Справа № 221/7291/21
Провадження № 2-о/324/11/2022
17 січня 2022 року Пологівський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Кацаренко І.О.
за участю секретаря судового засідання Басараб А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Пологи цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Волноваський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Волноваському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,
За підсудністю з Волноваського районного суду Донецької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа Волноваський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Волноваському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.
В заяві ОСОБА_1 вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Докучаєвськ Донецької області від атеросклеротичного кардіосклерозу з гіпертензією померла його мати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м.Докучаєвськ Донецької області, яка була зареєстрована за адресою: с.Миколаївка Волноваського району Донецької області. З 01 жовтня 2013 року у зв'язку з хворобою та похилим віком мати була вимушена переселитися до його, заявника, будинку у АДРЕСА_1 , де проживала з заявником до дня смерті. До свого будинку мати не повернулася у зв'язку з тим, що у 2014 році розпочалися бойові дії. Враховуючи те, що мати заявника померла на тимчасово окупованій території, заявник не може отримати свідоцтво про смерть своєї матері державного зразка, бо на даній території органи державної влади України не здійснюють свої повноваження. Встановлення факту смерті матері заявнику необхідно для отримання свідоцтва про смерть державного зразка України для оформлення спадщини, у зв'язку з чим ОСОБА_2 змушений звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України в порядку ст.317 ЦПК України.
У судове засідання заявник не явився, в заяві до суду просив справу розглянути за його відсутності (а.с.2).
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився. В матеріалах справи міститься лист за підписом начальника Волноваського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Волноваському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) Самко Ю., в якому начальник відділу просить суд розглянути справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті без участі представника відділу та прийняти рішення на розсуд суду (а.с.16).
Відповідно до вимог ст.247 ч.2 ЦПК України суд розглядає справу за наявними доказами у відсутності учасників справи без фіксації судового процесу технічними засобами.
Суд, ознайомившись з заявою, беручи до уваги підтримання заяви заявником, відсутність заперечень з боку заінтересованої особи, дослідивши письмові матеріали справи, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 11 лютого 1957 року.
Згідно копії паспорту громадянки України серії НОМЕР_2 , виданого 16 листопада 1998 року Докучаєвським МВ УМВС України в Донецькій області, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с.Миколаївка Волноваського району Донецької області, була зареєстрованою з 15 травня 1987 року по АДРЕСА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_2 , причина смерті - хронічна серцево-судинна недостатність, атеросклеротичний кардіосклероз з гіпертензією, що підтверджується копією лікарського свідоцтва про смерть №118 від 24 серпня 2020 року, виданого лікарем ОСОБА_3 , та копією довідки про причину смерті (до форми №106/ у №118) від 24 серпня 2020 року.
На підставі п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Суд керується також положеннями ч.1 ст.317 ЦПК України, якою визначено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Даючи оцінку допустимості доказів - документів, виданих на тимчасово окупованій території України, суд керується частиною 2 статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також статтею 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", норми якого стосуються тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя, передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Враховуючи, що норми статті 317 ЦПК України спрямовані на забезпечення прав осіб, які проживають на території, де не здійснюють діяльність органи державної реєстрації актів цивільного стану, суд керується тим, що тимчасово окуповані населені пункти визначені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення", серед яких є м.Докучаєвськ Донецької області.
Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСЛП), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права.
Тому суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, Молдови та Росії, де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Відтак, суд як виняток приймає до уваги дані про смерть (дату, місце), які зазначені у вищенаведених документах, виданих на окупованій території.
Таким чином, на переконання суду, незважаючи на те, що всі документи були видані на тимчасово окупованій території України, з їхнього змісту суд вбачає, що дійсно ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , була особою похилого віку та померла у м.Докучаєвськ Донецької області. При цьому всі медичні документи підтверджують цей факт. Сином померлої ОСОБА_1 було отримано всі документи, отримання яких передбачено для оформлення події смерті, проте провести державну реєстрацію смерті згідно чинного законодавства України вона позбавлена можливості з об'єктивних причин, тому суд доходить до висновку про необхідність задоволення заяви та встановлення факту смерті ОСОБА_2 у м.Докучаєвськ Донецької області.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 породжує юридичні наслідки для її сина ОСОБА_1 , при цьому чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Встановлення факту смерті має для ОСОБА_1 юридичне значення, оскільки це необхідно для отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть спадкодавця згідно чинного законодавства України.
Згідно ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст.247 ч.2, 263-265, 268, 315-319 ЦПК України, ст.ст.1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», розпорядженням Вищого Спеціалізованого Суду України №2710/38-14 від 02 вересня 2014 року «Про визначення територіальної підсудності справ» суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Волноваський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Волноваському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території задовольнити.
Встановити факт смерті матері заявника ОСОБА_1 - громадянки України ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 у селі Миколаївка Волноваського району Донецької області, Україна, місце реєстрації якої АДРЕСА_2 , і яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Докучаєвськ Донецької області, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду через Пологівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: Кацаренко І. О.