Ухвала від 18.01.2022 по справі 914/3187/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

18.01.2022 р. Справа № 914/3187/21

Господарський суд Львівської області у складі

Судді Фартушка Т.Б., розглянувши заяви: Фізичної особи-підприємця Івасенка Ігоря Анатолійовича від 29.12.2021р. б/н (вх. №125/22 від 13.01.2022р.)

про: повернення судового збору

у справі №914/3187/21 за позовом: Фізичної особи-підприємця Івасенка Ігоря Анатолійовича, Київська область, м.Бориспіль;

до Відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Агропромислове підприємство “Львівське”, Львівська область, Пустомитівський район, с.Зубра;

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні Відповідача: ОСОБА_1 , Львівська область, Пустомитівський район, с.Давидів

про: стягнення заборгованості

ціна позову: 50308,08грн.

Представники Сторін не викликались.

ВСТАНОВИВ:

25.10.2021р. на розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява за позовом Фізичної особи-підприємця Івасенка Ігоря Анатолійовича від 20.10.2021р. б/н (вх. №3474) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агропромислове підприємство “Львівське” про стягнення заборгованості; ціна позову: 50308,02грн.

Підставами позовних вимог Позивач зазначає прострочення Відповідачем виконання присудженого рішенням Господарського суду Львівської області від 26.01.2021р. у справі №914/1650/20 грошового зобов'язання.

Ухвалою суду від 26.10.2021р. у цій справі постановлено позовну заяву Фізичної особи-підприємця Івасенка Ігоря Анатолійовича від 20.10.2021р. б/н (вх. №3474 від 25.1.02021р.) залишити без руху; надати Фізичній особі-підприємцю Івасенку Ігорю Анатолійовичу десятиденний строк з моменту вручення ухвали для усунення недоліків поданої позовної заяви, а саме надати суду оригінали документів, які підтверджують сплату 2270грн. судового збору за подання позовної заяви до господарського суду, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до Закону; надати належним чином посвідчені копії доданих до позовної заяви документів.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 23.11.2021р. у цій справі суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; клопотання Позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження задоволити частково; здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження; в решті клопотання Позивача про розгляд справи без виклику учасників справи відхилити; призначити судове засідання з розгляду справи по суті на 21.12.2021р.; визнати явку повноважних представників Учасників справи в судове засідання для надання пояснень по суті справи обов'язковою; викликати в судове засідання повноважних представників Учасників справи.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 21.12.2021р. у цій справі судом постановлено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “Агропромислове підприємство “Львівське” про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору від 20.12.2021р. вх. №5231/21 задоволити; залучити до участі у справі в якості Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні Відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ); відкласти судове засідання з розгляду спору по суті на 20.01.2022р.; явка повноважних представників Учасників справи в судове засідання визнається обов'язковою; викликати повноважних представників Учасників справи в судове засідання для дачі пояснень по суті спору.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 17.01.2022р. у цій справі суд постановив заяву представника Фізичної особи-підприємця Івасенка Ігоря Анатолійовича адвоката Каплі Аліни Степанівни від 11.01.2022р. б/н (вх. №567/22 від 11.01.2022р.) про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції відхилити.

13.01.2022р. за вх. №125/22 від Позивача до суду надійшла заява від 29.12.2021р. б/н про повернення судового збору, у якій просить суд повернути помилково сплачений Позивачем на рахунок суду UA4189999803131012060000013951 судовий збір.

В обґрунтування поданої заяви Позивач зазначає, що при поданні позову Позивачем сплачено згідно Платіжного доручення від 20.10.2021р. №39 судовий збір в розмірі 2270грн. на рахунок UA4189999803131012060000013951 в той час, як згідно листа Державної судової адміністрації України від 21.12.2019р. №11336-70/19 та листа Державної казначейської служби України від 11.12.2019р. №12-06-02/22014 з 01.01.2020р. рахунком для сплати судового збору за подання позовної заяви до Господарського суду Львівської області є UA108999980313141206083013954.

З наведеного Позивач підсумовує про сплату судового збору на недіючі реквізити суду.

При цьому 17.11.2021р. Позивачем повторно сплачено судовий збір в розмірі 2270грн. на рахунок UA108999980313141206083013954, що підтверджується Платіжним дорученням від 17.11.2021р. №45.

З підстав наведеного в порядку ст.7 Закону України «Про судовий збір» Позивач просить суд постановити ухвалу про повернення сплаченого судового збору з підстав внесення такого у більшому розмірі, аніж встановлено Законом, оскільки Позивачем двічі сплачено судовий збір в розмірі 2270грн. за подання позовної заяви до господарського суду.

Вказану заяву зареєстровано в системі електронного документообігу суду (КП «ДСС») та за резолюцією заступника голови суду Л.Чорній 13.01.2021р. передано судді Фартушку Т.Б. для розгляду.

Розглянувши подану заяву суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Приписами частини другої вказаної статті встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до пп.1 п.2 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору встановлюються у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Приписами статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2021 року для працездатних осіб в розмірі 2270 гривень.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України; суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до ч.3 ст.13 Бюджетного кодексу України складовими частинами спеціального фонду бюджету є, зокрема, доходи бюджету (включаючи власні надходження бюджетних установ), які мають цільове спрямування.

У постанові Кабінету Міністрів України «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» від 16.02.2011р. №106 в якості органів, що контролюють справляння надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації 22030000 (судовий збір та надходження від звернення застави у дохід держави згідно з наказом №11 від 14.01.2011р. Міністерства фінансів України «Про бюджетну класифікацію»), визначено суди загальної юрисдикції та Державну судову адміністрацію України.

Згідно з положеннями п.8.1 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013р. №43, щодня у регламентований час за результатами обробки інформації органи Казначейства формують виписки з відповідних рахунків за надходженнями, відкритих у Головних управліннях Казначейства, у вигляді електронного реєстру розрахункових документів та у разі потреби роздруковують їх. За результатами розподілу платежів між державним та місцевими бюджетами органи Казначейства формують Відомість розподілу платежів до бюджетів. Зазначені виписки та Відомість розподілу платежів до бюджетів в електронному вигляді надаються відповідно до затверджених порядків взаємодії Казначейства України з органами, що контролюють справляння надходжень бюджету.

При цьому, суд враховує, що у Листі Державної судової адміністрації від 02.01.2020р. №11-135/20 зазначено, що при отриманні від платників документів, які підтверджують сплату судового збору за подання заяв, скарг до суду, суди мають перевіряти зазначені в них реквізити рахунків задля уникнення втрат бюджету.

В свою чергу, з метою забезпечення виконання вимог цього Закону між Державною судовою адміністрацією України та Державною казначейською службою України (далі - ДКСУ) укладено угоду від 26.08.2015р. про інформаційне співробітництво. Відповідно до цієї угоди Державним підприємством "Інформаційні судові системи" оновлено програмне забезпечення автоматизованої системи документообігу суду КП «Д-3» та КП «ДСС» (далі - АСДС), яке здійснює: 1) централізоване отримання виписок з ДКСУ в електронному вигляді; 2) їх розподіл по судах; 3) автоматичне приєднання відомостей про сплачений судовий збір при реєстрації платіжного документа в суді за наявності виписки з ДКСУ; 4) автоматичне приєднання таких відомостей при надходженні відомостей від ДКСУ про зарахування судового збору, що надійшли після реєстрації платіжного документа в АСДС.

Суд зазначає і аналогічну правову позицію викладено, зокрема у п.п.2.20 п.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. №7 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» (із змінами та доповненнями), що чинним законодавством не встановлено якихось спеціальних вимог щодо оформлення платіжних документів, за якими перераховуються суми судового збору.

Отже, таке перерахування здійснюється за загальними правилами згідно з вимогами Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» і відповідних нормативно-правових актів Національного банку України. Платіжне доручення на безготівкове перерахування судового збору, квитанція установи банку про прийняття платежу готівкою додаються до позовної заяви (заяви, скарги) і мають містити відомості про те, яка саме позовна заява (заява, скарга, дія) оплачується судовим збором. Відповідні документи подаються до господарського суду тільки в оригіналі; копії, у тому числі виготовлені із застосуванням технічних засобів (фотокопії тощо) цих документів, не можуть бути належним доказом сплати судового збору (п.2.21. Постанови).

Слід зазначити, що згідно листа Державної судової адміністрації України від 21.12.2019р. №11336-70/19, листа Державної казначейської служби України від 11.12.2019р. №12-06-02/22014 та із врахуванням листа Державної казначейської служби України від 22.12.2020р. №02-05-10/1442 з 01.01.2021р. діють нові рахунки для зарахування судового збору. Реквізитами для сплати судового збору за подання позовної заяви до Господарського суду Львівської області є:

Отримувач коштів: ГУК Львiв/Личаківський р-н/22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38008294

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)

Код банку отримувача (МФО): 899998

Рахунок отримувача: UA108999980313141206083013954

Код класифікації доходів бюджету: 22030101

Призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Господарський суд Львівської області (назва суду, де розглядається справа).

Судом в ухвалі від 26.10.2021р. у цій справі встановлено, що:

«…

В обґрунтування обставини сплати за подання судового збору Позивачем до позовної заяви долучено Платіжне доручення від 20.10.2021р. №39 про сплату 2270грн. судового збору на рахунок: UA4189999803131012060000013951 в той час, як згідно листа Державної судової адміністрації України від 21.12.2019р. №11336-70/19 та листа Державної казначейської служби України від 11.12.2019р. №12-06-02/22014 з 01.01.2020р. рахунком для сплати судового збору за подання позовної заяви до господарського суду є UA108999980313141206083013954.

Позивачем у поданій до господарського суду позовній заяві визначено одну позовну вимогу майнового характеру - про стягнення з Відповідача на користь Позивача 19989,04грн. пені, 7881,97грн. 3% річних та 22437,01грн. інфляційного збільшення за період прострочення, що разом складає 50308,02грн.

Відтак, сума судового збору, належного до сплати за подання відповідної позовної заяви до господарського суду складається з ставки судового збору за позовною вимогою майнового характеру в розмірі 1,5% від ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (50308,02 х 1,5 / 100 = 754,62грн., але не менше 2270грн. і не більше 794500грн).

Таким чином, сума судового збору, належного до сплати за подання даної позовної заяви до господарського суду становить 2270грн.

З врахуванням наведеного суд зазначає, що Позивачем в порушення вимог п.2 ч.1 ст.164 ГПК не надано суду належних доказів в обґрунтування обставини сплати 2270грн. судового збору за подання позовної заяви до господарського суду.…».

Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи Позивачем за подання позовної заяви до Господарського суду Львівської області згідно Платіжного доручення від 17.11.2021р. №45 сплачено 2270грн. судового збору. Судом перед відкриттям провадження у цій справі в порядку ст.9 Закону України «Про судовий збір» здійснено перевірку зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, що підтверджується наявною в матеріалах справи сформованою в системі електронного документообігу суду (КП «ДСС») Випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України щодо сплаченого згідно Платіжного доручення від 17.11.2021р. №45 судового збору в розмірі 2270грн.

При цьому суд звертає увагу на те, що в системі електронного документообігу суду (КП «ДСС») в електронному обліковому записі справи №914/3187/21 відсутні відомості про зарахування сплаченого за подання позовної заяви до господарського суду судового збору згідно Платіжного доручення від 20.10.2021р. №39 в розмірі 2270грн. до Спеціального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: 1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом; 2) повернення заяви або скарги; 3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі; 4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням); 5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Згідно ч.2 вказаної статті у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.

З врахуванням наведеного суд зазначає про безпідставність на необґрунтованість доводів Позивача про сплату судового збору за подання позовної заяви до господарського суду у цій справі у більшому розмірі, аніж встановлено законом.

Крім того, суд зазначає, що Позивачем не доведено існування будь-яких інших передбачених приписами ст.7 Закону України «Про судовий збір» підстав до повернення сплаченого за подання позовної заяви до господарського суду судового збору.

З врахуванням наведеного, в тому числі недоведення Позивачем будь-яких передбачених ст.7 Закону України «Про судовий збір» підстав до повернення судового збору, беручи до уваги зазначення Позивачем в заяві про необхідність повернення помилково сплаченого судового збору суд дійшов висновків про те, що заяву Фізичної особи-підприємця Івасенка Ігоря Анатолійовича від 29.12.2021р. б/н (вх. №125/22 від 13.01.2022р.) про повернення судового збору у справі №914/3187/21 за позовом Фізичної особи-підприємця Івасенка Ігоря Анатолійовича до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агропромислове підприємство «Львівське» про стягнення заборгованості; ціна позову: 50308,02грн. слід відхилити за безпідставністю та необґрунтованістю.

При цьому суд звертає увагу Позивача на те, що нормою ч.5 ст.7 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.

Суд зазначає, і аналогічну правову позицію викладено в п.5.3. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. №7 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України», що у разі наявності підстав для повернення судового збору, відмінних від тих, які передбачені статтею 7 Закону, це питання вирішується у позасудовому порядку, визначеному наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів». Суди першої та апеляційної інстанцій можуть надавати відповідні довідки органам Державної судової адміністрації України про те, що документ, за який сплачено судовий збір, до суду не надходив.

Подання на повернення коштів помилково зарахованого судового збору до органів Державної казначейської служби України повинно здійснюватись за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2016р. №827 "Про затвердження Змін до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного або місцевих бюджетів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.10.2016р. за №1341/29471.

При цьому суд зазначає, що заява Позивача від 29.12.2021р. б/н (вх. від 13.01.2022р. №125/22) розподілена до розгляду судді Фартушку Т.Б., проте, ГПК України чи Законом України «Про судовий збір» не передбачено видачу відповідної довідки головуючим суддею.

Поряд з цим відповідно до п.1 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013р. №787, цей Порядок розроблено на виконання статей 43, 45, 78 та 112 Бюджетного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України, статті 301 Митного кодексу України, статті 7 Закону України "Про судовий збір" та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N375.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Казначейства з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або Казначействі, вказані у заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком головного управління Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я головного управління Казначейства, або поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку, вказані у заяві платника (його довіреної особи).

Згідно п.5 згаданого Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Таким чином повернення помилково сплаченого судового збору здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Таке подання надається платником до органу Державної казначейської служби України разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, зокрема, у постанові від 17.12.2019р. у справі №925/9/18.

Крім того, з огляду на зазначене та враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011р. №106 "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету" ДСА України є органом, що контролює справляння надходжень бюджету, зокрема судового збору.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 123, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, ст.7 Закону України «Про судовий збір», суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву Фізичної особи-підприємця Івасенка Ігоря Анатолійовича від 29.12.2021р. б/н (вх. №125/22 від 13.01.2022р.) про повернення судового збору у справі №914/3187/21 за позовом Фізичної особи-підприємця Івасенка Ігоря Анатолійовича до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агропромислове підприємство «Львівське» про стягнення заборгованості; ціна позову: 50308,02грн. відхилити.

2. Ухвала набирає законної сили в порядку та строк, передбачені ст.235 ГПК України.

3. Ухвала не підлягає оскарженню.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя Фартушок Т.Б.