Справа № 215/343/22
2-а/215/28/22
25 січня 2022 року Суддя Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Лиходєдов А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Криворізької міської ради «на підставі ст. 6, 7 КАС України»,
24.01.2022 р. ОСОБА_1 звернулася до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу зі вказаним позовом в якому просить:
« - визнати протиправною бездіяльність Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі лелегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 22.12.2021 р. № С-15-П про матеріальну допомогуу сумі 10000 грн., яка виявилася у відмові вирішувати питання місцевого значення в межах ст. ст. 1, 3, 22, 48, 144 Конституції України та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) прийняти рішення для належного реагування;
- визнати протиправною бездіяльність Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі лелегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 22.12.2021 р. № С-15-П про матеріальну допомогуу сумі 10000 грн., яка виявилася у порушенні управлінської функції для врегулювання питань надання адміністративних послуг відповідно до правового порядку ст. 19, 144 Конституції ЦУкраїни та зобов'язати прийняти рішення в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 4 КАСУ, ст. 144 Конституції України;
- визнати протиправною бездіяльність Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі лелегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 22.12.2021 р. № С-15-П про матеріальну допомогуу сумі 10000 грн., надати матеріальну допомогу з причин виникнення у нього складних життєвих обставин та попередити виникнення негативних суспільних наслідків, пов'язаних з відсутністю коштів для життя і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю;
- визнати протиправною бездіяльність Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі лелегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 22.12.2021 р. № С-15-П про матеріальну допомогуу сумі 10000 грн., витребувати необхідні документи в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради для прийняття рішення і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю».
Ознайомившись із матеріалами адміністративної позовної заяви, дійшов наступного висновку.
Згідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів визначене статтею 20 КАС України.
Тому вказані позовні вимоги не підлягають розгляду місцевим загальним судом, тому як не відносяться до виключного переліку справ, зазначених у ч. 1 ст. 20 КАС України, які підсудні місцевим судам.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи (позови), крім визначених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р. кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку належним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 12.10.1978 р. у справі «Zand v. Austria” та у рішенні від 20.07.2006 р. у справі «Сокуренко і Стригун проти України» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з … питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів …». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий не маючи юрисдикції, в тому числі стосовно предметної підсудності, приймає будь-які рішення за позовом, що не відноситься до його, в тому числі предметної юрисдикції.
Аналіз вище наведених норм, в їх структурному закріпленні та послідовному викладені в КАС України, та практики Європейського Суду з прав людини, вказує на те, що в першу чергу суд, отримавши позовну заяву, керуючись ч. 1 ст. 20 КАС України, у разі встановлення порушень правил предметної підсудності, на підставі ч. 2 ст. 20, ч. 3 ст. 21 КАС України, направляє адміністративну справу до окружного адміністративного суду, тобто суд виконує процесуальні дії виключно в межах параграфу 1 глави 2 розділу 1 цього Кодексу. Тому в такому випадку, встановивши у позові порушення предметної підсудності, визначеної для місцевих загальних судів, такий суд в подальшому не уповноважений здійснювати процесуальні дії, передбачені розділом ІІ КАС України - «Позовне провадження», а саме, вирішувати питання залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви ( ст. 169), відмови у відкритті провадження (ст. 170), з'ясування щодо належності розгляду за правилами адміністративного судочинства, та чи подано заяву з дотриманням правил територіальної підсудності (п. 4 ч. 1, п. п. 3-5 ст. 171, п. 2 ч. 1 ст. 29).
За таких обставин, враховуючи місце проживання позивача та знаходження відповідача, позов відноситься до виключної предметної юрисдикції Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Враховуючи викладене, з метою недопущення порушення права особи на доступ до правосуддя, а саме до суду «встановленого законом», керуючись ст. ст. 19, 20, 23, 29, 294, 295 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Криворізької міської ради «на підставі ст. 6, 7 КАС України», передати на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до третього Апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги, через Тернівський районний суд міста Кривого Рогу, протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали.
Ухвала складена 25.01.2022 р..
Суддя: