Ружинський районний суд Житомирської області
Справа № 291/1044/21
3/291/39/22
Ружинський районний суд Житомирської області
24 січня 2022 року
Суддя Ружинського районного суду Житомирської області Митюк О.В. розглянувши матеріали, які надійшли з ВПД № 2 Бердичівського ВП ГУНП України в Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
проживаючого в
АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП ,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 078557 від 23.08.2021 р. вбачається, що 23 серпня 2021 р. о 18 год. 00 хв., в с. Карабчиїв Бердичівського району Житомирської області, по вул. Польовій, водій ОСОБА_1 порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху: керував транспортним засобом мотоциклом «Муравей» , номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи при цьому з ознаками алкогольного сп'яніння ( запах алкоголю з порожнини рота, не стійка хода, почервоніння обличчя), від проходження у встановленому порядку огляду на стан сп'яніння відмовився. Проводилась відео фіксація події за допомогою нагрудної камери (відео реєстратора).
Із матеріалів справи вбачається, що постановою судді Ружинського районного суду Житомирської області від 18.11.2021 матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст.130 КУпАП, повернуто до Відділу поліцейської діяльності №2 Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області для доопрацювання.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, про необхідність повторного направлення справи на доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Виходячи зі змісту ст.ст.7,254,279КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, окрім виключень, зазначених уст. 258 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 КУпАП), у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Частиною 1 ст. 256 КУпАП визначені вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, а саме в ньому зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Однак, встановлено, що при доопрацюванні матеріалів працівником поліції не було в повній мірі виконано вимоги постанови судді Ружинського районного суду Житомирської області від 18.11.2021, а саме не долучено до матеріалів справи копії паспорта особи, зазначеної у протоколі про адміністративне правопорушення, що позбавляє суд можливості ідентифікувати особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
В порушення вимог ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення містить ніким не засвідчене виправлення прізвища особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме ОСОБА_1 , а долучений до протоколу акт огляду на стан алкогольного сп'яніння та копія постанови про накладення адміністративного стягнення складені відносно ОСОБА_1 .
В ході правильного складення протоколу про адміністративне правопорушення, уповноваженій особі слід виконати вимоги ст.ст. 254, 256 КУпАП та при цьому, звернути увагу, що згідно з вимогами Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 р. (далі Інструкція) не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено.
Вказані неточності є істотними і не можуть бути усунуті в ході судового розгляду.
Без виправлення вказаних недоліків здійснити розгляд даних матеріалів по суті неможливо, а тому вони підлягають поверненню для доопрацювання.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 256, 268, 277, 278 КУпАП,-
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КпАП України, повернути до ВПД № 2 Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області, для належного оформлення та доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає. .
Суддя О. В. Митюк.