Справа № 758/16393/21
3/758/569/22
12 січня 2022 року суддя Подільського районного суду м. Києва Будзан Л.Д., розглянувши матеріали, що надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції департаменту запобігання політичній корупції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працевлаштованого керівником політичної партії «Республіканська платформа», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
за ст. 212-21 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №53-15/293 від 16.11.2021, складеного за результатами перевірки політичної партії «Республіканська платформа» щодо Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Звіт) поданого до Національного агентства з питань запобігання корупції 09.09.2021 за ІІ квартал 2021 року за підписом керівника ОСОБА_1 встановлено неповноту відображення інформації у Звіті партії, а саме: у звітах місцевих організацій Галицької районної організації Партії та Запорізької обласної організації Партії відсутня інформація про наявність фінансових зобов'язань, платежів щодо їх погашення або спонсорських внесків на загальну суму 517 106,23 грн., що є порушенням ч. 9 ст. 17 ЗУ «Про політичні партії» (в редакції, що діяла на момент опублікування Закону України від 19.12.2019 №410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції») та п. 4, 5, 6 розділу розділу ІV Положення про порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 19.02.2021 №102/21.
Таким чином, уповноваженим органу з питань запобігання корупції виявлено підстави для складення протоколу за ст. 212-21 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 просив суд провадження у справі закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, оскільки не є суб'єктом притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною статтею.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступних висновків.
Частиною 1 статті 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у виді штрафу, але при цьому вказаною статтею не передбачено на кого може бути накладено штраф.
Частиною 7 ст. 17 Закону України «Про політичні партії України», обов'язок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру покладено на політичну партію.
Такий самий обов'язок, передбачений пунктом 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 року № 2.
Тобто, виходячи з аналізу об'єктивної сторони правопорушення, та з врахуванням вимог ч.7 ст.17 Закону України «Про політичні партії України» та п.1 Розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру щодо обов'язку політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а також за відсутності у ст. 212-21 КУпАП прямої вказівки на осіб, які є суб'єктами правопорушення, випливає, що у диспозиції даної статті не визначений суб'єкт адміністративного правопорушення, який може бути підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченому санкцією цієї статті.
Суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП може бути особа, на яку чинним законом покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, тобто політична партія, а фізична чи посадова особи не можуть бути суб'єктом правопорушення за вказаною статтею.
Разом із тим, із матеріалів справи вбачається, що протокол складено на фізичну особу - керівника політичної партії ОСОБА_1 .
Згідно зі ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил в сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи охорони здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Таким чином, якщо керівника політичної партії вважати посадовою особою, то для вирішення питання щодо можливості притягнення йогодо адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбаченест. 212-21 КУпАП, необхідно з'ясувати чи входить до службових обов'язків керівника політичної партії виконання дій, які складають об'єктивну сторону вказаного адміністративного правопорушення.
Натомість, жодних доказів, які б підтверджували обов'язок безпосереднього подання керівником політичної партії вказаного Звіту, до матеріалів справи не долучено.
При цьому, вимогами Закону України «Про політичні партії України» не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оскільки згідно з ч. 7 ст. 17 цього Закону звіт у паперовій формі подається за підписом керівника партії, засвідченим печаткою політичної партії, що відноситься до порядку оформлення документу, а не обов'язку подачі документу до НАЗК. Зазначене кореспондується також із іншими нормативно-правовими актами, якими передбачено порядок подання Звіту.
Отже, в силу вимог ст. 14 КУпАП ОСОБА_1 , як керівник політичної партії «Республіканська платформа», не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, як посадова особа.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, тому в його діях відсутній склад даного адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.212-21 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП
Керуючись ст. 247, ст. 212-21, 245, 280, 284 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП - закрити за відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Суддя Леся БУДЗАН