Рішення від 21.01.2022 по справі 906/1237/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" січня 2022 р. м. Житомир Справа № 906/1237/21

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Прядко О.В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику

(повідомлення) сторін справу

за позовом Фізичної особи-підприємця Музичука Петра Олександровича

до Головного територіального управління юстиції у Житомирській області в особі

ліквідаційної комісії

про стягнення 80703,60 грн.

Процесуальні дії по справі.

Фізична особа-підприємець Музичук Петро Олександрович звернувся до суду з вимогою про стягнення з Головного територіального управління юстиції у Житомирській області в особі ліквідаційної комісії 80703,60грн боргу за надані послуги з оцінки майна.

Ухвалою господарського суду від 22.11.2021 позовну заяву Фізичної особи-підприємця Музичука Петра Олександровича судом прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

13.12.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

24.12.2021 на адресу суду від ФОП Музичука Петра Олександровича надійшла відповідь на відзив.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що протягом 2017-2019 років постановами державних виконавців Олевського РВ ДВС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Овруцького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Богунського відділу державної виконавчої служби міста Житомира Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Корольовського відділу державної виконавчої служби міста Житомира Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Бердичівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Черняхівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області позивача неодноразово було призначено суб'єктом оціночної діяльності для участі у виконавчому провадженні.

Позивач зазначає, що у вказаний період на виконання постанов про призначення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання надав замовнику звіти про оцінку, про що сторонами підписано акт виконаних робіт, рахунок на оплату послуг, договори на надання робіт/послуг з незалежної оцінки, розрахунок вартості послуг. В зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язань щодо здійснення оплати послуг за виконану роботу позивачем на адресу відповідача було направлено заяву про визнання кредиторських вимог від 16.04.2020 вих. №10-1, однак станом на день подання позовної заяви до суду послуги з оцінки майна за постановами виконавців залишилися не оплаченими.

Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечив проти доводів та вимог позивача, вказав що договори на проведення оцінки майна №107 від 17.09.2018, №082 від 01.08.2018, №079 від 04.12.2017, №090 від 22.08.2017, №108 від 17.09.2018, №106 від 17.09.2018, №061 від 02.07.2018, №035 від 14.03.2017, №144 від 31.12.2018, №118 від 04.11.2018, №060 від 02.07.2018, №036 від 02.04.2018, №062 від 06.07.2018, №051/2 від 20.06.2017, №072 від 01.11.2017, №073 від 01.11.2017, №140 від 10.12.2018, №131 від 31.10.2018, №025 від 13.03.2018, №026 від 13.03.2018, №080 від 26.07.2018, №002 від 11.01.2019, №039 від 07.12.2018, №096 від 03.09.2018, №005 від 16.01.2019, №038 від 07.12.2018, №041 від 18.04.2018, №042 від 25.04.2018, №070 від 16.07.2018, №043 від 25.04.2018, №034 від 13.03.2017, укладені між позивачем, Олевським РВДВС ГТУЮ у Житомирській області, Овруцьким РВДВС ГТУЮ у Житомирській області, Богунським ВДВС міста. Житомир ГТУЮ у Житомирській області, Корольовським ВДВС міста Житомир ГТУЮ у Житомирській області, Бердичівським міськрайонним ВДВС ГТУЮ у Житомирській області, Черняхівським РВДВС ГТУЮ у Житомирській області, Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області містять підписи та скріплені печатками лише від двох сторін (оцінювача та замовника), підпис, скріплений печаткою ГТУЮ у Житомирській області відсутній, що свідчить про те, що зазначені договори були укладені з порушенням вимог чинного законодавства України. Крім того, в п.1 ст.3 Закону України "Про публічні закупівлі" зазначено, що органи державної влади при здійсненні закупівлі товару/послуги, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, зобов'язані проводити закупівлю таких послуг шляхом проведення тендерної процедури (відкриті торги).

Позивач у відповіді на відзив зазначив, що на виконання постанов про призначення суб'єкта оціночної діяльності та договорів на проведення оцінки замовнику надано звіти про оцінку, що були використані державними виконавцями у виконавчих провадженнях, що підтверджується відповідними актами приймання-передачі робіт відділів державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), а отже районні відділи державної виконавчої служби Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області є замовником в укладених договорах на проведення оцінки, в силу вимог ст.ст. 20, 57 Закону України "Про виконавче провадження".

Щодо посилання відповідача на те, що зазначені договори не підписані та не скріплені печаткою управління, не надходили на адресу управління та на адресу відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Управління фінансового та матеріально-технічного забезпечення Головного територіального управління юстиції у Житомирській області в період 2017-2019 років, а тому були відсутні підстави для їх оплати, позивач вказує, що на виконання постанови про призначення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання замовнику надано звіти про оцінку, про що сторонами підписано акт виконаних робіт, рахунок на оплату послуг, договори на надання робіт/послуг з незалежної оцінки, розрахунок вартості послуг, однак позивач не міг вплинути на передачу, реєстрацію та порядок ведення документообігу між структурними підрозділами відповідача.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач - Музичук Петро Олександрович є фізичною особою-підприємцем, діяльність якого пов'язана із оцінкою об'єктів нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі земельних ділянок та майнових прав на них, машин і обладнання, колісних транспортних засобів, і який діє згідно Сертифікатів суб'єкта оціночної діяльності №128/15 від 16.02.2015 та №136/18 від 16.02.2018, виданих Фондом державного майна України (а.с.14-15 т.1).

Між Головним територіальним управлінням юстиції у Житомирській області (замовник), Олевським РВДВС ГТУЮ у Житомирській області, Овруцьким РВДВС ГТУЮ у Житомирській області, Богунським ВДВС міста Житомир ГТУЮ у Житомирській області, Корольовським ВДВС міста Житомир ГТУЮ у Житомирській області, Бердичівським міськрайонним ВДВС ГТУЮ у Житомирській області, Черняхівським РВДВС ГТУЮ у Житомирській області, Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (замовник) та ФОП Музичуком Петром Олександровичем (виконавець) було укладено договори на проведення оцінки майна №107 від 17.09.2018, №082 від 01.08.2018, №079 від 04.12.2017, №090 від 22.08.2017, №108 від 17.09.2018, №106 від 17.09.2018, №061 від 02.07.2018, №035 від 14.03.2017, №144 від 31.12.2018, №118 від 04.11.2018, №060 від 02.07.2018, №036 від 02.04.2018, №062 від 06.07.2018, №051/2 від 20.06.2017, №072 від 01.11.2017, №073 від 01.11.2017, №140 від 10.12.2018, №131 від 31.10.2018, №025 від 13.03.2018, №026 від 13.03.2018, №080 від 26.07.2018, №002 від 11.01.2019, №039 від 07.12.2018, №096 від 03.09.2018, №005 від 16.01.2019, №038 від 07.12.2018, №041 від 18.04.2018, №042 від 25.04.2018, №070 від 16.07.2018, №043 від 25.04.2018, №034 від 13.03.2017, за умовами яких виконавець зобов'язується на виконання постанов замовника провести роботи/послуги з проведення незалежної оцінки, а замовник прийняти дані роботи/послуги згідно актів прийому-передачі робіт/послуг (п.1.1. договорів).

Згідно п. 2.1 договорів вартість робіт/послуг з проведення незалежної оцінки, зазначених у п.1.1. згідно розрахунку.

Розрахунок між сторонами здійснюється після підписання акта прийому- передачі робіт/послуг але не пізніше одного місяця (п.2.2 зазначених договорів).

Згідно п.4.1 договорів по завершенні надання робіт/послуг виконавець передає замовнику звіт про оцінку майна, оформлений у встановленому порядку згідно національних стандартів оцінки на паперовому носії, а замовник передає виконавцю підписаний акт прийому-передачі робіт/послуг з незалежної оцінки. Виконавець на вимогу замовника (при наявності) дає роз'яснення щодо оцінки.

За умовами п.3.6 договорів про надання робіт/послуг з незалежної оцінки договір діє з моменту підписання договору та до повного розрахунку за надані роботи/послуги.

Протягом 2017-2019 постановами державних виконавців Олевського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Овруцького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Богунського відділу державної виконавчої служби міста Житомира Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Корольовського відділу державної виконавчої служби міста Житомира Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Бердичівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Черняхівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Музичука Петра Олександровича було призначено суб'єктом оціночної діяльності для участі у виконавчому провадженні, а саме:

1. постанова про призначення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні ВП № 41668357 від 14.09.2018 об'єкт оцінки - 1/2 частини нежилого приміщення, їдальні, яка знаходиться за адресою: Олевський район, с. Покровське (Комсомольське), вул. Леніна, 47, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 17.09.2018 №107;

2. постанова про призначення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні ВП № 39053981 від 16.07.2018 об'єкт оцінки - 1/4 частини квартири №2 по вул. Комсомольській, 16 м. Олевськ, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 01.08.2018 №082.

3. постанова про призначення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні ВП № 47351951 від 21.11.2017 об'єкт оцінки - 1/3 квартири, загальною площею 17,43 м, житловою площею 10,83 м за адресою: Олевський район, смт. Нові Білокоровичі, вул. Довженка ( Фрунзе ), 13 кв. 61, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 04.12.2017 №079.

4. постанова про призначення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні ВП № 53898904 від 23.06.2018 об'єкт оцінки - житловий будинок, загальною площею 80,0 м, житловою площею 46,1м , із надвірними спорудами ( сарай - літня кухня, літ. - Б; погріб, літ. - Г, гараж, літ. - Д, туалет, літ. - Т, огорожа, № 1-4; криниця, літ. - К; дворове покриття, літ. - Д.П. ), який знаходиться за адресою: м,-Олевськ, вул. Героїв Крут (Калініна)12, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 22.08.2017 №090.?

5. постанова про призначення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні ВП № 23595982 від 14.09.2018 об'єкт оцінки - житловий будинок, загальною площею 42,2м житловою площею 13,8м, з надвірними будівлями, яка знаходиться за адресою: Олевський район, с. Майдан, вул. Леніна, 45, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 17.09.2018 №108.

6. постанова про призначення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні ВП №41668357 від 14.09.2018 об'єкт оцінки - 1/2 частини житлового будинку, яка знаходиться за адресою: Олевський район, м. Олевськ, вул. Садова, 34, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 17.09.2018 №106.

7. постанова про призначення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні ВП №53898904 від 23.06.2018 об'єкт оцінки - автомобіль LANDMARK BQ6473SG (легковий універсал-В), реєстраційний № НОМЕР_1 , договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 02.07.2018 №061.

8. постанова про призначення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні ВП №18350140 від 14.03.2017 об'єкт оцінки - Автомобіль БМВ316І (Седан), Кузов № НОМЕР_8, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 14.03.2017 №035.

9. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні ВП №56031359 від 03.10.2018 об'єкт оцінки - нежитлове приміщення сховища, загальною площею 1084,8 м; нежитлове приміщення сховища, загальною площею 1011,0), яке знаходиться за адресою: Овруцький район, м. Овруч, вул. Прикордонна, 32, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 31.12.2018 №144.

10. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні ВП№20648018 від 20.09.2018 об'єкт оцінки -1/3 частини житлового будинку, яка знаходиться за адресою: Овруцький район, с. Потаповичі, вул. Хутір, 9, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 04.11.2018 №118.

11. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 04.06.2018 ВП №55892015 2018 об'єкт оцінки - 1/4 частини квартири, яка знаходиться за адресою: Овруцький район, с. Бондарі, вул. Шкільна, 8 кв. 5, Житомирська область, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 02.07.2018 №060.

12. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 16.01.2018 ВП №50901982, об'єкт оцінки -житловий будинок (літера - А), загальною площею 78,8 м, житловою площею 39,6 м, із господарськими будівлями та спорудами (прибудова, літера - а, навіси, літера - H, Н, сараї, літера - Б, б, б, В, Д, Ж, Г, туалет, літера - Т), який знаходиться за адресою: Овруцький район, смт. Першотравневе, вул. Костюків ліс. З, Житомирська область, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 02.04.2018 №036.

13. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 18.06.2018 №49929412, об'єкт оцінки - автомобіль MITSUBISHI Pajero Sport 3.0 AT (легковий універсал - В), реєстраційний номер НОМЕР_2 , договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 06.07.2018 №062.

14. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 20.06.2017 ВП №47285105, об'єкт оцінки - автомобіль нежитлової будівлі контори з лабораторією, загальною площею 162,0 м, яка знаходиться за адресою: Овруцький район, м. Овруч, вул. Правди, 12а, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 20.06.2017 №051/2.

15. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 04.08.2017 ВП №53772503, об'єкт оцінки - обладнання, в кількості восьми найменувань, яке знаходиться в Овруцькому ВП Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області, за адресою: Овруцький район, м. Овруч, вул. Б. Хмельницького, 42, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 01.11.2017 №072

16. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 04.08.2017 ВП №53772503, об'єкт оцінки - обладнання, в кількості восьми найменувань, яке знаходиться в Овруцькому ВП Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області, за адресою: Овруцький район, м. Овруч, вул. Б. Хмельницького, 42, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 01.11.2017 №073.

17. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 26.09.2018 ВП №56617767, об'єкт оцінки - квартира, загальною площею 59,7 м, житловою площею 45,1 м, яка знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. Київська, 59 кв. 64, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 10.12.2018 №140.

18. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 23.10.2018 ВП № 51659342, об'єкт оцінки - нерухоме майно ( склад, літ. А, заг. пл. 146,4 M2; склад, літ. А, заг. пл. 93,6 M2; комора, літ. А, заг. пл. 4,7 M2; склад - навіс, літ. В, заг. пл. 128,0 M2; приміщення гаражів заг. пл. 148,7 M2 (бокс № 1; бокс № 2; два навіси), яке знаходиться за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності (вул. Ватутіна ), 55А, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 31.10.2018 №131.

19. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 13.03.2018 ВП №51451474, об'єкт оцінки - механічна майстерня, загальною площею 1972,80 M2, яка знаходяться за адресою: Малинський район, м. Малин, вул. Українських повстанців, 40, Житомирська область, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 13.03.2018 №025.

20. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 13.03.2018 ВП №51451474, об'єкт оцінки - комплекс будівель (7 одиниць), які знаходяться за адресою: Овруцький район, с. Дубовий Гай, вул. Шевченка, 7, Житомирська область, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 13.03.2018 №026.

21. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 06.07.2018 ВП №47001697, об'єкт оцінки - автотранспортні засоби (3 одиниці), які перебувають на балансі ПАТ" Атмашбуд", та знаходяться за адресою; м. Житомир, вул. С. Параджанова ( Баранова ) 87, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 26.07.2018 №080.

22. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності-суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 10.01.2019 ВП №49984314, об'єкт оцінки - майновий комплекс виробничих приміщень, загальною площею 888,3 M2, який знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. Корольова, 21 А, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 11.01.2019 №002.

23. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 07.12.2018 ВП №55225849, об'єкт оцінки - квартири, загальною площею 29,7 M2, житловою площею 16,6 M2, яка знаходиться за адресою: м. Бердичів, вул. Валерія Вітковського (Іллічевська), ЗОА кв. 98, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 07.12.2018 №039.

24. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 10.08.2018 ВП №22390360, об'єкт оцінки- автомобіль ВАЗ - 2106 (легковий седан - В ), реєстраційний № НОМЕР_3 , що знаходиться за адресою: с. Довжик, вул. Богунська, 1, Житомирський р-н., договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 03.09.2018 №096.

25. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 16.01.2019 ВП №56993185, об'єкт оцінки - квартира, загальною площею 129,9 M2, житловою площею 115,3 M2, яка знаходиться за адресою: м. Бердичів, вул. Бистрицька (Войкова), 39/19 кв. З, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 16.01.2019 №005.

26. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 22.11.2018 ВП №55500951, об'єкт оцінки - квартира, загальною площею 43,7 M2, житловою площею 29,3 M2, яка знаходиться за адресою: м. Бердичів, вул. Житомирська (Леніна), 117 кв. 38, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 07.12.2018 №038.

27. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 18.04.2018 ВП №56133120, об'єкт оцінки - автомобіль FORD Galaxy 1.9TDI (мінівен), реєстраційний № НОМЕР_9, що знаходиться за адресою: с. Довжик, вул. Богунська, 1, Житомирський р-н, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 18.04.2018 №041.

28. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 25.04.2018 ВП №56175154, об'єкт оцінки - автомобіль DAEWOO LANOS, реєстраційний № НОМЕР_4 , що знаходиться за адресою: с. Довжик, вул. Богунська, 1, Житомирський р-н, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 25.04.2018 №042.

29. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 16.07.2018 ВП №47487110, об'єкт оцінки - приміщення готелю "Жовтень" № 19, 20, 23, 26, 27, загальною площею 73,6 M2, які знаходяться за адресою: Попільнянський район, смт. Попільня, вул. Б. Хмельницького, 35А, Житомирська область, договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 16.07.2018 №070.

30. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 25.04.2018 ВП №56175317, об'єкт оцінки - автомтобіль Fiat моделі Punto 1.2 Kat, VIN № НОМЕР_5 , договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 25.04.2018. №043.

31. постанова про призначення суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання для участі у виконавчому провадженні від 13.03.207 ВП №2233673, об'єкт оцінки - автомобіль ВАЗ 21063 (седан) кузов№ НОМЕР_6 , договір на надання робіт/послуг з незалежної оцінки від 13.03.2017. №034.

Вказаними постановами, серед іншого, зобов'язано суб'єкта оціночної діяльності суб'єкта господарювання - Музичука П.О. надати звіт про оцінку майна та попереджено про кримінальну відповідальність за недостовірну чи необ'єктивну оцінку майна.

На виконання постанови про призначення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання ФОП Музичуком П.О. було надано послуги по оцінці вартості майна у вищенаведених виконавчих провадженнях, що підтверджується наступними актами прийому-передачі робіт/послуг щодо незалежної оцінки майна, розрахунками вартості оцінки та звітами про проведення незалежної оцінки (а.с. 25-188 т.1).

Загальна сума виконаних робіт по проведенню оцінки майна боржників на виконання умов договорів та постанов державних виконавців становить 80703,60грн.

Вищевказані акти прийому-передачі робіт/послуг щодо незалежної оцінки майна підписані позивачем та замовниками - районними відділами ДВС ГТУЮ у Житомирській області та завірені їх печатками.

В зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язань щодо здійснення оплати послуг за виконану роботу позивачем на адресу відповідача було направлено заяву про визнання кредиторських вимог від 16.04.2020 вих. №10-1, однак станом на день подання позовної заяви до суду послуги з оцінки майна за вище зазначеними постановами виконавців залишилися не оплаченими, що й стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Частиною 1 статті 18 Закону України "Про державну виконавчу службу" передбачено, що фінансове і матеріальне забезпечення діяльності працівників органів державної виконавчої служби та фінансування витрат на проведення та організацію виконавчих дій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, порядок формування яких встановлюється Законом України "Про виконавче провадження".

Типовим положенням про відділ державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 20.04.2016 № 1183/5) встановлено, що відділ державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Відділ) є органом державної виконавчої служби, який входить до системи органів Міністерства юстиції України, є структурним підрозділом та підпорядковується головним територіальним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне територіальне управління юстиції) через відповідні управління державної виконавчої служби Головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління) (п.1).

Відповідно до пунктів 5.3-5.5 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 №1707/5, Головне територіальне управління юстиції з метою організації своєї діяльності контролює надходження коштів до спеціального фонду Державного бюджету України та їх облік; здійснює бухгалтерський облік витрат на утримання Головного територіального управління юстиції; забезпечує використання бюджетних асигнувань за цільовим призначенням, складає та подає в установленому порядку фінансову звітність; здійснює централізований бухгалтерський облік витрат на утримання районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних відділів державної виконавчої служби, Відділів, нотаріальних контор.

Оскільки Головне територіальне управління юстиції в Житомирській області є розпорядником коштів, яке веде бухгалтерський облік та утримання структурних підрозділів районних відділів ДВС ГТУЮ у Житомирській області, і саме на їх рахунок згідно наданих позивачем копій платіжних доручень було перераховано кошти призначені на відшкодування витрат за виготовлення звітів про оцінку майна, позовні вимоги правомірно заявлені саме до нього.

У відповідності до ч.1 ст.14 Закону України "Про виконавче провадження" учасниками виконавчого провадження є виконавець, сторони, представники сторін, прокурор, експерт, спеціаліст, перекладач, суб'єкт оціночної діяльності - суб'єкт господарювання, особи, права інтелектуальної власності яких порушені, - за виконавчими документами про конфіскацію та знищення майна на підставі статей 176, 177 і 229 Кримінального кодексу України, статті 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно з ч.3 ст.18 Закону, виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право залучати в установленому порядку понятих, працівників поліції, інших осіб, а також експертів, спеціалістів, а для проведення оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання.

Згідно з ч.3, абз.1 ч.4 ст.57 Закону України "Про виконавче провадження", у разі якщо сторони виконавчого провадження не дійшли згоди щодо визначення вартості майна, визначення вартості майна боржника здійснюється виконавцем за ринковими цінами, що діють на день визначення вартості майна.

Для проведення оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання.

У разі якщо визначити вартість майна (окремих предметів) складно, виконавець має право залучити суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для проведення оцінки майна.

З наведеного слідує, що суб'єкт оціночної діяльності, насамперед, є учасником виконавчого провадження, який залучається до участі в ньому на підставі постанови державного виконавця, обов'язковість виконання приписів якої забезпечується ст.57 Закону "Про виконавче провадження".

За змістом ч.4 ст.20 Закону України "Про виконавче провадження" експерт, спеціаліст і суб'єкт оціночної діяльності - суб'єкт господарювання мають право на винагороду за надані ними послуги.

Винагорода та інші витрати, пов'язані з проведенням експертизи, наданням висновку спеціаліста або звіту суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання, належать до витрат виконавчого провадження.

Відповідно до ст.42 Закону, витрати виконавчого провадження органів державної виконавчої служби здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, зазначених у пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті.

Таким чином, залучений до оцінки майна у виконавчому провадженні суб'єкт оціночної діяльності має право на винагороду, яка виплачується йому за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження.

Частиною 1 статті 10 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність" визначено, що оцінка майна проводиться на підставі договору між суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання та замовником оцінки або на підставі ухвали суду про призначення відповідної експертизи щодо оцінки майна.

Наявні в матеріалах справи докази підтверджують той факт, що результати здійсненої позивачем оцінки майна у вигляді звітів з висновками про вартість майна були передані органам державної виконавчої служби, про що зокрема свідчить підписання Олевським РВДВС ГТУЮ у Житомирській області, Овруцьким РВДВС ГТУЮ у Житомирській області, Богунським ВДВС міста. Житомир ГТУЮ у Житомирській області, Корольовським ВДВС міста Житомир ГТУЮ у Житомирській області, Бердичівським міськрайонним ВДВС ГТУЮ у Житомирській області, Черняхівським РВДВС ГТУЮ у Житомирській області, Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області актів прийому-передачі робіт/послуг щодо незалежної оцінки майна.

При цьому, складені та підписані сторонами документи, а саме - акти прийому-передачі робіт/послуг щодо незалежної оцінки майна не містять жодних зауважень чи заперечень органу державної виконавчої служби як щодо строків надання послуг, неналежного виконання вимог постанов, так і щодо вартості наданих послуг.

Наведене вказує на належне виконання зобов'язань позивачем, водночас, відповідач зобов'язання по оплаті наданих послуг в сумі 80703,60грн не виконав.

Відповідно до ч. 1 ст.193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Приписи ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов.

Відповідно до ст. 202 Господарського кодексу України та ст. 598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Отже, надання позивачем послуг з оцінки майна на загальну суму 80703,60грн, на виконання обов'язкового припису (постанови державних виконавців) та умов договорів, є підставою для здійснення відповідачем у встановленому порядку оплати на підставі складених на виконання умов договорів актів прийому-передачі робіт/послуг щодо незалежної оцінки майна.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог щодо стягнення з відповідача 80703,60грн боргу за надані послуги з оцінки майна.

Доводи відповідача про відсутність підстав для проведення оплати за надані позивачем послуги по оцінці майна у зв'язку з тим, що договори на проведення оцінки відповідачем підписано не було, судом до уваги не приймаються, оскільки у даному випадку, оціночна діяльність здійснювалась позивачем на підставі постанов державних виконавців про призначення експерта у виконавчих провадженнях та укладених між позивачем та ДВС договорів на проведення оцінки, тому позивач, відповідно до вимог ст.57 Закону України "Про виконавче провадження", не міг відмовитися від виконання даних постанов.

Крім того, суб'єкт оціночної діяльності - суб'єкт господарювання має право на винагороду за надані ними послуги, що визначено Законом України "Про виконавче провадження".

Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України", зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

За приписами ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відтак, сторони звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.

За приписами ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі в розмірі 80703,60грн.

Щодо розподілу судових витрат

Враховуючи задоволення позовних вимог, в порядку п.1 ч.4 ст.129 ГПК України, судовий збір в сумі 2270,00 грн., покладається на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (10014, м.Житомир, майдан Соборний, буд.1, код ЄДРПОУ 34900660)

на користь Фізичної особи-підприємця Музичука Петра Олександровича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 ):

- 80703,60грн боргу за надані послуги з оцінки майна;

- 2270,00грн витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 21.01.22

Суддя Прядко О.В.

Віддрукувати:

1 - в справу

2,3 - сторонам - рек.