24 грудня 2021 року Справа № 160/19842/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
при секретарі: Мартіросян Г.А.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/19842/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
І. ПРОЦЕДУРА
22.10.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач, з урахуванням уточнень від 08.11.2021 року, просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; код ЄДРПОУ 21910427) щодо зменшення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) відсотку пенсії за вислугу років з 74% до 70% та обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, при проведенні відповідачем на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.04.2021 р. у справі №160/1870/21, перерахунку пенсії з 01.04.2019 р., на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ФД 106541 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вих. №7/14188/9 від 07.12.2020 року);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) відповідно до ст. ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», провести з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% від сум грошового забезпечення, згідно довідки про розмір грошового забезпечення №ФД 106541 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вих. №7/14188/9 від 07.12.2020 року), та без обмеження пенсії максимальним розміром.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 22.10.2021 року ця справа була розподілена судді Ількову В.В.
Ухвалою суду від 25.10.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 , було залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст. 122,123, 160,161 КАС України.
Позивачем в строк, визначений в ухвалі суду, усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 15.11.2021 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.
Ухвалою суду від 15.11.2021 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, а саме копії:
- пенсійної справи позивача;
- звернення позивача щодо здійснення перерахунку пенсії згідно оновленої довідки;
- довідку про розмір грошового забезпечення №ФД 106541 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вих. №7/14188/9 від 07.12.2020 року);
- відомості (інформацію) щодо виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.04.2021 оку по справі №160/1870/21;
- лист/відмову відповідача від 15.06.2021 року за №19538-14542/З-01/8-0400/21 та іншій наявні докази щодо суті спору.
У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у цій справі приймається судом 24.12.2021 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач зазначає, що Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки направлено відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення, проте останнім не проведено відповідного перерахунку пенсії.
Позивач вважає таку бездіяльність/дії відповідача протиправними, тому звернувся з цим позовом до суду.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Ухвалою суду від 15.11.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/19842/21, та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, відповідно до ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ухвалою суду від 15.11.2021 року, відповідачу було запропоновано надати відзив на позовну заяву позивача по справі №160/19842/21.
29.11.2021 року відповідачем отримано вказану вище ухвалу суду, що також підтверджується розпискою про вручення, яка міститься в матеріалах справи.
Згідно із ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно положень ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач є належно повідомленим про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив такі обставини.
Позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 року, яке набрало законної сили, по справі № 160/10522/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 74% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
З матеріалів справи вбачається, що Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено та направлено на адресу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (вих. №7/14188/9 від 07.12.2020 року) Довідку №ФД106541 про розмір грошового забезпечення позивача станом 05.03.2019 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.04.2021 року, яке набрало законної сили, по справі № 160/1870/21 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у непроведенні з 01.04.2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вих. №7/14188/9 від 07.12.2020 року) довідки про розмір грошового забезпечення №ФД106541.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вих. №7/14188/9 від 07.12.2020 року) довідки про розмір грошового забезпечення №ФД 106541.
Позивач зазначає, що він у травні 2021 року звернувся до відповідача з питання перерахунку пенсії за вказаною вище довідкою, з урахуванням основного розміру пенсії - 74% грошового забезпечення, проте відповідач повідомив його про проведення позивачу перерахунку пенсії, на виконання рішення суду від 16.04.2021 року по справі №160/1870/21, з 01.04.2019 року у розмірі 70% від грошового забезпечення зазначеного у довідці №ФД106541.
Таким чином, судом встановлено, що позивачу, фактично було зменшення відсотки пенсії за вислугу років з 74% до 70%, при проведенні Пенсійним органом на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.04.2021 року у справі №160/1870/21, перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ФД106541 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вих. №7/14188/9 від 07.12.2020 року).
Вважаючи таку бездіяльність/дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував такі обставини справи та положення чинного законодавства України.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з ч.2 ст.63 Закону №2262 якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною 4 цієї ж норми передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ст.43 Закону №2262 у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч.3 ст.51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У рішенні Верховного Суду від 17.12.2019р. у справі №160/8324/19 зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Таким чином, враховуючи наведені вище положення, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру грошового забезпечення зазначеного в наданій довідці.
Велика Палата Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19 у постанові від 24.06.2020 зробила правовий висновок, що з 05.03.2019 року (з дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
З огляду на рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 (справа №1-38/2016) максимальний розмір пенсії позивача не може бути обмеженим.
Так, слід вказати, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 року, яке набрало законної сили, по справі № 160/10522/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 74% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Отже, враховуючи наведене вище, основний розмір пенсії позивача, згідно вказаного вище рішення суду, становить - 74% грошового забезпечення.
Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.04.2021 року, яке набрало законної сили, по справі № 160/1870/21 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у непроведенні з 01.04.2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вих. №7/14188/9 від 07.12.2020 року) довідки про розмір грошового забезпечення №ФД106541. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вих. №7/14188/9 від 07.12.2020 року) довідки про розмір грошового забезпечення №ФД 106541.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що непроведення відповідачем перерахунку та виплати пенсії за вислугу років позивачу на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної політики у розмірі 74% грошового забезпечення, не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Рисовський проти України” (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу “доброго врядування”.
Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах “Beyeler v. Italy” № 33202/96, “Oneryildiz v. Turkey” № 48939/99, “Moskal v. Poland” № 10373/05).
Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі “Hasan and Chaush v. Bulgaria” № 30985/96).
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Дослідивши матеріали справи, слід зазначити, що відповідачем не було доведено належними та допустимими доказами щодо правомірної відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірі 74% від грошового забезпечення, зазначеного у цій довідці №ФД106541.
За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Щодо розподілу судових витрат, а саме судового збору.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсотку пенсії за вислугу років з 74% до 70% та обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, при проведенні відповідачем на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.04.2021 року у справі №160/1870/21, перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ФД106541 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вих. №7/14188/9 від 07.12.2020 року).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до ст. ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», провести з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% від сум грошового забезпечення, згідно довідки про розмір грошового забезпечення №ФД106541 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вих. №7/14188/9 від 07.12.2020 року), та без обмеження пенсії максимальним розміром
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору в сумі 908,00 гривень.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 24.12.2021 року.
Суддя В.В. Ільков