Рішення від 17.01.2022 по справі 303/344/22

Справа №303/344/22

2а/303/12/22

ряд. стат. звіту №13

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2022 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючої - судді Гутій О.В.

з участю секретаря судового засідання Зарева А.Ю.

перекладача Аль-Хаватті

із Фаваз Мохаммад

представника позивача Ребізанта В.Р.

відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) до громадянина Сирійської Республіки ОСОБА_1 про примусове видворення іноземця за межі території України -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Сирійської Республіки Алі ОСОБА_2 про примусове видворення іноземця за межі території України.

Позов мотивований тим, що відповідач був затриманий 15.01.2022 року на напрямку 254 прикордонного знаку у межах контрольованого прикордонного району на території Вишківської територіальної громади Хустського району Закарпатської області, ділянка відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » 27 прикордонного загону, під час спроби незаконного, поза пунктами пропуску, перетину державного кордону з України в Румунію у складі групи осіб.

Своїми діями відповідачвчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.204-1 КУпАП та в подальшому його було затримано в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення.

В ході з'ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач в Україну потрапив незаконно, поза пунктами пропуску, в березні 2021 року. В березні 2021 року відповідач звернувся до ГУ ДМС України в Одеській області з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та був документований довідкою про звернення за захистом в Україні №011683, виданою 15.03.2021 року, дійсною до 31.03.2022 року.

18.11.2021 року в результаті прикордонного-представницької зустрічі в міжнародному пункті пропуску «Лужанка» відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » 27 прикордонного загону на підставі ст.3 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про реадмісію осіб відповідач був переданий на територію України у встановленому Угодою порядку, оскільки 18.11.2021 року був затриманий угорською стороною за незаконний, поза пунктами пропуску, перетин державного кордону з України в Угорщину, в складі групи осіб.

Відповідно до наказу ГУДМС в Одеській області від 16.12.2021 року №241 розгляд заяви шукача захисту, поданої відповідачем призупинено, у зв'язку з уникненням процедурних питань, довідку про звернення за захистом №011683 визнано недійсною.

На даний час відповідач підстав для законного перебування на території України, передбачених ст.4 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, не має, документів, що посвідчують особу, і дають право виїхати з України немає, українською мовою не володіє, родичів на території України, які б могли надати допомогу у поверненні до країни походження немає, коштів на повернення також немає.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити.

Відповідач в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, хоча визнав факт спроби незаконного перетину державного кордону України.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідач був затриманий 15.01.2022 року на напрямку 254 прикордонного знаку у межах контрольованого прикордонного району на території Вишківської територіальної громади Хустського району Закарпатської області, ділянка відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » 27 прикордонного загону, під час спробі незаконного, поза пунктами пропуску, перетину державного кордону з України в Румунію у складі групи осіб. Своїми діями відповідачвчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.204-1 КУпАП та в подальшому його було затримано в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення.

В ході з'ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач в Україну потрапив незаконно, поза пунктами пропуску, в березні 2021 року. В березні 2021 року відповідач звернувся до ГУ ДМС України в Одеській області з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та був документований довідкою про звернення за захистом в Україні №011683, виданою 15.03.2021 року, дійсною до 31.03.2022 року.

18.11.2021 року в результаті прикордонного-представницької зустрічі в міжнародному пункті пропуску «Лужанка» відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » 27 прикордонного загону на підставі ст.3 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про реадмісію осіб відповідач був переданий на територію України у встановленому Угодою порядку, оскільки 18.11.2021 року був затриманий угорською стороною за незаконний, поза пунктами пропуску, перетин державного кордону з України в Угорщину, в складі групи осіб. Відповідно до наказу ГУДМС в Одеській області від 16.12.2021 року №241 розгляд заяви шукача захисту, поданої відповідачем призупинено, у зв'язку з уникненням процедурних питань, довідку про звернення за захистом №011683 визнано недійсною.

Відповідач наміру залишатись в Україні не мав, оскільки здійснив спробу повторно незаконно перетнути державний кордон України, щоб потрапити до країн Європейського Союзу

Зазначене підтверджується копією протоколу особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів громадянина Сирійської Республіки Алі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.01.2022 року (а.с. 3).

Відповідно до частини 2 статті 14 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” іноземці та особи без громадянства в разі незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України затримуються та в разі, якщо порушення ними законодавства України не передбачає кримінальної відповідальності, повертаються до країни попереднього перебування у встановленому порядку.

Відповідно до пункту 1 статті 30 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

З системного аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що примусове видворення з України іноземця на підставі винесеної постанови адміністративного суду застосовується, якщо рішення компетентного органу про примусове повернення не виконано іноземцем в установлений строк без поважних причин або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що останній ухилятиметься від виконання такого рішення.

Тобто, примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві послідовно виникаючі обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.03.2020 року у справі № 755/12148/18.

Разом з тим, матеріали справи не містять доказів прийняття позивачем рішення про примусове повернення громадянина Сирійської Республіки Алі ОСОБА_2 , не дивлячись на те, що відповідно до вимог Закону № 3773, Інструкції №353/271/150 попереднє прийняття компетентним органом рішення про примусове повернення є обов'язковим.

Більш того, суд не має повноважень на примусове видворення іноземця чи особи без громадянства до прийняття компетентним органом щодо цього іноземця чи особи без громадянства рішення про примусове повернення.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. 4, 9, 14, 16, 29, 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 271, 272, 288, 297 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) до громадянина Сирійської Республіки ОСОБА_1 про примусове видворення іноземця за межі території України - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 .

Відповідач: громадянин Сирійської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення виготовлено 17.01.2022 року.

Головуюча О.В.Гутій