Справа №345/5444/21
Провадження № 2/345/118/2022
21.01.2022 року м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого - судді Миговича О.М.
секретаря - Бабійчук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Калуші в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, суд
Позивач звернувся до суду з вищенаведеним позовом. Свої вимоги мотивує тим, що 12 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернулася в управління соціального захисту населення Калуської міської ради за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, заповнивши Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 20.11.2018 ОСОБА_1 призначено допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.11.2018 по 30.04.2019.
Керуючись п.3 «Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 №1091, що діяла на час правовідносин, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор провели вибіркову перевірку достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан ОСОБА_1 та членів її сім'ї, які наведені в Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 12.11.2018.
Згідно інформації щодо перетинання державного кордону України громадянами України, наданої Управлінню Державною прикордонною службою України за реєстраційним вхідним №548/07-16/08 від 06.02.2019 встановлено факт перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за кордоном з 30.03.2018. Ці дані вплинули на встановлення права на призначення і виплату допомоги, а тому Управлінням з 30.03.2018 ОСОБА_2 припинено компенсаційні виплати непрацюючій працездатній особі, яка здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку та надміру виплачено державні кошти за період з 30.03.2018 по 31.03.2019, які були добровільно повернуті ним, у встановленому порядку, на рахунок Управління.
Отже, здійснення працездатним членом сім0ї - ОСОБА_2 догляду за особою, яка досягла 80-річного віку, протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення ОСОБА_1 (з серпня по жовтень 2018 року) за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям було підставою, що впливає на право на призначення та виплату соціальної допомоги, а не здійснення догляду ОСОБА_2 за особою, яка досягла 80-річного віку, стало підставою для відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї відповідачу.
Про вищезазначене Відповідачу неодноразово надсилались повідомлення про відшкодування державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, зокрема, 11.03.2019 за реєстраційним № 04-16/1087/08 та повторно 22.04.2021 за реєстраційним №04-16/2070/10.
Кошти надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 на рахунок Управління повернуті частково - у розмірі 19238,51 грн., що свідчить про визнання нею переплати. Залишок державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї за період з 01.11.2018 по 28.02.2019, що належить до відшкодування Відповідачем, складає 999,51 грн.
До цього часу, належна до повернення на рахунок Управління, сума, що виплачена надміру ОСОБА_1 , не відшкодована та належить до відшкодування.
На даний час поверненню на рахунок управління належить сума у розмірі 999,51 за період з 01.11.2018 по 28.02.2019 року, які позивач просить стягнути з відповідачки та судові витрати по справі.
Відповідачка подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позов визнала та не заперечує проти його задоволення.
Суд, дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що позов слід задоволити, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернулася в управління соціального захисту населення Калуської міської ради за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, заповнивши Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги - (а.с.4-5).
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 20.11.2018 ОСОБА_1 призначено допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.11.2018 по 30.04.2019 - (а.с.8).
Керуючись п.3 «Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 №1091, що діяла на час правовідносин, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор провели вибіркову перевірку достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан ОСОБА_1 та членів її сім'ї, які наведені в Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 12.11.2018.
Згідно інформації щодо перетинання державного кордону України громадянами України, наданої Управлінню Державною прикордонною службою України за реєстраційним вхідним №548/07-16/08 від 06.02.2019 встановлено факт перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за кордоном з 30.03.2018. Ці дані вплинули на встановлення права на призначення і виплату допомоги, а тому Управлінням з 30.03.2018 ОСОБА_2 припинено компенсаційні виплати непрацюючій працездатній особі, яка здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку та надміру виплачено державні кошти за період з 30.03.2018 по 31.03.2019, які були добровільно повернуті ним, у встановленому порядку, на рахунок Управління.
Залишок державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї за період з 01.11.2018 по 28.02.2019, що належить до відшкодування відповідачем, складає 999,51 грн.
Частиною 1 статті 7 Закону № 1768-III та абзацом 2 пунктом 2 Постанови № 250 визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається, зокрема, у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
П.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, передбачено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сімї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), девятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198 - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.
Згідно із абз. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» встановлено, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до вимог пункту 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню понесені позивачем та документально підтверджені судові витрати. Водночас, оскільки відповідач після відкриття провадження у справі добровільно відшкодувала завдану шкоду, вказані дії суд розцінює, як визнання позову відповідачем.
Особливості розподілу витрат у разі визнання позову, закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду урегульовані нормами ст. 142 цього Кодексу. Зокрема, у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідному рішенні вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову (ч. 1 ст. 142 ЦПК України).
Враховуючи те, що позивачем при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн. (а.с.3), а відповідачем визнано позов до початку розгляду справи по суті, то згідно із ч. 1 ст. 142 ЦПК України розподіл судових витрат необхідно здійснити таким чином: позивачу з державного бюджету повернути 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, що становить 1135 грн., та стягнути з відповідача на користь позивача 50 відсотків судового збору, сплаченого при зверненні з позовом до суду, що становить 1135 грн.
На підставі викладеного та відповідно до ст.1166 ЦК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 274, 279 ЦПК України, суд -
Позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у розмірі 999,51 грн. за період з 01.11.2018 року по 28.02.2019 року.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради судовий збір у розмірі 1135 грн.
Зобов'язати Калуське управління Державної казначейської служби України Івано-Франківської області (77301, м.Калуш, вул.Січинського, 1) повернути Управлінню соціального захисту населення Калуської міської ради (Код ЄДРПОУ 03193318) суму судового збору у розмірі 1135 грн., сплачену згідно платіжного документа №389 від 01.12.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Головуючий: