Справа № 583/5106/21
2/583/181/22
20 січня 2022 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Ільченко В.М.
за участю секретаря Верби Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 1 в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (Україна, Сумська область, м. Охтирка, вул. Перемоги, 1) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії,
22.12.2021 відкрито провадження в справі. Позивач свої вимоги мотивує тим, що 24.03.2015 відповідачка надала управлінню заяву та декларацію про призначення субсидії за адресою житла: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 було зазначено, що до складу її сім'ї входить п'ять осіб: заявниця, невістка ОСОБА_2 , онука ОСОБА_3 , онука ОСОБА_4 та правнука ОСОБА_5 . В розділі ІV бланку декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії відповідачка засвідчила, що транспортні засоби у власності членів сім'ї відсутні. Майно не придбавала протягом 12 місяців перед зверненням. Відповідачці було призначено субсидію на період з березня 2015 року по квітень 2015 року. На наступний період з травня 2015 року по квітень 2016 року та з травня 2016 року по квітень 2017 року субсидію відповідачці було призначено без звернення одержувача, так як вона не повідомила про будь-які обставини, що впливають на право отримання субсидії або її розмір. За період з березня 2015 року по квітень 2017 року відповідачка отримала субсидію в розмірі 49428,67 грн, фактично використала кошти субсидії в розмірі 28339,48 грн. за результатами проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності управління соціального захисту населення Охтирської міської ради за період з 01.01.2015 по 30.09.2019 встановлено невідповідність інформації, на підставі якої призначено (продовжено) субсидію окремим громадянам. На запит управління було отримано інформацію про те, що за ОСОБА_3 (онукою відповідачки) 11.03.2015 був зареєстрований автомобіль Skoda Octavia вартістю 186500 грн. Таким чином, онука відповідачки, на яку розраховувалася субсидія, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії придбала автомобіль, вартість якого перевищує 50 тис. грн. Відповідачка при зверненні за субсидією свідомо надала недостовірні дані, що призвело до неправомірного отримання відповідачкою бюджетних коштів в розмірі 28339,48 грн. Оскільки добровільно ОСОБА_1 кошти субсидії не повернула, просить стягнути з відповідачки надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії, в розмірі 28339,48 грн та понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 2270 грн.
В судове засідання представник позивача не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за відсутності представника управління соціального захисту населення Охтирської міської ради, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідачка в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена в установленому законом порядку, заяв про відкладення розгляду справи не надавала, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалася.
Приймаючи до уваги згоду представника позивача, суд проводить заочний розгляд справи на підставі доказів, наявних у справі, відповідно до положень ч. 4 ст. 223 ЦПК України.
В зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд проаналізував матеріали справи, дослідив письмові докази, дійшов такого висновку.
Умови та порядок призначення житлових субсидій врегульованоі Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (далі - Положення).
Так пунктами 6, 7 Положення (в редакції, що діяла на час призначення відповідачці житлової субсидії) визначено, що субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Відповідно до п. 12 Положення (в редакції, що діяла на час призначення відповідачці житлової субсидії) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного за попередній календарний рік.
Згідно з п. 13 Положення (в редакції, що діяла на час призначення відповідачці житлової субсидії) для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики, або індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), видані органом Пенсійного фонду України. У органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Установлено, що 24.03.2015 ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернулася до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії та доданими до неї документами (а.с. 4).
У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 24.02.2015 у розділі І «Загальні відомості» у п. 3 «Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сімей, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» ОСОБА_1 зазначила таких членів сім'ї: невістка ОСОБА_2 , онука ОСОБА_3 , онука ОСОБА_4 , правнука ОСОБА_5 , а у розділах ІV «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» та VІІ «Відомості про витрати,здійснені протягом 12 місяців перед зверненням» відсутня інформація щодо володіння транспортним засобом та витрат на їх придбання (а.с. 5-6).
В декларації ОСОБА_1 власноруч поставила свій підпис під попередженням усвідомлюючи, що у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо їй може бути відмовлено у призначенні або виплаті субсидії.
На підставі поданих документів відповідачці була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з березня 2015 року по квітень 2015 року, з травня 2015 року по квітень 2016 року та з травня 2016 року по квітень 2017 року, що підтверджується рішеннями про призначення субсидії від 17.04.2015, від 01.08.2015 та від 01.08.2016 (а.с. 7-9).
Згідно з пп. 5 п 5 Положення (в редакції, що діяла на час призначення відповідачці житлової субсидії) субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатив послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку тощо, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для зазначених осіб. При цьому враховується прожитковий мінімум, установлений та затверджений відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення. Прожитковий мінімум для працездатних осіб на час звернення відповідачки із заявою про призначення житлової субсидії становив 1218 грн.
Пунктом 20 Положення (в редакції, що діяла на час призначення відповідачці житлової субсидії) надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до довідки від 23.12.2019 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в управлінні соціального захисту населення Охтирської міської ради за період з 01.01.2015 по 30.09.2019 ревізією було виявлено порушення правомірності призначення субсидій у випадку придбання транспортних засобів вартістю понад 50 тис. грн протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення), що призвело до зайвого нарахування та виплати субсидії. Інформація про осіб (або членів їх сімей), які протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) придбали транспортні засоби вартістю понад 50 тис. грн додана у додатку 2 до довідки, з якого вбачається, що за членом сім'ї відповідачки ОСОБА_3 11.03.2015 був зареєстрований транспортний засіб вартістю 186500 грн, 17.07.2015 відбулася вторинна реєстрація (а.с. 10-15).
Згідно відповіді Територіального сервісного центру №5943 Регіонального сервісного центру МВС в Сумській області від 21.12.2019 №31/18/5943-2080, згідно облікових даних за ОСОБА_3 11.03.2015 був зареєстрований автомобіль Skoda Octavia, 2003 року випуску, вартістю 186500 грн, 30.07.2015 вказаний автомобіль був перереєстрований на нового власника, вартістю 185500 грн (а.с. 16).
Згідно перерахунку субсидії до повернення підлягає використана субсидія в сумі 28339,48 грн (а.с. 17).
На адресу відповідачки 10.02.2020 було направлено повідомлення з вимогою повернення коштів, надміру виплачених за призначеною житловою субсидією, в сумі 28339,48 грн (а.с. 18).
Належних та допустимих доказів відшкодування відповідачкою надміру виплаченої суми житлової субсидії суду не надано.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Статтею 1215 ЦК України визначено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб для існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Аналогічний висновок зробив Верховний Суд в постанові від 05.03.2018 №541/1153/17.
Відповідачка, всупереч вимогам Положення, діяла недобросовісно та не повідомила позивача про придбання протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, онукою у власність транспортного засобу вартістю, що перевищує 10-кратну величину прожиткового на той час мінімуму.
Отже, відповідачкою було безпідставно отримано 28339,48 грн за період з березня 2015 року по квітень 2017 року.
Таким чином, вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Враховуючи наявність підстав для задоволення позову, з відповідачки підлягають стягненню судові витрати, відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, ст.ст. 12, 13, 77-81, 141, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд
Позовні вимоги управління соціального захисту населення Охтирської міської ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (ЄДРПОУ 23294808, Україна, Сумська область, м. Охтирка, вул. Перемоги, 1) надміру отримані кошти у вигляді житлової субсидії у розмірі 28339,48 грн (двадцять вісім тисяч триста тридцять дев'ять грн 48 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (ЄДРПОУ 23294808, Україна, Сумська область, м. Охтирка, вул. Перемоги, 1) в рахунок відшкодування судових витрат 2270 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його складення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його складення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області В.М. Ільченко