просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
17 січня 2022 року м. Харків Справа № 913/720/21
Провадження № 3/913/720/21
Господарський суд Луганської області у складі судді Секірського А.В., за участю секретаря судового засідання Пати А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали справи за позовом
Комунального підприємства "Жилбудсервіс", м. Щастя Щастинського району Луганської області
до Фізичної особи-підприємця Клімкова Олександра Івановича, м. Щастя Щастинського району Луганської області
про визнання недійсним договору про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 16.12.2020 № 478
в присутності представників учасників справи:
від позивача - представник не прибув;
від відповідача - представник не прибув.
Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" 28.09.2021 (дата оформлення поштового відправлення) звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до фізичної особи-підприємця Клімкова Олександра Івановича про визнання недійсним договору про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 16.12.2020 № 478, укладеного між фізичною особою-підприємцем Клімковим Олександром Івановичем та Комунальним підприємством "Жилбудсервіс".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 16.12.2020 № 478 укладений з порушенням Закону України "Про публічні закупівлі".
Так, спірний договір підписаний від імені позивача попереднім директором ОСОБА_2 з колишнім працівником Комунального підприємства "Жилбудсервіс" - Клімковим Олександром Івановичем, які перед укладенням договору від 16.12.2020 № 478 були особисто знайомі, оскільки Клімков Олександр Іванович працював на підприємстві з 09.10.2008 до 09.10.2017 на посаді начальника житлового-комунального господарства. Під час укладення вищевказаного правочину ОСОБА_2 , на якого поширюється дія Закону України "Про публічні закупівлі", не будо дотримано визначеного ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі" такого принципу як запобігання корупційним діям і зловживанням. Таким чином, договір від 16.12.2020 № 478 укладений в умовах реального конфлікту інтересів між знайомими особами.
Крім того, в порушення приписів ч. 7 ст. 2 Закону України "Про публічні закупівлі" ОСОБА_2 в період з 16.12.2020 до 23.12.2020 від імені Комунального підприємства "Жилбудсервіс" здійснив закупівлю ідентичних послуг на загальну суму 2 001 355 грн 20 коп. шляхом укладення 43 договорів про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків без проведення процедури публічної закупівлі шляхом ділення предмету закупівлі на частини.
Вказане, на думку позивача, є підставою для визнання договору від 16.12.2020 № 478 недійсним.
Крім того, указав, що орієнтовний розмір витрат, які позивач очікує понести у зв'язку з розглядом справи, складає 10 000 грн 00 коп.
Також позивачем поставлені відповідачу запитання у відповідності до ст. 90 ГПК України.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.10.2021 позовну заяву передано на розгляд судді Секірському А.В.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 11.10.2021 позовну заяву залишено без руху.
Вказана ухвала одержана позивачем 19.10.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 6102256363487.
21.10.2021 (дата оформлення поштового відправлення), тобто в межах встановленого судом строку на усунення недоліків, Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" звернулося до суду із заявою від 18.10.2021 про усунення недоліків позовної заяви, яка зареєстрована в автоматизованій системі документообігу суду 27.10.2021.
Ухвалою суду від 28.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 913/720/21, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, повідомлено учасників справи про призначення справи до розгляду в підготовчому провадженні на 23.11.2021 та встановлено сторонам строк для подачі заяв по суті справи.
Позивач правом на участь у судовому засіданні 23.11.2021 не скористався, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач відзив не надав, правом на участь у судовому засіданні 23.11.2021 не скористався, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Ухвалою суду від 23.11.2021 повідомлено учасників справи про відкладення розгляду справи в підготовчому провадженні на 07.12.2021 та встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.
06.12.2021 о 19 год. 20 хв. на адресу суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 06.12.2021 № б/н, який зареєстрований в автоматизованій системі документообігу 07.12.2021, в якому останній проти заявлених вимог заперечує, посилаючись на те, що він не є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції".
Крім того, відповідач не погоджується з твердженням позивача, що договір № 478 було укладено в умовах реального конфлікту інтересів. Робота Клімкова О.І. в період часу з 2008 по 2017 роки на Комунальному підприємстві "Жилбудсервіс" жодним чином не свідчить про наявність у ОСОБА_2 приватного інтересу. Жодних обґрунтувань наявності між Клімковим О.І. та ОСОБА_2 особистих, сімейних, дружніх чи інших позаслужбових стосунків, які мали місце на момент укладання договору, у позовній заяві не наведено та доказів таких стосунків до позовної заяви не долучено.
Також, відповідач наголошує, що не є підставою визнання договору № 478 недійсним і наявність кримінального провадження за фактом укладання ОСОБА_2 з Клімковим О.І. 43 договорів про надання послуг. По цій справі колишні посадові особи Комунального підприємства "Жилбудсервіс" та фізична особа-підприємець Клімков О.І. не є ані підозрюваними, ані обвинувачуваними, сама справа розслідується за можливим фактом порушення тендерних процедур і жодних рішень на підтвердження цього слідчими органами не винесено.
Крім того, відповідач зауважив, що позивач у позовній заяві, як на підставу визнання договору недійсним, посилається на ч. 7 ст. 2 Закону України "Про публічні закупівлі", проте вказана стаття містить лише чотири частини, отже позивач посилається на порушення неіснуючої норми закону і, відповідно, зазначає неіснуючі підстави для визнання договору недійсним правочином.
Відповідач вважає, що умови договору № 478 не суперечать вимогам чинного законодавства. Сторонами цей договір прийнято до виконання, про що свідчить здійснення фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І. послуг у відповідності до умов договору, що підтверджується актами виконаних послуг. Умови даного договору були виконані фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І. належним чином, доказів невиконання або неналежного виконання умов договору суду не надано. Таким чином, відсутні підстави для визнання договору № 478 недійсним згідно з вимогами ст.ст. 203, 215 ЦК України. Поданням позову про визнання недійсним договору № 478 позивач намагається уникнути необхідності провести розрахунок з відповідачем за надані послуги.
Щодо заявленої позивачем вартості судових витрат в сумі 10 000 грн 00 коп., то відповідач вважає її необґрунтованою, оскільки сума є неспівмірною з обсягом послуг, наданих представником позивача, жодного доказу надання таких послуг до позову не додано.
Враховуючи викладене, відповідач просить у задоволенні позову відмовити, розгляд справи здійснювати за його відсутністю.
Крім того, 06.12.2021 о 19 год. 29 хв. на адресу суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшли додаткові пояснення від 06.12.2021 № б/н, які зареєстровані в автоматизованій системі документообігу суду 07.12.2021, з відповідями на питання позивача № 3, № 4, № 6, № 7. Надати відповіді на питання № 1, № 2, № 5 відповідач відмовився, зазначивши, що у позовній заяві позивач не ставить під сумнів виконання відповідачем зобов'язань за договором № 478 і не наводить цьому жодних обґрунтувань.
Одержані від відповідача додаткові пояснення фактично є заявою свідка, яку суд приймає без нотаріального посвідчення його підпису, на підставі ч. 3 ст. 88, ст. 89 ГПК України, з огляду на те, що вона оформлена та підписана безпосередньо самим відповідачем - фізичною особою підприємцем Клімковим О.І., заперечень щодо можливості бути допитаним в якості свідка останнім не заявлено.
Сторони правом на участь у судовому засіданні 07.12.2021 не скористалися, хоча про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином шляхом надсилання ухвали від 23.11.2021 рекомендованою кореспонденцією з повідомленням на адреси місцезнаходження позивача: вул. Дружби, будинок 2а, м. Щастя, Щастинський район, Луганська область, 91480 та відповідача: вул. Донєцкая, будинок 121, м. Щастя, Щастинський район, Луганська область, 91480. Проте, на час розгляду справи інформація щодо одержання чи неодержання вказаної ухвали сторонами у справі у суду відсутня.
Ухвалою суду від 07.12.2021 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 27.01.2022, повідомлено учасників справи про відкладення розгляду справи в підготовчому провадженні на 21.12.2021, встановлено строк для подачі позивачем відповіді на відзив та відповідачем заперечень на відповідь на відзив.
10.12.2021 на адресу суду від відповідача засобами поштового зв'язку надійшли заява свідка та відзив на позовну заяву.
19.12.2021 о 15 год. 38 хв. на адресу суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшли додаткові пояснення, які зареєстровані в автоматизованій системі документообігу 20.12.2021, в яких останній посилається на те, що за результатами проведеного виконавчим комітетом Щастинської міської ради конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків, оголошеного 17.11.2017, Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" визнано переможцем та 03.01.2018 рішенням виконавчого комітету Щастинської міської ради Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" призначено управителем багатоквартирних будинків, з яким в січні 2018 року укладені відповідні договори окремо на кожний будинок із затвердженою ціною.
Таким чином, Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" стало суб'єктом управління кожного окремого будинку, для якого індивідуально розрахована ціна послуги з управління, в тому числі, послуга з технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж, і ця ціна відрізняється від іншого будинку внаслідок унікальності його технічних характеристик, але управитель не набув права чи обов'язку виступати суб'єктом управління групою цих будинків як єдиним житловим комплексом. В результаті цього, Комунальне підприємство "Жилбудсервіс", як управитель, отримало повноваження вчиняти від свого імені правочини, необхідні для дотримання правил управління будинками, у тому числі, бути замовником в розумінні Закону України "Про публічні закупівлі". Отже, маючи намір провести закупівлю послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж Комунальне підприємство "Жилбудсервіс", як замовник, одночасно має право виступати покупцем від одного будинку, а не від групи будинків.
Тобто, виступаючи замовником при укладанні договорів від 16.12.2020 № 470-488, від 17.12.2020 № 489-507, від 23.12.2020 № 523-527 Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" не мало жодних правових підстав ідентифікувати сукупність окремих житлових будинків як єдиний лот, таким чином, не порушував норму Закону України "Про публічні закупівлі" в частині заборони дроблення товару.
Щодо групування будинків при укладанні договорів від 16.12.2020 № 470-488, від 17.12.2020 № 489-507, від 23.12.2020 № 523-527 відповідач зазначив наступне.
Формування груп будинків для укладання вказаних договорів було здійснено з метою уникнення складнощів при надмірному документообігу, який міг виникнути при укладанні договорів на кожний окремий будинок. На час укладання такий спосіб влаштовував обидві сторони договорів. Крім цього, подібний спосіб - об'єднання різних лотів - при укладанні договорів визнається законодавством. Так, згідно з п. 15 ст. 29 Закону України "Про публічні закупівлі" у разі якщо учасник стає переможцем декількох або всіх лотів, замовник може укласти один договір про закупівлю з переможцем, об'єднавши лоти.
Крім того, відповідач зазначив, що 16.12.2020, 17.12.2020, 23.12.2020 Комунальним підприємством "Жилбудсервіс" на офіційному веб-порталі публічних закупівель "Prozorro" оприлюднено звіти про укладені договори № 470-507 та № 523-527 без використання електронної системи закупівель. Відповідно до умов договору № 478 предметом закупівлі є "Послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків", код за ДК 021:2015 - 50700000-2 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій. Проте, внутрішньобудинкові системи не є будівельними конструкціями або їх частиною. Єдиний закупівельний словник не містить інформації щодо обслуговування внутрішньобудинкових систем. Таким чином, хоча Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" підпадає під поняття "замовник" в розумінні Закону України "Про публічні закупівлі", але при цьому виконати закупівлю послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем з дотриманням норм цього нормативного акту не був зобов'язаний у зв'язку з відсутністю належного коду в Єдиному закупівельному словнику.
Щодо застосування Закону України "Про публічні закупівлі" відповідач зазначив, що відповідно до п.п. 6 п. 5 ст. 3 цей Закон не застосовується у випадку, якщо замовники, визначені у пункті 4 частини першої статті 2 цього Закону, здійснюють закупівлі таких предметів закупівлі: товари, роботи і послуги, якщо ціни (тарифи) на них затверджуються державними колегіальними органами, іншими органами влади відповідно до їх повноважень або визначаються в порядку, встановленому зазначеними органами, у тому числі якщо визначення таких цін здійснюється на аукціонах.
Органом, який затверджував ціну послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків на час проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирними будинками був виконавчий комітет Щастинської міської ради.
Оскільки Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" є замовником в розумінні вимог п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про публічні закупівлі", а ціни на послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем затверджені виконавчим комітетом Щастинської міської ради за результатами проведеного конкурсу, тобто затверджені органом влади відповідно до його повноважень і визначені в порядку, встановленому зазначеним органом при проведенні конкурсу, то при закупівлі Комунальне підприємство "Жилбудсервіс", як замовник предмету закупівлі "технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем", норми Закону України "Про публічні закупівлі" застосовувати не повинен.
Також, відповідач у додаткових поясненнях повідомив, що шлюб Клімкова Олександра Івановича з ОСОБА_3 офіційно розірвано 27.06.2013.
Сторони правом на участь у судовому засіданні 21.12.2021 не скористалися, хоча про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Ухвалою суду від 21.12.2021 закрито підготовче провадження, повідомлено учасників справи про призначення справи до судового розгляду справи по суті на 17.01.2022.
Представники сторін правом на участь у судовому засіданні 17.01.2022 не скористалися, хоча про дату, час та місце судового засідання позивач були повідомлені належним чином.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
16.12.2020 Комунальним підприємством "Жилбудсервіс" на офіційному веб-порталі публічних закупівель "Prozorro" оприлюднено звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель UA-2020-12-16-003141-c, який містить:
- дату укладення договору - 16.12.2020, номер договору - 478, що підтверджують придбання товару (товарів), робіт та послуги (послуг);
- найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, його категорію - Комунальне підприємство "Жилбудсервіс", 91480, Луганська область, Новоайдарський район, м. Щастя, вул. Дружби, будинок 2а; 35629024; юридична особа, яка забезпечує потреби держави або територіальної громади;
- найменування постачальника товарів, виконавця робіт чи надавача послуг, з яким укладено договір про закупівлю - Клімков Олександр Іванович;
- реєстраційний номер облікової карти платника податків постачальника товарів, виконавця робіт чи надавача послуг - 2573813393;
- місцезнаходження постачальника товарів, виконавця робіт чи надавача послуг та номер телефону - 91480, Луганська область, м. Щастя, вул. Донєцкая, будинок 121, НОМЕР_2;
- вид предмета закупівлі - послуги;
- назва предмета закупівлі - послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків м. Щастя, а саме за адресами: вул. Донєцкая 38б, 38в, вул. Каштанова, 9, вул. Центральна, 20;
- код за Єдиним закупівельним словником - ДК 021:2015:50700000-2: Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій;
- кількість товарів, виконання робіт чи надання послуг - 1 послуга; місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг - 91480, Луганська область, м. Щастя, вул. Дружби, будинок 2а, строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг - з 01.01.2021 по 31.12.2021;
- ціна договору - 45 745 грн 44 коп., строк дії договору від 01.01.2021 до 31.12.2021.
Відповідно до п. 1.1 договору про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 16.12.2020 № 478 (далі за текстом - договір, аркуш справи 20) фізична особа-підприємець Клімков Олександр Іванович - відповідач у справі, виконавець за договором, зобов'язався за завданням Комунального підприємства "Жилбудсервіс" - позивача у справі, замовника за договором, надати згідно Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 - 50700000-2 (Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій), а саме: послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків м. Щастя, а саме за адресами: вул. Донєцкая 38б, 38в, вул. Каштанова, 9, вул. Центральна, 20, згідно додатку № 1 до договору (що є його невід'ємною частиною).
Згідно з п. 1.2 договору замовник зобов'язався оплачувати надані виконавцем послуги в розмірі, порядку та на умовах визначених договором.
Обслуговування повинно здійснюватися відповідно до Правил та норм технічної експлуатації житлового фонду, та іншими нормативними документами, що встановлюють обов'язкові вимоги до якості послуг, що надаються (п. 1.3 договору).
Послуга вважається наданою після підписання акту прийому-здачі наданих послуг замовником і виконавцем (п. 1.4 договору).
Відповідно до п.п. 2.2.1 договору замовник зобов'язаний своєчасно проводити оплату наданих послуг, згідно акту прийому-здачі наданих послуг.
За умовами п. 3.1 договору ціна послуг визначається сторонами по факту їх надання за результатами кожного календарного місяця та фіксується в актах прийому-здачі наданих послуг.
Вартість договору визначається сукупністю вартості наданих послуг, а саме - 46 068 грн 48 коп. (п. 3.2 договору).
Акт прийому-здачі наданих послуг підписується сторонами до 01 числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому фактично надавалися послуги (п. 3.3 договору).
Замовник зобов'язаний перераховувати виконавцю суму зазначену в акті прийому-здачі наданих послуг протягом 7 календарних днів з моменту підписання такого акту (п. 3.4 договору).
Договір діє з 01.01.2021 до 31.12.2021, а в частині фінансового зобов'язання до повного їх виконання (п. 5.1 договору).
Договір підписано фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І. і директором Комунального підприємства "Жилбудсервіс" ОСОБА_2
Сторонами у додатку № 1 до договору узгоджено, що вартість послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая 38б, 38в, вул. Каштанова, 9, вул. Центральна, 20 складає 3 812 грн 87 коп. за місяць, 45 754 грн 44 коп. за рік (аркуш справи 141).
На виконання зобов'язань за укладеним договором відповідач за період з січня по лютий 2021 року надав позивачу послуги на загальну суму 7 625 грн 74 коп., що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 20.01.2021 № 9, від 18.02.2021 № 52 (аркуші справи 109-110).
Також, судом встановлено, що Комунальним підприємством "Жилбудсервіс" в період з 16.12.2020 по 23.12.2020 з фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І. укладено ще 42 договори про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків, про що на офіційному веб-порталі публічних закупівель "Prozorro" оприлюднено звіти про договори про закупівлю, укладені без використання електронної системи закупівель:
- UA-2020-12-16-000382-c - договір від 16.12.2020 № 470 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Дружби, 11, вул. Каштанова, 1, ціна договору - 46 137 грн 72 коп.;
- UA-2020-12-16-001074-c - договір від 16.12.2020 № 471 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Дружби, 30, вул. Каштанова, 2, 3, ціна договору - 44 875 грн 56 коп.;
- UA-2020-12-16-001366-c - договір від 16.12.2020 № 472 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Каштанова, 4, 6, 7, 8, вул. Центральна, 7, 14, ціна договору - 47 862 грн 84 коп.;
- UA-2020-12-16-001597-c - договір від 16.12.2020 № 473 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Центральна, 9, 16, 10, 12, пл. Міра, 2, ціна договору - 46 290 грн 36 коп.;
- UA-2020-12-16-001807-c - договір від 16.12.2020 № 474 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресам: пл. Міра, 6, 7, 8, 9, вул. Рєспубліканская, 14, вул. Центральна, 13, ціна договору - 45 948 грн 12 коп.;
- UA-2020-12-16-002106-c - договір від 16.12.2020 № 475 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Рєспубліканская, 1, 2, 3, 13, вул. Центральна, 22, ціна договору - 45 480 грн. 00 коп.;
- UA-2020-12-16-002417-c - договір від 16.12.2020 № 476 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая, 20, 22, 24, 26, ціна договору - 46 569 грн 48 коп.;
- UA-2020-12-16-002885-c - договір від 16.12.2020 № 477 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Матросова, 1, 2, вул. Донєцкая, 38а, вул. Центральна, 11, ціна договору - 47 738 грн 88 коп.;
- UA-2020-12-16-003473-c - договір від 16.12.2020 № 479 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая, 38г, 18, вул. Каштанова, 10, вул. Центральна, 4, ціна договору - 46 550 грн 28 коп.;
- UA-2020-12-16-011547-c - договір від 16.12.2020 № 480 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая, 18а, 22а, вул. Центральна, 6, пл. Міра, 3, ціна договору - 45 033 грн 96 коп.;
- UA-2020-12-16-011932-c - договір від 16.12.2020 № 481 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая, 24а, 20, вул. Рєспубліканская, 33, 15, ціна договору - 45 120 грн 48 коп.;
- UA-2020-12-16-012371-c - договір від 16.12.2020 № 482 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Гагаріна, 10а, 12, вул. Рєспубліканская, 17, 18, 34, ціна договору - 47 675 грн 52 коп.;
- UA-2020-12-16-012807-c - договір від 16.12.2020 № 483 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Гагаріна, 14, 2, вул. Рєспубліканская, 32, 4, 5, вул. Спортивна, 11, ціна договору - 47 177 грн 28 коп.;
- UA-2020-12-16-013215-c - договір від 16.12.2020 № 484 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Гагаріна, 4, 8, вул. Рєспубліканская, 6, 7, пл. Міра, 1, ціна договору - 47 115 грн 24 коп.;
- UA-2020-12-16-013760-c - договір від 16.12.2020 № 485 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Матросова, 4, вул. Дружби, 26, вул. Центральна, 5, 8, вул. Рєспубліканская, 16, вул. Дружби, 12, 14, 16, вул. Спортивна, 5, ціна договору - 47 835 грн 96 коп.;
- UA-2020-12-16-014330-c - договір від 16.12.2020 № 486 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Дружби, 22, вул. Спортивна, 9, вул. Матросова, 9, 11, 15, кв. Енєргєтіков, 4, ціна договору - 47 459 грн 28 коп.;
- UA-2020-12-16-014977-c - договір від 16.12.2020 № 487 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Дружби, 15, вул. Спортивна, 8, 6, вул. Рєспубліканская, 31, ціна договору - 46 068 грн 48 коп.;
- UA-2020-12-16-015284-c - договір від 16.12.2020 № 488 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 3, вул. Рєспубліканская, 30, 27а, ціна договору - 45 808 грн 56 коп.;
- UA-2020-12-17-000387-c - договір від 17.12.2020 № 489 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 2, вул. Матросова, 6, вул. Рєспубліканская, 10, ціна договору - 47 462 грн 52 коп.;
- UA-2020-12-17-000562-c - договір від 17.12.2020 № 490 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 17, вул. Матросова, 10, ціна договору - 47 958 грн. 60 коп.;
- UA-2020-12-17-000845-c - договір від 17.12.2020 № 491 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 5, вул. Матросова, 12, вул. Дружби, 24, ціна договору - 47 161 грн 08 коп.;
- UA-2020-12-17-001001-c - договір від 17.12.2020 № 492 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енергетиків 1, вул. Рєспубліканская, 4а, вул. Дружби, 38, ціна договору - 46 987 грн 08 коп.;
- UA-2020-12-17-001141-c - договір від 17.12.2020 № 493 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 6, вул. Рєспубліканская, 2а, ціна договору - 47 689 грн 20 коп.;
- UA-2020-12-17-001285-c - договір від 17.12.2020 № 494 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 7, вул. Рєспубліканская, 8, 9, 12, вул. Донєцкая, 42, ціна договору - 44 834 грн 40 коп.;
- UA-2020-12-17-001888-c - договір від 17.12.2020 № 495 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 8, вул. Рєспубліканская, 19, 20, 21, 22, ціна договору - 46 810 грн 56 коп.;
- UA-2020-12-17-002077-c - договір від 17.12.2020 № 496 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 9, вул. Рєспубліканская, 29, 28, 26, 25, ціна договору - 46 661 грн 28 коп.;
- UA-2020-12-17-002259-c - договір від 17.12.2020 № 497 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 10, вул. Рєспубліканская, 24, 24а, ціна договору - 45 827 грн 28 коп.;
- UA-2020-12-17-002455-c - договір від 17.12.2020 № 498 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: кв. Енєргєтіков, 13, ціна договору - 46 864 грн 80 коп.;
- UA-2020-12-17-002672-c - договір від 17.12.2020 № 499 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: кв. Енєргєтіков, 14, ціна договору - 46 891 грн 92 коп.;
- UA-2020-12-17-002880-c - договір від 17.12.2020 № 500 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: кв. Енєргєтіков, 15, ціна договору - 46 399 грн 80 коп.;
- UA-2020-12-17-003129-c - договір від 17.12.2020 № 501 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 18, вул. Донєцкая, 28, ціна договору - 46 398 грн 60 коп.;
- UA-2020-12-17-003338-c - договір від 17.12.2020 № 502 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая, 30, 123, ціна договору - 43 733 грн 52 коп.;
- UA-2020-12-17-003597-c - договір від 17.12.2020 № 503 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: вул. Донєцкая, 38, ціна договору - 47 052 грн 12 коп.;
- UA-2020-12-17-003825-c - договір від 17.12.2020 № 504 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: вул. Донєцкая, 40, ціна договору - 46 504 грн 68 коп.;
- UA-2020-12-17-004441-c - договір від 17.12.2020 № 505 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 19, вул. Рєспубліканская, 23, ціна договору - 41 024 грн 04 коп.;
- UA-2020-12-17-004719-c - договір від 17.12.2020 № 506 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая, 32, вул. Гагарина, 6, ціна договору - 32 639 грн 16 коп.;
- UA-2020-12-17-004966-c - договір від 17.12.2020 № 507 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: кв. Енєргєтіков, 11, ціна договору - 49 992 грн 00 коп.;
- UA-2020-12-23-003094-c - договір від 23.12.2020 № 523 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: вул. Рєспубліканская, 23а, ціна договору - 49 986 грн 00 коп.;
- UA-2020-12-23-003367-c - договір від 23.12.2020 № 524 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: вул. Рєспубліканская, 27, ціна договору - 49 986 грн 00 коп.;
- UA-2020-12-23-003622-c - договір від 23.12.2020 № 525 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: кв. Енєргєтіков, 20, ціна договору - 49 994 грн 52 коп.;
- UA-2020-12-23-003914-c - договір від 23.12.2020 № 526 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: вул. Дружби, 28, ціна договору - 49 996 грн 20 коп.;
- UA-2020-12-23-004919-c - договір від 23.12.2020 № 527 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: кв. Енєргєтіков, 21, ціна договору - 49 996 грн 80 коп.
Відповідно до оприлюднених звітів загальна ціна 43 укладених договорів складає 2 001 345 грн 60 коп.
За умовами п. 1.1 укладених 42 договорів послуги надаються згідно Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 - 50700000-2 (Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій), а саме: послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків, лише за різними адресами (аркуші справи 22-63).
Загальна вартість послуг за укладеними 43 договорами, наданими позивачем у паперовому вигляді, складає 2 001 355 грн 20 коп.
З огляду на те, що договір від 16.12.2020 № 478 укладений з порушенням приписів Закону України "Про запобігання корупції", Закону України "Про публічні закупівлі" Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" звернулося до суду із позовом про визнання недійсним договору про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 16.12.2020 № 478.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
З метою забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвитку добросовісної конкуренції, Законом України "Про публічні закупівлі" встановлені правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Статтею 1 Закону України "Про публічні закупівлі" (далі за текстом - Закон, в редакції, чинній на час укладення договору) визначено, що:
6) договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або придбання товару;
11) замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;
21) послуги - будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт;
22) предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;
25) публічна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.
До замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать:
1) органи державної влади (орган законодавчої, органи виконавчої, судової влади), та правоохоронні органи держави, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, об'єднання територіальних громад;
2) Пенсійний фонд України, цільові страхові фонди зі страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, медичного страхування та страхування на випадок безробіття;
3) юридичні особи, які є підприємствами, установами, організаціями (крім тих, які визначені у пунктах 1 і 2 цієї частини) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак:
юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів;
органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи;
у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.
4) юридичні особи та/або суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність в одній або декількох окремих сферах господарювання, визначених частиною другою цієї статті, та відповідають хоча б одній з таких ознак:
органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування або іншим замовникам належить частка у статутному капіталі юридичної особи та/або суб'єкта господарювання в розмірі більше ніж 50 відсотків або такі органи чи інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі юридичної особи та/або суб'єкта господарювання чи правом призначати більше половини складу виконавчого органу або наглядової ради юридичної особи та/або суб'єкта господарювання;
наявність спеціальних або ексклюзивних прав - прав, наданих у межах повноважень органом державної влади або органом місцевого самоврядування на підставі будь-якого нормативно-правового акта та/або акта індивідуальної дії, що обмежують провадження діяльності у сферах, визначених цим Законом, однією чи кількома особами, що істотно впливає на здатність інших осіб провадити діяльність у зазначених сферах. Не вважаються спеціальними або ексклюзивними права, що надані за результатами конкурсів (тендерів, процедур закупівель), інформація про проведення яких разом з критеріями відбору попередньо оприлюднювалася та була наявна у публічному доступі, можливість участі у таких конкурсах (тендерах, процедурах закупівель) не була обмежена та якщо надання таких прав здійснювалося на основі об'єктивних критеріїв (ч. 1 ст. 2 Закону).
Цей Закон застосовується, до замовників, визначених пунктами 1-3 частини першої статті 2 цього Закону, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень; до замовників, визначених пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень; до замовників, визначених частиною першою статті 2 цього Закону, які здійснюють спрощені закупівлі відповідно до цього Закону та/або укладають договори без використання електронної системи закупівель відповідно до частини другої цієї статті (ч. 1 ст. 3 Закону).
За змістом ч. 10 ст. 3 Закону забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом, та укладання договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів/спрощених закупівель або застосування цього Закону, зокрема положень частини третьої статті 10 цього Закону.
Аналізуючи зазначену норму, суд приходить до висновку, що під її заборону підпадає вчинення дій щодо поділу предмета закупівлі, які за своїм характером спрямовані саме на уникнення проведення відповідної публічної процедури. Тобто, такі дії мають своїм результатом отримання замовником товарів, робіт, послуг без проведення процедури публічної закупівлі. Відтак, визначальним у цьому аспекті є саме наявність у замовника мети на уникнення процедури торгів.
Порядок визначення предмета закупівлі, затверджений наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 708, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.06.2020 № 50/34783 (далі за текстом - Порядок).
Цей Порядок встановлює спосіб визначення замовником предмета закупівлі відповідно до положень Закону України "Про публічні закупівлі" із застосуванням показників цифр основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник", затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23.12.2015 № 1749, а також особливості визначення предмета закупівлі для окремих товарів, робіт і послуг.
Національний класифікатор "Єдиний закупівельний словник" (ЄЗС) призначений для стандартизації опису в договорах (контрактах) предмета державних закупівель, забезпечування більшої прозорості процедур закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, створювання ефективного конкурентного середовища у сфері державних закупівель, а також підтримування участі вітчизняних суб'єктів господарювання у торгах за межами України.
Основний словник ЄЗС установлює коди та назви продукції та послуг, що можуть бути предметом закупівель. Основний словник базується на системі кодів, що мають ієрархічну структуру і складаються з дев'яти цифр; групи цифр, у свою чергу, відповідають найменуванню, що описує товари, роботи і послуги, які становлять предмет контракту.
Код складається з 8 цифр, що згруповані таким чином: перші дві цифри визначають розділ (XX000000-Y); перші три цифри визначають групу (XXX00000-Y); перші чотири цифри визначають клас (XXXX0000-Y); перші п'ять цифр визначають категорію (XXXXX000-Y). Останні три цифри коду дають більший ступінь деталізації в межах кожної категорії. Дев'ята цифра - контрольна.
Отже, згідно з Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015, замовником - Комунальним підприємством "Жилбудсервіс" здійснено 43 закупівлі: UA-2020-12-16-000382-c, UA-2020-12-16-001074-c, UA-2020-12-16-001366-c, UA-2020-12-16-001597-c, UA-2020-12-16-001807-c, UA-2020-12-16-002106-c, UA-2020-12-16-002417-c, UA-2020-12-16-002885-c, UA-2020-12-16-003141-c, UA-2020-12-16-003473-c, UA-2020-12-16-011547-c, UA-2020-12-16-011932-c, UA-2020-12-16-012371-c, UA-2020-12-16-012807-c, UA-2020-12-16-013215-c, UA-2020-12-16-013760-c, UA-2020-12-16-014330-c, UA-2020-12-16-014977-c, UA-2020-12-16-015284-c, UA-2020-12-17-000387-c, UA-2020-12-17-000562-c, UA-2020-12-17-000845-c, UA-2020-12-17-001001-c, UA-2020-12-17-001141-c, UA-2020-12-17-001285-c, UA-2020-12-17-001888-c, UA-2020-12-17-002077-c, UA-2020-12-17-002259-c, UA-2020-12-17-002455-c, UA-2020-12-17-002672-c, UA-2020-12-17-002880-c, UA-2020-12-17-003129-c, UA-2020-12-17-003338-c, UA-2020-12-17-003597-c, UA-2020-12-17-003825-c, UA-2020-12-17-004441-c, UA-2020-12-17-004719-c, UA-2020-12-17-004966-c, UA-2020-12-23-003094-c, UA-2020-12-23-003367-c, UA-2020-12-23-003622-c, UA-2020-12-23-003914-c, UA-2020-12-23-004919-c з однаковим предметом - ДК 021:2015 - 50700000-2 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій.
Таким чином, замовником здійснено 43 ідентичні закупівлі.
Вищевказане свідчить про те, що замовником - Комунальним підприємством "Жилбудсервіс" здійснено поділ предмета закупівлі "Послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків", код за ДК 021:2015 - 50700000-2 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій, з метою уникнення проведення процедури закупівлі та застосування Закону України "Про публічні закупівлі".
Крім того, вартість закупівлі UA-2020-12-16-003141-c, відповідно до укладеного договору від 16.12.2020 № 478, складає 45 754 грн 44 коп., що не перевищує 200 000 грн 00 коп. Але сукупна вартість закупівель, відповідно до укладених в період з 16.12.2020 по 23.12.2020 ідентичних договорів, складає 2 001 355 грн 20 коп., що перевищує 200 000 грн 00 коп. А тому за вказаних обставин, мала б бути проведена процедура торгів згідно із Законом України "Про публічні закупівлі".
Згідно з частинами 1 та 2 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин).
Статтею 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 ЦК України).
Частиною 3 ст. 215 ЦК України передбачено, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Враховуючи, що Комунальним підприємством "Жилбудсервіс" всупереч вказаним вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", Порядку визначення предмета закупівлі здійснено поділ предмета закупівлі послуг "Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій" на 43 закупівлі - UA-2020-12-16-000382-c, UA-2020-12-16-001074-c, UA-2020-12-16-001366-c, UA-2020-12-16-001597-c, UA-2020-12-16-001807-c, UA-2020-12-16-002106-c, UA-2020-12-16-002417-c, UA-2020-12-16-002885-c, UA-2020-12-16-003141-c, UA-2020-12-16-003473-c, UA-2020-12-16-011547-c, UA-2020-12-16-011932-c, UA-2020-12-16-012371-c, UA-2020-12-16-012807-c, UA-2020-12-16-013215-c, UA-2020-12-16-013760-c, UA-2020-12-16-014330-c, UA-2020-12-16-014977-c, UA-2020-12-16-015284-c, UA-2020-12-17-000387-c, UA-2020-12-17-000562-c, UA-2020-12-17-000845-c, UA-2020-12-17-001001-c, UA-2020-12-17-001141-c, UA-2020-12-17-001285-c, UA-2020-12-17-001888-c, UA-2020-12-17-002077-c, UA-2020-12-17-002259-c, UA-2020-12-17-002455-c, UA-2020-12-17-002672-c, UA-2020-12-17-002880-c, UA-2020-12-17-003129-c, UA-2020-12-17-003338-c, UA-2020-12-17-003597-c, UA-2020-12-17-003825-c, UA-2020-12-17-004441-c, UA-2020-12-17-004719-c, UA-2020-12-17-004966-c, UA-2020-12-23-003094-c, UA-2020-12-23-003367-c, UA-2020-12-23-003622-c, UA-2020-12-23-003914-c, UA-2020-12-23-004919-c, та як наслідок укладено 43 договори від 16.12.2020 № 470, № 471, № 472, № 473, № 474, № 475, № 476, № 477, № 478, № 479, № 480, № 481, № 482, № 483, № 484, № 485, № 486, № 487, № 488, від 17.12.2020 № 489, № 490, № 491, № 492, № 493, № 494, № 495, № 496, № 497, № 498, № 499, № 500, № 501, № 502, № 503, № 504, № 505, № 506, № 507, від 23.12.2020 № 523, № 524, № 525, № 526, № 527 з фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І., тому договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 16.12.2020 № 478 є таким, що укладений з порушенням норм матеріального права, а відтак підлягає визнанню недійсним.
Доводи відповідача, наведені у додаткових поясненнях від 19.12.2021, стосовно того, що Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" є замовником в розумінні вимог п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про публічні закупівлі", а ціни на послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем затверджені виконавчим комітетом Щастинської міської ради за результатами проведеного конкурсу, тобто затверджені органом влади відповідно до його повноважень і визначені в порядку, встановленому зазначеним органом при проведенні конкурсу, то при закупівлі Комунальне підприємство "Жилбудсервіс", як замовник предмету закупівлі "технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем", норми Закону України "Про публічні закупівлі" застосовувати не повинен є необґрунтованими з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону у разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень, замовник повинен дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та може використовувати електронну систему закупівель, у тому числі електронні каталоги для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов'язково оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, повинен містити, зокрема, інформацію про категорію замовника.
При цьому, визначення приналежності до замовників та віднесення їх до певної категорії, здійснюють останні самостійно на підставі документів, нормативно-правових актів тощо, інформацією про які володіють самі суб'єкти та/або їхні органи управління.
Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" у оприлюдненому звіті про укладений з фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І. 16.12.2020 договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків № 478 без використання електронної системи закупівель UA-2020-12-17-003141-c зазначило категорію замовника - юридична особа, яка забезпечує потреби держави або територіальної громади.
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України у своєму листі від 21.05.2020 № 3304-04/32275-06 подало ширше пояснення визначення приналежності того чи того замовника до певної ознаки, яка визначена законом.
Зокрема, замовниками у розумінні Закону є суб'єкти, які створені державою або територіальною громадою для забезпечення потреб суспільства, у тому числі платників податків, які має забезпечити держава та які витрачають для здійснення придбання публічні фінанси.
У переліку визначення основних термінів Закон та нормативно-правові акти, розроблені на його виконання, не містять поняття "потреби держави або територіальної громади", оскільки поняття за своєю суттю є динамічним.
Для забезпечення потреб держави або територіальної громади органи влади, наділені відповідними повноваженнями, приймають законодавчі, нормативно-правові акти тощо та встановлюють державне регулювання тієї чи іншої сфери, зокрема соціальної, серед яких житлово-комунальне господарство, побутове обслуговування населення, торгівля і громадське харчування, транспорт і зв'язок, освіта, охорона здоров'я, спорт і туризм, культура, соціальне забезпечення.
Водночас згідно з ч. 2 ст. 81 ЦК України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом, зокрема Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування.
Отже, оскільки юридична особа публічного права створюється за безпосередньої участі держави з метою ефективного та раціонального використання державного і громадського майна, але держава чи територіальна громада не можуть управляти належними їй цінностями, то це майно закріплюється за окремими підприємствами, установами та організаціями. При цьому держава, територіальні громади як власники майна дозволяють цим підприємствам, установам та організаціям управляти належним їм майном, розпоряджатися грошовими коштами, вступати від свого імені в різні правовідносини для реалізації певних інтересів та потреб держави або територіальної громади.
Відповідно до Статуту Комунального підприємства "Жилбудсервіс", затвердженого рішенням Щастинської міської ради від 15.02.2018 № 82/5 (в редакції, яка діяла до 26.03.2021), яке оприлюднене на офіційному веб-сайті Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області, Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" утворене за рішенням Щастинської міської ради від 13.09.2007 № 13/6. Власником підприємства є територіальна громада м. Щастя в особі Щастинської міської ради. Управління підприємством здійснюється відповідно до цього Статуту на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Контроль за управлінням підприємства здійснюють Щастинська міська рада та її Виконавчий комітет. Директор підприємства розпоряджається коштами та майном підприємства у відповідності з законодавством, цим Статутом, рішеннями Щастинської міської ради та її Виконавчого комітету.
Рішенням Виконавчого комітету Щастинської міської ради від 03.01.2018 № 1 "Про призначення управителя багатоквартирних будинків у житловому фонді комунальної власності територіальної громади м. Щастя" призначено управителем багатоквартирних будинку у житловому фонді комунальної власності територіальної громади м. Щастя Комунальне підприємство "Жилбудсервіс".
Таким чином, Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" підпадає під визначення замовника, у розумінні положень п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону, а не п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону та повинно було при закупівлі послуги застосувати норми Закону України "Про публічні закупівлі".
Крім того, матеріали справи не містять доказів того, що Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" відноситься до замовників, які здійснюють діяльність в одній або декількох окремих сферах господарювання, визначених ч. 2 ст. 2 Закону, та відповідають хоча б одній з ознак, що зазначені у п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону.
Що стосується доводів позивача стосовно укладення договору в умовах реального конфлікту інтересів, суд зазначає наступне.
Закон України "Про запобігання корупції" визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Водночас у ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції", в редакції, станом на момент укладення договору, міститься визначення таких понять, зокрема:
близькі особи - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта;
потенційний конфлікт інтересів - це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях;
реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Для встановлення факту реального конфлікту інтересів недостатньо констатувати існування приватного інтересу, який потенційно може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішення, а безпосередньо встановити, що по-перше, приватний інтерес наявний, по-друге, він суперечить службовим чи представницьким повноваженням, а по-третє, така суперечність реально впливає на об'єктивність чи неупередженість прийняття рішень чи вчинення дій.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків у юридичних особах приватного права незалежно від організаційно-правової форми, а також інші особи, які не є службовими особами та які виконують роботу або надають послуги відповідно до договору з підприємством, установою, організацією, - у випадках, передбачених цим Законом.
Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (встановлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності.
Тобто, директор комунального підприємства - це посадова особа, на яку поширюється положення Закону України "Про запобігання корупції".
Відповідно до Статуту Комунального підприємства "Жилбудсервіс", затвердженого рішенням Щастинської міської ради від 15.02.2018 № 82/5 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), яке оприлюднене на офіційному веб-сайті Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області, директор підприємства укладає правочини, договори, угоди самостійно на суму, що не перевищує розмір статутного капіталу підприємства. Самостійно укладає угоди в межах бюджетних асигнувань, передбачених бюджетними програмами Щастинської міської ради, а також угоди за результатами проведених конкурсних торгів за рахунок державних коштів. Самостійно укладає угоди з надання послуг без обмеження розміру сум. Укладає договори оренди нерухомого майна, яке знаходиться на балансі підприємства з дозволу Щастинської міської ради.
Таким чином, ОСОБА_2 за своєю посадою, як директор підприємства, має повноваження щодо укладання договорів.
За висновком суду, укладений 16.12.2020 договір № 478 від імені Комунального підприємства "Жилбудсервіс" директором ОСОБА_2 з фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І., який до 09.10.2017 перебував у трудових відносинах з Комунальним підприємством "Жилбудсервіс", не свідчать про наявність потенційного конфлікту інтересів у сфері реалізації директором своїх службових (дискреційних) повноважень.
Крім того, Клімков О.І. не є близькою особою колишнього директора Комунального підприємством "Жилбудсервіс" ОСОБА_2., що не свідчить про реальний конфлікт інтересів.
Частиною 1 ст. 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У матеріалах даної справи відсутні належні та допустимі докази щодо наявності приватного інтересу ОСОБА_2 як колишнього директора Комунального підприємства "Жилбудсервіс" та замовника процедури закупівлі стосовно Клімкова О.І .
Враховуючи викладене, суд не вбачає ознак потенційного/реального конфлікту інтересів між колишнім директором Комунального підприємства "Жилбудсервіс" ОСОБА_2 та Клімковим О.І.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір за подання позову в сумі 2 270 грн 00 коп. покладається на відповідача.
Щодо витрат позивача на правову допомогу в розмірі 10 000 грн 00 коп., то суд зазначає наступне.
За приписами ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема і витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ст. 126 ГПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Позивачем у позовній заяві було зазначено про надання доказів понесених витрат на правову допомогу протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду або до закінчення судових дебатів, у випадку задоволення позову.
Позивачем до закінчення судових дебатів не надано належних доказів на підтвердження понесених витрат на правову допомогу, тому судом не розглядається питання щодо розподілу витрат позивача на правову допомогу.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 233, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
1.Позовні вимоги Комунального підприємства "Жилбудсервіс" до фізичної особи-підприємця Клімкова Олександра Івановича про визнання недійсним договору про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 16.12.2020 № 478 задовольнити.
2.Визнати недійсним договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 16.12.2020 № 478, укладений між фізичною особою-підприємцем Клімковим Олександром Івановичем (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) та Комунальним підприємством "Жилбудсервіс" (місцезнаходження: вул. Дружби, будинок 2а, м. Щастя, Щастинський район, Луганська область, 91480, ідентифікаційний код 35629024).
3.Стягнути з фізичної особи-підприємця Клімкова Олександра Івановича, місцезнаходження: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 на користь Комунального підприємства "Жилбудсервіс", місцезнаходження: вул. Дружби, будинок 2а, м. Щастя, Щастинський район, Луганська область, 91480, ідентифікаційний код 35629024 судовий збір в сумі 2 270 грн 00 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду у строки, передбачені ст. 256 ГПК України, та порядку, визначеному п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
5.Повне рішення складено - 24.01.2022.
Суддя Андрій СЕКІРСЬКИЙ