Постанова від 13.01.2022 по справі 323/1414/21

Справа № 323/1414/21

Провадження № 3/323/28/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.01.2022 р.м. Оріхів

Суддя Оріхівського районного суду Запорізької області Н.В.Фісун, розглянувши матеріали які надійшли з відділення поліції №4 Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-

за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Оріхівського районного суду Запорізької області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №161781 від 10.06.2021 року.

Згідно вказаного протоколу «10.06.2021 року о 14.00год. в с. Мала Токмачка по вул. Шевченка, ОСОБА_1 керував мотоциклом ДНЕПР-11, державний номерний знак НОМЕР_1 маючи явні ознаки алкогольного сп'яніння ( запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки за допомогою алкотестеру «Драгер» та у закладі охорони здоров'я КНП «Оріхівська БЛІЛ» відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5. Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 130 КУпАП.».

Правопорушник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.

У судовому засіданні захисник правопорушника - адвокат Щербина М.В. просить провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП закрити, оскільки в матеріалах справи доказів з приводу керування ОСОБА_1 транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння відсутні, крім того, ОСОБА_1 взагалі не керував транспортним засобом, не перебував в стані алкогольного сп'яніння та знаходився поряд із транспортним засобом.

Суддя, заслухавши адвоката Щербину М., дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

За положеннями статей 245, 252, 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зі змісту ст. 251 КУпАП вбачається, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, що притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Відповідно до ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Тобто, для визначення складу даного правопорушення необхідно встановити чи керувала особа, що притягується до адміністративної відповідальності транспортним засобом, законність запропонованого їй порядку огляду та сам факт відмови.

Згідно з вимогами ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським з застосуванням відеозапису, а у разі неможливості його здійснення у присутності двох свідків.

У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Судом встановлено, що 10.06.2021 року о 14.00год. в с. Мала Токмачка по вул. Шевченка, ОСОБА_1 керував мотоциклом ДНЕПР-11, державний номерний знак НОМЕР_1 маючи явні ознаки алкогольного сп'яніння ( запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки за допомогою алкотестеру «Драгер» та у закладі охорони здоров'я КНП «Оріхівська БЛІЛ» відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5. Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 130 КУпАП.

Суд оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується зібраними у справі доказами, а саме:

-протоколом про адміністративне правопорушення серії АББ №161781 від 10.06.2021 року з якого вбачається, що 10.06.2021 року о 14.00год. в с. Мала Токмачка по вул.. Шевченка, ОСОБА_1 керував мотоциклом ДНЕПР-11, державний номерний знак НОМЕР_1 маючи явні ознаки алкогольного сп'яніння ( запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки за допомогою алкотестеру «Драгер» та у закладі охорони здоров'я КНП «Оріхівська БЛІЛ» відмовився в присутності двох свідків;

-актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних записів;направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуванням під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого ОСОБА_1 від проходження огляду та підпису відмовився;

-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10.06.2021 року, згідно якого ОСОБА_1 від проходження огляду в КНП «Оріхівська БЛІЛ» відмовився;

-поясненнями свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 відповідно до яких, 10.06.2021 року в їх присутності поліцейські зупинили ОСОБА_1 який керував мотоциклом та мав ознаки алкогольного сп'яніння. На вимогу поліцейського пройти у встановленому законом порядку медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння та огляд на місці зупинки за допомогою алкотестеру «Драгер» ОСОБА_1 відмовився

Вказані докази підтверджують факт відмови ОСОБА_1 від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, який керував транспортним засобом, що в сукупності утворюють склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Об'єктивних підстав ставити під сумнів достовірність і належність доказів по справі не вбачається.

Доводи захисника Шербини М.В. щодо відсутності доказів з приводу керування ОСОБА_1 транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння та твердження того, що ОСОБА_1 взагалі не був за кермом мотоцикла є безпідставними, оскільки при складанні протоколу відносно ОСОБА_1 вимоги Закону, працівниками поліції, було дотримано у повному обсязі, протокол було складено в присутності двох свідків, пояснення даних свідків приєднані до матеріалів справи. При складанні проколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 буд-яких зауважень чи заперечень не зазначав.

В матеріалах справи наявне направлення ОСОБА_1 на огляд з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння в КНП «Оріхівська БЛІЛ» /а.с.6/.

Згідно п. 12 Розділу ІІ Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу 2 Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Пунктом 9 Розділу ІІ Інструкції передбачено, що з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення, а отже видача письмового направлення для проходження такого огляду, нічим не передбачена.

Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_1 відповідно до п. 2.5 ПДР України, повинен був на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин, однак від проходження такого огляду відмовився, він тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 міг самостійно звернутися до закладу охорони здоров'я та пройти огляд на стан сп'яніння, за результатами якого надати суду медичний висновок, однак цього не зробив.

Зокрема, згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Невизнання ОСОБА_1 своєї вини розцінюю, як бажання уникнути відповідальності за скоєне, оскільки обставини викладені в запереченні захисника не спростовують факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння та відмову від огляду на стан сп'яніння, а також не звільняють його від відповідальності за скоєне.

Протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 складений з дотриманням вимог ст.ст.254-256 КУпАП та містить всі необхідні для розгляду справи відомості, передбачені законом, та суттєвих недоліків не має. Достовірність відомостей, зазначених у протоколі, сумнівів не викликає, оскільки ці відомості узгоджуються з іншими доказами, доданими до протоколу.

Разом з тим, згідно матеріалів справи про адміністративне правопорушення у ОСОБА_1 посвідчення водія відсутнє.

Відповідно до п.28 Постанови Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", суди не вправі застосовувати позбавлення права керувати транспортними засобами тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.

Отже, суд не застосовує відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, що не погіршує становище останнього.

Враховуючи особу правопорушника, також те що ОСОБА_1 правопорушення вчинив вперше, суд вважає за необхідне застосувати відносно нього адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде сприяти виправленню правопорушника.

Згідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, ст. ст. 283-284, 287, 294 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП .

Застосувати до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_2 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в сумі 17 000,00грн.(отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Печерс.р-н/21081100; код за ЄДРПОУ отримувача: 37993783;установа банку: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UА118999980313090106000026007; МФО банку 899998).

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через

п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення

штрафу. У разі несплати штрафу, у вказаний строк, з метою примусового виконання цієї постанови, органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу в сумі 34000,00грн. та витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_2 , у дохід держави судовий збір в сумі 496,20 грн.(отримувач коштів: ГУК у м.Києві /м.Київ/ 22030106; код отримувача за ЄДРПОУ: 37993783;установа банку: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; МФО банку 899998, стягувач: Державна судова адміністрація України, місце знаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795).

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником,

потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Оріхівський районний суд Запорізької області.

Строк пред'явлення до виконання три місяці.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Оріхівського районного суду

Запорізької області Н.В.Фісун