Дата документу 25.01.2022
Справа № 334/10092/21
Провадження № 2-а/334/32/22
25 січня 2022 року
Суддя Ленінського районного суду міста Запоріжжя Ісаков Д.О., розглянувши матеріали звернення ОСОБА_1 до інспектора старший лейтенант поліції Бадло Роман Володимирович УПП бат. ТОР рота про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
24 грудня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з і звернення до інспектора старший лейтенант поліції Бадло Роман Володимирович УПП бат. ТОР рота про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пунктів 3 та 6 частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вивчивши подану заяву та долучені документи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст. ст. 160, 161, 172 КАС України, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Звертаючись із зверненням до Ленінського районного суду м.Запоріжжя заявником не надано доказів щодо зареєстрованого місця його проживання, а тому суддя не має можливості перевірити територіальну підсудність даного позову за вибором позивача.
Стаття 160 КАС України містить вичерпний перелік вимог до форми та змісту позовної заяви.
В порушення вимог ч. 5 ст. 160 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивачем не надано доказів, про які йому відомо і які можуть бути використані судом, а саме: не надано водійського посвідчення та копії технічного паспорту на автомобіль.
Відповідно до частини першої статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Отже, вказаною нормою передбачений обов'язок позивача додати до позовної заяви її копію разом з копіями доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи незалежно від наявності таких документів у відповідача.
Однак всупереч наведеному позивач до позовної заяви не надав копії доданих до позовної заяви документів відповідно до учасників справи, а лише надав позовну заяву.
У відповідності до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частиною 2 ст. 94 КАС України передбачено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
За ч. 4 ст. 94 КАС України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Крім того, позивач не сплачений судовий збір за подання адміністративного позову до суду та не надано доказів звільнення його від сплати судового збору.
Відповідно до ч.ч. 3, 5 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення.
Частина друга статті 3 Закону України «Про судовий збір» містить перелік об'єктів, за які не справляється судовий збір, а стаття 5 цього Закону перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг тощо, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, які звертаються із заявами про захист не власних прав, а охоронюваних законом прав та інтересів інших осіб.
Відповідно до статті 4 цього ж Закону, за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа підприємець/юридична особа/суб'єкт владних повноважень).
Органи (посадові особи), уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені статтею 213 КУпАП, згідно з якою справи про адміністративні правопорушення розглядаються: 1) адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад; 2) виконавчими комітетами (а в населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, виконавчими органами, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад та їх посадовими особами, уповноваженими на те цим Кодексом; 4) районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами (суддями), а у випадках, передбачених цим Кодексом, місцевими адміністративними та господарськими судами, апеляційними судами, Верховним Судом; 5) органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається КУпАП та іншими законами України.
Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається КУпАП та іншими законами України (стаття 246 КУпАП).
Отже, відповідно до положень статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором, позивач за подання до суду вказаної позовної заяви повинен сплатити судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Вказана позиція суду узгоджується із висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 18.03.2020 року, справа № 543/775/17, провадження № 11-1287апп18.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір за вимогу про оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення у розмірі 454,00 гривень, який слід перерахувати на належний розрахунковий рахунок № UA968999980313171206000008006, банк: Казначейство України (ЕАП), МФО: 899998, ЄДРПОУ: 38025423, отримувач: УК у Дніпровському районі м.Запоріжжя /Дніпр./ 22030101, призначення платежу: *; 101; ІПН; судовий збір (Державна судова адміністрація 50), за позовом П.І.Б., Ленінський районний суд м.Запоріжжя та додати оригінал квитанції до суду.
Позивачем в адміністративному позові не зазначено в якості співвідповідача установу поліції юридичну особу, співробітником якої є відповідач - поліцейський Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції - лейтенант поліції Бадло Р.В.
Крім того, позивач у зверненні просить поновити строк звернення до суду із даним позовом, втім не зазначив підстав та доказів його пропуску.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Запоріжжя № 334/10092/21 від 24 грудня 2021 року адміністративний позов залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків.
21 січня 2022 року позивач подав до суду заяву-звернення (оновлену) та повідомлення про правові наслідки невизнання правосуб'єктності людини.
Втім, недоліки зазначені в ухвалі суду позивачем не усунені, у зв'язку з чим, суддя вважає за необхідне визнати позовну заяву неподаною і повернути позивачу.
Пунктом першим частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Відповідно до ч. 6 ст. 169 КАС України про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу.
Керуючись статтями 169, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
звернення ОСОБА_1 до інспектора старший лейтенант поліції Бадло Роман Володимирович УПП бат. ТОР рота про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою з усіма доданими до неї матеріалами.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ісаков Д.О.