65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
про відмову у задоволенні заяви
"17" січня 2022 р.Справа № 916/1101/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Грабован Л.І.,
дослідивши матеріали справи
за заявою кредитора: Компанії CFSIT Inc.
до боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю “Стройбуд Іллічівськ” (65000, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Транспортна, буд. 45; код ЄДРПОУ 38239153)
про визнання банкрутом
Встановив:
Ухвалою підготовчого засідання суду від 28.05.2021р., яка залишена без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 22.07.2021р., відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ “Стройбуд Іллічівськ”, визнано вимоги Компанії CFSIT Inc. до ТОВ “Стройбуд Іллічівськ” в сумі 5 250 004, 31 дол. США, що складає 147 302 520, 93 грн.; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника ТОВ “Стройбуд Іллічівськ” строком на 170 календарних днів до 15.11.2021р.; призначено розпорядником майна боржника ТОВ “Стройбуд Іллічівськ” арбітражного керуючого Гонту О.А.
Головне управління ДПС в Одеській області, посилаючись на п.п.78.1.7. п. 78.1 ст. 78 ПК України, звернулося із заявою від 22.10.2021р. (вх. №28250/21 від 28.10.2021р.) про зупинення провадження по справі з метою надання можливості провести документальну позапланову перевірку ТОВ «Стройбуд Іллічівськ» на підставі п.п.78.1.7. п. 78.1. ст. 78 ПК України у строк, передбачений п. 82.2. ст. 82 ПК України.
В обґрунтування викладеного зазначено, що відповідно до наказу від 01.09.2021р. 6356-п “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Стройбуд Іллічівськ», фахівцями управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області було вжито заходи з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки підприємства згідно із п.п.20.1.4. п. 20.1 ст. 20, п.п.78.1.7 п. 78.1. ст. 78 ПК України у зв'язку з відкриттям провадження по справі про визнання банкрутом платника податків. Заявник вказує, що 21.09.2021р. з метою пред'явлення направлень від 03.09.2021р. №№11881/15-32-07-09, 11883/15-32-07-09, 11884/15-32-07-09, від 20.09.2021р. №12695/15-32-07-09, вручення копії наказу від 01.09.2021р. №6356-п та проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Стройбуд Іллічівськ», фахівцями Головного управління ДПС в Одеській області здійснено вихід за податковою адресою платника, але встановити фактичне перебування ТОВ «Стройбуд Іллічівськ», його посадових осіб та/або його уповноважених представників за вказаною адресою не надалось можливим, про що складено акт “Про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням” від 21.09.2021р. №2822/15-32-07-09/38239153.
У судовому засіданні 29.12.2021р. судом оголошено ухвалу (протокольно) у відповідності до ч. 4 ст. 233 ГПК України про відмову у задоволенні заяви Головного управління ДПС в Одеській області від 22.10.2021р. (вх. №28250/21 від 28.10.2021р.) про зупинення провадження по справі з метою надання можливості провести документальну позапланову перевірку ТОВ «Стройбуд Іллічівськ» на підставі п.п.78.1.7. п. 78.1. ст. 78 ПК України у строк, передбачений п. 82.2. ст. 82 ПК України з наступних підстав.
Ч. 1 ст. 3 ГПК України передбачено, що судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ч. 2 ст. 232 ГПК України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 42 ГПК України учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 169 ГПК України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, або на вимогу суду заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Згідно ч. 1 ст. 170 ГПК України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву, клопотання або заперечення, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для такої фізичної особи), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Таким чином, нормами процесуального законодавства передбачено право подання заяв та клопотань тільки учасникам справи.
Ч. 5 ст. 41 ГПК України передбачено, що у справах про банкрутство склад учасників справи визначається Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
З 21.10.2019р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Згідно п. 17 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справі про банкрутство юридичної особи не підлягає зупиненню.
Сторони у справі про банкрутство у відповідності до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - це конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів), забезпечені кредитори, боржник (банкрут).
Учасники у справі про банкрутство згідно ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - це сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов'язків яких існує спір.
Кредитор у відповідності до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - це юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.
Ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що за результатами розгляду заяв з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
Протягом строку, встановленого ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, Головне управління ДПС в Одеській області із заявою з вимогами до боржника не зверталось, та як наслідок відносно вимог заявника ухвала про визнання чи відхилення (повністю або частково) у відповідності до ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства судом не постановлялась.
Таким чином, Головне управління ДПС в Одеській області не набуло статусу сторони (кредитора) у справі в порядку, визначеному ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства.
Статуту учасника справи про банкрутство Головне управління ДПС в Одеській області також не набуло, з відповідними клопотаннями до суду не зверталась.
Приймаючи до уваги законодавчо закріплену заборону в зупиненні провадження у справі про банкрутство, та те, що саме учасники справи наділені правом на подачу заяв та клопотань, тоді як Головне управління ДПС в Одеській області не набуло такого статусу у справі, суд відмовим у задоволенні клопотання.
При цьому, суд зазначає наступне.
Згідно п. 20.1.43. ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити у визначеному законодавством порядку перевірку показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та із своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, виконанням законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
П.41.1. ст. 41 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
Відповідно до п. 78.1.7. ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі, коли розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
За змістом наведених норм контролюючим органам державою делеговано повноваження контролю і справляння податків із суб'єктів підприємницької діяльності; функції контролю здійснюються шляхом проведення документальних позапланових перевірок, зокрема, у разі якщо розпочато процедуру припинення юридичної особи чи порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків.
Положення ст. ст. 81, 85 Податкового кодексу України передбачено умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок та надання платниками податків документів.
Приймаючи до уваги викладене, саме платник податків, представником якого є керівник, зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, а не розпорядник майна боржника, оскільки такі дії не входять в коло його повноважень.
Таким чином, положення ПК України передбачають проведення перевірок у випадку відкриття провадження у справі про банкрутство контролюючим органом, тому такі і повинні проводитися у загальному порядку, встановленому зазначеним кодексом за участю уповноважених представників боржника.
Керуючись ч. 17 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
Відмовити Головному управлінню ДПС в Одеській області у задоволенні заяви від 22.10.2021р. (вх. №28250/21 від 28.10.2021р.) про зупинення провадження по справі з метою надання можливості провести документальну позапланову перевірку ТОВ «Стройбуд Іллічівськ» на підставі п.п.78.1.7. п. 78.1. ст. 78 ПК України у строк, передбачений п. 82.2. ст. 82 ПК України.
Ухвала набирає законної сили 17 січня 2022р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Копію ухвали надіслати на електронну адресу Головному управлінню ДПС в Одеській області (od.official@tax.gov.ua),
Суддя Л.І. Грабован