Справа № 644/121/22
Провадження № 3/644/325/22
Іменем України
13 січня 2022 р. м.Харків
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Харкова - Шевченко С.В., розглянув матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Харкова, громадянина України, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ,
встановив:
До суду для розгляду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія АПР18 №471718, складений 18.12.2021 року у відношенні ОСОБА_1 , відповідно до якого останній 15.12.2021 року, перебуваючи за адресою: проспект Індустріальний, 49, вживав спиртні напої внаслідок чого був доставлений до ОДКЛ №1 з діагнозом отруєння сурогатом алкоголю.
Відповідно до ч.2 ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.178 КУпАП розглядаються протягом доби.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності самостійно до суду не з'явився, органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення до суду не спрямований, що унеможливлює розгляд справи в строки визначені ч.2 ст.277 КУпАП.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
У постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст.256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
При вивченні матеріалів по справі про адміністративне правопорушення, встановлено, що протокол, складений у відношенні ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст.256 КУпАП.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена відповідальність.
Згідно диспозиції ч.1 ст.178 КУпАП адміністративна відповідальність настає за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, що тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Структура складу адміністративного правопорушення містить:1) об'єкт правопорушення суспільні відносини в тій чи іншій сфері, на нормальний розвиток яких посягає правопорушення; 2) об'єктивну сторону конкретні дії, що виразилися в порушені встановлених правил; 3) суб'єкт правопорушення конкретна осудна фізична особа, що досягла 16-річного віку; 4) суб'єктивну сторону складу ставлення особи до вчиненого нею діяння, тобто вину у формі умислу чи необережності.
Всі перераховані ознаки визначають у сукупності склад адміністративного правопорушення.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку. Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.178 КУпАП полягає у розпиванні пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль. Громадське місце - це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, зокрема під'їзди, а також підземні переходи, стадіони. Об'єктивна сторона діяння «розпивання спиртних напоїв у громадських місцях» полягає виключно в активних діях з вживання спиртних напоїв. Суб'єкт адміністративного проступку - загальний (фізична осудна особа, яка досягла 16-річного віку). Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого та непрямого умислу.
До справи не додано жодних належних доказів з яких вбачається, що порушник перебував у закладі охорони здоров'я з діагнозом отруєння сурогатом алкоголю. Також суду не надано жодних документально підтверджених даних, що порушник розпивав алкогольні напоїв на вулиці або в інших заборонених законом місцях, при цьому адресою вчинення правопорушення вказаний будинок АДРЕСА_3 .
Відповідно п.15 розділу І Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 р. №1376 до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
В матеріалах справи відсутній рапорт, складений відповідною посадовою особою, щодо обставин викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, складеного 18.12.2021 року. Суд зазначає, що відповідно вимог Інструкції до протоколу повинен бути доданий рапорт, складений відповідною посадовою особою, щодо обставин викладених в протоколі про адміністративне правопорушення. Копія рапорту від 15.12.2021 року свідчить лише про те, що того ж дня було отримано заяву за певним фактом та зареєстровано ЄО за певним номером. При цьому цей документ, не містить інформації, яка повинна бути зафіксована в протоколі відповідно Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 р. №1376.
Крім того, в протоколі вказано про відсутність свідків правопорушення, але водночас до протоколу додана не завірена належним чином копія пояснень ОСОБА_2 , дані вказаної особи в протоколі не вказані, і суд позбавлений можливості з'ясувати її процесуальний статус. Копія пояснень ОСОБА_1 , додана до протоколу також не завірена належним чином та вкрай поганої якості, зміст наданих копій пояснень неможливо прочитати.
Відповідно ч.1 та ч.2 ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності та у разі його оформлення, протокол складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Як вбачається з копії рапорту від 15.12.2021 року, надійшло повідомлення зі служби «102», про те, що 15.12.2021 року о 23:17 за адресою: м.Харків, проспект Індустріальний, 49, сталося отруєння сурогатом алкоголю, потерпілий ОСОБА_1 . Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення складений 18.12.2021 року з порушенням строків визначених ст.254 КУпАП.
При цьому, фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, встановлюються, серед іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, який в силу положень ст.251 КУпАП, є одним із джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення. При цьому, суд, окрім викладеного вище, виходить також з того, що на особу, уповноважену складати протокол про адміністративне правопорушення, покладається обов'язок довести причинно - наслідковий зв'язок між діями, що учинені особою та наслідками, що настали. Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Приймаючи до уваги вищезазначені обставини, суд доходить висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення начальнику Харківського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Харківській області для дооформлення і усунення недоліків, які допущені при його складанні.
На підставі викладеного, керуючись ст.256 КУпАП, Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 р. № 1376, суд,
постановив:
Адміністративний протокол АПР№18 №471718, складений 18.12.2021 року у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП України - повернути начальнику Харківського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Харківській області для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Шевченко С. В.