Справа № 459/4197/21 Провадження № 3/459/1589/2021
21 січня 2022 року Червоноградського міського суду Львівської області Новосад М.Д., розглянувши матеріали, які надійшли від Червоноградського РВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого по АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.164 КУпАП,-
ОСОБА_1 ставиться у провину те, що останній 23 грудня 2021 року о 22.30 год. займався господарською діяльністю, а саме надавав послуги з перевезення пасажирів без отримання відповідних ліцензій і без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, надавав послуги на власному транспортному засобі Опель Комбо з номерним знаком НОМЕР_1 , був зупинений по вул.Будівельна,4 в м.Червонограді.
ОСОБА_1 в суді вказав, що 23 грудня 2021 року о 22.30 год. віз знайому, з якою разом працював. В неї дочка з інвалідністю. Грошей з них не брав.
Свідок ОСОБА_2 пояснила, що ОСОБА_1 є її знайомим. 23 грудня 2021 року вона попросила його підвезти з дочкою, яка на інвалідному візку. Грошей за перевезення йому не платила.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , оглянувши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно із ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно зі ст.9 КУпАП правопорушенням визнається протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст.251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.1 ст.164 КУпАП настає у разі провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Крім того, істотною ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.164 КУпАП, є здійснення особою господарської діяльності.
Як зазначено у протоколі ОСОБА_1 ставиться у провину те, що він надавав послуги з перевезення пасажирів без отримання відповідних ліцензій і без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, надавав послуги на власному транспортному засобі.
Відповідно до ст.3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Важливою ознакою господарської діяльності є її систематичність, виконання на професійній основі, такі дії мають носити систематичний характер, оскільки підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст.42 ГК України).
Тому особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення, повинна довести наявність таких випадків, а також довести їх систематичність.
Проте, в протоколі про адміністративне правопорушення, в порушення зазначених вимог, відсутні відомості про здійснення ОСОБА_1 господарської діяльності на постійній основі, систематично, два і більше разів.
Більше того, в матеріалах справи містяться тільки протокол про адміністративне правопорушення та два рапорти працівника поліції.
У протоколі не вказано особу, якій надавалась послуга та регулярність, не вказано норми законів, які порушила особа, не вказано свідків.
Тому дії ОСОБА_1 не можуть кваліфікуватись як заняття господарською діяльністю.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи фактичні обставини справи та норми права, вважаю, що провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 слід закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247, 268, 283, 284 КУпАП України -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП України закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Червоноградський міський суду Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: М. Д. Новосад