СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/216/22
ун. № 759/651/22
14 січня 2022 року м. Київ
Слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2
розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні № 42020000000002257, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.11.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362, ч. 3 ст. 365-2 КК України,
13.01.2022 старший слідчий слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до інформації (паперовому та або електронному носії), з можливістю її вилучення, яка перебуває у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), а саме інформацію щодо абонентських номерів НОМЕР_2 та НОМЕР_3 , із зазначенням сім-карти, часу, дати та місця її активізації у вищевказаних мобільних терміналах, дати, часу і тривалості вхідних та вихідних телефонних з'єднань, з посиланням на ретранслятор та прив'язку до базових станцій, їх адресу, адресу місцеперебування абонентів зазначених телефонних номерів в момент кожного вхідного/вихідного телефонного з'єднання та вхідних/вихідних SМS- повідомлень, інформацію про GPRS-трафік, з урахуванням нульових дзвінків вказаних номерів телефонів, а також отримання абонентами послуг, їх тривалості, маршрутів передавання в період часу з 00 годин 00 хвилин 01.12.2018 по 00 годин 00 хвилин 31.01.2019.
Клопотання обґрунтовується тим, що слідчим управлінням ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, відомості про кримінальне правопорушення у якому внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000002257 від 23.11.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362, ч. 3 ст. 365-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» інформаційна (автоматизована) система - організаційно-технічна система, в якій реалізується технологія обробки інформації з використанням технічних і програмних засобів.
Положеннями п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державний реєстр речових прав на нерухоме майно - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.
Таким чином, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно є автоматизованою системою, у якому у встановленому законодавством порядку обробляється та зберігається інформація про речові права на об'єкти нерухомого майна та їх обтяження.
Відповідно з п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державним реєстратором є: громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим ІНФОРМАЦІЯ_2 , та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав.
Встановлено, що рішенням від 09.02.2018 № 639-22-VII ІНФОРМАЦІЯ_3 створено Комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Наказом від 22.02.2018 № 2 директора КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_5 створено філію КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у м. Києві, місцезнаходженням якої визначено адресу: АДРЕСА_2 .
Листом від 28.08.2018 № 28/08-2018 КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_2 про прийняття на посаду державного реєстратора КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_6 .
У подальшому, 24.09.2018 ОСОБА_6 отримано у філії м. Києва та Київської області Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_5 » логін та пароль доступу до Єдиних та Державних реєстрів та відповідно до наданої 24.09.2018 розписки остання зобов'язалась не передавати логін та пароль іншим особам, а також повідомляти підприємство у випадку підозри або факту доступу інших осіб до автоматизованих систем за її логіном та паролем для подальшого закриття доступу до системи.
Крім того, даною розпискою останню ознайомлено зі змістом статей 231, 232, 361-363-1 Кримінального кодексу України.
Таким чином, ОСОБА_6 станом на 14.12.2018 та 18.01.2019 була державним реєстратором, на яку поширювалися права та обов'язки, визначені, зокрема, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2015 № 1127, а також, яку було наділено правом доступу та внесення відповідних відомостей про державну реєстрацію прав та їх обтяжень до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Також, встановлено, що на праві комунальної власності територіальної ІНФОРМАЦІЯ_6 перебуває земельна ділянка природно-заповідного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_7 » з кадастровим номером 8000000000:90:371:0041, на якій станом на час проведення реєстраційних дій (14.12.2018 та 18.01.2019) відсутні будь-які об'єкти незавершеного будівництва.
Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Згідно зі ст. 1 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 4 ч. 3 ст. 10 указаного Закону передбачено, що державний реєстратор під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані в порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень.
Державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених Порядком (абз. 1 п. 6 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок № 1127).
Разом із заявою заявник подає оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав (абз. 1 п. 9 Порядку № 1127).
Державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав формує та реєструє заяву в базі даних заяв за умови оплати послуг за державну реєстрацію прав у повному обсязі та встановлення особи заявника. (п. 8 Порядку № 1127).
Відповідно до наявного в Законі України «Про іпотеку» визначення поняття об'єкт незавершеного будівництва - це об'єкт будівництва, на який надано дозвіл на будівництво, понесені витрати на його спорудження, та який не прийнятий в експлуатацію відповідно до законодавства.
Згідно з п. 68 Порядку № 1127, для державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва подаються:
- документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом (крім випадку, коли речове право на земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);
- документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт;
- технічний паспорт на об'єкт незавершеного будівництва.
Зазначені положення Порядку № 1127 аналогічні вимогам, установленим ст. 27-1 Закону № 1952-IV.
Розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав (п. 12 Порядку № 1127).
За результатами розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації (п. 18 Порядку № 1127).
Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо державної реєстрації прав відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права та їх обтяження, про об'єкти та суб'єкти цих прав (п. 19 Порядку № 1127).
Статтею 24 Закону № 1952-IV визначено підстави для відмови у проведенні реєстрації прав, зокрема, у випадку, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Отже, державний реєстратор має право прийняти рішення, зокрема, про реєстрацію права власності та внести відповідні дані до розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно виключно у випадку наявності повного переліку необхідних документів.
Натомість, о 18 години 27 хвилин 18.01.2019 державний реєстратор КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_6 , яка відповідно до наданих їй повноважень була наділена правом доступу та внесення відомостей про державну реєстрацію прав та їх обтяжень до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, перебуваючи за місцезнаходженням філії КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у м. Києві, за адресою: АДРЕСА_2 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та можливі наслідки, маючи прямий умисел на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється та зберігається в автоматизованій системі - Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, достовірно знаючи, що в матеріалах, доданих до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.12.2018 № 31779113 щодо реєстрації об'єкта незавершеного будівництва 22% готовності, що знаходиться на АДРЕСА_3 , на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:90:371:0041, відсутній повний перелік необхідних документів, визначених п. 68 Порядку № 1127, а саме: документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом та документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт, а також усвідомлюючи, що вказана земельна ділянка перебуває в комунальній власності територіальної громади м. Києва в особі ІНФОРМАЦІЯ_8 та право користування на дану земельну ділянку у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » відсутнє, не зупинила розгляд заяви про державну реєстрацію права власності від 14.12.2018 № 31779113, не відмовила у державній реєстрації права власності за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на об'єкт незавершеного будівництва за вищевказаною заявою, та без наявності підстав (не санкціоновано) відкрила розділ Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та здійснила реєстрацію вищевказаного об'єкта незавершеного будівництва, після чого о 18 год. 28 хв. здійснила реєстрацію (номер запису 29915672) права власності на згаданий об'єкт незавершеного будівництва за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », таким чином здійснивши несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється та зберігається в автоматизованій системі - Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
За наслідками інкримінованих ОСОБА_6 незаконних дій останньою зареєстровано право власності на неіснуючий у матеріальному світі об'єкт незавершеного будівництва.
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у несанкціонованій зміні інформації, яка обробляється в автоматизованих системах та зберігається на носіях такої інформації, вчиненої особою, яка має право доступу до неї, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 362 КК України.
Також, встановлено, що 18.01.2019 державний реєстратор КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_6 здійснила державну реєстрацію права власності нерухомого майна за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), а саме на об'єкт незавершеного будівництва (готовність 22 %), розташований на земельній ділянці комунальної форми власності - 21-му км Столичного шосе Голосіївського району м. Києва з кадастровим номером 8000000000:90:371:0041 площею 5,3893 га.
Для цієї реєстраційної дії від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ОСОБА_6 прийняла заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, яка зареєстрована 14.12.2018 о 17:40:23 год., № 31779113 від ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_10
Водночас, того ж самого дня і часу - 14.12.2018 о 17:40:23 год., за тим самим номером № 31779113, державним реєстратором КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_8 , було зареєстровано заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, подану представником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) ОСОБА_9 .
Під час допиту свідка ОСОБА_7 , остання пояснила, що не пам'ятає, чи замовляло ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », керівником якого вона була, у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_6 ) технічний паспорт та інші документи щодо об'єкта незавершеного будівництва (готовність об'єкта 22% на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:90:371:0041 за адресою: АДРЕСА_3 . Про набуття права власності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на об'єкт незавершеного будівництва (готовність об'єкта 22% на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:90:371:0041 за адресою: АДРЕСА_3 , а також Комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ОСОБА_6 , яка здійснювала реєстрацію права власності їй також нічого невідомо.
Під час допиту підозрюваної ОСОБА_6 , остання відмовилась від участі у проведенні слідчих та процесуальних дій.
Таким чином, з метою перевірки та отримання доказів щодо спілкування між собою та перебування у одному місці ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , а також щодо спілкування останньої із службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » та перебування її за місцем знаходження ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », необхідно отримати тимчасовий доступ до інформації про зв'язок абонентів, яка зберігається в оператора мобільного зв'язку « ІНФОРМАЦІЯ_13 », що належить ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).
До клопотання подані матеріали на підтвердження його обґрунтованості.
Слідчий просив розглянути клопотання за його відсутності, про що подав відповідну заяву, в якій клопотання підтримав, просив задовольнити.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
Дослідивши клопотання та копії матеріалів, якими обґрунтовуються доводи клопотання, слідчий суддя дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей та документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно положень ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 ст. 163 КПК України, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо.
Слідчим суддею встановлено наступні обставини.
З наданих в обґрунтування клопотання матеріалів вбачається, що слідчим управлінням ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, відомості про кримінальне правопорушення у якому внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020000000002257 від 23.11.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362, ч. 3 ст. 365-2 КК України.
З метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до інформації, яка перебуває у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
У інший спосіб отримати інформацію, що знаходяться у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », неможливо.
Зважаючи на те, що органом досудового розслідування здійснюється розслідування кримінального провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362, ч. 3 ст. 365-2 КК України, в ході якого встановлено номера телефонів осіб, що можуть бути причетними до вказаного кримінального правопорушення, вказана у клопотанні інформація, дозвіл на тимчасовий доступ до якої просить надати слідчий знаходяться в оператора мобільного зв'язку, і що вона має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні № 42020000000002257, містить охоронювану законом таємницю та те, що іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів неможливо, таке клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України та доводить наявність обставин передбачених ч. 5, 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку, що таке клопотання слід задовольнити.
Керуючись ст. ст. 132, 163 - 164, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні № 42020000000002257, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.11.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362, ч. 3 ст. 365-2 КК України - задовольнити.
Надати старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , слідчим слідчої групи у складі старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_10 ; слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_11 ; старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_12 ; старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_13 ; старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_14 ; старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_15 ; слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_16 ; слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_17 ; слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_18 ; слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_19 ; слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_20 , у кримінальному провадженні №42020000000002257 від 23.11.2020 на тимчасовий доступ до інформації (на паперовому та/або електронному носії), з можливістю її вилучення, яка перебуває у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), а саме інформацію щодо абонентських номерів НОМЕР_2 та НОМЕР_3 , із зазначенням сім-карти, часу, дати та місця її активізації у вищевказаних мобільних терміналах, дати, часу і тривалості вхідних та вихідних телефонних з'єднань, з посиланням на ретранслятор та прив'язку до базових станцій, їх адресу, адресу місцеперебування абонентів зазначених телефонних номерів в момент кожного вхідного/вихідного телефонного з'єднання та вхідних /вихідних SMS-повідомлень, без розкриття їх змісту, інформацію про GPRS-трафік, з урахуванням нульових дзвінків вказаних номерів телефонів, а також отримання абонентами послуг, їх тривалості, маршрутів передавання в період часу з 00 годин 00 хвилин 01.12.2018 по 00 годин 00 хвилин 31.01.2019.
Строк дії ухвали - один місяць з дня постановлення ухвали, тобто до 14.02.2022.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів оскарженню не підлягають, крім ухвал про тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
Слідчий суддя: ОСОБА_1