просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
про відкриття провадження у справі
26 січня 2022 року м. Харків Справа № 913/34/22
Провадження №1/913/34/22
Господарський суд Луганської області у складі судді Зюбанової Н.М., розглянувши позовну заяву
Заступника керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органів, уповноважених виконувати функції держави у відповідних правовідносинах, позивачів:
Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області
Управлінню освіти Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “ГАЗЕНЕРГОПРОЕКТ”, м. Харків
про стягнення 54890 грн 05 коп.
Суть спору: про застосування наслідків нікчемного правочину у вигляді стягнення грошових коштів в сумі 54890 грн 05 коп., як безпідставно набутих постачальником за договором № 2 від 15.01.2020 у редакції додаткових угод № 2 від 18.02.2020, № 3 від 02.03.2020, № 6 від 23.10.2020, № 7 від 27.11.2020, які є нікчемними.
Як зазначає прокурор, підставою позову є порушення економічних інтересів держави, що виразилась у вчиненні незаконного правочину і, як наслідок, проведення бюджетного фінансування з порушенням законодавчо встановленого порядку.
Справа є підсудною господарському суду Луганської області на підставі п. 5 ст. 29 ГПК України, якою передбачено, що позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред'являтися також за місцем виконання цих договорів.
Згідно із витягу з офіційного веб-порталу публічних закупівель України “Prozorro”, а саме оголошення № UA-2019-12-03-000831-b про проведення відкритих торгів встановлено, що місце поставки товару знаходиться за адресою: вул. Сєвєродонецька, буд. 62 (заклади дошкільної освіти Лисичанської міської ради), м. Лисичанськ, Луганська область, 93000, Україна, а тому справа є підсудною господарському суду Луганської області.
Як свідчать позовні матеріали, має місце звернення до суду Лисичанської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави, а правове регулювання участі прокурора у розгляді справ у господарському суді регулюється ст. 53 ГПК України, згідно з якою прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті.
При цьому прокурор для представництва інтересів держави в господарському суді повинен обґрунтувати, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Також ч. 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Так, у позовній заяві заступником керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області зазначено, що він звертається до суду у зв'язку з тим, що Відділом освіти Лисичанської міської ради з ТОВ “ГАЗЕНЕРГОПРОЕКТ” укладено додаткові угоди до договору № 2 від 15.01.2020 всупереч нормам Закону України “Про публічні закупівлі”, якими суттєво зменшено обсяги предмету закупівлі та збільшено ціну за одиницю товару шляхом зменшення кількості закуповуваного товару, що в свою чергу не відповідає вимогам тендерної документації.
Закупівля товарів за державні кошти здійснюється відповідно до вимог Закону України “Про публічні закупівлі”. Одними з принципів закупівлі за державні кошти є максимальна економія та ефективність, добросовісна конкуренція учасників.
У зв'язку з чим виконання зобов'язань за додатковими угодами до договору, укладеними з порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, є прямим порушенням інтересів держави як основного гаранта забезпечення реалізації суспільних відносин виключно в правовому полі.
Статтею 1 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації” встановлено, що для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого
самоврядування у випадках, встановлених Законом, у районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження міських рад та інші повноваження, визначені цим Законом.
Нормами ч. 2 ст. 1 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації” передбачено, що військово-цивільні адміністрації є юридичними особами
публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у
межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність
відповідно до закону. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів
набувають прав та обов'язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію
як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ст. 3 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації”,
у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-
цивільної адміністрації міста припиняються згідно із цим Законом повноваження
міської ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах.
Повноваження військово-цивільних адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Указом Президента України від 19.02.2021 № 62/2021 утворено Лисичанську міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської
Таким чином, управління Відділом освіти Лисичанської міської ради Луганської області (Управління освіти Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області) здійснюється Лисичанською міською ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області.
Фінансування Відділу (Управління освіти Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області) відбувається за рахунок бюджетних коштів органу місцевого самоврядування, що виділялись Лисичанською міською радою Луганської області.
Таким чином, використання коштів бюджету з порушенням вимог законодавства підриває матеріальну і фінансову основу місцевого самоврядування, якими згідно ст. 142 Конституції України є доходи і кошти місцевих бюджетів, що в свою чергу завдає шкоду інтересам держави, яка згідно ст. 7 Конституції України гарантує місцеве самоврядування.
Відповідно до п. 1.3 Положення про Управління освіти Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області, затв. розпорядженням керівника Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області № 18 від 10.03.2021 управління є самостійною юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах Держказначейства та банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Крім цього, відповідно до п.1 вказаного розпорядження змінено найменування юридичної особи з Відділу освіти Лисичанської міської ради Луганської області на Управління освіти Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 БК України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів.
Оскільки фінансування за нікчемними додатковими угодами здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та місцевого бюджету, Управління освіти Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області є головним розпорядником коштів та з його рахунків виділено кошти на оплату за відповідних договором, а тому, безпідставно та незаконно витрачені бюджетні кошти у розмірі 54890,05 грн. підлягають поверненню на користь саме цього відділу.
Лисичанська окружна прокуратура Луганської області листами від 14.01.2022 № 50-242вих-22 та від 14.01.2022 № 50-241вих-22 повідомила Лисичанську міську ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області та Управління освіти Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області про намір звернутися до господарського суду Луганської області в інтересах держави в їх особі із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “ГАЗЕНЕРГОПРОЕКТ” про повернення безпідставно сплачених коштів у сумі 54890 грн. 05 коп.
Про бездіяльність вказаних органів свідчать ті факти, що вони не звернулися до суду на протязі часу після одержання від прокуратури листа від 14.12.2021 за № 50-4810вих-21.
Вказані обставини є підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді відповідно до ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”.
Згідно з ч. 2 п. 5 ст. 53 ГПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
З урахуванням викладеного, суд підтверджує підстави представництва заступником керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області та Управління освіти Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області за позовною заявою у цій справі та визнає подані матеріали достатніми для прийняття їх до розгляду.
Лисичанська міська ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області (ідент. код 44044068) та Управління освіти Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області (ідент. код 02141928) набувають статусу позивачів.
Згідно з частинами першої та п'ятою статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч. 3 ст. 247 ГПК України, при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Так, прокурором заявлено до стягнення 54890 грн. 05 коп., що за ціною позову відповідає визначенню законодавцем справи як малозначної згідно з п. 1. ч. 5 ст. 12 ГПК України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 250 ГПК України питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
З урахуванням викладеного та приписів ст. 176 ГПК України, позовні матеріали є достатніми для прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до п. 1. ч. 5 ст. 12 ГПК України.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Тому, з метою повного та всебічного встановлення обставин спору суд вважає доцільним розглянути справу у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Керуючись ст. ст. 12, 53, 120, 176, 234, ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, господарський суд
1. Підтвердити підстави представництва заступником керівника Лисичангської окружної прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області та Управління освіти Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області за позовною заявою від 18.01.2022 № 50-273вих-22.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 913/34/22.
3. Здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
4. Судове засідання призначити на 24 лютого 2022 року, 11 год. 00 хв., яке відбудеться у приміщенні господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, пр-т Науки, 5, 1-й поверх, зала судового засідання № 108.
5. Запропонувати відповідачу подати відзив на позовну заяву із урахуванням вимог ст. ст. 165, 251 ГПК України у строк до 22.02.2022; заяву із запереченнями проти розгляду справи у спрощеному провадженні (за наявності).
6. Встановити позивачам строк - п'ять днів з дня отримання відзиву для подання до суду відповіді на відзив згідно ст.ст. 166, 251 ГПК України.
7. Участь у судовому засіданні прокурора визнати обов'язковою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 26.01.2022 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Наталія ЗЮБАНОВА