Справа № 643/123/22
Провадження № 2-о/643/122/22
(резолютивна частина)
18.01.2022 м. Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Крівцов Д.А., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та м. Люботину Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ОСОБА_1 (далі - заявник) звернулась до суду з заявою, в якій просить встановити, що заявник є рідною дочкою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дослідивши отримані матеріали, судом встановлені недоліки заяви, які унеможливлюють відкриття провадження у справі та обумовлюють необхідність залишення заяви без руху, а саме.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно роз'яснень, викладених в п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст. 137 ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 274 ЦПК. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя відповідно до ст. 139 ЦПК постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Враховуючи тотожність відповідних норм ЦПК України, які регулювали питання щодо форми та змісту заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення, станом на час прийняття Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року, та регулюють вказані питання станом на даний час, суд вважає за можливе врахувати вказані вище роз'яснення Верховного Суду України під час вирішення питання про можливість відкриття провадження в даній цивільній справі.
Таким чином, виходячи з положень ч. 3 ст. 294 ЦПК України, а також роз'яснень, викладених в Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року, заява про встановлення факту, що має юридичне значення, повинна відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст. 175, 177 ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 294, 318 ЦПК України. Недотримання заявником вказаних вимог унеможливлює відкриття провадження у справі та є підставою для залишення заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, без руху.
Згідно ч. 4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 318 ЦПК України, які мають імперативний характер, у заяві повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою.
Згідно ч. 1 ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Положеннями ч. 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, ніж перелічені в ч. 1 вказаної статті, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
В заяві ОСОБА_1 зазначено, що встановлення факту необхідно заявнику для приведення документів в належний стан.
Проте вказане формулювання «приведення документів в належний стан» суд не може визнати таким, яке свідчить про належне виконання заявником вимог законодавства України щодо зазначення мети встановлення факту з огляду на таке.
З вказаного формулювання суд позбавлений можливості встановити наявність або відсутність спору про право, а також коло всіх осіб, які можуть бути заінтересовані в розгляді справи.
Крім того, із зазначеного формулювання суд позбавлений можливості вирішити питання відносно того, виникнення, зміна або припинення яких саме особистих чи майнових прав заявника залежить він встановлення факту.
Також суд звертає увагу, що в заяві заявник зазначає, що звернулась до нотаріуса для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_3 , проте нотаріус виявив відсутність свідоцтва про народження заявника та порекомендував звернутись до суду з заявою про встановлення факту.
Між тим, визначаючи мету встановлення факту, заявник не посилалась на необхідність оформлення її спадкових прав після смерті ОСОБА_3 .
Таким чином, заява містить суперечну інформацію щодо обставин, які обумовили необхідність звернення заявника до суду, та з доводів заяви суд позбавлений можливості визначити дійсну мету встановлення факту.
Згідно ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку щодо необхідності залишення заяви без руху.
Способами усунення недоліків заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, є наступні:
1.Надати суду уточнену заяву, в якій зазначити мету встановлення факту з посиланням на конкретні особисті чи майнові права заявника, виникнення, зміна або припинення яких залежить від встановлення факту.
2.Надати суду копії уточненої заяви - відповідно до кількості заінтересованих осіб. Керуючись ст. 175, 177, 185, 258-261, 315, 318, 353 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та м. Люботину Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (м. Харків, вул. Плеханівська, буд. 73), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху, надавши ОСОБА_1 строк для усунення недоліків заяви - десять днів з дня вручення цієї ухвали.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що якщо вона відповідно до цієї ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, та усуне вказані в цій ухвалі недоліки, заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до суду. Якщо він не усуне недоліки заяви у встановлений строк, заява вважатиметься неподаною та буде повернута. Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Д.А. Крівцов