Справа № 931/502/21
Провадження № 3/931/5/22
18 січня 2022 року смт. Локачі
Суддя Локачинського районного суду Кідиба Т.О., за участю захисника Давидова О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №1 (м.Нововолинськ) Володимир-Волинського РВП Головного управління Національної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення,
за ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 530549 від 22.06.2021 року ОСОБА_1 22.06.2021 року о 00:30 в с. Привітне по вул. Молодіжній на законну вимогу припинити адмінправопорушення не відреагував, в грубій формі погрожував працівникам поліції.
У судове засідання 18.01.2022 року ОСОБА_1 не з'явився повторно, його привід працівниками Сектору поліцейської діяльності №1 (сел. Локачі) Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області не виконано, оскільки він за місцем проживання відсутній, за попередньою інформацією перебуває в Чехії на заробітках, також оголошений в розшук Володимир-Волинським РВП ГУНП у Волинській області.
Захисник ОСОБА_1 - Давидов О.В. вважає, що справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП підлягає закриттю, зважаючи на те, що до матеріалів справи не додано будь яких доказів вчинення останнім вказаного правопорушення.
Заслухавши пояснення захисника особи, яка притягається до адмінвідповідальності, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Стаття 185 КУпАП передбачає адмінвідповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку
Згідно з ч. 1 ст. 251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КпАП України).
Отже, обов'язковою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП, є підтверджений належними, допустимими та беззаперечними доказами факт злісної непокори законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку. Однак, до протоколу про адміністративне правопорушення, складеного щодо ОСОБА_1 , будь яких доказів на підтвердження вини останнього у вчиненні цього адміністративного правопорушення не додано.
Встановлено, що до протоколу додано лише протокол затримання ОСОБА_1 , копію його письмових пояснень, відповідно до яких він відмовився від будь яких пояснень, та копію письмових пояснень гр. ОСОБА_2 .
Разом з тим, письмові пояснення гр. ОСОБА_2 суд до уваги не бере, позаяк працівниками поліції не зазначено гр. ОСОБА_2 у протоколі як свідка подій, що також унеможливлює його виклик у судове засідання для дачі особистих пояснень. Крім того, саме пояснення не підтверджує факту непокори ОСОБА_1 вимогам працівникам поліції.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У рішеннях від 30.05.13 р. у справі № 36 673/04 «Малофєєва проти Росії» та від 20.09.16 р. у справі № 926/08 «Карелін проти Росії», Європейський суд з прав людини зауважив, що формулювання правопорушення, викладене у фабулі постанови про адміністративне правопорушення, слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведена не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За змістом завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення та загальних норм Конституції України та Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, вина особи у вчиненні адміністративного правопорушення має бути доведена належними доказами, а будь які сумніви і протиріччя повинні трактуватися на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі встановлення відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи, що в матеріалах справи відсутні достатні докази винуватості ОСОБА_1 у злісній непокорі вимогам працівників поліції, за відсутності свідків, матеріалів відеозапису подій, приходжу до висновку, що провадження у даній справі за ст. 185 КУпАП слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.185 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях події і складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд Волинської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Локачинського районного суду Т. О. Кідиба