Справа № 576/2746/21
Провадження № 2/576/61/22
24 січня 2022 року Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Колодяжного А.О.,
з участю секретаря судового засідання - Пугач В.Л.,
розглянувши у спрощеному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Українська залізниця», про скасування наказу про відсторонення від роботи, -
встановив:
16.12.2021 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до АТ «Укрзалізниця», про скасування наказу про відсторонення від роботи. Позивач зазначив, що працює на посаді монтера колії Хутір-Михайлівської дистанції АТ «Укрзалізниця». Наказом від 08.12.2021 р. № 507/од його відсторонено від роботи з 09.12.2021 р. у зв'язку із ненаданням підтверджуючого документу про обов'язкове щеплення від гострої респіраторної хвороби Covid-19 або копії медичного висновку про наявність протипоказань до вакцинації. Вказаний наказ позивач вважає незаконним. Зокрема, позивач вказує, що наказ МОЗ України від 04.10.2021 р. № 2153 не містить положень про обов'язковість щеплень проти Covid-19, а лише затверджує перелік професій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням. Профілактичні щеплення проти Covid-19 не включені до Календаря профілактичних щеплень. Сама по собі вимога надати медичні дані є незаконною. Відсторонення відбулось без відповідного подання посадової особи санітарно-епідеміологічної служби.
17.12.2021 р. суд відкрив провадження у цій справі та на підставі ч. 4 ст. 19 ЦПК України, вирішив її розглянути у порядку спрощеного провадження.
17.01.2022 р. до суду надійшов відзив відповідача, у якому той заперечував проти позову. Відповідач зазначив, що позивач був відсторонений від роботи з 09.12.2021 р. у зв'язку із ненаданням підтверджуючого документу про обов'язкове щеплення від гострої респіраторної хвороби Covid-19 або копії медичного висновку про наявність протипоказань до вакцинації. Таке відсторонення було проведено на підставі ст. 46 КЗпП України, ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та наказу МОЗ України від 04.10.2021 р. № 2153.
21.01.2022 р. позивач подав відповідь на відзив, у якому повторив свої доводи, що викладені у позовній заяві.
Розглянувши наявні у справі документи і матеріали, суд встановив наступне.
Позивач працює у виробничому підрозділі Хутір-Михайлівська дистанція колії 4 розряду 09 околодку АТ «Укрзалізниця».
Відповідно до листа-ознайомлення, позивачу 24.11.2021 р. доведено до відома про необхідність отримання обов'язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби Covid-19 (а.с.34).
Наказом від 08.12.2021 р. № 507/од позивача відсторонено від роботи в АТ «Укрзалізниця» з 09.12.2021 р. у зв'язку із ненаданням підтверджуючого документу про обов'язкове щеплення від гострої респіраторної хвороби Covid-19 або копії медичного висновку про наявність протипоказань до вакцинації (а.с.11).
Вирішуючи чи було відсторонення законним, суд керується наступним.
У пунктах «а», «б» статті 10 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» встановлено обов'язки громадян у сфері охорони здоров'я, зокрема, піклуватися про своє здоров'я та здоров'я дітей, не шкодити здоров'ю інших громадян; у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди та робити щеплення.
Відповідно до частини першої статті 46 КЗпП України відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі у нетверезому стані , у стані наркотичного або токсичного сп'яніння; відмови або ухилення від обов'язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.
До інших передбачених законодавством випадків належить, зокрема, відмова або ухилення від профілактичних щеплень працівників професій, виробництв та організацій, для яких таке щеплення є обов'язковим.
Відсторонення працівника від роботи слід розуміти як один із передбачених законодавством випадків призупинення трудових відносин, яке полягає у тимчасовому увільненні працівника від обов'язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором і тимчасовому увільненні роботодавця від обов'язку забезпечувати працівника роботою або створювати умови для її виконання.
Тимчасове увільнення працівника від виконання його трудових обов'язків в порядку відсторонення від роботи на умовах та з підстав, встановлених законодавством, по суті не є дисциплінарним стягненням, а є особливим запобіжним заходом, який застосовується у виняткових випадках і має на меті запобігання негативним наслідкам.
Відповідно до частини другої статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов'язковими профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов'язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковими профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 04 жовтня 2021 року № 2153 затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковими профілактичним щепленням (далі - Перелік № 2153).
Відповідно до цього Переліку обов'язковими профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України цієї хвороби, підлягають працівники: підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року № 83.
АТ «Укрзаліниця» включена до зазначеного вище переліку об'єктів державної власності.
Пунктом 416 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», який набрав чинності з 08 листопада 2021 року, керівникам державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій визначено забезпечити: 1) контроль за проведенням обов'язкових профілактичних щеплень проти СОVID-19 працівниками та державними службовцями, обов'язковість профілактичних щеплень яких передбачена Переліком № 2153; 2) відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов'язковість профілактичних щеплень проти СОVID-19 яких визначена Переліком № 2153 та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов'язкових профілактичних щеплень проти СОVID-19, відповідно до статті 46 КЗпП України, частини другої статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та частини третьої статті 5 Закону України «Про державну службу», крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти СОVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СОVID-19, виданий закладом охорони здоров'я.
Враховуючи те, що позивач є працівником підприємства включеного до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, не пройшов обов'язкове профілактичне щеплення проти Covid-19, не має протипоказань до вакцинації, керівник відповідача зобов'язаний був, відповідно до діючого законодавства відсторонити позивача від роботи.
Оскільки під час відсторонення працівник тимчасово увільняється від виконання своїх трудових обов'язків та не може виконувати роботу, то за загальним правилом такому працівникові заробітна плата в період відсторонення не виплачується, якщо інше не встановлено законодавством. Чинним законодавством не передбачено обов'язку роботодавця щодо збереження за працівником заробітної плати на період його відсторонення від роботи у зв'язку з відмовою або ухиленням від проведення обов'язкових профілактичних щеплень проти гострої респіраторної хвороби COVID-19.
Верховний Суд в постанові від 17 квітня 2019 року у справі № 682/1692/17 дійшов висновку, що вимога про обов'язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров'я, а також здоров'я заінтересованих осіб є виправданою. Принцип важливості суспільних інтересів превалює над особистими правами особи, однак лише тоді, коли таке втручання має об'єктивні підстави, та є виправданим.
Враховуючи зазначене вище, а також те, що вакцинація є одним із найбільш ефективних заходів у сфері охорони здоров'я, мета якої є захист здоров'я окремої особи та суспільства в цілому від інфекційного захворювання, то обов'язкова вакцинація певної категорії громадян від Covid-19 (захворювання, яке згідно наказу МОЗ України від 19 липня 1995 року № 133 належить до особливо небезпечної інфекційної хвороби) задля попередження його поширення серед населення є виправданим.
Відтак у задоволені позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 19, 85, 263, 265, 274-279 ЦПК України, суд, -
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Українська залізниця», про скасування наказу про відсторонення від роботи - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня з дня складання цього рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.О. Колодяжний