Рішення від 21.01.2022 по справі 417/1317/21

Справа № 417/1317/21

Провадження № 2-о/417/4/22

РІШЕННЯ

Іменем україни

"21" січня 2022 р. с. Марківка Луганської області

Марківський районний суд Луганської області

у складі: головуючого судді - Дідоренко А.Е.,

при секретарі - Шматко О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Марківка Луганської області цивільну справу за заявою заступника керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах: Марківський професійний аграрний ліцей, заінтересована особа: Старобільська районна державна адміністрація Луганської області про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 16,79 га,-

ВСТАНОВИВ:

08 жовтня 2021 року заступник керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах: Марківський професійний аграрний ліцей, звернувся до Марківського районного суду Луганської області з заявою про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 16,79 га, заінтересована особа: Старобільська районна державна адміністрація Луганської області.

В обґрунтування заявлених вимог заступник керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області, який діє в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах: Марківський професійний аграрний ліцей зазначив, що Старобільською окружною прокуратурою під час вивчення законності використання земельних ділянок державної форми власності, які передані в постійне користування навчальним закладам, встановлено порушення інтересів держави, які є підставою для захисту інтересів держави.

03.03.2004р. здійснено державну реєстрацію юридичної особи Луганського професійного аграрного ліцею, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань здійснено запис № 13821200000004663 від 14.06.2005.

17.06.2005р. здійснено державну реєстрацію Великоцької філії Луганського професійного аграрного ліцею на правах відокремленого підрозділу юридичної особи, яка знаходилась на території Великоцької сільської ради Міловського району Луганської області.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

З метою здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності на території Великоцької сільської ради Міловського району Луганської області, на підставі розпорядження голови Міловської районної державної адміністрації № 275 від 02.06.2009 Луганському професійному аграрному ліцею надано у постійне користування 5 земельних ділянок загальною площею 136,01 га, а саме: із земель державного земельного запасу 106,5500 га та із земель резервного фонду 29,4600.

Земельні ділянки надані для дослідницьких та навчальних цілей, із земель державної власності та земель резервного фонду, розташовані за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Великоцькій сільській раді Міловського району Луганської області.

На підставі вказаного розпорядження, 09.07.2009 Луганському професійному аграрному ліцею видано Державний акт серії ЯЯ №168949 на право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 16,7900 га, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 228811030941400004.

Наказом Міністерства освіти і науки України № 539 від 19.06.2009 «Про внесення змін до наказу МОН № 237 від 12.03.2009» затверджено «Програму оптимізації мережі професійно-технічних навчальних закладів Міністерства освіти і науки України на 2009 рік», згідно якого вирішено ліквідувати Луганський професійний аграрний ліцей, шляхом його реорганізації та злиття з Державним навчальним закладом «Луганський центр професійно-технічної освіти».

Після виконання заходів передбачених зазначеним вище наказом, 16.07.2010 державним реєстратором здійснено державну реєстрацію припинення юридичної особи «Луганський професійний аграрний ліцей», про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань здійснено запис № 13821120008004663.

В якості правонаступника юридичної особи «Луганський професійний аграрний ліцей» у Єдиному державному реєстрі зазначено юридичну особу «Державний навчальний заклад «Луганський центр професійно-технічної освіти» (код ЄДРПОУ: 02540663), державна реєстрація якого проведена 21.03.2003.

Таким чином, у даному випадку, реорганізація юридичної особи «Луганський професійний аграрний ліцей» шляхом злиття з юридичною особою «Державний навчальний заклад «Луганський центр професійно-технічної освіти», з подальшою ліквідацією юридичної особи «Луганський професійний аграрний ліцей», має наслідком припинення відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 141 ЗК України права постійного користування вказаної юридичної особи на спірну земельну ділянку, а Державний навчальний заклад «Луганський центр професійно-технічної освіти», як правонаступник користувача земельної ділянки, має право отримати і оформити таке права лише у визначеному нормами ЗК України порядку.

Законодавство України не передбачає автоматичну видачу нового державного акту на право постійного користування земельною ділянкою або відповідного свідоцтва у разі зміни назви або організаційно-правової форми землекористувача.

Так, у листі Державного агентства земельних ресурсів України від 28.08.2013 № 15536/17/4-13 «Про надання роз'яснення щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою» зазначено, що після реорганізації новоствореній юридичній особі необхідно звернутися із клопотанням до відповідного органу виконавчої влади про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, з урахуванням їх компетенцій, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, з метою переоформлення права постійного користування земельними ділянками, у порядку, встановленому статтею 123 цього ж Кодексу.

Статтею 125 ЗК України, встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Пунктом 812 Постанови КМУ від 25.12.2015 № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що для державної реєстрації права власності та права постійного користування на земельну ділянку, права на яку набуваються шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у постійне користування із земель державної або комунальної власності, подається рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи надання у постійне користування або про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та передачу її у власність чи надання у постійне користування.

Отже, чинним на даний час законодавством встановлено, що право постійного користування виникає з моменту державної реєстрації цього права у порядку встановленому законом.

ДНЗ «Луганський центр професійно-технічної освіти» (код ЄДРПОУ: 02540663) жодних дій щодо оформлення чи переоформлення права користування спірною земельною ділянкою не вжив, до цього часу наданий Луганському професійному аграрному ліцею Державний акт серії ЯЯ №168949 на право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 16,7900 га, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 228811030941400004, ні ким не скасовано та відповідне право не припинено, в зв'язку з чим прокурор звернувся до суду з даним позовом.

Прокурор в судове засідання не з'явився, до судового розгляду справи надав клопотання про розгляд справи без його участі, на задоволення зави наполягає (а.с.139).

Представник Марківського професійного аграрного ліцею в судове засідання не з'явився, до судового розгляду справи надав заяву про розгляд справи без участі представника, за наявними в матеріалах справи документами (а.с.135).

Представник заінтересованої особи Старобільської районної державної адміністрації Луганської області в судове засідання не з'явився, до судового розгляду справи надав клопотання про розгляд справи без участі представника (а.с.136-137). 15.11.2021 року надали письмові пояснення, в яких зазначили, що дана заява не може розглядатися в порядку окремого провадження оскільки це не відповідає вимогам ЦПК України, а повинна розглядатися в порядку позовного провадження та за правилами Господарського процесуального кодексу України, так як сторонами у справі є юридичні особи (а.с.80-86).

25.11.2021 року прокурор надав письмові пояснення по справі в яких зазначив, що заява заступника керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах, а саме: Марківського професійного аграрного ліцею, заінтересована особа: Старобільська районна державна адміністрація Луганської області про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 16,79 га пред'явлена у повній відповідності з вимогами ст.19 ЦПК України (а.с.93-97).

Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України здійснювалося фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши докази по справі, перевіривши наведені в заяві доводи, суд вважає заяву обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ст. 56 ЦПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Наявність таких обставин повністю обґрунтовується прокурором в судовому засіданні та в заявленій заяві.

Вирішуючи справу по суті судом використовуються норми процесуального та матеріального права виходячи при цьому з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Кодексом.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

03.03.2004р. здійснено державну реєстрацію юридичної особи Луганського професійного аграрного ліцею, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань здійснено запис № 13821200000004663 від 14.06.2005 (а.с.36-46).

17.06.2005 здійснено державну реєстрацію Великоцької філії Луганського професійного аграрного ліцею на правах відокремленого підрозділу юридичної особи, яка знаходилась на території Великоцької сільської ради Міловського району Луганської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) (далі - ЗК України), землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Згідно з ст. 92 ЗК України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

З метою здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності на території Великоцької сільської ради Міловського району Луганської області, на підставі розпорядження голови Міловської районної державної адміністрації № 275 від 02.06.2009 Луганському професійному аграрному ліцею надано у постійне користування 5 земельних ділянок загальною площею 136,01 га, а саме: із земель державного земельного запасу 106,5500 га та із земель резервного фонду 29,4600.

Земельні ділянки надані для дослідницьких та навчальних цілей, із земель державної власності та земель резервного фонду, розташовані за межами населених пунктів.

На підставі вказаного розпорядження, 09.07.2009 Луганському професійному аграрному ліцею видано Державний акт серії ЯЯ №168949 на право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 16,7900 га, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 228811030941400004 (а.с.14-13).

Наказом Міністерства освіти і науки України № 539 від 19.06.2009 «Про внесення змін до наказу МОН № 237 від 12.03.2009» затверджено «Програму оптимізації мережі професійно-технічних навчальних закладів Міністерства освіти і науки України на 2009 рік», згідно якого вирішено ліквідувати Луганський професійний аграрний ліцей, шляхом його реорганізації та злиття з Державним навчальним закладом «Луганський центр професійно-технічної освіти».

16.07.2010 державним реєстратором здійснено державну реєстрацію припинення юридичної особи «Луганський професійний аграрний ліцей», про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань здійснено запис № 13821120008004663.

В якості правонаступника юридичної особи «Луганський професійний аграрний ліцей» у Єдиному державному реєстрі зазначено юридичну особу «Державний навчальний заклад «Луганський центр професійно-технічної освіти» (код ЄДРПОУ: 02540663), державна реєстрація якого проведена 21.03.2003.

Згідно з ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Порядок та підстави набуття та припинення права користування земельними ділянками державної або комунальної власності визначені Земельним кодексом України.

Так, згідно з ч. 1 ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі їх рішень.

Пунктом «в» частини 1 статті 141 ЗК України встановлено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.

З наведеного вище вбачається, що порядок набуття, виникнення, а також припинення права постійного користування земельною ділянкою, що, зокрема, перебуває у державній чи комунальній власності, врегульований нормами ЗК України.

В той же час, ЗК України не передбачено такого порядку набуття права користування земельною ділянкою, як перехід права постійного користування землею в результаті реорганізації юридичної особи шляхом злиття (приєднання).

Таким чином, у даному випадку, реорганізація юридичної особи «Луганський професійний аграрний ліцей» шляхом злиття з юридичною особою «Державний навчальний заклад «Луганський центр професійно-технічної освіти», з подальшою ліквідацією юридичної особи «Луганський професійний аграрний ліцей», має наслідком припинення відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 141 ЗК України права постійного користування вказаної юридичної особи на спірну земельну ділянку, а Державний навчальний заклад «Луганський центр професійно-технічної освіти», як правонаступник користувача земельної ділянки, має право отримати і оформити таке права лише у визначеному нормами ЗК України порядку.

Законодавство України не передбачає автоматичну видачу нового державного акту на право постійного користування земельною ділянкою або відповідного свідоцтва у разі зміни назви або організаційно-правової форми землекористувача.

Так, у листі Державного агентства земельних ресурсів України від 28.08.2013 № 15536/17/4-13 «Про надання роз'яснення щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою» зазначено, що після реорганізації новоствореній юридичній особі необхідно звернутися із клопотанням до відповідного органу виконавчої влади про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, з урахуванням їх компетенцій, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, з метою переоформлення права постійного користування земельними ділянками, у порядку, встановленому статтею 123 цього ж Кодексу.

Статтею 125 ЗК України, встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Пунктом 812 Постанови КМУ від 25.12.2015 № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що для державної реєстрації права власності та права постійного користування на земельну ділянку, права на яку набуваються шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у постійне користування із земель державної або комунальної власності, подається рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи надання у постійне користування або про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та передачу її у власність чи надання у постійне користування.

Отже, чинним на даний час законодавством встановлено, що право постійного користування виникає з моменту державної реєстрації цього права у порядку встановленому законом.

З матеріалів справи вбачається, що ДНЗ «Луганський центр професійно-технічної освіти» (код ЄДРПОУ: 02540663) жодних дій щодо оформлення чи переоформлення права користування спірною земельною ділянкою не вжив, до цього часу наданий Луганському професійному аграрному ліцею Державний акт серії ЯЯ №168949 на право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 16,7900 га, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 228811030941400004, ні ким не скасовано та відповідне право не припинено.

Отже, встановлення вказаного факту має для заявника юридичне значення, оскільки надасть йому право на оформлення документів та право постійного користування земельною ділянкою із земель державної власності.

Судові витрати на підставі ч.7 ст.294 ЦПК України не відшкодовуються.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 84,92,116,122-126,141 ЗК України, Законом України «Про прокуратуру», ст.ст.80,91,104 ЦК України, ст.ст.4, 56, 10-11, 209, 212-215, 247, 256-257, 259, 315, 319 ЦПК України, суд-

ВИРІШИВ:

Заяву заступника керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах: Марківський професійний аграрний ліцей, заінтересована особа: Старобільська районна державна адміністрація Луганської області про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 16,79 га,- задовольнити повністю.

Встановити факт припинення права постійного користування Луганським професійним аграрним ліцеєм земельною ділянкою площею 16,7900 га, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Великоцькій сільській раді Міловського району Луганської області наданої для ведення дослідних та навчальних цілей на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою площею 16,7900 га серії ЯЯ №168949 на право постійного користування земельною ділянкою, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №228811030941400004.

Рішення може бути оскаржене до Луганського апеляційного суду через Марківський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя А.Е. Дідоренко