ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
12 січня 2022 року м. Київ № 640/13290/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Маруліної Л.О., ознайомившись з клопотанням про закриття провадження у справі
за позовом Підприємства «Дойче Аграртехнік»
до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Підприємство «Дойче Аграртехнік» (далі також - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі також - відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення ГУ ДФС у м. Києві від 03.05.2019 року:
- №0021781406 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: ввізне мито на товари, що ввозяться суб'єктами господарювання в сумі 215664,16 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням 172 531,33 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 43132,83 грн.;
- №0021811406 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів в сумі 43132,84 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням 34506,27 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 8626,57 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.08.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Через канцелярію суду 06.12.2021 року відокремленим підрозділом ДПС ГУ ДПС у м. Києві подано клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на те, що у провадженні Господарського суду міста Києва перебуває справа №910/13597/21 про банкрутство Підприємства «Дойче Аграртехнік» (код ЄДРПОУ 0025284010).
В свою чергу, підстави для закриття провадження у справі заявник обґрунтовує правовою позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верхового Суду від 21.09.2021 року у справі №905/2030/19 (905/1159/20).
Крім того, заявник просить здійснити процесуальне правонаступництво відповідача з огляду на реорганізацію податкових органів.
Ознайомившись із змістом клопотання, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Згідно з пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074, дія якого поширюється, в тому числі, і на територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять в разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого орган виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якою приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
На виконання Указу Президента України від 08.11.2019 року №837 "Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави" Кабінетом Міністрів України 30.09.2020 року прийнято постанову №893 "Про деякі питання територіальних органів ДПС", відповідно до якої територіальні органи ДПС перестануть існувати як юридичні особи публічного права.
З метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №893 "Про деякі питання територіальних органів ДПС", з урахуванням вимог Закону України від 30.09.2020 року №3166-VІ "Про центральні органи виконавчої влади" (зі змінами), Положенням про Державну податкову служб) України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.3019 року №227 (зі змінами), наказу ДПС України від 30.09.2020 року №529 "Про утворення територіальних органів ДПС", ДПС України наказом від 12.11.2020 року №643 затверджено Положення про Головне управління ДПС у м. Києві.
Територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 30.09.2020 року № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком.
Серед переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються визначено Головне управління ДПС у м. Києві.
Відповідно до Положення про Головне управління ДПС у місті Києві, затвердженого наказом ДПС України від 12.11.2020 року №643 Головне управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ ВП: 44116011) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленою підрозділу ДПС України, та є правонаступником прав та обов'язків ГУ ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267).
Відповідно до наказу ДПС України від 24.12.2020 року №755 "Про початок здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій" з 01 січня 2021 року територіальні органи ДПС, утворені як її відокремлені підрозділи, розпочинають здійснення повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються як юридичні особи.
Таким чином, з 01.01.2021 року ДПС України функціонує як єдина юридична особа, що складається з центрального апарату та територіальних органів, утворених як її відокремлені підрозділи (без статусу юридичних осіб).
Згідно з даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України проведено державну реєстрацію відокремленою підрозділу Державної податкової служби України Головного управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ ВП: 44116011).
Отже, на теперішній час функції та повноваження Головного управління ДПС у місті Києві, перейшли до його правонаступника - відокремленого підрозділу Державної податкової служби України Головного управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ ВП:44116011).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку замінити відповідача на правонаступника.
Щодо клопотання в частині закриття провадження у справі ураховуючи правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладеної постанові від 21.09.2021 року у справі №905/2030/19 (905/1159/20), суд дійшов наступних висновків.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Статтею 239 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено наслідки закриття провадження у справі.
Пунктами 1, 2, 4 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема: верховенство права; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи мають право: подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Так, з метою дотримання принципу змагальності сторін та забезпечення права позивача висловити свою думку щодо заявленого відповідачем клопотання про закриття провадження у справі, суд дійшов висновку запропонувати позивачу у встановлений судом строк цією ухвалою надати свою правову позицію щодо доводів, викладених відповідачем про наявність підстав для закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зокрема, оскільки відповідачем до клопотання про закриття провадження у справі не долучено доказів направлення примірника клопотання на адресу позивача, суд зобов'язує відповідача надати такі докази суду у дводенний строк з дня отримання цієї ухвали.
Керуючись статтями 2, 44, 52, 166, 167, 238, 243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Клопотання відокремленого підрозділу Державної податкової служби України Головного управління ДПС у місті Києві про заміну сторони задовольнити.
2. Замінити відповідача у справі Головне управління ДПС у місті Києві на правонаступника - відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головного управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ ВП:44116011).
3. Зобов'язати відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головного управління ДПС у місті Києві надати суду у дводенний строк з дня отримання цієї ухвали докази направлення примірника клопотання про закриття провадження у справі на адресу позивача.
4. Запропонувати Підприємству «Дойче Аграртехнік» надати суду свою правову позицію щодо доводів, викладених відповідачем про наявність підстав для закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України у десятиденний строк з дня отримання примірника клопотання про закриття провадження у справі.
5. Клопотання про закриття провадженні у справі вирішити після надходження правової позиції позивача, або у десятиденний строк після спливу такого строку.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Маруліна