Справа № 703/1229/21
2-а/703/1/22
24 січня 2022 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Биченка І.Я.,
за участю
секретаря судового засідання Литвин Г.Т.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського СРПП ВП № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області капрала поліції Сокуренка О.С. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ОСОБА_1 звернувся до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до поліцейського СРПП ВП № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області капрала поліції Сокуренка О.С. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії ГАБ №423668 від 15.03.2021 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.183 КУпАП.
Судове засідання по справі призначено на 24 січня 2022 року.
В судовому засіданні позивач надав згоду на заміну неналежного відповідача поліцейського СРПП ВП № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області капрала поліції Сокуренка О.С. на належного - ГУНП в Черкаській області.
Дослідивши матеріали позовної заяви, заслухавши позицію позивача, суд зазначає, що згідно з п.9 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Як вбачається з позовної заяви позивач звернувся до суду з позовом до поліцейського СРПП ВП № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області капрала поліції Сокуренка О.С.
Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про національну поліцію» національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно з ч.1 ст.15 вказаного Закону, територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Частиною 1 ст.13 ЗУ «Про національну поліцію» встановлено, що систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
З оскаржуваної позивачем постанови встановлено, що вона була прийнята інспектором відділу поліції № 2 ЧРУП ГУНП в Черкаській області, тобто, особою яка безпосередньо перебуває в підпорядкуванні Головного управління національної поліції в Черкаській області.
Це управління є самостійною юридичною особою, що відповідає інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Згідно з ст.62 ЗУ «Про національну поліцію», поліцейський під час виконання покладених на поліцію повноважень є представником держави.
Відтак, інспектор при винесенні оскаржуваної постанови діяв від імені держави через орган державної влади, а саме: Головне управління національної поліції в Черкаській області.
Інспектор СРПП не може виступати самостійним відповідачем у справі, оскільки належним відповідачем є саме державний орган, на який покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Положенням частин 3 та 5 ст.48КАС України передбачено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Отже, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26 грудня 2019 року по справі №724/716/16-а.
Зважаючи на ту обставину, що адміністративний позов пред'явлений не до тієї особи, яка повинна за ним відповідати, враховуючи, що заміна неналежної сторони не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи, позивач надав згоду на заміну неналежного відповідача, суд дійшов висновку про наявність підстав заміни неналежного відповідача поліцейського СРПП ВП № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області капрала поліції Сокуренка О.С. належним відповідачем - Головним управлінням національної поліції в Черкаській області.
Керуючись ст.ст.2-11, 92, 205, 229 КАС України, суд
Замінити первісного відповідача по справі - поліцейського СРПП ВП № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області капрала поліції Сокуренка О.С. на належного відповідача - Головне управління національної поліції в Черкаській області (код ЄДРПОУ 40108667, адреса: 18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57).
Відкласти розгляд справи на 11 год. 10 хв. 22 лютого 2022 року.
Надати відповідачу строк до 22 лютого 2022 року для подання відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам, передбаченим ст.162 КАС України.
Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, докази про що повинні бути приєднані до відзиву.
У разі ненадання відзиву у встановлений строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Копію ухвали направити сторонам, відповідачу - разом з копією позовної заяви та доданими до неї документами.
У судове засідання викликати сторін.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту підписання.
Суддя І.Я. Биченко