вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21 E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/Код ЄДРПОУ 03500004
13.01.2022 Справа № 917/1203/21
Господарський суд Полтавської області у складі судді Тимощенко О.М., при секретарі судового засідання Отюговій О.І., за участю представників учасників справи від прокуратури - Лисенко Н.М., від відповідача - Макаренко М. І., від третьої особи - Шлапак А. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу,
за позовною заявою Заступника керівника Кременчуцької окружної прокуратури, проспект Свободи,4а, м. Кременчук, Полтавська область, 39601
в інтересах держави в особі органів, уповноважених державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах
позивачі: 1) Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, площа Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600;
2) Департаменту охорони здоров'я Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, вул. І Сердюка,10, м. Кременчук, Полтавська область, 39600;
3) Комунального некомерційного медичного підприємства "Кременчуцька центральна районна лікарня" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, пр. Полтавський, 40, м. Кременчук, Полтавська область, 39600
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС", вул. Новоконстянтинівська, 13/10, офіс 201, м. Київ, 04080
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів Північно-Східний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, вул. Шевченка,1, м. Полтава, 36011
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 339 622,41 грн.
26.07.2021 року до Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Заступника керівника Кременчуцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі органів, уповноважених державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах позивачі: 1) Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області; 2) Департаменту охорони здоров'я Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області; 3) Комунального некомерційного медичного підприємства "Кременчуцька центральна районна лікарня" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС" про: 1. визнання недійсною додаткової угоди №1 від 31.08.2020 року до договору на постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року, укладену між ТОВ "УКР ГАЗ РЕСУРС" та КНП Кременчуцької міської ради "Кременчуцька центральна районна лікарня"; 2. визнання недійсною додаткової угоди №2 від 27.10.2020 року до договору на постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року, укладену між ТОВ "УКР ГАЗ РЕСУРС" та КНП Кременчуцької міської ради "Кременчуцька центральна районна лікарня"; 3. визнання недійсною додаткової угоди №3 від 28.10.2020 року до договору на постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року, укладену між ТОВ "УКР ГАЗ РЕСУРС" та КНП Кременчуцької міської ради "Кременчуцька центральна районна лікарня"; 4. визнання недійсною додаткової угоди №4 від 30.10.2020 року до договору на постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року, укладену між ТОВ "УКР ГАЗ РЕСУРС" та КНП Кременчуцької міської ради "Кременчуцька центральна районна лікарня"; 5. визнання недійсною додаткової угоди №5 від 02.12.2020 року до договору на постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року, укладену між ТОВ "УКР ГАЗ РЕСУРС" та КНП Кременчуцької міської ради "Кременчуцька центральна районна лікарня"; 6. визнання недійсною додаткової угоди №7 від 30.12.2020 року до договору на постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року, укладену між ТОВ "УКР ГАЗ РЕСУРС" та КНП Кременчуцької міської ради "Кременчуцька центральна районна лікарня"; 7. стягнення з ТОВ "УКР ГАЗ РЕСУРС" 339 622,41 грн.
Ухвалою суду від 02.08.2021 року відкрито провадження у даній справі, призначено підготовче засідання на 02.09.2021 року, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів Північно-Східний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області.
Викладені в позовній заяві вимоги позивач обґрунтовує тим, що внаслідок укладення додаткових угод збільшилась ціна природного газу для позивача за договором на постачання природного газу від 01.02.2020 року №11. Прокурор вважає, що спірні додаткові угоди були укладені без належних на те підстав та обґрунтованого документального підтвердження щодо підвищення ціни природного газу, чим порушено норми Закону України “Про публічні закупівлі” та положення Договору, а відтак вони підлягають визнанню недійсними. Оскільки позивач сплачував кошти за поставлений природний газ відповідно до цін, вказаних у спірних додаткових угодах, тобто за збільшеними цінами, прокурор просить стягнути з відповідача 339 622,41 грн. надмірно сплачених позивачем коштів.
Перелік доказів, якими прокурор обґрунтовує наявність обставин, що є предметом доказування у даній справі: копія витягу з ЄДР на Кременчуцьку міську раду Полтавської області; копія витягу з ЄДР на Північно-східний офіс Держаудитслужби; копія витягу з ЄДР на КНМП "Кременчуцька центральна районна лікарня" Кременчуцької міської ради; копія витягу з ЄДР на Департамент охорони здоров'я Кременчуцької міської ради; копія витягу з ЄДР на ТОВ "УКР ГАЗ РЕСУРС"; витяг з положення про Департамент охорони здоров'я; Витяг зі статуту КНМП "Кременчуцька центральна районна лікарня" Кременчуцької міської ради; Витяг з ЄРДР; копія листа №52-1547 вих-21 від 27.04.2021 року; копія супровідного №201631-17/2596-2021 від 22.06.2021 року; копія акту №21-25/24 від 26.05.2021 року про результати перевірки закупівель КНМП "Кременчуцька центральна районна лікарня" Кременчуцької міської ради з додатками; копія договору постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року; копія додаткової угоди №1; копія додаткової угоди №2; копія додаткової угоди №3; копія додаткової угоди №4; копія додаткової угоди №5; копія додаткової угоди №1; копія додаткової угоди №6; копія додаткової угоди №7; копія повідомлення №52-1841вих 21 від 06.05.2021 року до КНМП "Кременчуцька центральна районна лікарня" Кременчуцької міської ради; копія відповіді №01-14/1382 від 11.06.2021 року; копія повідомлення №52-1843 від 06.05.2021 року до Кременчуцької міської ради; копія відповіді №01-36/5264 від 09.06.2021 року; копія повідомлення №52-1930 від12.05.2021 року до Департаменту охорони здоров'я; копія повідомлення від 09.07.2021 року №52-4241вих-21 до КНМП "Кременчуцька центральна районна лікарня" Кременчуцької міської ради; копія повідомлення від 08.07.2021 року №52-4172вих-21 до Кременчуцької міської ради; копія повідомлення від 08.07.21 №52-4170вих-21 до Департаменту охорони здоров'я і тд.
19.08.2021 року від третьої особи до суду надійшли письмові пояснення ( арк. с. 158-216, том 1). В поданих поясненнях третя особа вказує на те, що відповідно до наказу Північно-східного офісу Держаудитслужби від 17.05.2021 № 209 “Про призначення перевірки закупівель” здійснено перевірку закупівлі UА-2019-12-30-000226-с (замовник: Комунальне некомерційне підприємство Кременчуцької районної ради “Кременчуцька центральна районна лікарня” код ЄДРПОУ 01999342, очікувана вартість: 2 519 700,00 грн. з ПДВ, застосована процедура закупівлі: відкриті торги, предмет закупівлі: ДК 021:2015:09120000-6: Газове паливо: 241000 м. куб. Місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг: 39721, Україна, Полтавська область, Кременчуцький район, м. Кременчук, проспект Полтавський, будинок 40. Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: 31 грудня 2020 року. За результатами перевірки закупівлі UА -2019-12-30-000226-с складено та підписано акт про результати перевірки закупівель Комунального некомерційного медичного підприємства “Кременчуцька Центральна районна лікарня” Кременчуцького району Полтавської області № 21-25/24 датований 26.05.2021 року. Перевіркою встановлено, зокрема, порушення вимоги пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону України “Про публічні закупівлі” від 25.12.2015 № 922-VІІІ в редакції, чинній на момент оголошення закупівлі, що призвело до недоотримання замовником активів.З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 8, п. 7 ст. 10, ч. 2 ст. 15 Закону № 2939, пп. 9 п. 4, пп. 16 п. 6 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністерства України від 13.012016 № 43, п. 27 Порядку № 631, пункту 46, 49-50, 52 Порядку проведення Інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 (зі змінами), Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області зобов'язало КНМП “Кременчуцька ЦРЛ” здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, забезпечити відшкодування збитків, завданих шляхом повернення ТОВ “УКРГАЗРЕСУРС” на рахунок КНМП “Кременчуцька ЦРЛ” коштів в сумі 339 622,41 грн. відповідно до статей 216-229 Господарського кодексу України, статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України. Проте, зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель замовником не виконано.
19.08.2021 року від позивача 2 (Департаменту охорони здоров'я Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області) до суду надійшов лист, у якому Департамент просив суд розглядати справу без їхньої участі (том 1, арк. с. 217).
20.08.2021 року від позивача 3 (Комунального некомерційного медичного підприємства "Кременчуцька центральна районна лікарня" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області) до суду надійшло клопотання про розгляд справи та прийняття рішення без участі представника позивача 3 (том 1, арк. с. 219).
Під час розгляду справи у підготовчому засіданні 02.09.2021 року було оголошено протокольну ухвалу про задоволення клопотання представника відповідача про участь у судовому засіданні господарського суду Полтавської області в режимі відеоконференції та про перерву у підготовчому судовому засіданні до 27.09.2021 року до 09.00 год.
У підготовчому засіданні 27.09.2021 року продовжено строки підготовчого провадження та оголошено протокольну ухвалу про перерву у засіданні до 18.10.2021 року до 10.00 год.
Відповідач для участі в судових засіданнях 27.09.2021 року та 18.10.2021 року в режимі відеоконференції не з'явився, причин неявки не повідомив.
07.10.2021 року від відповідача через систему "Електронний суд" надійшла заява про зміну територіальної підсудності (том 1, арк. с. 250-252).
Представники прокуратури та третьої особи заперечували проти задоволення даного клопотання.
В судовому засіданні 18.10.2021 року протокольною ухвалою суд відмовив у задоволенні заяви відповідача про направлення справи за підсудністю до Господарського суду м. Києва, що відображено в ухвалі від 18.10.2021 року та протоколі судового засідання.
Ухвалою від 18.10.2021 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 16.11.2021 року.
Після закриття підготовчого провадження, 01.11.2021 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (том 2, арк. с. 15-26) разом з клопотанням про поновлення строку для подачі відзиву.
Представник відповідача в судовому засіданні 16.11.2021 року просив суд поновити строк для подачі відзиву.
Представники прокуратури та третьої особи заперечували проти задоволення даного клопотання.
Протокольною ухвалою суд відмовив в поновленні строку на подачу відзиву.
Під час розгляду справи по суті у судовому засіданні 16.11.2021 року оголошено протокольну ухвалу про перерву у засіданні до 29.11.2021 року до 09.00 год.
18.11.2021 року від прокуратури до суду надійшла відповідь на відзив (том 2, арк. с. 109-114).
30.11.2021 року від відповідача до суду надішли письмові пояснення (том 2, арк. с. 160-176).
За приписами ч. 1,2 ст. 161 ГПК України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Судове засідання призначене на 29.11.2021 року не відбулось в зв'язку з перебуванням судді Тимощенко О.М. на лікарняному.
Ухвалою від 20.12.2021 року суд призначив судове засіданні у справі на 13.01.2022 року.
В судовому засіданні 13.01.2021 року за результатами розгляду справи по суті суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення, повідомив коли буде виготовлено повне рішення, роз'яснив порядок набрання рішенням законної сили та оскарження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши подані докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.
За результатами проведеного Кременчуцькою окружною прокуратурою моніторингу офіційного загальнодержавного веб-порталу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з питань публічних закупівель “prozorro.gov.ua” та в ході досудового розслідування кримінального провадження № 42021172030000009 від 02.04.2021 встановлено порушення вимог Бюджетного кодексу України та Закону України “Про публічні закупівлі” під час укладення Комунальним некомерційним медичним підприємством “Кременчуцька центральна районна лікарня” Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області додаткових угод до договору поставки газу № 11 від 01.02.2020.
На веб-сайті “Prozorro” Комунальним некомерційним підприємством Кременчуцької районної ради “Кременчуцька центральна районна лікарня” (позивач 3) оприлюднило оголошення з про проведення відкритих торгів щодо закупівлі природного газу, з терміном постачанням до 31.12.2020 з очікуваною вартістю 2519700,00 грн.
У відкритих торгах перемогло Товариство з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС" (відповідач).
01.02.2020 року між Комунальним некомерційним підприємством Кременчуцької районної ради “Кременчуцька центральна районна лікарня” (позивач 3, споживач) та Товариство з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС" (відповідач, постачальник) укладено договір про постачання природного газу №11 з додатком 1 (том 1, арк. с. 43-47).
Відповідно до п. 1.1 Договору Постачальник зобов'язався поставити споживачу у 2020 році товар: природний газ (код за ДК 021:2015-09120000-6 “Газове паливо” (природний газ) (далі - газ) в обсягах і порядку, передбачених даним Договором, а Споживач зобов'язався прийняти газ та оплатити Постачальнику його вартість у розмірах, строках та на умовах, передбачених даним Договором.
Постачальник передає Споживачу газ в обсягах 241000,0 кубічних метрів. Постачання газу здійснюється для потужностей Споживача за наступною адресою: проспект Польський, будинок 40, м. Кременчук, Полтавська область, в тому числі по місяцях 2020 рік тис. куб. м.: січень -, лютий 45, березень 40, (І кв. 85); квітень 5, травень, червень, (ІІ кв. 5); липень, серпень, вересень, (ІІІ кв. - ); жовтень 30, листопад 44, грудень 50, ІV кв. 124) (п. 1.2. Договору).
Згідно п. 1.4. Договору зміна обсягів постачання/споживання газу визначається в додаткових угодах до даного Договору.
Загальна вартість даного Договору складає 1 078 550 грн. В т.ч. ПДВ - 20%: 179 758,33 грн. (п. 2.1. Договору).
Відповідно до п. 2.2. Договору ціна газу з урахуванням замовлення (бронювання) потужності за 1000,0 кубічних метрів газу та без ПДВ складає 3729,426 грн., крім того ПДВ 20% -745,88520 грн. Разом 4475,311120 грн. Ціна договору зменшується за взаємною згодою сторін.
Зміна ціни природного газу визначається в додаткових угодах до даного Договору та не може змінюватись більше ніж на 10 % за один місяць (п. 2.5. Договору).
У Додатку №1 до Договору сторони погодили річний плановий об'єм постачання газу - 241 тис. куб.м. (том 1, арк. с. 47).
Цей договір набуває чинності з 01.02.2020 року і діє в частині постачання газу до 31.12.2020 року (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (п. 11.1 Договору).
Відповідно до п. 11.2. Договору істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків зокрема:
2) зміни ціни за одиницю товару не більш як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до більшення суми визначеної в договорі.
У разі настання причин для зміни умов договору на підставі пунктів 2,3,6 пункту 11.2., для узгодження можливості внесення таких змін до договору, Постачальник повинен надати відповідні підтверджуючі документи (п.11.3. Договору).
Згідно п. 11.6. Договору усі зміни та доповнення до Договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками Сторін та скріплюються їх печатками.
18.08.2020 року за вих. №1436, 28.09.2020 року відповідачем надано позивачу №3 лист з пропозицію внести зміни до укладеного між сторонами договору та з пропозицією погодити вартість природного газу з ПДВ 20% ( в тому числі враховуючи оплату замовлення потужності (транспортування природного газу) на рівні: з 01.08.2020 року - 4922,85 грн. за 1000 куб.м.
До даного листа відповідачем додано: експертний висновок Черкаської торгово-промислової плати №О-516 від 14.08.2020 року, експертний висновок Черкаської торгово-промислової плати №О-433 від 26.06.2020 року, проект додаткової угоди до Договору.
31.08.2020 року між позивачем №3 та відповідачем укладено Додаткову угоду №1 до Договору постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року (том 1, арк. с. 48) якою сторони внесли зміни до пунктів 1.2., 2.1., 2.2. Договору і виклали їх в наступній редакції:
- п. 1.2. Постачальник передає Споживачу газ в обсягах 226,159 тис кубічних метрів. Постачання газу здійснюється для потужностей Споживача за наступною адресою: проспект Польський, будинок 40, м. Кременчук, Полтавська область. Планові обсяги по місяцях (тис. куб. м.): січень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 0,00; лютий: плановий об'єм - 32,887, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; березень: плановий об'єм - 28,257, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; квітень: плановий об'єм - 16,617, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; травень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; червень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; липень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; серпень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4922,85; вересень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4922,85; жовтень: плановий об'єм - 35, ціна природного газу (грн.) - 4922,85; листопад: плановий об'єм - 50, ціна природного газу (грн.) - 4922,85; грудень: плановий об'єм - 63,398, ціна природного газу (грн.) - 4922,85;
- п. 2.1. Зменшити загальну суму договору на 3,55 грн. в т.ч. ПДВ 0,59 грн.
Загальна вартість даного Договору складає 1 078 546,45 грн., в т.ч. ПДВ - 20%: 179 757,74 грн.;
- п. 2.2. Ціна газу з урахуванням вартості послуг замовлення (бронювання) потужності за 1000,0 кубічних метрів газу та без ПДВ складає 4102,38 грн., крім того ПДВ 20% - 820,48 грн. Разом 4922,85 грн. Ціна договору зменшується за взаємною згодою сторін.
28.09.2020 року відповідачем надано позивачу№3 лист за вих. №0128 з пропозицію внести зміни до укладеного між сторонами договору та з пропозицією погодити вартість природного газу з ПДВ 20% ( в тому числі враховуючи оплату замовлення потужності (транспортування природного газу 163,89 грн.) на рівні: з 01.09.2020 року - 5390,52 грн. за 1000 куб.м.; з 16.09.2020 року - 5875,67 грн. за 1000 куб.м.
До даного листа відповідачем додано: експертний висновок Черкаської торгово-промислової плати №О-605 від 15.09.2020 року, експертний висновок Черкаської торгово-промислової плати №О-587 від 08.09.2020 року, проект додаткової угоди до Договору.
27.10.2020 року між позивачем №3 та відповідачем укладено Додаткову угоду №2 до Договору постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року (том 1, арк. с. 49) якою сторони внесли зміни до пунктів 1.2., 2.1., 2.2. Договору і виклали їх в наступній редакції:
- п. 1.2. Постачальник передає Споживачу газ в обсягах 213,284 тис кубічних метрів. Постачання газу здійснюється для потужностей Споживача за наступною адресою: проспект Польський, будинок 40, м. Кременчук, Полтавська область. Планові обсяги по місяцях (тис. куб. м.): січень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; лютий: плановий об'єм - 32,887, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; березень: плановий об'єм - 28,257, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; квітень: плановий об'єм - 16,617, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; травень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; червень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; липень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; серпень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4922,85; вересень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 5390,52; жовтень: плановий об'єм - 35, ціна природного газу (грн.) - 5390,52; листопад: плановий об'єм - 45, ціна природного газу (грн.) - 5390,52; грудень: плановий об'єм - 55,523, ціна природного газу (грн.) - 5390,32;
- п. 2.1. Зменшити загальну суму договору на 1,65 грн. в т.ч. ПДВ 0,27 грн.
Загальна вартість даного Договору складає 1 078 544,80 грн., в т.ч. ПДВ - 20%: 179 757,47 грн.;
- п. 2.2. Ціна газу з урахуванням вартості послуг замовлення (бронювання) потужності за 1000,0 кубічних метрів газу та без ПДВ складає 4492,10 грн., крім того ПДВ 20% - 898,42 грн. Разом 5390,52 грн. Ціна договору зменшується за взаємною згодою сторін.
28.10.2020 року між позивачем №3 та відповідачем підписано Додаткову угоду №3 до Договору постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року (том 1, арк. с. 50), якою сторони внесли зміни до пунктів 1.2., 2.1., 2.2. Договору і виклали їх в наступній редакції:
- п. 1.2. Постачальник передає Споживачу газ в обсягах 202,093 тис кубічних метрів. Постачання газу здійснюється для потужностей Споживача за наступною адресою: проспект Польський, будинок 40, м. Кременчук, Полтавська область. Планові обсяги по місяцях (тис. куб. м.): січень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; лютий: плановий об'єм - 32,887, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; березень: плановий об'єм - 28,257, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; квітень: плановий об'єм - 16,617, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; травень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; червень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; липень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; серпень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4922,85; вересень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 5875,67; жовтень: плановий об'єм - 35, ціна природного газу (грн.) - 5875,67; листопад: плановий об'єм - 40, ціна природного газу (грн.) - 5875,67; грудень: плановий об'єм - 49,332, ціна природного газу (грн.) - 5875,67;
- п. 2.1. Зменшити загальну суму договору на 5,64 грн. в т.ч. ПДВ 0,94 грн.
Загальна вартість даного Договору складає 1 078 539,16 грн., в т.ч. ПДВ - 20%: 179 756,53 грн.;
- п. 2.2. Ціна газу з урахуванням вартості послуг замовлення (бронювання) потужності за 1000,0 кубічних метрів газу та без ПДВ складає 4896,39 грн., крім того ПДВ 20% - 979,28 грн. Разом 5875,67 грн. Ціна договору зменшується за взаємною згодою сторін.
20.10.2020 року відповідачем надано позивачу№3 лист за вих. №0170 з пропозицію внести зміни до укладеного між сторонами договору та з пропозицією погодити вартість природного газу з ПДВ 20% ( в тому числі враховуючи оплату замовлення потужності (транспортування природного газу 163,89 грн.) на рівні: з 01.10.2020 року - 6400,00 грн. за 1000 куб.м.
До даного листа відповідачем додано: експертний висновок Черкаської торгово-промислової плати №О-662 від 01.10.2020 року, проект додаткової угоди до Договору.
30.10.2020 року між позивачем №3 та відповідачем підписано Додаткову угоду №4 до Договору постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року (том 1, арк. с. 51) якою сторони внесли зміни до пунктів 1.2., 2.1., 2.2. Договору і виклали їх в наступній редакції:
- п. 1.2. Постачальник передає Споживачу газ в обсягах 191,906 тис кубічних метрів. Постачання газу здійснюється для потужностей Споживача за наступною адресою: проспект Польський, будинок 40, м. Кременчук, Полтавська область. Планові обсяги по місяцях (тис. куб. м.): січень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; лютий: плановий об'єм - 32,887, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; березень: плановий об'єм - 28,257, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; квітень: плановий об'єм - 16,617, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; травень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; червень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; липень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; серпень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4922,85; вересень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 5875,67; жовтень: плановий об'єм - 30, ціна природного газу (грн.) - 6400,00; листопад: плановий об'єм - 35, ціна природного газу (грн.) - 6400,00; грудень: плановий об'єм - 49,145, ціна природного газу (грн.) - 6400,00;
- п. 2.1. Зменшити загальну суму договору на 5,80 грн. в т.ч. ПДВ 0,94 грн.
Загальна вартість даного Договору складає 1 078 539,16 грн., в т.ч. ПДВ - 20%: 179 756,53 грн.;
- п. 2.2. Ціна газу з урахуванням вартості послуг замовлення (бронювання) потужності за 1000,0 кубічних метрів газу та без ПДВ складає 4896,39 грн., крім того ПДВ 20% - 979,28 грн. Разом 5875,67 грн. Ціна договору зменшується за взаємною згодою сторін.
24.11.2020 року відповідачем надано позивачу №3 лист за вих. №435/202 з пропозицію внести зміни до укладеного між сторонами договору та з пропозицією погодити вартість природного газу з ПДВ 20% ( в тому числі враховуючи оплату замовлення потужності (транспортування природного газу 163,89 грн.) на рівні: з 01.11.2020 року - 7026,00 грн. за 1000 куб.м.
До даного листа відповідачем додано: експертний висновок Черкаської торгово-промислової плати №О-750/01 від 27.10.2020 року, експертний висновок Черкаської торгово-промислової плати №О-750/02 від 28.10.2020 року, проект додаткової угоди до Договору.
02.12.2020 року між позивачем №3 та відповідачем укладено Додаткову угоду №5 до Договору постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року (том 1, арк. с. 52) якою сторони внесли зміни до пунктів 1.2., 2.1., 2.2. Договору і виклали їх в наступній редакції:
- п. 1.2. Постачальник передає Споживачу газ в обсягах 182,216 тис кубічних метрів. Постачання газу здійснюється для потужностей Споживача за наступною адресою: проспект Польський, будинок 40, м. Кременчук, Полтавська область. Планові обсяги по місяцях (тис. куб. м.): січень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; лютий: плановий об'єм - 32,887, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; березень: плановий об'єм - 28,257, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; квітень: плановий об'єм - 16,617, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; травень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; червень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; липень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4475,32; серпень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 4922,85; вересень: плановий об'єм - 0, ціна природного газу (грн.) - 5875,67; жовтень: плановий об'єм - 5,388, ціна природного газу (грн.) - 6400,00; листопад: плановий об'єм - 40, ціна природного газу (грн.) - 7026,00; грудень: плановий об'єм - 59,067, ціна природного газу (грн.) - 7026,00;
- п. 2.1. Зменшити загальну суму договору на 0,06 грн. в т.ч. ПДВ 0,01 грн.
Загальна вартість даного Договору складає 1 078 533,30 грн., в т.ч. ПДВ - 20%: 179 755,55 грн.;
- п. 2.2. Ціна газу з урахуванням вартості послуг замовлення (бронювання) потужності за 1000,0 кубічних метрів газу та без ПДВ складає 5855,00 грн., крім того ПДВ 20% - 1171,00 грн. Разом 7026,00 грн. Ціна договору зменшується за взаємною згодою сторін.
16.12.2020 року відповідачем надано позивачу№3 лист за вих. №1612. В даному листі відповідач повідомив позивачу №3, що строк дії договору постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року завершується 31.12.2020 року. Однак відповідно до п. 8 ч.4 та ч.5 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" ст. ст. 651,653 та 654 ЦК України, положеннями договору на постачання природного газу, сторони можуть продовжити строк дії Договору для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджені в установленому порядку.
Також відповідач повідомив позивачу 3, що у зв'язку з сезонним підвищенням вартості природного газу на ринку, він змушений збільшити вартість природного газу по договору на 10% від попередньої вартості починаючи з 01.01.2021 року.
До даного листа відповідачем додано: експертний висновок Черкаської торгово-промислової плати №О-946/01 від 15.12.2020 року, експертний висновок Черкаської торгово-промислової плати №О-946/02 від 15.12.2020 року, проект додаткової угоди на продовження дії договору зі зміною ціни.
30.12.2020 року між позивачем №3 та відповідачем укладено Додаткову угоду №7 до Договору постачання природного газу №11 від 01.02.2020 року (том 1, арк. с. 54) якою сторони дійшли згоди про наступне.
Керуючись п. 8 ч.4 та ч. 5 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" ст. ст. 651,653 та 654 ЦК України, положеннями договору на постачання природного газу №11 від 11.02.2020 року, сторони прийшли до згоди продовжити строк дії Договору для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджені в установленому порядку.
Вартість природного газу з 01.01.2021 року становить 7728,60 грн. за 1000 куб. м. з врахуванням ПДВ та вартістю замовлення потужності.
27.04.2021 року Кременчуцька окружна прокуратура Полтавської області звернулась до Управління-Північно-східного офісу Держаудитслужби у Полтавській області з листом за вих. №1547вих-21 щодо моніторингу процедури закупівлі за предметом “газове паливо”, здійснене Комунальним некомерційним підприємством Кременчуцької районної ради “Кременчуцька центральна районна лікарня” (том 1, арк. с. 55-56).
На виконання вказаного запиту Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області проведено захід державного фінансового контролю та складено Акт про результати перевірки закупівель комунального некомерційного медичного підприємства “Кременчуцька Центральна районна лікарня” Кременчуцького району Полтавської області № 21-25/24 від 26.05.2021 року, який направлено до Кременчуцької окружної прокуратури 22.06.2021 за вихідним 201631 -17/2596-2021 (том 1, арк. с. 57-70).
Зазначений акт перевірки посадовими особами замовника підписаний із запереченнями, які за результатами їх розгляду визнані необґрунтованими (том 1, арк. с. 71-99).
Актом про результати перевірки закупівель комунального некомерційного медичного підприємства “Кременчуцька Центральна районна лікарня” Кременчуцького району Полтавської області № 21-25/24 від 26.05.2021 проведеної Управлінням Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області встановлено порушення вимог законодавства публічні закупівлі.
Судом встановлено, що Кременчуцька окружна прокуратура листами від 12.05.2021 року за вихідним№52-1930вих-21, від 06.05.2021 року за вих. №52-1843вих-21, від 06.05.2021 року за вих. №52-1844вих-21 зверталася до Департаменту охорони здоров'я Кременчуцької міської ради, Кременчуцької міської ради, КНМП "Кременчуцька центральна районна лікарня" якими повідомила про наявні порушення вимог бюджетного законодавства та запропонувала вжити заходи спрямовані на усунення виявлених порушень (том 1, арк. с. 118,120,122).
Станом на дату подання позовної заяви відповідь від Департаменту охорони здоров'я Кременчуцької міської ради не надійшла.
09.06.2021 року від Кременчуцької міської ради за вих. №01- 36/5264 надійшла відповідь де повідомлено, що органи місцевого самоврядування не є уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання та контроль у сфері закупівель. (том 1, арк. с.121 ).
11.06.2021 року за вих. №01-14/1382 від КНМП "Кременчуцька центральна районна лікарня" надійшла відповідь, згідно якої на виявлені порушення лікареною скеровано заперечення та після отримання письмового висновку на заперечення КНМП “Кременчуцька центральна районна лікарня” додатково повідомить про результати розгулу повідомлення прокурора. Станом на дату насилля позовної заяви додаткової відповіді не надано, та заходи на усунення порушень суб'єктом не вжито (том 1, арк. с. 119).
Також Кременчуцькою окружною прокуратурою 08.07.2021 року та 09.07.2021 року скеровано повідомлення в порядку ч. 4 ст. 23 ЗУ “Про прокуратуру” до Кременчуцькою міської ради, Департаменту охорони здоров'я виконавчого комітету Кременчуцької міської ради та КНМП “Кременчуцька центральна районна лікарня”, яким повідомлено про здійснення представництва інтересів держави в Господарському суді Полтавської області щодо визнання недійсними додаткових угод до договору постачання газу та стягнення безпідставно отриманих коштів за вказаними угодами (том 1, арк. с. 124-126).
У постанові від 26.05.2020 по справі № 912/2385/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.
Таким чином, за матеріалами даної справи прокурор належним чином обґрунтував та довів підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу позивачів, тому доводи другого відповідача про відсутність підстав представництва у прокурора є необґрунтованими.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.
Наведена правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 по справі № 912/2385/18.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17 (п.38) зазначено, що за певних обставин прокурор може звертатися до суду в інтересах держави в особі органу місцевого самоврядування, зокрема тоді, коли цей орган є стороною правочину, про недійсність якого стверджує прокурор. Оскільки таку позовну вимогу вправі заявити, зокрема, будь-яка сторона правочину, відповідний орган як така сторона може бути позивачем. У такій ситуації прокурор для представництва інтересів держави в особі компетентного органу як сторони правочину має продемонструвати, що цей орган не здійснює або неналежним чином здійснює захист відповідних інтересів. Аналогічну правову позицію викладено у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.01.2021 у справі № 917/341/19, від 02.02.2021 у справі № 922/1795/19, від 07.04.2021 у справі № 917/273/20.
Враховуючи викладене, прокурор виконав вимоги ст. 53 ГПК України та належним чином обґрунтував наявність підстав для звернення до суду з позовом в межах даної справи.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю - це договір, що укладається між замовником і учасником торгів за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом ( ч. 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1)зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2)зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі тощо ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі".
Згідно п.7 ч.2 ст.22 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна документація має містити проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином, зокрема, відповідно до умов договору.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України).
Згідно ч.1 ст.651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Закон України "Про публічні закупівлі" не містить виключень з цього правила.
Отже, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов:
- відбувається за згодою сторін;
- порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації);
- підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником);
- ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%;
- загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
Обґрунтовуючи підстави на підписання додаткових угод та збільшення ціни товару відповідач, зокрема, посилався на експертні висновки Черкаської торгово-промислової плати.
Однак, вказані висновки не підтверджують коливання ціни газу на ринку, оскільки містять інформацію щодо вартості природного газу лише в окремих постачальників, не підтверджують коливання ціни такого товару на ринку за весь період між датами укладання додаткових угод.
Крім того, відповідно до частин 1, 2 статті 11 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" (тут і надалі у редакції Закону, чинного на момент виникнення спірних правовідносин) торгово-промислові палати мають право: проводити за дорученням державних органів незалежну експертизу проектів нормативно-правових актів з питань економіки, зовнішньоекономічних зв'язків, а також з інших питань, що стосуються прав та інтересів підприємців; представляти і захищати законні інтереси торгово-промислової палати або за дорученням її членів їх інтереси; надавати за дорученням українських та іноземних юридичних і фізичних осіб послуги, пов'язані із захистом їх прав та інтересів, відповідно до законодавства України та міжнародних договорів України; звертатися за дорученням осіб, права яких порушені, до Антимонопольного комітету України із заявами про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції; проводити на замовлення українських та іноземних підприємців експертизу, контроль якості, кількості, комплектності товарів (у тому числі експортних та імпортних) і визначати їх вартість; засвідчувати і видавати сертифікати про походження товарів, сертифікати визначення продукції власного виробництва підприємств з іноземними інвестиціями та інші документи, пов'язані із здійсненням зовнішньоекономічної діяльності.
Торгово-промислова палата України та торгово-промислові палати України залучаються до надання експертних висновків про походження товарів в тих випадках, коли відповідно до міжнародних договорів України повноваження видачі сертифікатів походження товарів надані митному органу, якщо інше не визначено такими міжнародними договорами. Порядок надання експертних висновків встановлюється Кабінетом Міністрів України; здійснювати декларування зовнішньоторговельних вантажів у випадках, передбачених законом; організовувати міжнародні виставки, національні виставки іноземних держав і окремих іноземних фірм, забезпечувати підготовку і проведення виставок українських товарів в Україні та за її межами; організовувати семінари, конференції, ділові переговори з економічних питань за участю українських підприємців та іноземних фірм як в Україні, так і за її межами; укладати необхідні для виконання функцій палат зовнішньоекономічні та інші угоди з українськими та іноземними суб'єктами підприємницької діяльності, а також з окремими громадянами: видавати інформаційні, довідкові, рекламні та методичні матеріали з питань своєї діяльності, а також газети, журнали та інші друковані матеріали для забезпечення підприємницької діяльності; створювати, реорганізовувати і ліквідовувати підприємства та інші організації з метою виконання статутних завдань у порядку, встановленому законом; самостійно визначати методи здійснення своєї діяльності, встановлювати структуру, штатний розпис, чисельність працівників, форми і розміри оплати та матеріального стимулювання їхньої праці згідно з законодавством України; створювати за ініціативою учасників спору третейські суди відповідно до законодавства України, галузеві або територіальні комітети (ради) підприємців, цільові секції фахівців-консультантів; здійснювати інші повноваження, що не суперечать законодавству України.
Методичні та експертні документи, видані торгово-промисловими палатами в межах їх повноважень, є обов'язковими для застосування на всій території України.
Частиною 3 статті 14 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" передбачено, що Торгово-промислова палата України, зокрема, засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб; засвідчує форс-мажорні обставини відповідно до умов договорів за зверненнями суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють будівництво житла (замовників, забудовників).
Отже, зазначений Закон не містить положень щодо наявності у торгово-промислової палати повноважень з видачі висновків на підтвердження істотної зміни обставин, якими сторони керувались під час укладення договорів.
Подібний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 08.12.2020 у справі № 910/11888/19, від 03.09.2020 у справі № 910/15637/19 та від 10.09.2020 у справі № 910/13459/18, від 26.10.2021 року у справі № 910/18402/20.
Отже, фактично внаслідок укладення спірних додаткових угод ціна газу збільшилась, а обсяг поставки газу за договором зменшився.
З урахуванням наведеного вище необхідність внесення зазначених змін ціни не можна вважати обґрунтованою та такою, що підтверджена документально.
Суд також зазначає, що укладення додаткових угод до договору щодо зміни ціни на товар за відсутності підстав для цього, визначених Законом, спотворює результати торгів та нівелює економію, яку було отримано під час підписання договору. Фактично це призвело до повного нівелювання результатів відкритих торгів.
Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 3 Закону України "Про публічні закупівлі".
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 12.02.2020 у справі № 913/166/19.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 04 серпня 2021 року у справі № 912/994/20 з подібних правовідносин виклав правову позицію про те, що перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення шляхом так званого "каскадного" укладення додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця (п. 57 постанови).
Верховний Суд у постанові від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 3 Закону "Про публічні закупівлі".
Враховуючи вищенаведене, господарський суд дійшов висновку, що при укладенні позивачем 3 та відповідачем додаткових угод № 1,2,3,4,5,7 до договору на постачання природного газу № 11 від 01.02.2020, сторони не дотримали вимоги п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки безпідставно змінили істотні умови Договору, кожного разу при укладенні Додаткових угод сторонами договору належним чином не обґрунтовано та документально не підтверджено коливання ціни природного газу в період виконання умов договору. Сторонами договору не підтверджено належними доказами коливання ціни природного газу і під час розгляду цієї справи.
За змістом ст. ст. 15 і 16 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК, ст. 20 ГК визнання правочину недійсним є способом захисту цивільних прав та інтересів. Частина 2 ст. 20 ГК серед способів захисту визначає визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.
Предметом позову у справі, яка переглядається, є визнання недійсними додаткових угод № 1-5,7 до Договору на підставі ст. ст. 203, 215 ЦК як таких, що укладені з порушенням ч. 4 ст.36 Закону "Про публічні закупівлі".
Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається (абз. 1 ч. 2 ст. 215 ЦК).
Велика Палата Верховного Суду вже неодноразово звертала увагу на те, що право чи інтерес мають бути захищені судом у належний спосіб, який є ефективним (зокрема, постанови від 05.06.2018 у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18), від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 (провадження № 12-187гс18), від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц (провадження № 14-338цс18)).
Отже, якщо недійсність певного правочину встановлена законом, тобто якщо цей правочин нікчемний, позовна вимога про визнання його нікчемним не є належним способом захисту права чи інтересу позивача. Крім того, такий спосіб захисту, як встановлення нікчемності правочину також не є способом захисту прав та інтересів, установленим законом.
За наявності спору щодо правових наслідків недійсного правочину, одна зі сторін якого чи інша заінтересована особа вважає його нікчемним, суд перевіряє відповідні доводи та у мотивувальній частині судового рішення, застосувавши відповідні положення норм матеріального права, підтверджує чи спростовує обставину нікчемності правочину.
Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постановах від 10.04.2019 у справі № 463/5896/14-ц (провадження № 14-90цс19) та від 04.06.2019 у справі № 916/3156/17 (провадження № 12-304гс18).
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення з порушенням вимог ч. 4 ст. 36 цього Закону.
Таким чином, визнання додаткових угод до договору недійсними не є належним способом захисту прав, адже нікчемний правочин є недійсним у силу закону.
Верховний Суд у складі колегії суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 18.06.2021 року у справі № 927/491/19 висловив правову позицію, що договори, що укладені всупереч вимогам п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону "Про публічні закупівлі", є нікчемними в силу закону і не потребують визнання їх недійсними судом.
За наявності спору щодо правових наслідків недійсного правочину, одна зі сторін якого чи інша заінтересована особа вважає його нікчемним, суд перевіряє відповідні доводи та у мотивувальній частині судового рішення, застосувавши відповідні положення норм матеріального права, підтверджує чи спростовує обставину нікчемності правочину.
Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постановах від 10.04.2019 у справі № 463/5896/14-ц (провадження № 14-90цс19) та від 04.06.2019 у справі № 916/3156/17 (провадження № 12-304гс18).
Відповідно до ст. 12 Закону "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, ЦК і ГК, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
У ч. 2 ст. 712 ЦК передбачено, що до договору постачання застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 655 ЦК за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
У ст. 669 ЦК визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні. Відповідно до ч. 1 ст. 670 ЦК якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Оскільки між сторонами існують договірні відносини, то правовою підставою для задоволення вимог про стягнення надмірно сплачених коштів ( коштів, сплачених за товар, який так і не було поставлено) є ч. 1 ст. 670 ЦК.
Дана правова позиція наведена у п. 166 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021 року у справі № 927/491/19.
Таким чином, сума недоотриманих активів замовником унаслідок неправомірного укладання додаткових угод №1-5,7 становить 339 622,41 грн.
Враховуючи наведене та з огляду на нікчемність додаткових угод правомірними є позовні вимоги прокурора про стягнення з відповідача на користь Комунального некомерційного медичного підприємства "Кременчуцька центральна районна лікарня" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області 339 622,41 грн. надмірно сплачених коштів.
Судові витрати відшкодовуються прокурору пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 129, 232-233,237-238,240 ГПК України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС" (вул. Новоконстянтинівська, 13/10, офіс 201, м. Київ, 04080, ідентифікаційний код 41427817) на користь Комунального некомерційного медичного підприємства "Кременчуцька центральна районна лікарня" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області ( пр. Полтавський, 40, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код 01999342) 339 622,41 грн.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС" (вул. Новоконстянтинівська, 13/10, офіс 201, м. Київ, 04080, ідентифікаційний код 41427817) на користь Полтавської обласної прокуратури (м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 7, ідентифікаційний код 5 094,33 грн. витрат по сплаті судового збору.
Видати накази із набранням цим рішенням законної сили.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити в задоволенні.
Повне рішення складено 17.01.2022 року
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Тимощенко О.М.