Постанова від 12.01.2022 по справі 335/13163/21

1Справа № 335/13163/21 3/335/254/2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення

12 січня 2022 р. суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Шалагінова А.В., за участі захисника Скабука Ю.М., розглянув справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника регіонального структурного підрозділу АЗС ТОВ «БВС Ритейл», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 673294 ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), за таких обставин.

29.11.2021 о 13:00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді керівника регіонального структурного підрозділу АЗС «BVS» за адресою: вул. Південне шосе, 52а, м. Запоріжжя, здійснював господарську діяльність з реалізації пального без наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, направив до суду захисника.

Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвокат Скабук Ю.М. надав пояснення про те, що ОСОБА_1 не є суб'єктом даного адміністративного правопорушення. Крім того, протокол не містить норми спеціального закону, який регламентує господарську діяльність, що потребує наявності відповідного дозволу. Крім того, відповідальність за дане правопорушення передбачена окремою нормою, а саме ст. 78 КУпАП, справи за якою не уповноважені розглядати органи Нацональної поліції України. Крім того, у даної мережі АЗС відсутній обов'язок з отримання вказаного дозволу. Просив закрити провадження у справі за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доходжу таких висновків.

Частиною 1 ст. 164 КУпАП передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

ОСОБА_1 відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ставиться у вину провадження господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Разом із тим, у протоколі та інших матеріалах справи відсутнє посилання на те, яким саме законом передбачено одержання дозволу на викиди в атмосферне повітря при здійснення діяльності, яку провадив ОСОБА_1 .

На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення органом, що склав протокол, надано такі докази:

протокол опитування особи ОСОБА_1 від 29.11.2021, згідно з яким пояснив, що не здійснював торгівлі скрапленим газом за адресою: АДРЕСА_3 . За цією адресою діяльність здійснює ТОВ «БВС Ритейл» (ЄДРПОУ 44098532), юридична адреса: м. Полтава, вул. Зінківська, буд. 19Б. Наявність чи відсутність дозволу на викиди в атмосферне повітря можливо встановити лише шляхом направлення офіційного запиту до ТОВ «БВС Ритейл», чого зроблено не було. Жодним нормативним документом не визначено обов'язку надавати вказаний дозвіл на усний запит, як і обов'язку зберігати його в оригіналі на АЗС;

рапорт про виклик на службу «102», згідно із яким працівник поліції повідомив, що 29.11.2021 о 13:07 год. за адресою: вул. Південне шосе, буд. 52а, АЗС БВС, проводиться господарська діяльність без наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

копія листа Запорізької обласної державної адміністрації без дати № 11143/08-46 на адресу Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області «Про надання інформації щодо дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря», відповідно до якого станом на 19.11.2021 суб'єкти господарювання, які здійснюють свою діяльність у сфері зберігання та реалізації паливно-мастильних матеріалів для функціонування АЗС/АГЗС, розташовані, зокрема, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 49, у встановленому законом порядку з відповідною заявою та пакетом документів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до облдержадміністрації не звертались;

копія договору № 094-2021 від 23.11.2021, укладеного між ТОВ «БВС Ритейл» та ПНТП «Соціум» про виконання робіт із підготовки документів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерел викидів для 3 АЗС, зокрема і за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 52;

копія наказу № 1127-к про прийняття на роботу ОСОБА_1 з 28.10.2021 на посаду керівника регіонального структурного підрозділу АЗС відділу регіональних керівників ТОВ «БВС Ритейл»;

копія паспорту ОСОБА_1 ;

фотографії АЗС.

Отже, судом встановлено, що господарську діяльність на АЗС за адресою: м. Запоріжжя вул. Південне шосе, 52а, здійснює ТОВ «БВС Ритейл» (ЄДРПОУ 44098532), директором якого відповідно до змісту вищезазначеного договору, є ОСОБА_2 .

Відтак, суб'єктом господарювання, що здійснює провадження господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру, про який вказано у протоколі, є юридична особа ТОВ «БВС Ритейл». Натомість, в матеріалах справи відсутні докази, що ОСОБА_1 є посадовою особою суб'єкта господарювання, що може нести відповідальність за дане правопорушення. Його посадова інструкція, а також витяг з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з яких можливо було б встановити коло посадових повноважень ОСОБА_1 , а також, що він є відповідальною посадовою особою вказаного Товариства, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучені.

Згідно з приписами ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Натомість посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не проаналізувала зміст вищезазначених норм КУпАП та не встановила особу, яка є суб'єктом відповідальності за дане правопорушення.

Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 є посадовою особою ТОВ «БВС Ритейл», яке здійснює господарську діяльність, яка передбачає отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, суд доходить висновку, що він не є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Крім того, з долученої до протоколу про адміністративне правопорушення та не засвідченої належним чином копії листа Запорізької обласної державної адміністрації без дати № 11143/08-46 на адресу Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області «Про надання інформації щодо дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря», випливає, що інформація про відсутність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами надавалась за адресою розташування АЗС м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 49. У цей же час, в протоколі та інших матеріалах справи міститься інформація, що АЗС розташована за адресою: . Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 52. Будь-які інші належні та допустимі докази, з яких можливо було б встановити наявність факту правопорушення, до матеріалів справи не долучені.

Відтак, відсутність доказів правопорушення, а також такого обов'язкового елементу адміністративного правопорушення як його суб'єкт, виключає наявність події і складу правопорушення у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у цій справі, що є підставою для закриття провадження у справі згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 27, 34, 35, 164, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.

Суддя А.В. Шалагінова