Рішення від 14.01.2022 по справі 583/4985/21

Справа № 583/4985/21

2/583/148/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2022 року м. Охтирка

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого - судді Ільченко В.М.

за участю секретаря Верби Н.О.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні в залі суду №1 справу за позовом ОСОБА_1 до Центру розвитку дитини «Калинка» Охтирської міської ради Сумської області в особі директора Сергієнко Тетяни Іванівни про визнання незаконним та протиправним відсторонення на підставі наказу,

УСТАНОВИВ:

24.12.2021 відкрито провадження у даній справі. Позивачка свої вимоги мотивує тим, що 04.11.2021 методистом ЦРД «Калинка» ОСОБА_2 було вручено повідомлення від 28.10.2021 №9 «Про обов'язкове профілактичне щеплення проти COVID-19» з підписом директора, який у той день був відсутній на роботі. 08.11.2021 наказом №01-05/131/к її було відсторонено від роботи без збереження заробітної плати та соціальних гарантій, без її відома. 11.11.2021 вона не була допущена до місця праці за графіком роботи в ЦРД «Калинка» методистом ОСОБА_2 , яка, зі слів останньої, не виконувала обов'язки директора, хоча директор, за її особистим повідомленням по телефону, була відсутня на роботі та знаходилася на лікарняному в цей день, а також 27.10.2021-29.10.2021, 04.11.2021, 08.11.2021 по 11.11.2021 та надалі. Наказ про відсторонення від 08.11.2021 було надіслано поштою лише 12.11.2021 разом з актом, складеним нібито 05.11.2021, за відсутності на роботі директора, але за її підписом. Вважає своє відсторонення протиправним, а наказ від 08.11.2021 №01-05/131/к таким, що порушує гарантовані Конституцією України права людини і громадянина та створює загрозу життю і здоров'ю людини і громадянина, оскільки позбавленням права на працю та винагороду її поставили в дискримінаційні умови, чим створили загрозу життю і здоров'ю, залишивши без доходу, без права на соціальне забезпечення. Тому просить визнати незаконним та скасувати наказ від 08.11.2021 №01-05/131/к; зобов'язати керівника ЦРД «Калинка» ОСОБА_3 припинити порушення прав людини і громадянина незаконним наказом та відновити становище працівника, що існувало до порушення,з повним відшкодуванням завданої шкоди.

28.12.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що наказ директора ЦРД «Калинка» від 08.11.2021 № 01-05/131/к «Про відсторонення від роботи ОСОБА_4 » прийнято згідно вимог діючого законодавства України та в межах повноважень. Так 05.11.2021 директор ЦРД «Калинка» ОСОБА_3 намагалася вручити вихователю ОСОБА_5 повідомлення №9 від 28.10.2021 «Про обов'язкове профілактичне щеплення проти COVID-19», в якому просила надати документ, який підтверджує наявність профілактичного щеплення проти COVID-19, або надати довідку про абсолютні протипоказання відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 №595. Якщо ж до 05.11.2021 остання не надасть одного із вищезазначених документів, 08.11.2021 її буде відсторонено від роботи без збереження заробітної плати на підставі статті 46 КЗпП та статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Оскільки ОСОБА_6 відмовилася отримати під підпис дане повідомлення, то директором закладу ОСОБА_7 , вихователем-методистом ОСОБА_8 , вихователем Наумкіною C., головою ПК ОСОБА_9 складено відповідний акт «Про відмову ОСОБА_4 підписати повідомлення про обов'язкове профілактичне щеплення проти COVID-19». 08.11.2021 директором ЦРД «Калинка» видано наказ №01-05/131/к «Про відсторонення від роботи ОСОБА_4 », вихователя ЦРД «Калинка» Охтирської міської ради Сумської області з 08.11.2021 на час відсутності щеплення проти COVID-19 без збереження заробітної плати. 08.11.2021 директор закладу ОСОБА_3 повідомила листом №01-19/228 позивача про відсторонення її від роботи на підставі вимог чинного законодавства України та вищезазначеного наказу директора. 11.11.2021 складено акт №2 «Про відмову ОСОБА_4 підписати наказ від 08.11.2021 №01-05/131/к. Також 11.11.2021 комісійно складено акт №3 «Про недопущення ОСОБА_4 до роботи», згідно якого позивачка не допускається до роботи з 08.11.2021, (за графіком роботи з 11.11.2021, четвер). Вважає, що директор ЦРД «Калинка» діяла згідно вимог чинного законодавства. У посадовій інструкції керівника ЦРД «Калинка» передбачена відповідальність за збереження життя та здоров'я дітей і працівників закладу, а за їх не дотримання передбачена відповідальність. А тому вирішуючи питання про співвідношення норм статей 3 та 43 Конституції України, не можна не визнати пріоритетність забезпечення безпеки життя здоров'я й безпеки колективу навчального закладу (в тому числі дітей) над обмеженнями на працю конкретного працівника. Обмеження прав може відбуватися в інтересах держави і суспільства, що обумовлено насамперед необхідністю поваги до таких же прав і свобод інших людей, а також нормального функціонування суспільства і держави. Відсторонення позивачки від роботи було вимушеним заходом. Тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю. Також відповідач звертає увагу на те, що в провадженні Охтирського міськрайонного суду Сумської області перебуває інша цивільна справа №583/4986/21 за позовом ОСОБА_1 до ЦРД «Калинка» про визнання протиправним наказу про відсторонення від роботи та стягнення середньомісячної заробітної плати за весь час відсторонення, в якій сторони ті ж, предметом оскарження є той же наказ директора ЦРД «Калинка» від 08.11.2021 №01-05/131/к, підстави позову аналогічні з даною справою - порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, а тому просить винести ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду. Крім того, вважає, що дана позовна заява не відповідає вимогам ст. 175 ЦПК України, так як в ній не вказано повного найменування відповідача, поштових індексів сторін, реєстраційного номеру облікової картки платника податків позивача (або номер та серія паспорта), номерів засобів зв'язку сторін, попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач в очікує понести у зв'язку із розглядом справи, не вказано підтвердження того, позивачем не подано іншого позову до цього ж відповідача з тим самим предметом та тих самих підстав, а тому, відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, позовна заява мала бути залишена без розгляду.

05.01.2021 від позивачки надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якій вона заперечує проти обставин, викладених у відзиві на позовну заяву, через їх необґрунтованість, та просить припинити порушення прав людини і громадянина незаконним наказом та відновити становище працівника , що існувало до порушення, з компенсацією матеріальних та моральних втрат, повним поновленням всіх соціальних гарантій та відшкодуванням завданої майнової та моральної шкоди, а також просить стягнути з директора ЦРД «Калинка» ОСОБА_3 моральну шкоду в сумі 170000 грн, завдану свідомим і цинічним обмеженням та порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина, дискримінації людини, втягування в боргову кабалу та загрози самому безцінному - життю людини влаштованим голодомором.

Суд проаналізував матеріали справи, врахував позицію сторін, дослідив письмові докази, дійшов такого висновку.

Установлено, що ОСОБА_1 працює вихователем центру розвитку дитини «Калинка» Охтирської міської ради Сумської області, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.

Відповідно до акта від 05.11.2021 №1 «Про відмову ОСОБА_4 » підписати повідомлення про обов'язкове профілактичне щеплення проти COVID-19», директор ЦРД «Калинка» ОСОБА_7 у присутності вихователя-методиста ОСОБА_8 , вихователя, відповідальної за ведення ділової документації ОСОБА_10 , голови профспілкового комітету ЦРД «Калинка» ОСОБА_9 запропонувала вихователю ОСОБА_11 отримати повідомлення про обов'язкове профілактичне щеплення проти COVID-19 та засвідчити факт отримання особистим підписом. Однак ОСОБА_12 відмовилася засвідчувати факт отримання повідомлення власним підписом. Текст повідомлення зачитали ОСОБА_11 уголос у присутності свідків.

Згідно змісту повідомлення від 28.10.2021 №9 «Про обов'язкове профілактичне щеплення проти COVID-19» працівника ЦРД «Калинка» повідомлялося про те, що з 08.11.2021 на період карантину, встановленого КМУ, щеплення проти COVID-19 обов'язкове для працівників вказаного закладу. Тому до 05.11.2021 просилося надати документ, який підтверджуватиме наявність профілактичного щеплення проти COVID-19, або довідку про абсолютні протипоказання відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 №595. У разі ненадання до 05.11.2021 одного із зазначених в повідомленні документів, 08.11.2021 його відсторонять від роботи без збереження заробітної плати. Також проінформовано, що період відсторонення від роботи без збереження заробітної плати не увійде до страхового стажу для призначення пенсії та оплати тимчасової непрацездатності, а також до стажу, що дає право на щорічну відпустку.

Наказом від 08.11.2021 №01-05/131/к «Про відсторонення від роботи ОСОБА_4 », за підписом директора ЦРД «Калинка» Охтирської міської ради Сумської області ОСОБА_7 , посилаючись на ст. 46 КЗпП, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 №1645-ІІІ, наказом МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням» від. 04.10.2021 №2153, п. 41-6 Постанови КМУ від 09.12.2020 №1236, ОСОБА_13 , вихователя центру розвитку дитини «Калинка» Охтирської міської ради Сумської області, відсторонено від роботи з 08.11.2021 на час відсутності щеплення проти COVID-19 без збереження заробітної плати.

З наданого супровідного листа від 08.11.2021 №01-19/228 вбачається, що наказ від 08.11.2021 №01-05/131/к був надісланий вихователю ЦРД «Калинка» ОСОБА_14 .

Актом від 11.11.2021 №2 «Про відмову ОСОБА_4 підписати наказ від 08.11.2021 №01-05/133/к «Про відсторонення від роботи ОСОБА_4 », підписаним вихователем-методистом ОСОБА_8 , вихователем ОСОБА_15 , головою ПК ЦРД «Калинка» ОСОБА_9 , зафіксована відмова ОСОБА_16 від засвідчення власним підписом факту ознайомлення з наказом від 08.11.2021 №01-05/131/к. Текст наказу зачитали ОСОБА_11 уголос у присутності свідків.

Актом від 11.11.2021 №3 «Про недопущення ОСОБА_4 до роботи», підписаним вихователем-методистом ОСОБА_8 , вихователем ОСОБА_15 , головою ПК ЦРД «Калинка» ОСОБА_9 , зафіксовано недопущення ОСОБА_16 до роботи з 08.11.2021 (за графіком роботи з 11.11.2021, четвер).

Пунктами а, б ст. 10 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» встановлено обов'язки громадян у сфері охорони здоров'я піклуватись про своє здоров'я та здоров'я дітей, не шкодити здоров'ю інших громадян, у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення.

Відповідно ч. 1 ст. 46 КЗпП України відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається в разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння; відмови або ухилення від обов'язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.

До інших передбачених законодавством випадків належить відмова або ухилення від профілактичних щеплень працівників професій, виробництв та організацій, для яких таке щеплення є обов'язковим.

Відсторонення працівника від роботи є призупиненням з ним трудових відносин, яке полягає в тимчасовому увільненні працівника від обов'язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором і тимчасовому увільненні роботодавця від обов'язку забезпечувати працівника роботою.

Тимчасове увільнення працівника від виконання трудових обов'язків в порядку відсторонення від роботи, на умовах та з підстав, встановлених законодавством, є особливим запобіжним заходом, який застосовується у виняткових випадках і має на меті запобігання негативним наслідкам.

Статтею 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено, що профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов'язковими і включаються до календаря щеплень.

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників, або поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов'язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов'язкових профілактичних щеплень ці працівники у порядку, встановленому законом, відсторонюються від виконання зазначених робіт.

Наказом Міністерства охорони здоров'я від 04.10.2021 №2153 затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням. Відповідно до цього Переліку обов'язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню на території України цієї хвороби, підлягають працівники:

1) центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;

2) місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;

3) закладів вищої, післядипломної, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальної, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форм власності;

4) підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

5) установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

6) підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 №83.

Під час відсторонення працівник тимчасово увільняється від виконання своїх трудових обов'язків та не може виконувати роботу, такому працівникові заробітна плата в період відсторонення не виплачується, якщо інше не встановлено законодавством.

Законодавством не передбачено обов'язку роботодавця щодо збереження за працівником заробітної плати на період його відсторонення від роботи у зв'язку з ухиленням чи відмовою від проведення обов'язкових профілактичних щеплень проти гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Пунктом 416 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», яка набрала чинності з 08.11.2021 на керівників державних органів, керівників підприємств, установ та організацій покладено обов'язки забезпечити:

1) контроль за проведенням обов'язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями, обов'язковість профілактичних щеплень яких передбачена Переліком №2153;

2) відсторонення від роботи працівників та державних службовців, обов'язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком №2153 та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов'язкових профілактичних щеплень проти COVID-19, згідно зі статтею 46 КЗпП України, ч. 2 ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», ч. 3 ст. 5 Закону України «Про державну службу», крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, що виданий закладом охорони здоров'я;

3) взяти до відома, що на час відсторонення оплата праці працівників та державних службовців здійснюється з урахуванням ч. 1 ст. 94 КЗпП України, ч. 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» та ч. 3 ст. 5 Закону України «Про державну службу».

Відсторонення працівників та державних службовців здійснюється шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу або підприємства, установи, організації з обов'язковим доведенням його до відома осіб, які відсторонюються. Строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили.

Відсторонюючи працівника від роботи, роботодавець повинен діяти на підставі, у межах повноважень, згідно закону. Керівник зобов'язаний ознайомити працівника з наказом, розпорядженням про відсторонення від роботи. У разі коли працівник відмовляється ознайомитися зі змістом наказу, розпорядження або поставити свій підпис на наказі, розпорядженні, керівник має скласти акт про відмову працівника ознайомитися з документом. На період відсторонення від роботи за працівником зберігається його робоче місце.

Верховний Суд в постанові від 17.04.2019 у справі №682/1692/17 дійшов висновку, що вимога про обов'язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров'я, а також здоров'я заінтересованих осіб є виправданою. Принцип важливості суспільних інтересів превалює над особистими правами особи, однак лише тоді, коли таке втручання має об'єктивні підстави, та є виправданим.

У постанові від 10.03.2021 у справі №331/5291/19 Верховний Суд зазначив, що згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю в Україні. Інтереси однієї особи не можуть домінувати над інтересами держави в питанні безпеки життя і здоров'я її громадян.

ЄСПЛ в рішенні від 15.03.2012 у справі «Соломахін проти України» (заява №24429/03) сформулював правовий висновок, що обов'язкове щеплення, як примусовий медичний захід, є втручанням у гарантоване пунктом 1 статті 8 Конвенції право на повагу до приватного життя особи, що включає фізичну та психологічну недоторканність особи. Порушення фізичної недоторканності заявника можна вважати виправданим для дотримання цілей охорони здоров'я населення та необхідності контролювати поширення інфекційного захворювання.

З огляду на викладене, враховуючи, що відсторонення позивачки ОСОБА_17 від роботи без збереження заробітної плати з 08.11.2021 до усунення причин, що зумовили таке відсторонення, є законним і правомірним, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Щодо заяви відповідача про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 257 ЦПК України, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо у провадженні цього чи іншого суду є справа із спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 13.12.2021 №583/4986/21 відкрито провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ЦРД «Калинка» Охтирської міської ради Сумської області про визнання протиправним наказу про відсторонення від роботи та стягнення середньомісячної заробітної плати за весь час відсторонення, в якому позивачка просить визнати недійсним та протиправним наказ від 08.11.2021 №01-05/131/к про відсторонення з підстав невірно зазначених двох різних відсторонених осіб, власні назви яких: ОСОБА_18 та ОСОБА_19 не відповідають власній назві громадянина - ОСОБА_1 , оформленого на робоче місце в даному закладі з лютого 1996 року; стягнути з відповідача середньомісячну заробітну плату за весь час вимушеного відсторонення з 08 листопада по час відновлення на роботі з відновленням всіх соціальних гарантій.

Отже, підстави визнання оспорюваного наказу протиправним у даній справі та у справі №583/4986/21 не є тотожними, а тому відсутні правові підстави для залишення позовної заяви без розгляду.

Враховуючи відмову в задоволенні позовних вимог, з позивачки підлягають стягненню судові витрати, відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.

Так відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Ухвалою суду від 13.12.2021 було задоволено клопотання ОСОБА_1 та відстрочено позивачці сплату судового збору до ухвалення судового рішення у даній справі.

Таким чином, з позивачки підлягає стягненню судовий збір в сумі 908 грн на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. 10 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», ст. 46 КЗпП України, ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», Переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я від 04.10.2021 №2153, п. 416 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», ст.ст. 12, 13, 77-81, 141, 247, 257, 263-265, 268 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Центру розвитку дитини «Калинка» Охтирської міської ради Сумської області в особі директора Сергієнко Тетяни Іванівни про визнання незаконним та протиправним відсторонення на підставі наказу - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн в прибуток держави.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його складення.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області В.М. Ільченко