Провадження № 3/484/113/22
Справа № 484/147/22
20 січня 2022 року суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Шикеря І.А., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли до суду від Первомайського відділу ДВС у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 183-1 КУпАП, -
встановив:
До суду з Первомайського відділу ДВС у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшла справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;2) чи правильно складено протоколта інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб,які беруть участь у розгляді справи,про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно довимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Розгляд даної справи було призначено на 20.01.2022 року на 08.30 год.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду не з'явився, проте надав заяву з клопотанням про розгляд справи за його відсутності, у якій зазначив, що не зможе відбувати стягнення за ч.1 ст. 183-1 КУпАП, в зв'язку із захворюваннями, які передбачають інвалідність. На даний час, надати відповідні документи про наявність інвалідності він не може, так як триває процес встановлення інвалідності в передбаченому законом порядку.
З огляду на те, що санкцією ч.1 ст. 183-1 КУпАП передбачене безальтернативне адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт, яке в силу положень ст. 31-1 КУпАП, не може бути застосоване до певної категорії осіб (інваліди І, ІІ групи), а звільнення від стягнення діючим КУпАП не передбачено, вважаю за необхідне протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 повернути, для надання органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення, документів, що стверджують чи спростовують можливість ОСОБА_1 відбувати стягнення у виді суспільно корисних робіт.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП суд-
постановив:
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 183-1 КУпАП - повернути до Первомайського відділу ДВС у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), для надання документів, що стверджують чи спростовують можливість ОСОБА_1 відбувати стягнення у виді суспільно корисних робіт.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.А. Шикеря