Рішення від 24.12.2021 по справі 640/12500/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2021 року м. Київ № 640/12500/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мамедової Ю.Т., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доЛіквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

прозобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва (далі - суд) надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач-2), в якому позивач просить суд:

- зобов'язати відповідача-1 виготовити та направити до відповідача-2 для подальшого перерахунку пенсії нову довідку про грошове забезпечення позивача відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року, Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 із зазначенням в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року (тобто на дату виникнення у Позивача права на перерахунок), а саме: посадовий оклад - 4400,00 грн.; оклад за військовим званням генерала поліції третього рангу - 2600,00 грн.; надбавка за стаж служби (вислугу років) (50%) - 3500,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (надбавка за специфічні умови проходження служби (50%) - 5250 грн.; надбавка за науковий ступіть доктора наук (25%) - 1100 грн. 00 коп.; доплата за вчене звання професор (33%) - 1465 грн. 20 коп.; надбавка за почесне звання заслужений (20%) - 880 грн.; премія (103,79%) - 19922 грн. 70 коп., усього: 39 117 грн. 90 коп.;

- зобов'язати відповідача-2 на підставі отриманої нової довідки провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії позивачу в розмірі 80% від зазначеного в довідці розміру його грошового забезпечення (39117, 90 грн.) та виплачувати йому перераховану пенсію без обмеження її максимального розміру (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат (підвищень) та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідно до норм Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року та з урахуванням ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постанови №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268" та виплатити різницю між розміром належної до сплати (перерахованої) та фактично отриманої сумами пенсії, тобто погасити відповідну заборгованість щодо пенсійного забезпечення позивача, починаючи з 01 січня 2016 року по дату здійснення перерахунку на підставі Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

- зобов'язати відповідача-2 провести виплату позивачу перерахованої пенсії та забезпечити погашення заборгованості, що виникла в його пенсійному забезпеченні, з урахуванням індексу інфляції, передбаченого на офіційному сайті Міністерства фінансів України (https://index.minfm.com.ua/economy/index/inflation/) відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року та з урахуванням ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постанови №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268", наказу МВС України №138 від 17.02.2017 року "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських", починаючи з 01.01.2016 року, а також без застосування Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", тобто з виплатою заборгованості по його пенсії за 2016 рік у повному обсязі одним загальним платежем.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що премії, винагороди, допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які були включені до складу грошового забезпечення позивача при визначенні розміру його пенсії з моменту її призначення.

Відповідачі позовні вимоги не визнали, просили у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки у спірних правовідносинах діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З 06 червня 2013 року ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ за вислугою років.

Позивачу призначено пенсію у відповідності до грошового утримання за постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яке визначено у грошовому атестаті №36 від 29 травня 2013 року.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2008 року №45, ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві направлено довідку №44775 від 22 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, копію якої за запитом позивача направлено, також, і на його адресу.

До вказаної вище довідки включено:

- посадовий оклад 4400,00 грн.;

- підвищення посадового окладу 0,00% 0,00 грн.;

- оклад за спеціальним званням генерал-майор міліції / генерал поліції третього рангу 2600,00 грн.;

- надбавка за стаж служби 50% 3500,00 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 0,00% 0,00 грн.;

- надбавка за почесне звання "заслужений" чи народний" 10% 440,00 грн.;

- доплата за науковий ступінь кандидати або доктора наук 10% 440,00 грн., вчене звання 10% 440,00 грн.;

- інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 0,00% 0,00 грн.;

- премія 103,79% 12267,98 грн.

За переконанням позивача, для перерахунку пенсії позивачу в довідку №44775 від 22 березня 2018 року протиправно не включено всі складові грошового забезпечення позивача, зокрема, надбавку до посадового окладу за виконання особливо важливих завдань (50%), а також невірно визначено відсоткові надбавки за доплатами за науковий ступінь, вчене звання та почесне звання "заслужений", а тому позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

В матеріалах справи відсутні докази того, що виплата надбавки до посадового окладу за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач в свій час при проходженні служби в міліції, здійснювалась у грудні 2015 року іншим поліцейським Головного управління Національної поліції у м. Києві.

Крім того, як зазначив відповідач-1 та не заперечувалось позивачем, на даний час не виплачується такий вид додаткового грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, яка була встановлена раніше.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, суд зазначає, що оскільки надбавка до посадового окладу за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 р. у справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Щодо не включення в довідку про перерахунок пенсії позивача надбавки за науковий ступінь доктора наук у розмірі 25%, надбавки за почесне звання "заслужений" у розмірі 20%, доплати за вчене звання професор у розмірі 33%, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалось вище судом, пунктом 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на 01.01.2016) передбачалось, що для перерахунку пенсій враховуються види грошового забезпечення, зокрема, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі.

З матеріалів справи вбачається, що при призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" враховано, зокрема, надбавку за почесне звання "народний", "заслужений" у розмірі 20% від посадового окладу, надбавку за науковий ступінь доктора наук у розмірі 25% посадового окладу, надбавку за вчене звання професор у розмірі 33%.

Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" передбачено виплачувати поліцейським: надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (підпункт 1); надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством (підпункт 2) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час (підпункт 3); надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі (підпункт 4); доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем (підпункт 5); доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням (підпункт 6); надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10 відсотків посадового окладу (підпункт 7).

"Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799 встановлено: до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу. Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу (пункт 4); поліцейським Національної поліції виплачується надбавка за почесне звання "заслужений" у розмірі 10 відсотків посадового окладу. Надбавка за почесне звання "заслужений" установлюється поліцейським у разі, якщо виконання ними службових обов'язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням (пункт 8); поліцейським виплачується доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню: за науковий ступінь кандидата наук (освітній і водночас перший науковий ступінь доктора філософії) - у розмірі 5 відсотків посадового окладу; за науковий ступінь доктора наук (другий науковий ступінь) - у розмірі 10 відсотків посадового окладу (пункт 9); керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці (пункт 12).

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про можливість застосування до позивача положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", враховуючи положення пункту 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким встановлені види грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, суд вважає не обґрунтованими вимоги позивача про наявність правових підстав для включення у довідку для перерахунку пенсії надбавки за почесне звання "народний", "заслужений" у розмірі 20 % від посадового окладу, надбавка за науковий ступінь доктора наук у розмірі 25% посадового окладу, надбавка за вчене звання професор - 33%. Оскільки виплата надбавок у наведених позивачем розмірах постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не передбачена, тому такі відсоткові значення грошового забезпечення обґрунтовано не включено до довідки про перерахунок пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі №Пз/9901/1/18.

У даному рішенні Верховний Суд зауважив, зокрема, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Враховуючи вищезазначене у сукупності, відповідачем-1 правомірно відмовлено позивачу у видачі довідки з включенням до складу грошового забезпечення позивача надбавки до посадового окладу за виконання особливо важливих завдань, надбавки за науковий ступінь доктора наук у розмірі 25%, надбавки за почесне звання "заслужений" у розмірі 20% та доплати за вчене звання професор у розмірі 33%.

У зв'язку з чим не підлягають задоволенню похідні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, оскільки з наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі оновленої довідки №44775 від 22 березня 2018 року.

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню повністю.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 192, 241-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15; код ЄДРПОУ 08592201), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) про зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Мамедова