Справа № 359/12824/21
Провадження № 3/359/147/2022
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
11 січня 2022 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., розглянувши, за участі особи, яка притягається до відповідальності, адміністративний матеріал, що надійшов від Батальйону патрульної поліції в місті Бориспіль Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
по відношенню до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи: НОМЕР_2 , -
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 304117 від 06.12.2021 р., 6 грудня 2021 року о 01 год. 19 хв. в м. Бориспіль Київської області по вул. Лютнева, 1, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом, автомобілем марки "Mercedes Benz ", д.н.з. НОМЕР_3 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей, що не реагують на світло, тремтіння пальців рук, неприродна блідість. Від проходження огляду на стан сп'яніння, у встановленому законом порядку, водій ОСОБА_1 відмовився у присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 пояснив, що дійсно в день події він керував автомобілем марки "Mercedes Benz ", д.н.з. НОМЕР_3 , в м. Бориспіль Київської області по вул. Лютнева, 1, де його зупинили співробітники патрульної поліції, у зв'язку з тим, що нібито автомобіль перебуває в розшуку. Під час спілкування з працівниками поліції останні почали активно в нього питати, чи вживав він якісь наркотичні засоби. Потім відразу запропонували йому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, не повідомляючи будь-яких підстав. Він запитав у працівників поліції для чого це потрібно, оскільки будь-яких наркотичних речовин не вживав, на що поліцейські повідомили, що він може не проходити огляд, так як це його право. Він не заперечував пройти медичний огляд, готовий був пройти такий, у зв'язку з чим працівники патрульної поліції, на службовому автомобілі, спочатку відвезли його до Бориспільської лікарні, однак там огляд не змогли провести, у зв'язку з відсутністю відповідних тестів. Після цього його повезли до лікарні, що знаходиться в м. Березань. Про прибуттю у супроводі поліції до медичного закладу, надав свою згоду на проходження огляду. Для проведення лабораторних досліджень його було запропоновано здати біологічні середовища, а саме сечу. Через фізіологічні показники він не мав можливості, на їх вимогу здати зразок сечі, тому просив надати йому час та зачекати з відбором біологічних зразків. Не був проти здати сечу, але для цього потрібен був певний час. Здати будь-які інші зразки біологічного середовища йому не було запропоновано. Також зазначив, що у медичному закладі лікар не встановив у нього жодних ознак сп'яніння. Його неможливість здати сечу, були розцінені працівниками поліції, як відмова від проходження огляду на стан сп'яніння. Хоча він не відмовлявся і бажав його пройти. Працівники поліції чинили на нього тиск, звинувачували, що нібито він навмисно ухиляється від надання сечі для проведення аналізу, але це не відповідало дійсності. Після чого відносно нього було складено протокол про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП. Вважає, що поліцейські, зловживаючи своїм службовим становищем, безпідставно визнали його неможливість здати сечу, як відмову від подальшого медичного обстеження, не надавши можливість здати альтернативні зразки біологічного середовища. З огляду на що, складання протоколу вважав безпідставним, просив провадження по даній справі закрити, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Суддя, встановивши обставини передбачені ст. 280 КУпАП, заслухавши в судовому засіданні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріалами справи про адміністративне правопорушення, прийшов до наступного висновку.
Статтею 245 КУпАП передбачено, зокрема, що завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Згідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами - є будь-які фактичні данні, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення та винність даної особи в його вчиненні та інші обставини що мають значення для вирішення справи. І ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими доказами, свідченнями та документами, які також повинні бути відносними і допустимими.
Так, структура кожного окремого складу адміністративного правопорушення містить: об'єкт правопорушення, об'єктивну сторону, суб'єкт правопорушення і суб'єктивну сторону складу правопорушення. Зазначені ознаки визначають у сукупності склад адміністративного правопорушення.
Диспозиція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2.5. Правил дорожнього руху України, який ставиться в провину ОСОБА_1 , водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Отже, об'єктивна сторона зазначеного правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 , полягає у відмові водія на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку огляд для визначення стану наркотичного сп'яніння, а суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП передбачає умисну форму вини.
Так, у п. 1 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015 року передбачено, що водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (частина перша статті 266 КУпАП).
Процедура та порядок огляду на стан сп'яніння регламентуються ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння; або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої спільним Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року за № 1452/735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року за № 1413/27858, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103.
Відповідно до п. 2-4 вищевказаної Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Так, ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Отже, передумовою для проходження водієм огляду на стан сп'яніння має бути виявлення (встановлення) поліцейським ознак сп'яніння, які передбачені пунктом 3, 4 розділу І Інструкції. Вимога поліцейського щодо проходження водієм огляду на стан сп'яніння без фактичного встановлення цих ознак або взагалі за їх відсутності вважається необґрунтованою та безпідставною, а тому не породжує у водія обов'язку проходити огляд на стан сп'яніння. Разом з тим, поліцейським до матеріалів справи не додано будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження виконання вимог Інструкції щодо виявлення ознак наркотичного сп'яніння у ОСОБА_1 .
При цьому, слід зазначити, що лише чітке дотримання вказаної вище процедури, зокрема проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан наркотичного сп'яніння, свідчить про законні вимоги працівників поліції та обґрунтовані підстави проведення вказаного огляду.
Враховуючи викладене, для визнання особи винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме за відмову особи, яка керує транспортним засобом (водія), від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, обов'язковими для доведення у своєму взаємозв'язку та сукупності підлягають наступні обставини: законність вимоги щодо проходження огляду на стан сп'яніння; дотримання процедурного (процесуального) порядку пропозиції проходження огляду на стан сп'яніння; факт відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від проходження такого огляду; а також факт керування особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, транспортним засобом.
В разі недоведеності будь-якої з вищевказаних обставин в діях особи не може бути встановлено склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до протоколу серії ААБ № 304117 від 06.12.2021 року у водія ОСОБА_1 були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, тремтіння пальців рук, неприродна блідість, проте з відеозапису, наданого працівниками поліції з нагрудних камер від 06.12.2021 року, суду неможливо пересвідчитись, яким чином співробітник патрульної поліції встановив наявність вказаних ознак наркотичного сп'яніння у водія ОСОБА_1 . На відеозапису зафіксовано, що поліцейський взагалі не зазначає, які саме у ОСОБА_1 наявні ознаки наркотичного сп'яніння, обмежившись загальною фразою, що в нього виникли підозри, що останній перебуває в стані наркотичного сп'яніння, та не вчинював жодних дій, направлених на виявлення вказаних ознак.
Це в свою чергу свідчить про те, що вищезазначені вимоги порядку проходження огляду на стан сп'яніння щодо ОСОБА_1 працівниками поліції були порушені, тобто порушено процедуру зазначених в законі дій працівниками поліції, що відповідно до усталеної практики ЄСПЛ є порушенням права на захист. Достатніх підстав вважати, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння у поліцейських не було, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення та направленні на проходження медичного огляду вписані ознаки, які не підтверджуються жодними доказами.
З наданого відеозапису взагалі не можливо встановити, що у ОСОБА_1 були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, оскільки на ньому не зафіксовано жодних ознак наркотичного сп'яніння, поведінка останнього не є сумнівною, є адекватною для подій зафіксованих в протоколі. При цьому, нервування водія вочевидь зумовлено лише діями поліцейських, які без очевидних на те підстав ставлять вимогу про необхідність проходження медичного огляду.
Разом з тим, навіть не зважаючи на це, як встановлено в ході судового розгляду, водій ОСОБА_1 погодився на проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 266 КУпАП проведення огляду особи на стан алкогольного сп'яніння здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Так, у п. 6 розділу І вищезазначеної Інструкції передбачено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно з положеннями п. 7, 8 розділу ІІІ цієї Інструкції: проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, водій ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
В той же час, із дослідженого у судовому засіданні відеозапису з нагрудних камер поліцейських БПП в місті Бориспіль УПП у Київській області, який міститься у матеріалах справи, вбачається, що 06.12.2021 року ОСОБА_1 було доставлено до закладу охорони здоров'я, а саме: КНП ББЛІЛ БМР, для проходження огляду на стан сп'яніння. По прибуттю до медичного закладу медичний огляд ОСОБА_1 лікарями не проводився, і останньому відразу надали ємкість для здачі біологічного виділення з організму (сечі) для проведення лабораторного дослідження. На відеозаписі зафіксовано, що ОСОБА_1 намагався здати вказані біологічні зразки, але не зміг через фізіологічні особливості. В той же час, твердження ОСОБА_1 про неможливість здачі біологічних середовищ, а саме зразків сечі через фізіологічні особливості під час проведення обстеження залишились не спростованими. При цьому, на відеозаписі чітко зафіксовано, що будь-яких альтернативних засобів дослідження, окрім здачі зразків сечі, водієві запропоновано не було. Це в свою чергу вказувало на те, що водій ОСОБА_1 проходив огляд на стан сп'яніння, однак через фізіологічні показники не мав можливості, здати зразок сечі.
Так, пунктами 12, 13 розділу ІІІ Інструкції передбачено, що предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.
З огляду на викладене, необхідно зробити висновок, що відбір зразків крові є завершальною стадією, яка застосовується лише у випадку, якщо інші зразки біологічних середових є недосяжними.
При цьому, особа, яка притягується до адміністративної, ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначив, що він не заперечував пройти огляд на стан сп'яніння, в інший спосіб, однак йому ніхто цього не пропонував. Вказані пояснення повністю узгоджуються із відомостями, зафіксованими на відеозаписі із нагрудних камер поліцейських.
Також, переглядаючи в ході судового розгляду відеофіксацію правопорушення, долучену до протоколу, однозначно слідує, що у медичному закладі ОСОБА_1 , окрім запропонованих досліджень зразків сечі, можливість використання інших об'єктів біологічного середовища людини не пояснювалось та ОСОБА_1 навіть не пропонувалось їх здати.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що медичний огляд на вставлення стану наркотичного сп'яніння був неповний, проведений упереджено без роз'яснення прав досліджуваній особі.
При цьому, суд проаналізувавши письмові пояснення свідків, які містяться у матеріалах справи, не приймає їх до уваги, оскільки вони суперечать відомостям, що містяться на відеозаписі, на якому зафіксовано, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на встановлення факту сп'яніння.
Також, суд відкидає посилання на направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння від 06.12.2021 р. та рапорт патрульного поліцейського від 06.12.2021 р., що долучені до протоколу про адміністративні правопорушення, оскільки ними не підтверджується вчинення ОСОБА_1 правопорушення, відповідальність за яке настає згідно ст. 130 КУпАП.
Таким чином, приєднані до протоколу про адміністративне правопорушення працівниками поліції докази, не містять відомостей щодо суті вчиненого водієм правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, зокрема відносно того, з якими саме ознаками сп'яніння перебувала особа, яка притягається до адміністративної відповідальності. З доказів, що наявні в матеріалах справи неможливо встановити чи були підстави вважати, що водій перебував в стані наркотичного сп'яніння, при цьому через відсутність даних відомостей, їх також неможливо зіставити з тими ознаками сп'яніння, що зазначені в змісті протоколу про адміністративне правопорушення, та таким чином перевірити обґрунтованість вимог співробітників поліції для проходження водієм відповідного огляду на стан сп'яніння, від якого останній відмовився.
Інших достатніх доказів, які би спростували пояснення ОСОБА_1 , працівниками поліції не надано.
Таким чином, обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП про відмову ОСОБА_1 від проходження медичного огляду у закладі охорони здоров'я, не відповідають об'єктивній істині та суперечать фактичним обставинам встановленим судом. Докази провини особи, яки притягається до адміністративної відповідальності долучені до протоколу, не відповідають вимогам ст. 251 КУпАП, оскільки із відеозапису слідує, що ОСОБА_1 погодився пройти огляд на стан сп'яніння, але в силу свої фізіологічних особливостей не зміг надати необхідну кількість біологічного матеріалу для проведення дослідження, однак не зважаючи на це, працівниками поліції не було дотримано вимоги Інструкції щодо порядку проведення обстеження на стан сп'яніння, оскільки будь-яких альтернативних засобів дослідження, окрім здачі зразків сечі, водієві запропоновано не було.
Так, неможливість надати біологічні зразки, що є предметом дослідження для проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини, зокрема сечі, не свідчить про відмову водія від проходження медичного огляду. Навпаки в Інструкції передбачені альтернативні засобів дослідження, шляхом відібрання інших біологічних зразків у особи або здачі крові, які ОСОБА_1 не були роз'яснені та не були запропоновані.
З огляду на це, суддя приходить до висновку, що водій ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан сп'яніння.
Наведене свідчить, що обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ № 304117 від 06.12.2021 р., щодо відмови ОСОБА_1 від проходження, відповідно до встановленого законом порядку, огляду на стан сп'яніння у медичному закладі, в присутності двох свідків, не знайшли свого підтвердження та спростовуються вищезазначеними та перевіреними судом доказами.
Ці обставини в сукупності вказують про порушення працівниками поліції, під час складання відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення ч. 1 за ст. 130 КУпАП, законодавчо врегульованого порядку організації та проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан наркотичного сп'яніння та фіксації факту відмови водія від проходження такого огляду.
Оцінивши в сукупності надані докази, а також врахувавши встановлені в судовому засіданні обставини, суддя приходить до висновку про не доведеність відмови ОСОБА_1 від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на сукупність вищевказаних доказів, винність ОСОБА_1 у відмові від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку не доведена поза розумним сумнівом.
Враховуючи все вищевикладене, суддя приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 304117 від 06.12.2021 р., складений щодо ОСОБА_1 не можливо визнавати такими процесуальними документами, який засвідчують факт вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Це в свою чергу свідчить про те, що матеріали даної справи не містять жодних належних та допустимих доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, та про дотримання працівниками поліції вимог законодавства щодо порядку виявлення та направлення водія для проведення огляду на стан сп'яніння.
Таким чином, у суду відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, зважаючи на те, що достатніх доказів вчинення ним адміністративного правопорушення, визначеного ч. 1 ст. 130 КУпАП під час розгляду адміністративних матеріалів в суді, - не здобуто, а ті що надані в якості підтвердження вчинення правопорушення, - суддя оцінює критично з наведених вище обставин.
Відповідно до ст. 247 КУпАП визначені обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення, серед яких пунктом 1 визначено відсутність складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин та враховуючи зазначені норми Закону, а також те, що в силу принципу презумпції невинуватості всі сумніви у винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості, суддя приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП слід закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого даною статтею.
На підставі наведеного, керуючись ст. 9, ч. 1 ст. 130, ст. ст. 245, 251, 254, 256, 268, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 280, 283-285 КУпАП України, суддя
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова суду набрала законної сили ___________________.
Суддя С.М. Вознюк