Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"11" січня 2022 р.м. ХарківСправа № 913/608/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шатернікова М.І.
при секретарі судового засідання Цірук О.М.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Соколівські надра" (93400, м. Сєвєродонецьк, вул. Донецька, 37А; ідент. код 34086384)
до Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (м. Харків, м-н Театральний, 1; код ЄДРПОУ 43023403)
про скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників:
позивача - Цимбалюк О.В.,
відповідача - Петрусенко М.Ю.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Соколівські надра" звернулось господарського суду Луганської області з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ № 01657 від 02.07.2021 «Про затвердження акту про відмову від підписання переможцем електронного аукціону договору оренди» та зобов'язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях вилучити рішення про відмову від укладення договору та акт від 01.07.2021 про відмову від підписання переможцем електронного аукціону договору оренди з електронної торгової системи.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 14.09.2021 р. зазначену позовну заяву б/н від 08.09.2021 Товариства з обмеженою відповідальністю "Соколівські надра" на підставі ст. 31 ГПК України передано на розгляд за підсудністю до Господарського суду Харківської області.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.09.2021 визначено наступний склад суду: головуючий суддя - Шатерніков М.І.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 05.10.2021 прийнято справу № 913/608/18 до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено проведення підготовчого засідання на 02 листопада 2021 р. о 12:30.
25.10.21р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому проти позову заперечує в повному обсязі, та вказує про те, що дії переможця електронного аукціону - ТОВ "Соколівські надра", у зв'язку з поверненням договору оренди без підписання, вважаються відмовою від укладення такого договору, у зв'язку з чим Регіональним відділенням було складено акт про відмову від підписання переможцем електронного аукціону договору оренди від 01.07.21, який затверджено наказом Регіонального відділення від 02.07.21р. №01657, завантаженим в електронну торгову систему.
25.10.2021 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях подано до канцелярії суду (вх. 24964) заяву про зміну назви учасника по справі, згідно якої заявник просить замінити назву відповідача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях у справі № 913/608/21 на його нову назву - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (м. Харків, м-н Театральний, 1; код ЄДРПОУ 43023403).
Ухвалою господарського суду Харківської області від 02.11.2021 було задоволено заяву Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях про зміну найменування відповідача та здійснено заміну найменування відповідача у справі № 913/608/21 з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях на Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях. Цією ж ухвалою було відкладено підготовче засідання на 23.11.21 о 12:00.
01.11.21р. від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає вказує про те, що відповідачем у відзиві на позовну заяву не спростовано обставини позовних вимог та не надано доказів на підтвердження того, що Наказ № 01657 від 02.07.2021 «Про затвердження акту про відмову від підписання переможцем електронного аукціону договору оренди» був прийнятий в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом України «Про оренду державного та комунального майна», Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2020 р. №483.
Протокольною ухвалою суду від 23.11.21р. продовжено строк підготовчого провадження на днів до 03.01.22р., закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду судовому засіданні на 14.12.21р. об 11:30 год.
14.12.21р. від позивача надійшла заява про розподіл витрат на правничу допомогу за розгляд справи.
В судовому засіданні 14.12.21р. постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні до 11.01.2022 р. о 10:30, в порядку ч. 2 ст. 216 ГПК України.
Представник позивача в судовому засіданні 11.01.22р. підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні 11.01.22р. проти позову заперечував в повному обсязі, вказував про їх необґрунтованість та просив відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Наказом Регіонального відділення від 01.04.2021 № 00968 до переліку об'єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні (далі - Перелік першого типу) було включено державне майно - частина верхньої будови під'їзної колії № 24 станції Сіль загальною довжиною 457,0 п. м, розташована за адресою: Донецька область, м. Соледар, вулиця відсутня (координати місцезнаходження об'єкта оренди - 48.715344,38.034094), що обліковується на балансі ВСП «Лиманська дистанція колії" Регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця», яка обліковується на балансі структурного підрозділу «Покровська дистанція колії» регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця», не увійшла до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця" та закріплена за ним на праві господарського відання (далі - Об'єкт оренди).
Наказом Регіонального відділення від 13.04.2021 № 01080 «Про затвердження умов, додаткових умов оренди» було затверджено умови та додаткові умови Об'єкта оренди, відповідно до яких строк оренди становить 5 років, стартова орендна плата встановлена в розмірі 322,23 грн., без урахування ПДВ - для електронного аукціону; 161,12, без урахування ПДВ - для електронного аукціону зі зниженням стартової ціни; 161,12 без урахування ПДВ - для електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової орендної плати та подальшого подання цінових пропозицій. Додаткові умови оренди майна відсутні.
Цим самим наказом було зобов'язано відділ укладення договорів оренди нерухомого майна оприлюднити в електронній торговій системі оголошення про передачу на аукціоні Об'єкта оренди.
В оголошенні про передачу в оренду через аукціон нерухомого майна відповідно до Переліку нерухомого державного майна, щодо якого прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні (Додаток № 2 до наказу від 13.04.2021 № 01080) на виконання п.п. 26 та 55 Порядку №483, зокрема, зазначено, що первісна балансова вартість Об'єкту оренди становить 112 874,18 грн., залишкова балансова вартість Об'єкту оренди становить 32 223,35 грн.
В той самий час, Регіональним відділенням разом з оголошенням про передачу на аукціоні Об'єкта оренди було опубліковано проект договору оренди, відповідно до п. 6.3. Змінюваних умов якого було зазначено, що витрати Балансоутримувача, пов'язані із проведенням оцінки Майна відсутні (доступний в мережі Інтернет за посиланням haps://prozorro.sale/auction/UA-PS-2021-04-14-000035-1).
Крім того, п. 6.2. Змінюваних умов опублікованого проекту договору оренди встановлено, що страховою вартістю Об'єкту оренди є сума, визначена в порядку, передбаченому абзацом третім пункту 175 Порядку № 483. Абзацом 3 пункту 175 Порядку № 483 встановлено, що орендар протягом десяти календарних днів з дати укладення договору оренди зобов'язаний застрахувати орендоване нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно на користь балансоутримувача, а єдиний майновий комплекс - на користь орендодавця майна на період строку дії договору оренди на суму: балансової вартості майна, але не менше ніж добуток місячної орендної плати за орендоване майно за договором оренди, помножений на 100, - якщо оцінка ринкової вартості такого майна не здійснювалася.
14.05.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Соколівські надра», м. Сєвєродонецьк Луганської області (далі - позивач або підприємство) прийняло участь в аукціоні, що проводився Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях (далі - відповідач), номер аукціону в електронній торговій системі/номер лота в електронній торговій системі - UА-РS-2021-04-14-000035-1, назва лота - «Оренда частини під'їзної колії №24 ст. Сіль довжиною 457,00 пог.м, за адресою: Донецька обл., місто Соледар», статус аукціону - Електронний аукціон.
Наказом Регіонального відділення від 02.06.2021 № 01574 було затверджено протокол проведення електронного аукціону № UA-PS-2021-04-14-000035-1, який сформовано «26» травня 2021 року, про передачу в оренду державного майна - Об'єкту оренди та прийнято рішення про укладення за результатами проведення електронного аукціону з переможцем електронного аукціону - Товариством з обмеженою відповідальністю «СОКОЛІВСЬКІ НАДРА», код ЄДРПОУ 34086384 договору оренди майна.
На виконання п. 4 Наказу Регіонального відділення від 02.06.2021 № 01574 та відповідно до п.п. 74, 81 Порядку № 483, Регіональне відділення разом з листом від 07.06.2021 №11-03-01-04876 направило на адресу переможця електронного аукціону - ТОВ «Соколівські надра» на підписання три примірники проекту договору оренди нерухомого державного майна - Об'єкту оренди.
В тому самому листі Регіональне відділення повідомило ТОВ «Соколівські надра» про необхідність сплати одночасно або до дати укладення договору оренди:
1) авансового внеску з орендної плати в розмірі 242400,00 грн., з ПДВ (у тому числі ПДВ - 40400,00 грн).
2) забезпечувального депозиту в розмірі 202000,00 грн., без ПДВ.
В позовній заяві позивач вказує, що під час терміну, встановленого Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2020 р. № 483, для укладання Договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності (далі - проект Договору оренди), позивачем були виявлені обставини, які вказують на невідповідність наданого для підписання (укладання) проекту Договору оренди чинному законодавству та умовам оприлюдненого проекту Договору оренди.
Так, позивач зазначає, що пункт 2.2. Договору не відповідає нормам чинного законодавства України, а отже є недійсним в силу закону, на підставі наступних обґрунтувань.
Згідно п. 2.2. Договору оренди «передача майна в оренду здійснюється за його страховою вартістю, визначеною у пункті 6.2 Умов».
Пунктом 6.2 Договору зазначається сума страхової вартості майна, яка визначається відповідно до абз.3 п. 175 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна (застосовується якщо ринкова вартість Майна не визначалась), при цьому в оголошенні про проведення аукціону про відсутність ринкової вартості Майна не зазначено.
В Договорі оренди балансова залишкова вартість (п.6.1.), визначена на підставі фінансової звітності Балансоутримувача та складає 32 223,35 грн. (без урах. ПДВ), а страхова вартість (п.6.2.1 Договору) складає 10 100 000 грн., однак, вказану цифру неможливо співставити ані з балансовою вартістю (перевищує її більше ніж в 300разів) об'єкта оренди, ані з його реальною вартістю. Крім того поняття «страхової вартості» не визначається жодним законодавчим актом України, в тому числі Законом України «Про страхування».
Окрім зазначених обґрунтувань, як вказує позивач в позові, за інформацією, яка стала відома ТОВ «Соколівські надра», в термін встановлений для підписання підприємством Договору, предмет договору (частина під'їзної колії № 24 ст Сіль довжиною 457,00 пог.м.) вміщує в собі частину, яка належить третім особам, а саме, у відповідності до Листа ТОВ "АРМ-СЕРВІС" №18/05-8 від 18.05.21 (а.с. 15) частина колії, яка є предметом аукціону "Оренда частини під'їздної колії №24 ст Сіль довжиною 457 пог.м, за адресою: Донецька обл., м. Соледар", була збудована ТОВ "АРМ-СЕРВІС" та належить даному підприємству (довжиною 119,5 м.).
Таким чином, за твердженнями позивача, враховуючи встановлені обставини, які стали відомі ТОВ «Соколівські надра» в термін встановлений для підписання підприємством Договору, підприємство письмово звернулось до Регіонального відділення ФДМ України для обговорення і усунення зазначених обставин, які не врегульовані і не передбачені ані Законом України «Про оренду державного та комунального майна», ані Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2020 р. № 483, але існування яких ставить під сумнів легітимність і законність Договору оренди та і взагалі аукціону UA-PS-2021-04-14-000035-1. Разом з письмовим зверненням були повернуті екземпляри Договору оренди для внесення відповідних змін, враховуючи виявлені обставини підприємством. Також, позивач вказує, що відмови від підписання Договору оренди підприємство не заявляло.
01.07.21р. Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях складено Акт про відмову від підписання переможцем електронного аукціону договору оренди, затвердженого Наказом РВ ФДМ України по Донецькій та Луганській областях №01657 від 02.07.21р., відповідно до якого, у зв'язку з поверненням непідписаного договору оренди, дії переможця електронного аукціону - ТОВ «Соколівські надра» визнані відмовою від підписання договору оренди за лотом.
Проте, позивач вважає РВ ФДМ України по Донецькій та Луганській областях №01657 від 02.07.21р. про затвердження Акту про відмову від підписання переможцем електронного аукціону договору оренди протиправним та таким, що підлягає скасуванню з вилученням відповідних рішень з електронної торгової системи, що і стало підставою для звернення позивача до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову кваліфікацію доказам які надані сторонами та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, який регулює правові, економічні та організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна, є Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-ІХ (надалі - Закон України «Про державного та комунального майна»).
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» етапність передачі в оренду державного та комунального майна передбачає:
прийняття рішення щодо наміру передачі майна в оренду;
внесення інформації про потенційний об'єкт оренди до ЕТС;
прийняття рішення про включення потенційного об'єкта оренди до одного із Переліків;
опублікування інформації про потенційний об'єкт оренди, щодо якого прийнято рішення про включення до одного з Переліків, в ЕТС;
розміщення в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду;
проведення аукціону на право оренди майна або передача об'єкта в оренду без проведення аукціону, укладення та публікація в ЕТС договору оренди.
Частиною 2 статті 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна" врегульовано, що порядок передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду (далі - Порядок передачі майна в оренду) визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері реалізації майна (майнових прав, інших активів) або прав на нього на конкурентних засадах у формі аукціонів, у тому числі електронних аукціонів, та здійснює контроль за її реалізацією.
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про оренду державного та комунального майна" договір оренди формується на підставі примірного договору оренди, що затверджується: Кабінетом Міністрів України - щодо майна державної власності.
Частиною 4 ст. ст. 16 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» врегульовано, що особливості визначення умов передачі майна в оренду, в тому числі пам'яток архітектури та містобудування, укладення договорів оренди встановлюються Порядком передачі майна в оренду та представницькими органами місцевого самоврядування щодо комунального майна.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 було затверджено Порядок передачі в оренду державного та комунального майна (надалі - Порядок № 483).
Відповідно до п. 51 Порядку №483 орендодавець через свій особистий кабінет оприлюднює в електронній торговій системі оголошення про передачу майна в оренду на аукціоні у випадках та у строки, передбачені частиною першою статті 12 Закону, а щодо єдиного майнового комплексу - у строки, передбачені частиною п'ятою статті 14 Закону. У межах строків, передбачених частиною першою статті 12 Закону, орендодавець розробляє та затверджує умови оренди майна, додаткові умови оренди майна (в разі наявності), крім тих, які затверджуються в порядку, передбаченому абзацом третім пункту 54 цього Порядку. Умови оренди майна включають розмір стартової орендної плати об'єкта оренди для аукціонів, передбачених частинами другою, одинадцятою та тринадцятою статті 13 Закону та строк оренди, визначений згідно пункту 53 цього Порядку.
Відповідно до пункту 52 Порядку № 483 стартова орендна плата для аукціонів з оренди майна, строк оренди якого перевищує один місяць, зазначається в розрахунку за місяць оренди та становить 1 відсоток вартості об'єкта оренди, визначеної відповідно до статті 8 Закону «Про оренду державного та комунального майна».
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено, що вартістю об'єкта оренди для цілей визначення стартової орендної плати є його балансова вартість станом на останнє число місяця, який передує даті визначення стартової орендної плати.
Частиною 2 статті 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено перелік випадків, що балансоутримувач потенційного об'єкта оренди обов'язково здійснює переоцінку такого об'єкта у разі, якщо:
у об'єкта оренди відсутня балансова вартість;
залишкова балансова вартість об'єкта оренди дорівнює нулю;
залишкова балансова вартість об'єкта оренди становить менше 10 відсотків його первісної балансової вартості (балансової вартості за результатами останньої переоцінки).
Пунктом 26 Порядку № 483 встановлено, що інформація про потенційний об'єкт оренди, зокрема, містить відомості про залишкову балансову вартість та первісну балансову вартість об'єкта, якщо об'єкт включається до Переліку першого типу.
Відповідно до п. 55 Порядку № 483 в оголошенні про передачу майна в оренду зазначаються, зокрема, інформація про об'єкт оренди, що міститься в Переліку першого типу, в обсязі, визначеному пунктом 26 Порядку: проект договору оренди; умови оренди майна та додаткові умови оренди майна (в разі наявності), стартова орендна плата для всіх видів аукціонів.
Відповідно до абзацу 1 пункту 73 Порядку № 483 переможець електронного аукціону визначається шляхом автоматичної оцінки електронною торговою системою цінових пропозицій учасників після завершення останнього раунду електронного аукціону та формування протоколу про результати електронного аукціону, крім випадків використання переважного права чинним орендарем при проведенні аукціону на продовження договору оренди відповідно до пункту 149 цього Порядку.
Наказом Регіонального відділення від 13.04.2021 № 01080 «Про затвердження умов, додаткових умов оренди» було затверджено умови та додаткові умови Об'єкта оренди, відповідно до яких строк оренди становить 5 років, стартова орендна плата встановлена в розмірі 322,23 грн., без урахування ПДВ - для електронного аукціону; 161,12, без урахування ПДВ - для електронного аукціону зі зниженням стартової ціни; 161,12 без урахування ПДВ - для електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової орендної плати та подальшого подання цінових пропозицій. Додаткові умови оренди майна відсутні.
Цим самим наказом було зобов'язано відділ укладення договорів оренди нерухомого майна оприлюднити в електронній торговій системі оголошення про передачу на аукціоні Об'єкта оренди.
В оголошенні про передачу в оренду через аукціон нерухомого майна відповідно до Переліку нерухомого державного майна, щодо якого прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні (Додаток № 2 до наказу від 13.04.2021 № 01080) на виконання п.п. 26 та 55 Порядку №483, зокрема, зазначено, що первісна балансова вартість Об'єкту оренди становить 112 874,18 грн., залишкова балансова вартість Об'єкту оренди становить 32 223,35 грн.
Таким чином, з урахуванням тих обставин, що балансова вартість об'єкту оренди складала більше ніж 10 відсотків його первісної балансової вартості, Регіональним відділенням для цілей визначення стартової орендної плати було взято балансову вартість об'єкту оренди відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
В той самий час, Регіональним відділенням разом з оголошенням про передачу на аукціоні Об'єкта оренди було опубліковано проект договору оренди, відповідно до п. 6.3. Змінюваних умов якого було зазначено, що витрати Балансоутримувача, пов'язані із проведенням оцінки Майна відсутні (доступний в мережі Інтернет за посиланням haps://prozorro.sale/auction/UA-PS-2021-04-14-000035-1).
Крім того, п. 6.2. Змінюваних умов опублікованого проекту договору оренди встановлено, що страховою вартістю Об'єкту оренди є сума, визначена в порядку, передбаченому абзацом третім пункту 175 Порядку № 483.
Абзацом 3 пункту 175 Порядку № 483 встановлено, що орендар протягом десяти календарних днів з дати укладення договору оренди зобов'язаний застрахувати орендоване нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно на користь балансоутримувача, а єдиний майновий комплекс - на користь орендодавця майна на період строку дії договору оренди на суму: балансової вартості майна, але не менше ніж добуток місячної орендної плати за орендоване майно за договором оренди, помножений на 100, - якщо оцінка ринкової вартості такого майна не здійснювалася.
Таким чином, з вищевикладеного, вбачається, що Регіональним відділенням в повному обсязі було дотримано порядку призначення та проведення електронного аукціону, а, також, в повному обсязі проінформовано учасників аукціону про об'єкт та умови оренди.
На виконання п. 4 Наказу Регіонального відділення від 02.06.2021 № 01574 та відповідно до п.п. 74, 81 Порядку № 483, після визначення переможця аукціону, Регіональне відділення разом з листом від 07.06.2021 №11-03-01-04876 направило на адресу переможця електронного аукціону - ТОВ «Соколівські надра» на підписання три примірники проекту договору оренди нерухомого державного майна - Об'єкту оренди, а, також, повідомило про необхідність сплати одночасно або до дати укладення договору оренди: авансового внеску з орендної плати в розмірі 242400,00 грн., з ПДВ (у тому числі ПДВ - 40400,00 грн.) та забезпечувального депозиту в розмірі 202000,00 грн., без ПДВ.
Пунктом 74 Порядку № 483 встановлено, що переможець електронного аукціону: укладає договір оренди об'єкта оренди та підписує акт приймання-передачі протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону.
Також, пунктом 81 Порядку № 483 встановлено, що протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону, між орендодавцем, балансоутримувачем та переможцем електронного аукціону укладається договір оренди об'єкта оренди за результатами проведення електронного аукціону, який в межах зазначеного строку оприлюднюється орендодавцем в електронній торговій системі через особистий кабінет.
З урахуванням того, що проект договору було додано до оголошення про передачу нерухомого майна в оренду, з яким потенційний учасник аукціону мав право ознайомитись до прийняття участі у відповідному аукціоні, однак, позивачем були повернуті екземпляри Договору оренди для внесення відповідних змін, викладених в Листі від 17.06.21р. за вих. №17/06-1.
Згідно з положеннями абзацу 1 пункту 76 Порядку № 483 якщо переможець електронного аукціону відмовився від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору оренди чи не підписав такий протокол або договір у встановлені строки, орендодавець складає та завантажує відповідний акт в електронну торгову систему.
Враховуючи факт повернення непідписаного договору оренди, дії переможця електронного аукціону - ТОВ «Соколівські надра» були визнані відмовою від підписання договору оренди за лотом у зв'язку з чим, 01.07.21р. Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях складено Акт про відмову від підписання переможцем електронного аукціону договору оренди, затвердженого Наказом РВ ФДМ України по Донецькій та Луганській областях №01657 від 02.07.21р.
Таким чином, на підставі викладеного, суд доходить висновку про те, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях складаючи Акт про відмову від підписання переможцем електронного аукціону договору оренди, затвердженого Наказом РВ ФДМ України по Донецькій та Луганській областях №01657 від 02.07.21р., діяло в межах Закону України «Про оренду державного та комунального майна" та Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483.
Також, правомірність дій РВ ФДМУ по Донецькій та Луганській областях щодо складання Акту про відмову від підписання переможцем електронного аукціону договору оренди, затвердженого Наказом РВ ФДМ України по Донецькій та Луганській областях №01657 від 02.07.21р. підтверджено Міністерством економіки України за результатами розгляду скарги ТОВ «Соколівські надра».
Так, Міністерством економіки України розглянуто скаргу від 09.08.21р. на дії організатора аукціону (РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях) щодо електронного аукціону № UA-PS-2021-04-14-000035-1 щодо передачі в оренду частини під'їзної колії № 24 ст. Сіль загальною довжиною 457,0 п. м, розташована за адресою: Донецька область, м. Соледар.
За змістом скарги, скаржник зазначає, що пункт проекту договору оренди , яким передбачено, що передача майна в оренду здійснюється за його страховою вартістю, визначеною у п. 6.2. Умов, не відповідає нормам чинного законодавства. Пунктом 6.2 проекту Договору зазначається сума страхової вартості майна, яка визначається відповідно до абз.3 п. 175 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна №483 (застосовується якщо ринкова вартість Майна не визначалась). Також, скаржник зазначає, що за інформацією, яка стала йому відома, частина майна належить третім особам. Скаржник вимагав розглянути викладені обставини та винести відповідне рішення про встановлення порушень порядку організації, проведення аукціону № UA-PS-2021-04-14-000035-1 та вжиття заходів для усунення таких порушень, відновивши право підприємства в участі в подальших аукціонах з передачі в оренду того самого об'єкта.
За результатами розгляду скарги Комісією "відзначено, що проект договору, оприлюднений на електронній сторінці аукціону, підготовлений відповідно до Примірного договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2020 № 820. Крім того, пунктом 175 Порядку встановлено, що орендар протягом десяти календарних днів з дати укладення договору оренди зобов'язаний застрахувати орендоване нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно на користь балансоутримувача, а єдиний майновий комплекс - на користь орендодавця майна на період строку дії договору оренди на суму: вартості майна відповідно до висновку про ринкову вартість (акта оцінки), визначеного відповідно до законодавства про оцінку майна, під час передачі такого майна в оренду - якщо така оцінка майна здійснювалася; або балансової вартості майна, але не менше ніж добуток місячної орендної плати за орендоване майно за договором оренди, помножений на 100, - якщо оцінка ринкової вартості такого майна не здійснювалася. Вирішено: 1. Встановити відсутність порушень порядку організації, проведення аукціону № UA-PS-2021-04-14-000035-1.
Відповідно до статті 55 Конституції України, статей 15,16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з положеннями ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 ГПК України).
На підставі вищевикладеного, повно та всебічно дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази на підтвердження своєї правової позиції, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Щодо всіх інших пояснень та доводів учасників судового процесу суд зауважує наступне.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч.5 ст.236 Господарський процесуальний кодекс України).
Відповідно до п.5 ч.4 ст.238 Господарського процесуального кодексу України у мотивувальній частині рішення зазначається, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.
Згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 Європейського суду з прав людини у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»). Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією.
З огляду на вищевикладене, всі інші доводи та міркування учасників судового процесу ретельно досліджені судом, проте є такими, що не спростовують наведених висновків суду.
За приписами статті 129 ГПК України судові витрати в межах встановлених законодавством, покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, понесені позивачем судові витрати покладаються на нього в повному обсязі.
Керуючись ст. 42, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Соколівські надра" - відмовити повністю.
2. Судові витрати зі сплати зі сплати судового збору покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).
Відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено "19" січня 2022 р.
Суддя М.І. Шатерніков