ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
12.01.2022Справа № 910/17655/20
Суддя Господарського суду міста Києва Зеленіна Н.І., розглянувши заяву
Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню у справі
за позовом Акціонерного товариства "Київгаз"
до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго"
про стягнення 2 560 204,63 грн
Суддя Зеленіна Н.І.
Секретар судового засідання Дарменко В.В.
Представники сторін: відповідно до протоколу судового засідання.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.03.2021, яке залишено без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 10.06.2021, позов задоволено частково, стягнуто з Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" на користь Акціонерного товариства "Київгаз" 1 119 552,77 грн - пені, 253 960,71 грн - 3% річних, 67 138,38 грн - інфляційних витрат та 38 403,07 грн - витрат по сплаті судового збору.
Постановою Верховного Суду від 22.10.2021 скасовано рішення Господарського суду міста Києва від 17.03.2021 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.06.2021 у справі №910/17655/20 в частині стягнення інфляційних втрат в сумі 37 745,52 грн, 18 446,61 грн - 3% річних та судового збору в сумі 842,88 грн; ухвалено у цій частині нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позову, в іншій частині рішення Господарського суду міста Києва від 17.03.2021 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.06.2021 залишено без змін; стягнуто з Акціонерного товариства "Київгаз" на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" 1 264,32 грн судового збору сплаченого за подання апеляційної скарги, 1 685,77 грн судового збору сплаченого за подання касаційної скарги.
19.11.2021 Господарським судом міста Києва видано відповідні накази.
24.12.2021 через відділ діловодства суду від Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" надійшла заява про визнання наказу Господарського суду міста Києва у справі №910/17655/20 таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення пені, 3% річних та інфляційних витрат та в частині компенсації витрат зі сплати судового збору на суму 2 950,09 грн.
Суд ухвалою від 28.12.2021 призначив розгляд заяви про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню на 12.01.2022.
04.01.2022 через відділ діловодства суду від відповідача (заявника) надійшла заява про уточнення заяви від 21.12.2021, у якій відповідач (заявник) уточнив прохальну частину заяви та просив визнати наказ Господарського суду міста Києва у справі №910/17655/20 таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення пені, 3% річних та інфляційних витрат.
У судовому засіданні 12.01.2022 представник відповідача (заявника) підтримав подану заяву та просив її задовольнити; представник позивача заперечував проти задоволення заяви.
Розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали справи, господарський суд прийшов до висновку про задоволення заяви з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 328 Господарського процесуального кодексу України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
В межах розгляду заяви про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, встановлюється лише наявність чи відсутність чіткого та однозначного факту припинення обов'язку боржника добровільним виконанням боржником чи іншою особою, або з інших причин.
В обґрунтування поданої заяви відповідач зазначає, що 29.08.2021 набрав чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" від 14.07.2021 №1639-ІХ (далі - Закон України №1639-ІХ). Пунктом 6 частини 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №1639-ІХ внесені зміни до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та енергогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" від 03.11.2016 №1730-VIII (далі - Закон України №1730-VIII), яким визначено комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення.
Згідно ст. 2 Закону України №1730 його дія поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та послуги з його розподілу і транспортування, за теплову енергію, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України №1730 для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства. Участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до статті 4 цього Закону не потребує обов'язкового включення до реєстру
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України №1730-VIII, нараховані на заборгованість за спожитий природний газ, послуги з його розподілу та транспортування, а також за теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг, утворену станом на 1 червня 2021 року, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не можуть бути предметом подальшого продажу та врегульовуються, зокрема, у такий спосіб: підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом, якщо погашення основної частини боргу здійснено до 1 червня 2021 року або до моменту укладення договорів про реструктуризацію відповідно до ст. 5 цього Закону, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до ст. 4 цього Закону.
Як вбачається із матеріалів справи, заборгованість за надані послуги у межах спірного періоду була погашена до 01.06.2021.
При цьому застосування ст. 7 Закону України №1730-VIII (яка є нормою прямої дії) не ставиться у залежність від виконання будь-яких інших умов, окрім погашення боржником заборгованості за отриманий природний газ до певної дати. Крім того, зазначена стаття Закону не потребує включення підприємства до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 07.02.2018 у справі №927/1152/16.
У постанові Верховного Суду від 20.11.2020 у справі №922/3212/19 викладена близька за змістом позиція та зазначено, що якщо заборгованість погашено до набрання чинності Закону, тоді положення статей 1, 2, 3 вказаного Закону не застосовуються. Відтак, не потребує доведення доказ включення підприємства до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості, а неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних, нараховані на заборгованість, яка є предметом регулювання цим Законом, не нараховуються, а нараховані підлягають списанню, у зв'язку з припиненням зобов'язань щодо їх сплати, на підставі частини 3 статті 7 Закону.
Таким чином, оскільки предметом спору у цій справі були вимоги про стягнення пені, 3% річних та інфляційних витрат за прострочення виконання зобов'язань щодо своєчасної оплати наданих послуг, та враховуючи, що основна заборгованість була погашена до 01.06.2021, наказ Господарського суду міста Києва від 19.11.2021 у справі № 910/17655/20 в частині стягнення пені, 3% річних та інфляційних витрат підлягає визнанню таким, що не підлягає виконанню.
Суд відмовляє у задоволенні заяви в частині визнання виконавчого документу в частині компенсації витрат зі сплати судового збору на суму 2 950,09 грн на підставі зарахування зустрічних однорідних вимог, оскільки заява про зарахування зустрічних вимог відкликана та позивач не підтримує вимоги у зазначеній частині.
Керуючись ст. 234, 328 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
1. Заяву Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню - задовольнити частково.
2. Визнати наказ Господарського суду міста Києва від 19.11.2021 у справі №910/17655/20 таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення 1 119 552,77 грн - пені, 235 514,10 грн - 3% річних та 29 392,86 грн - інфляційних витрат.
3. У задоволенні іншої частини заяви - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Північного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складено 14.01.2022.
Суддя Н.І. Зеленіна