Рішення від 10.01.2022 по справі 585/2565/21

Справа № 585/2565/21

Номер провадження 2/585/36/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2022 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючого судді В.О. Шульги, при секретарі Ю.В. Кириленко, розглянувши без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у судовому засіданні в місті Ромни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 про стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 і просить: стягувати з ОСОБА_2 на її ОСОБА_1 користь аліменти на утримання повнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у твердій грошовій сумі у розмірі 1500 грн. щомісячно, починаючи стягнення з дня пред'явлення позову і до закінчення навчання, але не більше як до 23 років та стягнути ОСОБА_2 на її ОСОБА_1 користь 1200 грн. витрат на оплату професійної правничої допомоги. В обґрунтування позову вказано, що вона з ОСОБА_2 перебувала у шлюбі, який був розірваний 06 квітня 2018 р. на підставі рішення Роменського міськрайонного суду. Від шлюбу мають сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після розірвання шлюбу син залишився проживати з матір'ю і знаходиться на її утриманні та вихованні, аліменти на його утримання стя­гувались з відповідача за рішенням суду. 18 серпня 2021 року син досяг повноліття, тому стягнення аліментів на його утримання припинилось. Після досягнення ОСОБА_3 повноліття він продовжує навчання на денному відділенні Роменського коледжу Сумського національного аграр­ного університету, самостійного заробітку не має, а відповідач матеріаль­ної допомоги на його утримання добровільно не надає. Хоча відповідач офіційно ніде не працює, їй відомо, що він матеріа­льно забезпечений, так як займається господарською діяльністю. Таким чи­ном, відповідач отримує доходи, але проконтролювати дійсний розмір його доходів неможливо, оскільки він не зареєстрований як суб'єкт підприємниць­кої діяльності у встановленому законом порядку. Відповідач є працездатним, має задовільний стан здоров'я, отримує до­хід, а тому, виходячи із принципу розумності та справедливості, вважаю, що з нього на утримання їхнього сина мають стягуватись аліменти в твердій гро­шовій сумі, в розмірі 1500 грн., щомісячно.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, раніше наддала заяву в якій просила проводити розгляд справи без її участі.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, заяви про відкладення чи розгляд справи без його участі не надав.

Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, в підготовче судове засідання надавав заяву в якій клопотав провести розгляд справи без його присутності.

За таких обставин, суд розглядає справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Згідно матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_3 батьками в свідоцтві про народження вказані ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с.3)

З рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 06.04.2018 року № 585/4699/2018р. вбачається, що шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було розірвано.(а.с.4).

Відповідно до довідки Відокремленого структурного підрозділу «Роменський фаховий коледж Сумського національного Аграрного університету» вбачається, що ОСОБА_3 , 18.08.2003 року є студентом даного закладу ІІІ курсу, денної форми навчання, спеціальність 208 «Агроінженерія» відділення «Механізація АПВ». Термін навчання з 01.09.2019 року по 30.06.2023 рік. Навчається для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «долодший спеціаліст» за напрямком технік-механік з фінансуванням за рахунок коштів державного бюджету. (а.с.5)

З довідки виданої виконавчим комітетом Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області в тім, що гр. ОСОБА_1 , зареєстрована, постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та має такий склад сім'ї: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6)

Як вбачається з довідки Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 . (а.с.7)

Відповідно до договору про надання правничої допомоги від 02 вересня 2021 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 було укладено даний договір про надання правничої допомоги в підготуванні до Роменського міськрайонного суду позовної заяви. (а.с.11)

З квитанції прибуткового касового ордера №56 від 03 вересня 2021 року вбачачається, що ОСОБА_1 було сплачено 1200 грн. адвокату Менько Д.Д. відповідно до договору про надання правничої допомоги. (а.с. 10а)

Таким чином, між сторонами склалися спірні правовідносини щодо утримання повнолітньої доньки, яка продовжує навчання.

Відповідно ч. 1, ч. 3 ст. 199 Сімейного кодексу України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

У пункті 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз'яснено, що обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття, виникає за сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба в зв'язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.

Частиною 1 статті 200 Сімейного кодексу України передбачено, що суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 цього Кодексу.

При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином (ч.2 ст.200 СК України).

Згідно ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин, суд вважає позов частково обґрунтованим і таким, що підлягає частковому задоволенню, оскільки позивач просить стягувати аліменти в розмірі, що становить більше половини визначеного законодавством прожиткового мінімуму. Крім цього, позивач в позовній заяві не вказала обставин на підтвердження правильності і справедливості визначеного нею розміру аліментів, та не надала доказів на підтвердження правильності визначеного розміру аліментів. Позивач взагалі не обґрунтувала потребу в стягненні аліментів в зазначеному нею розмірі. При цьому також не довела що відповідач може сплачувати аліменти у заявленому розмірі, за умови що він становить значно більше ніж 50 % прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Крім цього суд враховує, що особа, на утримання якої стягуються аліменти є повнолітньою, тому повинна в першу чергу самостійно дбати про своє утримання.

Визначаючи розмір аліментів судом враховується, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 грудня 2021 року та з 1 січня 2022 року - 2 481 грн.

Враховуючи рівний обов'язок батька і матері утримувати своїх дітей, в тому числі повнолітніх, які продовжують навчання, суд приходить до висновку, що з відповідача, на користь позивача, підлягають стягненню аліменти на утримання дитини, що продовжує навчання в твердій грошовій сумі в розмірі 1241 гривень щомісячно, починаючи з моменту звернення до суду і до закінчення ОСОБА_3 навчання - 30.06.2023 року, але не довше ніж до досягнення ним 23 років.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача слід стягнути 908,00 грн. судового збору на користь держави.

Керуючись ст. ст. 182, 199, 200 СК України, ст.ст. 12, 34, 81, 141, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 про стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання - задоволити частково.

Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_2 ), аліменти на утримання по­внолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі одна тисяча двісті сорок одна гривня (1241,00 грн.), щомісячно, на період навчання ВСП «Роменський фаховий коледж СНАУ» до 30 червня 2023 року, починаючи стягнення з 03 вересня 2021 року. Виплату аліментів проводити матері ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_2 ).

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), 1200 грн.(одна тисяча двісті гривень) витрат на оплату професійної правничої допомоги.

Допустити негайне виконання рішення суду в межах платежу за мі­сяць.

В разі припинення навчання, право на стягнення аліментів припиняється.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави судовий збір в розмірі дев'ятсот вісім гривень (908,00 грн.).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення в порядку передбаченому п. 15.5.) Перехідних положень ЦПК України. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 20.01.2022 року.

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. О. Шульга

Попередній документ
102668736
Наступний документ
102668738
Інформація про рішення:
№ рішення: 102668737
№ справи: 585/2565/21
Дата рішення: 10.01.2022
Дата публікації: 24.01.2022
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Роменський міськрайонний суд Сумської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про стягнення аліментів
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто у апеляційній інстанції (27.09.2022)
Результат розгляду: залишено без змін
Дата надходження: 03.09.2021
Предмет позову: про стягнення аліментів на повнолітнього сина, який продовжує навчання
Розклад засідань:
28.10.2021 12:45 Роменський міськрайонний суд Сумської області
08.12.2021 10:20 Роменський міськрайонний суд Сумської області
10.01.2022 08:30 Роменський міськрайонний суд Сумської області