1Справа № 335/9998/21 1-кс/335/103/2022
11 січня 2022 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП України в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Вознесенівської окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021080000000205 від 13.07.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, -
Слідчий звернувся до слідчого судді з вищезазначеним клопотанням, в обґрунтування якого зазначив наступне.
СУ ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань під №12021080000000205 від 13.07.2021 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
Згідно повідомлення УСБУ в Запорізькій області про вчинення кримінального правопорушення, на території м. Запоріжжя та Запорізької області діє злочинна схема з розкрадання бюджетних коштів під час проведення будівельних робіт в різних сферах життєдіяльності області, яка реалізується групою осіб з числа представників комерційних структур, службових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування.
Згідно матеріалів кримінального провадження, в період з 2018 по 2021 рік вказаними установами було укладено ряд договорів з підконтрольними учасникам злочинної схеми суб'єктами господарювання на проведення будівельних робіт на різних об'єктах соціальної та спортивної інфраструктури у тому числі за програмою Президента України «Велике будівництво».
Так, в ході досудового розслідування отримано інформацію щодо злочинних дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 ЄДРПОУ НОМЕР_1 , пов'язаних із зловживання владою на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ЄДРПОУ НОМЕР_2 , під час проведення закупівлі «ДСТУ Б.Д. 1.1-1:2013 «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Василівської міської ради Запорізької області по АДРЕСА_1 » за кодом ДК 021:2015:45210000-2 - Будівництво будівель. Номер закупівлі ИА-2021-09-24-005432-С із очікуваною вартістю 46 609 570,00 гривень.
Так, 22.10.2021 відбувся аукціон по вищезазначеному об'єкту будівництва, у якому взяли участь:
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з ціновою пропозицією 43 144 569,95 грн з ПДВ;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з ціновою пропозицією 43 376 619,96 грн з ПДВ;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з ціновою пропозицією 46 578 856,00грн з ПДВ.
При цьому, за результатом розгляду тендерних пропозицій ІНФОРМАЦІЯ_1 (Замовником), в порушення положень Закону України «Про публічні закупівлі» було незаконно відхиллено пропозиції учасників із найменшими ціновими пропозиціями ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та розміщено рішення про визнання переможця процедури закупівлі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з ціновою пропозицією в 46 578 856,00 гривень (вищою на 3,2 мільйони гривень).
Крім того, встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » розпочало виконання будівельних робіт на вищевказаному об'єкті будівництва до закінчення проведення аукціону та визначення переможця, а також за відсутністю необхідних дозвільних містобудівних документів на початок виконання робіт.
Окрім цього, проведеними заходами отримано інформацію щодо розтрати бюджетних коштів ІНФОРМАЦІЯ_6 під час прийняття та сплати робіт з розробки проектно-кошторисної документації на об'єкт «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Василівської міської ради Запорізької області по АДРЕСА_1 ».
Так, 05.07.2021 між ІНФОРМАЦІЯ_7 та ПП « ОСОБА_5 » укладено договір № 196/21 на виготовлення проектно-кошторисної документації на об'єкт «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Василівської міської ради Запорізької області по АДРЕСА_1 ». Вартість договору становить 864 008,00 гривень.
Відповідно до вказаного договору визначено:
п. 2.1. Вартість робіт (договірна ціна) є твердою і згідно цього Договору становить: 864 008грн. 00 коп. (Вісімсот шістдесят чотири тисячі вісім гри. 00 коп.), без ПДВ.
п. 3.3. Обов'язки Підрядника:
- своєчасно виконати Роботи відповідно до технічного завдання та інших вихідних даних, Календарного графіка виконання робіт, інших положень цього Договору, норм чинного законодавства України;
- передати Замовнику отримані за Договором результати Робіт, що не порушують виключних майнових прав третіх осіб;
- організувати проходження експертизи проектно-кошторисної документації;
п. 5.1. За підсумками виконання Робіт і не пізніше одного дня Підрядник направляє Замовнику підписані зі свого боку два примірника Акта здачі-приймання виконаних робіт (далі по тексту - Акт).
п. 5.2. В Акті Підрядник вказує перелік виконаних Робіт, а також їх вартість і суму до оплати. До Акту додаються результати Робіт, зазначені в п. 1.1 та 1.5 Договору.
Таким чином, відповідно до договору, Підрядник повинен виконати виготовлення проектно-кошторисної документації на об'єкт будівництва, отримати експертний звіт проектно-кошторисної документації, передати матеріали роботи Замовнику та після цього отримати оплату за виконану роботу.
Відповідно до інформації з Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва проектно-кошторисна документація по об'єкту «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Василівської міської ради Запорізької області по АДРЕСА_1 » отримала експертний звіт філії ДП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » у Запорізькій області. Проте, в Порталі відсутні відомості про проектно-кошторисну документацію в повному обсязі (не зазначено головного інженера, клас наслідків, ТЕП, тип робіт, тощо).
Відповідно до інформації з Єдиного веб-порталу використання публічних коштів ПП « ОСОБА_5 » отримало за договором № 196/21 від 05.07.2021 року грошові кошти в сумі 864 008 грн. 00 коп. (в повному обсязі), а саме: 09.08.2021 року - 328 320, грн., 03.09.2021 року - 410 400,00 грн., 23.09.2021 року - 125 288,00 грн.
Таким чином, у вересні 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_7 було сплачено грошові кошти ПП « ОСОБА_5 » за виготовлення проектно-кошторисної документації на об'єкт «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Василівської міської ради Запорізької області по АДРЕСА_1 ».
Разом із цим, відповідно до Протоколу №07 від 02.11.2021 року оперативної наради при міському голові м. Василівка Запорізької області з відповідальними особами визначено: п. 1. Терміново (в термін до 05.11.2021 року) надати в повному обсязі проектно - кошторисну документацію по об'єкту: «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Василівської міської ради Запорізької області по АДРЕСА_1 » в чотирьох паперових примірниках та один в електронному вигляді з подальшим внесенням до Єдиної державної електронній системі у сфері будівництва. Також для отримання дозволу по вищевказаному об'єкту на будівництво надати пакет документів відповідно до Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2020 № 218.
Аналогічне рішення прийнято на оперативній нараді при міському голові м. Василівка Запорізької області з відповідальними особами за Протоколом №09 від 09.11.2021 року: п. 1. Терміново (в термін до 16.11.2021 року) надати в повному обсязі проектно - кошторисну документацію по об'єкту: «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Василівської міської ради Запорізької області по АДРЕСА_1 » в чотирьох паперових примірниках та один в електронному вигляді з подальшим внесенням до Єдиної державної електронній системі у сфері будівництва. Також для отримання дозволу по вищевказаному об'єкту на будівництво надати пакет документів відповідно до Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2020 № 218.
Враховуючи вище викладене, на даний час у кримінальному провадженні виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до документів проектно-кошторисної документації, яка виготовлена ПП « ОСОБА_5 », яким було в повному обсязі сплачено ІНФОРМАЦІЯ_7 грошові кошти за виготовлення проектно-кошторисної документації на об'єкт «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Василівської міської ради Запорізької області по АДРЕСА_1 », в тому числі до експертного звіту, що вказана проектно-кошторисна документація пройшла державну експертизу та інші документи з цього приводу.
Так, як вище описані обставини свідчать про можливо неправомірність дій службових осіб, які без проектно-кошторисної документації, без укладення договору розпочали будівельні роботи на об'єкті, що призводить до завдання матеріальних збитків юридичній особі в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ДСТУ 8907:2019 Настанови щодо організації проведення експертизи проектної документації на будівництво, розділу 9 «Порядок оформлення, затвердження та видавання письмових експертних звітів за результатами експертизи проектної документації на будівництво» встановлено, що відповідно до:
п. 9.1. за результатами експертизи проектної документації на будівництво експерта організація видає її замовнику експертний звіт за відповідними формами;
п.9.2. експертний звіт (експертні оцінки) за результатами експертизи складаються у двох примірниках: один примірник надають замовнику експертизи, другий залишають у справі проектної організації на будівництво, яку зберігають в архіві експертної організації.
Розділ 10. Ведення архіву справ експертизи проектної документації на будівництво:
п. 10.1. Усі матеріали, що стосуються проведення експертизи проектної документації на будівництво по кожному об'єкту будівництва, експерта організація повинна постійно зберігати в архіві або передати на зберігання до спеціальної архівної установи.
п.10.9. після завершення експертизи надану проекту документацію на будівництво повертають замовнику в обсязі, у якому її було надано для проведення експертизи.
Відповідно до наказу № 45 від 16.05.2021 ІНФОРМАЦІЯ_9 , затверджено «Порядок розроблення проектної документації на будівництво об'єктів», яким визначено наступне:
13.4. Матеріали стадій ТЕО (ТЕР), ЕП, П, РП та Р генпроектувальник (проектувальник) передає замовнику на паперових носіях у чотирьох примірниках, субпроектувальник - генпроектувальнику в п'ятьох примірниках та на електронних носіях або у вигляді електронних документів. Необхідність виготовлення додаткових примірників проектної документації та формат надання її на електронних носіях, а також формат електронних документів визначаються умовами договору.
13.5. Робочі креслення (креслення, призначені для виконання будівельних та монтажних робіт) проекту повторного використання, за яким на одному майданчику має здійснюватись будівництво кількох однакових об'єктів, передаються на електронних та паперових носіях у чотирьох примірниках лише для одного з цих об'єктів, а для інших - у двох примірниках або у вигляді електронних документів. Документація на частину, що змінюється, передається замовнику на електронних та паперових носіях у чотирьох примірниках або у вигляді електронних документів у повному обсязі на кожен об'єкт.
Враховуючи вище викладене, на даний час у кримінальному провадженні, з метою швидкого, повного та неупередженого розслідування, для спростування або підтвердження злочинної діяльності вказаних вище посадових осіб, щодо неправомірних дій під час проведення тендеру, замовлення, виготовлення проектно-кошторисної документації, проходження держекспертизи, виникла необхідність у дослідженні, аналізі документів, які перебувають у володінні ПП « ОСОБА_5 » за адресою: АДРЕСА_2 , за період часу з 01.01.2021 до 01.12.2021 щодо об'єкту «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Василівської міської ради Запорізької області по АДРЕСА_1 », а саме:
-договори, додаткові угоди з ІНФОРМАЦІЯ_1 по виготовленню проектно-кошторисної документації,
- проектно-кошторисну документацію виготовленої ПП « ОСОБА_5 », відповідно до укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_7 №196/21 від 05.07.2021;
- листування з приводу виконання робіт по виготовленню проектно-кошторисної документації;
- акти виконаних робіт між ІНФОРМАЦІЯ_7 та ПП « ОСОБА_5 »;
- платіжних доручень, рахунків-фактури по оплаті робіт, послуг ПП « ОСОБА_5 », у зв'язку з чим слідчий звернувся до суду з даним клопотанням.
Слідчий підтримав подане клопотання, надавши відповідну заяву.
Уповноважений представник ПП « ОСОБА_5 », в судове засідання не з'явився, заяв та клопотань на адресу суду не надходило.
У відповідності до ч. 4 ст. 107 КПК України, розгляд клопотання слідчого проведено без фіксації судового процесу.
Вивчивши клопотання, дослідивши додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Статтею 132 КПК України визначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Обов'язок доведення того, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора, покладається на сторону обвинувачення.
Згідно ч. 4 ст. 132 КПК України, для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Частиною 5 ст. 132 КПК України передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, сторони кримінального провадження повинні подати суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Частиною 5 ст. 132 КПК України передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, сторони кримінального провадження повинні подати суду докази обставин, на які вони посилаються.
З урахуванням викладеного, виходячи з потреб та мети досудового розслідування, слідчий суддя доходить висновку, що слідчим у відповідності до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України, доведено можливість використання як доказів зазначених у клопотанні документів, а також неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
На переконання слідчого судді, слідчим у відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України надано достатньо доказів для висновку, що зазначені у клопотанні документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та слідчий суддя вважає за необхідне клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити, надати дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів зазначених у клопотанні документів, із можливістю зняття їх копій.
На підставі викладеного, керуючись ст. 159-163, 369, 372 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні ПП « ОСОБА_5 » за адресою: АДРЕСА_2 , за період часу з 01.01.2021 до 01.12.2021 щодо об'єкту «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Василівської міської ради Запорізької області по АДРЕСА_1 », а саме:
-договори, додаткові угоди з ІНФОРМАЦІЯ_1 по виготовленню проектно-кошторисної документації,
- проектно-кошторисну документацію виготовленої ПП « ОСОБА_5 », відповідно до укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_7 №196/21 від 05.07.2021;
- листування з приводу виконання робіт по виготовленню проектно-кошторисної документації;
- акти виконаних робіт між ІНФОРМАЦІЯ_7 та ПП « ОСОБА_5 »;
- платіжних доручень, рахунків-фактури по оплаті робіт, послуг ПП « ОСОБА_5 », з можливістю зняття копій.
Встановити строк дії даної ухвали до 11.03.2022 включно.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання слідчим суддею та оскарженню не підлягає.
У випадку вилучення речей і документів, за відсутністю яких юридична особа позбавляється можливості здійснювати свою діяльність, ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1