Рішення від 13.01.2022 по справі 140/11210/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/11210/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо обмеження пенсії максимальним розміром та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.201 на підставі довідки Управління Держспецзв'язку у Волинській області, з розрахунку 90% від суми щомісячного грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), яка була призначена та виплачувалася у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16.03.2021 у справі № 140/2649/21 за позовом ОСОБА_1 було, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01 вересня 2019 року в розмірі 90 процентів від суми грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, виданої Управлінням Держспецзв'язку у Волинській області (з урахуванням виплачених сум).

На виконання вказаного судового рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача із застосуванням обмеження максимальним розміром, та листом від 02.09.2021 № 9267-9560/М-02/8-0300/21 відмовив у проведенні перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо обмеження розміру його пенсії та фактичну її виплату лише в розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, а не у повному обсязі, оскільки, враховуючи рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, стаття 43 Закону № 2262-ХІІ фактично не містить норми про обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

З врахуванням наведеного просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

26.10.2021 до суду надійшов відзив ГУ ПФУ у Волинській області, у якому відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні у зв'язку із відсутністю правових підстав для проведення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, яка призначена з 28.12.2010 у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується протоколом про призначення пенсії (а. с. 6).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 у справі № 140/14694/20 за позовом ОСОБА_1 , зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 за вислугою років відповідно до статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, з 01 вересня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням Держспецзв'язку у Волинській області станом на 05 березня 2019 року.

В подальшому, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 у справі № 140/2649/21 за позовом ОСОБА_1 , зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01 вересня 2019 року в розмірі 90 процентів від суми грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, виданої Управлінням Держспецзв'язку у Волинській області (з урахуванням виплачених сум).

01.08.2021 ГУ ПФУ у Волинській області, на виконання вказаного рішення суду, здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Управління Держспецзв'язку у Волинській області про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, її розмір, 90 % відповідних сум грошового забезпечення, після перерахунку склав 18540,00 грн, що підтверджується перерахунком пенсії по пенсій справі № 0311002401- Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації.

Тобто, обмежено її розмір величиною в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

18.08.2021 позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру пенсії.

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 02.09.2021 № 9267-9560/М-02/8-0300/21 повідомило позивача, що статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цих статей, не повинен перевищувати десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, перерахований розмір пенсії з серпня 2021 року становить 18540,00 грн. Щодо виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром ГУ ПФУ у Волинській області у листі повідомило, що позиція пенсійного органу підтверджується висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 24.06.2020 у справі №580/234/19.

Враховуючи вищенаведене, відповідач вказав про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до статті 43 Закону № 2262-XII (в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VIII частину сьому статті 43 Закону № 2262-XII доповнено реченням такого змісту "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

При цьому, Конституційний Суд України вказане рішення обґрунтував тим, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 20.12.2016 у справі № 7-рп/2016, є втрата чинності із 20.12.2016 частиною сьомою статті 43 Закону № 2262-XII.

Приписами частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017) знову ж таки передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Проте, частина сьома статті 43 Закону № 2262-ХІІ, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.

Буквальне розуміння змін, внесених Законом № 1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, дозволяє стверджувати, що у Законі № 2262-ХІІ є відсутньою частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.

Отже, починаючи із 2017 року, стаття 43 Закону № 2262-ХІІ не містила норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Внесені Законом № 1774-VIII до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) є нереалізованими та самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Вказані висновки узгоджується з правовою позицією, викладеною, зокрема, в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі № 522/16882/17, від 31.01.2019 у справі № 638/6363/17, від 12.03.2019 у справі № 522/3049/17.

Таким чином, суд дійшов висновку, що правові підстави для обмеження розміру пенсії позивача упродовж спірного періоду були відсутніми.

Разом з тим, суд не бере до уваги посилання ГУ ПФУ у Волинській області на постанову Верховного Суду від 24.06.2020 у справі №580/234/19, оскільки обставини справи, що викладені у даній постанові стосуються особи, якій перерахунок та виплата пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", в той час як у справі що розглядається пенсія ОСОБА_1 призначена згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Стосовно позовної вимоги про проведення перерахунку пенсії у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, то вона задоволенню не підлягає, оскільки з матеріалів справи не вбачається наявність спору щодо відсоткового розміру пенсії позивача. Судом встановлено, що у судовому порядку був вирішений спір за позовною заявою ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області щодо відсоткового розміру пенсії у зв'язку із її перерахунком з 01.09.2019 (рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 у справі №140/2649/21). Цим судовим рішенням, яке набрало законної сили 19.06.2021, підтверджено право позивача на отримання пенсії у розмірі 90 процентів грошового забезпечення на підставі довідки Управління Держспецзв'язку у Волинській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Будь-які докази про зменшення позивачу розміру пенсії на момент звернення до суду із цим позовом відсутні.

Водночас, щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром з 01.04.2019, то суд зазначає, що як слідує з матеріалів справи, на виконання рішення суду від 19.05.2021 у справі № 140/2649/21 перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Управління Держспецзв'язку у Волинській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення, був здійснений саме з 01.09.2019, а тому підстави для проведення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром на підставі вказаної довідки з 01.04.2019 відсутні.

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу із застосуванням обмеження максимальним розміром, та зобов'язання відповідача здійснити з 01.09.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії без обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 908,00 грн., який сплачений квитанцією від 07.10.2021 №44.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії із застосуванням обмеження максимальним розміром.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01 вересня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Держспецзв'язку у Волинській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 без обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Р.С. Денисюк