за викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади або недодержання вимог, передбачених наданим дозволом, інші порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря або перевищення технологічних нормативів допустимого викиду забруднюючих речовин та нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел під час експлуатації технологічного устаткування, споруд і об'єктів. Отже, об'єктивна сторона, що зазначена в протоколі - викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, відноситься до ч.1 ст. 78 КУпАП. При цьому суб'єкт - спеціальний: посадові особи підприємств, установ, організацій, що здійснюють діяльність, пов'язану з викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря або з впливом на неї фізичних та біологічних факторів на його стан. Тобто, і кваліфікація помилкова.
В діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП.
За таких обставин, згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю в зв'язку із відсутністю події та складу по адміністративного правопорушення.
Керуючись ч.1 ст.164, п.1 ст. 247, ст. 265, ст.283 - 284 КУпАП,
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано скаргу протягом десяти днів з дня винесення до Рівненського апеляційного суду через Дубенський міськрайонний суд Рівненської області.
Суддя О.Ю. Жуковська