вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
20 січня 2022 рокуСправа № 912/3280/21
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Укртелеком" (б-р Т. Шевченка, 18, м. Київ, 01601)
до Благовіщенської міської ради (вул. Промислова, б. 23/54, м. Благовіщенське, Голованівського району, Кіровоградської області, 26400)
про стягнення 14 667,57 грн,
секретар судового засідання Безчасна Н.Г.
представники сторін:
від позивача - Мілінчук Л.В., довіреність № 6498 від 22.02.21 старший юрисконсульт;
від відповідача - участі не брав;
в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення,
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Укртелеком" до Благовіщенської міської ради про стягнення 14 667,57 грн відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян з покладенням на відповідача судового збору.
В обґрунтування позовних вимог Акціонерне товариство "Укртелеком" зазначило, що у зв'язку із не відшкодуванням відповідачем витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян за 2021 рік, вказані витрати підлягають стягненню з Благовіщенської міської ради в судовому порядку.
Ухвалою від 23.11.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 21.12.2021.
20.12.2021 від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника Акціонерного товариства "Укртелеком".
21.12.2021 оголошено перерву в судовому засіданні до 20.01.2022.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю.
Представник відповідача участі в судовому засіданні не брав, хоча відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового направлення № 2502205237685.
Відзив на позов відповідач не подав.
Частиною 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України закріплено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши подані докази судом встановлено таке.
У 2021 році як оператор телекомунікацій Акціонерне товариство "Укртелеком" надало пільги з оплати послуг зв'язку відповідним пільговим категоріям громадян, що проживають на території Благовіщенської міської територіальної громади за період січень - вересень 2021 року на загальну суму 14 667,57 грн, що підтверджується розрахунком (а.с. 7).
З метою забезпечення проведення розрахунків по відшкодуванню пільг, позивачем на адресу Благовіщенської міської ради були направлені проект договору про відшкодування витрат за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян на 2021 рік, розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку, акти звіряння розрахунків, зведені розрахунки видатків по категоріях пільг на відшкодування витрат, що підтверджується листами позивача №08-31-405 від 05.04.2021, №08-31-544 від 07.05.2021, №08-31-630 від 07.06.2021, №08-31-754 від 07.07.2021, №08-31-892 від 06.08.2021, №08-31-1019 від 06.09.2021, №08-31-1140 від 06.10.2021 з відповідними доказами направлення/вручення засобами поштового зв'язку. Вказані листи також були направлені в адресу Голованівської районної державної адміністрації та Управляння соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації (далі - УСЗН Голованівської РДА) як володільцю даних про пільговиків, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, для забезпечення звіряння з даними ЄДАРП наданих позивачем розрахунків (а.с. 17-66).
В електронному форматі у вигляді файлів DBF розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку за відповідні періоди 2021 року були направлені на офіційну електронну адресу УСЗН Голованівської РДА 03.04.2021, 06.05.2021, а в подальшому додатково також на електронну адресу Благовіщенської міської ради 03.06.2021, 04.07.2021, 04.08.2021, 03.09.2021, 05.10.2021, що підтверджується скріншотами з електронної пошти позивача (а.с. 8-15).
Відповідачем вищевказані звернення позивача були проігноровані.
Зі свого боку УСЗН Голованівської РДА провело перевірку даних отриманих від позивача у вигляді файлів DBF з відомостями про пільговиків-споживачів телекомунікаційних послуг, що містяться в ЄДАРП, та в робочому порядку засобами електронної пошти повідомило позивача про зміну відомостей про пільговиків (надало списки померлих та вибулих).
Витрати АТ "Укртелеком" пов'язані з наданням в період з 01 січня по 30 вересня 2021 року телекомунікаційних послуг жителям Благовіщенської міської територіальної громади, які мають право на пільги з оплати послуг зв'язку, станом на 28.10.2021 згідно з розрахунком заборгованості становлять 14 667,57 грн.
З метою досудового врегулювання спору позивачем на адресу Благовіщенської міської ради та УСЗН Голованівської РДА направлений претензійний лист від 13.08.2021 №107/05 про відшкодування витрат, пов'язаних з наданням телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян на суму 11 530,85 грн (період заборгованості січень-липень 2021) (а.с. 69-72).
Однак, відповідачем станом на день подачі позову так і не були вжиті заходи щодо сплати заборгованості.
Не проведення відповідачем розрахунків з позивачем по відшкодуванню витрат, пов'язаних з наданням пільг з оплати послуг зв'язку, стало підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав.
Акціонерне товариство "Укртелеком" є юридичною особою, що здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, статуту та внутрішніх актів Товариства.
Згідно з п.2.2.1 Статуту Товариства, одним з основних видів діяльності Товариства є
надання телекомунікаційних послуг, в тому числі послуг, в тому числі послуг фіксованого місцевого, міжміського, міжнародного та рухомого (мобільного) зв'язку, комп'ютерного зв'язку, радіозв'язку (з використанням радіочастот), послуг цифрового телебачення, інших послуг мультисервісних мереж та інших телекомунікаційних додаткових (супутніх) послуг.
За рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації від 28.09.2006 № 384 позивача включено до Реєстру Операторів, провайдерів телекомунікацій за № 74.
Позивач надає послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295, інших законодавчих актів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації" та п.63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 №295 передбачено, що споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, телекомунікаційні послуги надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначає Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон).
Відповідно до ст. 18 Закону забезпечення пільгових умов задоволення потреб у товарах та послугах окремим категоріям громадян, які потребують соціальної підтримки, відноситься до державних соціальних гарантій.
Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання.
Право окремих категорій громадян на пільги з оплати телекомунікаційних послуг встановлено Законом України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Законом України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Законом України від 23.03.2000 № 1584-ІП "Про жертви нацистських переслідувань", Законом України від 26.04.2001 № 2402-ІИ "Про охорону дитинства", Законом України від 24.03.1998 № 203/98-ВР "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" та ін.
Так, згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" надаються такі пільги: учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них -встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів (п.19 ч.І ст. 12); особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам - абонементна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів, а для осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни зі 100-процентною знижкою від затверджених тарифів (п.10 ч. 1 ст. 13); учасникам війни - позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів (п. 18 ч. 1 ст. 14); особам, на яких поширюється чинність цього Закону - позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів (п.20 ч. 1 ст. 15); Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, на яких поширюється дія цього Закон надається 50-процентна знижка з плати за телефон (абонентна плата, оплата послуг електрозв'язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при посекундному обліку їх тривалості) ( п. 11 ч. 1 ст. 20, п.1 ч. 1 ст. 21, п.8 ч. 3 ст. 30); позачергове встановлення телефону з оплатою 50 процентів вартості його встановлення (п.28 ч. 1 ст. 20, п.5 ч. 1 ст. 21, п.9 ч. 3 ст. 30).
Згідно із Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби, надається 50-відсоткова знижка плати за встановлення і користування квартирним телефоном (п.5 ст. 12); згідно із Законом України "Про жертви нацистських переслідувань" надаються такі пільги: колишнім неповнолітнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання - встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата в розмірі 20 відсотків тарифів на основні та 50 відсотків - на додаткові роботи). Абонентна плата за користування телефоном установлюється в розмірі 50 відсотків затверджених тарифів (п.18 ч. 1 ст. 6-1); колишнім малолітнім в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю - абонентна плата за користування квартирним телефоном установлюється в розмірі 50 відсотків затверджених тарифів (п.10 ч. 1 ст. 6-2); колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання - встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 відсотків тарифів на основні та 50 відсотків - на додаткові роботи). Абонентна плата за користування телефоном установлюється в розмірі 50 відсотків затверджених тарифів (п. 17 ч. 1 ст. 6-3); дружинам (чоловікам) померлих жертв нацистських переслідувань - встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата в розмірі 20 відсотків від тарифів на основні та 50 відсотків - на додаткові роботи). Абонентна плата за користування телефоном установлюється в розмірі 50 відсотків затверджених тарифів (п.19 ч. 1 ст. 6-4); відповідно до Закону України "Про охорону дитинства" багатодітним сім'ям абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів (п.4 ч.З ст. 13);
Відповідно до Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" особам, на яких поширюється дія цього Закону надається 50-відсоткова знижка плати користування квартирним телефоном (п.6 ст. 6). Вказані норми законів закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Таким чином, надання телекомунікаційних послуг пільговій категорії громадян є обов'язком позивача. При цьому встановлюючи пільги окремим категоріям громадян держава, у відповідності до Конституції України, Бюджетного кодексу України та Законів України, якими встановлені пільги, взяла на себе зобов'язання щодо забезпечення відшкодування підприємствам-надавачам послуг втрат, які пов'язані з наданням послуг особам, які мають законодавчо встановлене право на відповідні пільги з їх оплати.
Пунктом 20-4 ч. 1 ст. 91 Бюджетного кодексу України передбачено, що видатки на пільги з послуг зв'язку відносяться до видатків місцевих бюджетів, які можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів.
З прийняттям Закону України від 16.04.2020 № 562-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад", розпоряджень Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року щодо визначення адміністративних центрів та затвердження територій громад областей, Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" та з проведенням у жовтні 2020 році перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі Закону № 562-ІХ, в Україні фактично завершилась адміністративно-територіальна реформа, метою якої було передача від органів виконавчої влади органам місцевого самоврядування значної частини повноважень, ресурсів та відповідальності.
З метою приведення у відповідність положень бюджетного законодавства у зв'язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи, Законами України від 17.09.2020 №907-X та від 15.12.2020 № 1081-IX "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України" внесено ряд змін в частині функціонування бюджетної системи України.
Згідно із ст. 5 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. До місцевих бюджетів відносяться бюджет Автономної Республіки Крим, обласні бюджети, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 БК України одним із принципів, на якому ґрунтується бюджетна система України, є принцип самостійності, згідно з яким Державний бюджет України та місцеві бюджети є самостійними. Держава коштами державного бюджету не несе відповідальності за бюджетні зобов'язання органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. Органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування коштами відповідних місцевих бюджетів не несуть відповідальності за бюджетні зобов'язання одне одного, а також за бюджетні зобов'язання держави. Самостійність бюджетів забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету, правом відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, правом Верховної Ради Автономної Республіки Крим та відповідних місцевих рад самостійно і незалежно одне від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети.
З 01.01.2021, згідно з Законами України від 17.09.2020 № 907-ІХ та від 15.12.2020 № 1081-IX, розмежовано склад доходів загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад (ст. 64 БК України) та склад доходів загального фонду районних бюджетів (ст. 64-1 БК України).
В результаті таких змін територіальні громади отримали фінансову незалежність від районів та перейшли на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.
Згідно зі схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 № 333-р Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, адміністративно-територіальною одиницею базового рівня є громади.
Відповідно до принципу субсидіарності бюджетної системи України, розподіл видів видатків між державним бюджетом та місцевими бюджетами, а також між місцевими бюджетами ґрунтується на необхідності максимально можливого наближення надання публічних послуг до їх безпосереднього споживача (п.7 ч. 1 ст. 7 БК України).
Забезпечення надання публічних послуг жителям територіальної громади в першу чергу покладається на представницький орган місцевого самоврядування територіальної громади.
В силу положень Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" від 05.02.2015 № 157-VIII представницьким органом місцевого самоврядування об'єднаної територіальної громади є сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 716-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області" до складу Благовіщенської міської територіальної громади увійшли Благовіщенська, Богданівська, Великотроянівська, Вільхівська, Грушківська, Данилово-Балківська, Йосипівська, Кам'янобрідська, Кам'янокриничанська, Лозуватська, Луполівська, Мечиславська, Новоселицька, Розношенська, Сабатинівська, Синицівська, Синьківська, Шамраївська громади (населені пункти).
Представницьким органом Благовіщенської міської територіальної громади є Благовіщенська міська рада.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 Закону № 280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти.
Органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно складають та схвалюють прогнози відповідних місцевих бюджетів, розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України (ст. 61 Закону № 280/97-ВР ).
Відповідно до ст. 62 Закону № 280/97-ВР держава гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб.
Здійснення повноважень місцевого самоврядування на рівні мінімальних соціальних потреб, який гарантується державою, забезпечує мінімальний бюджет місцевого самоврядування (ст.1 Закону № 280/97-ВР).
Видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет (ст. 64 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до ч.4 ст. 20 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" розробка та виконання Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів здійснюються на підставі пріоритетності фінансування видатків для забезпечення надання державних соціальних гарантій.
Згідно з п. 23 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Виходячи із системного аналізу положень Бюджетного кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" вбачається, що саме представницький орган місцевого самоврядування є відповідальним за забезпечення здійснення видатків на пільги з послуг зв'язку з бюджету місцевого самоврядування.
Згідно з п. 3 ч.2 ст. 22 БК України за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Таким чином, саме Благовіщенська міська рада відповідальна за затвердження та забезпечення здійснення видатків на відшкодування підприємствам-надавачам послуг витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку.
Благовіщенська міська рада (апарат місцевої ради) як юридична особа є належним відповідачем у даній справі.
На підтвердження того, що Благовіщенська міська рада є належним відповідачем також свідчить лист Управління соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 05.03.2021 № 01-18/07/176/1 (а.с. 15-16).
Для громадян України пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачене чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення належного життєвого рівня (ст. 48 Конституції України). Установлене Законами України і гарантоване Конституцією України право окремих категорій громадян на пільги з оплати послуг зв'язку, не може бути порушеним.
На виконання державних соціальних гарантій Акціонерним товариством "Укртелеком" окремим категоріям громадян, що проживають на території Благовіщенської міської територіальної громади, телекомунікаційні послуги надаються з урахуванням законодавчо встановлених пільг з оплати послуг зв'язку.
З метою обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, в Україні функціонує Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі-ЄДАРП).
Згідно з п. 3 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. № 117 (далі - Положення № 117), структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи), організовують збирання, систематизацію і зберігання інформації про пільговиків, та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
В силу ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно - правового акта, що регулює господарську діяльність.
Чинне законодавство України передбачає відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян при цьому, зобов'язання сторін по даній справі виникають безпосередньо із законів України і не залежать від їх бажання.
Відтак, законодавство України не передбачає обов'язковості укладення договору про відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян.
Згідно з ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Зазначена норма є спеціальною по відношенню до загальних положень ч. 1-4 ст. 48 Бюджетного кодексу України.
Аналогічні положення закріплені в абз. 3 п.2.11 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 02.03.2012 №309.
Відтак, відповідач мав право та можливість на формування бюджетних зобов'язань по вказаному напрямку.
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача щодо відшкодування відповідачем витрат, пов'язаних з наданням пільг з оплати послуг зв'язку є цілком обґрунтованими та правомірними.
Відповідачем не спростовано доводів та доказів позивача, не заперечено позовні вимоги та не надано доказів сплати боргу, а тому позовні вимоги Акціонерного товариства "Укртелеком" підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Благовіщенської міської ради (вул. Промислова, б. 23/54, м. Благовіщенське, Голованівського району, Кіровоградської області, 26400, ідентифікаційний код 05402697) на користь Акціонерного товариства "Укртелеком" (б-р Т. Шевченка, 18, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 21560766) заборгованість на відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян у сумі 14 667,57 грн та 2270,00 судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати Акціонерному товариству "Укртелеком" (б-р Т. Шевченка, 18, м. Київ, 01601) та Благовіщенській міській раді (вул. Промислова, б. 23/54, м. Благовіщенське, Голованівського району, Кіровоградської області, 26400).
Повне рішення складено 25.01.2022.
Суддя М.С. Глушков