12 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/14835/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області, пенсійний орган) про визнання протиправними дії щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу періоду роботи у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» з лютого 2020 року по грудень 2020 року та відмови в перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу період роботи з лютого 2020 року по грудень 2020 року у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та провести перерахунок і виплату пенсії з врахуванням даного страхового стажу та з врахуванням раніше виплаченої пенсії, з 01 квітня 2021 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 20 січня 2020 року по 14 червня 2021 року перебувала у трудових відносинах з ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» на посаді виконувача обов'язки головного бухгалтера.
З 20 вересня 2016 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України у Волинській області як одержувач пенсії за віком, згідно поданої заяви про призначення пенсії від 23 вересня 2016 року та наданих документів.
У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до пенсійного органу із заявою щодо перерахунку пенсії станом на 01 квітня 2021 року відповідно до статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) з урахування періоду роботи на Державному підприємстві «Шахта № 1 «Нововолинська» з січня 2020 року по жовтень 2021 року, однак відповідач листом від 02 листопада 2021 року №12722-12955/С-02/8- 0300/21 відмовив позивачу в перерахунку пенсії з врахуванням зазначеного стажу та проінформовано, що при призначенні пенсії до страхового стажу не враховано період його роботи з лютого 2020 року по грудень 2020 року у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України. При цьому зазначено, що зарахування даних період роботи до страхового стажу можливе лише при умові сплати страхових внесків роботодавцем та відображення їх у системі персоніфікованого обліку.
У той же час, згідно довідки про нараховану заробітну плату та фактичну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виданої страхувальником - ДП «Шахта №1 «Нововолинська» від 12 жовтня 2021 року № 545 вбачається, що позивач дійсно працювала у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та займала посаду в.о. головного бухгалтера, їй була нарахована та виплачена заробітна плата (заборгованість відсутня), та страхувальником щомісячно здійснювалося відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачувалися дані внески за неї.
З врахуванням зазначеного, на думку позивача, сам факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок відповідної установи за відсутності вини, не є підставою для відмови в зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи та відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за віком, так як позивач у вказані період, отримувала заробітну плату, з якої здійснювалось відрахування та сплата (виплата) страхових внесків, у тому числі ЄСВ.
З наведених підстав, ОСОБА_1 уважає такі дії пенсійного органу протиправними та такими, що порушують її право на пенсійне забезпечення та просить позов задовольнити.
У відзиві на позовну заяву від 24 грудня 2021 року №0300-0902-5/54253, ГУ ПФУ у Волинській області позовних вимог не визнало, мотивуючи тим, що позивач перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV починаючи з 20 вересня 2016 року.
Зазначає, що аналіз статті 24 Закону №1058-IV дає підстави вважати, що для зарахування до страхового стажу періоду роботи необхідна сплата страхових внесків, а не лише нарахування цих сум страхувальником. Крім того, інформація про сплату внесків має бути відображена в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу інформація щодо сплати страхових внесків за період роботи з лютого 2020 року по грудень 2020 року по громадянці ОСОБА_1 відсутня.
Страхувальником в даному випадку є ДП «Шахта №1 "Нововолинська», яке є боржником зі сплати страхових внесків.
Поряд з цим, у звітності, яку подано страхувальником, відображено всю необхідну інформацію, зокрема: нараховану заробітну плату та суму страхових внесків за період роботи з лютого 2020 року по грудень 2020 року по громадянці ОСОБА_1 .
Враховуючи наведене, підстав для зарахування періоду роботи з лютого 2020 року по грудень 2020 року до страхового стажу позивача немає.
З урахуванням зазначеного, відповідач просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 22-26).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 19).
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 09 листопада 2016 року серії НОМЕР_2 (арк. спр. 6).
Так, на підставі заяви позивача від 23 вересня 2016 року про призначення пенсії за віком (арк. спр. 29), згідно із протоколом ГУ ПФУ у Волинській області від 28 вересня 2016 ОСОБА_1 призначено пенсія за віком з 20 вересня 2016 року (арк. спр. 27-28).
Згідно із записами трудової книжки НОМЕР_3 , позивач 20 січня 2020 року була прийнята виконуючою обов'язки головного бухгалтера на ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та 14 червня 2021 року звільнена за пунктом 1 статті 36 КзПП України за угодою сторін (арк. спр. 8).
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до статті 42 Закону №1058-IV з врахування до страхового стажу період роботи з 20 січня 2020 року по 30 вересня 2021 року, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 02 листопада 2021 року №0300-12955/С-02/8-0300/21 повідомило, що позивач перебуваєте на обліку в органах Пенсійного фонду України у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV з 20 вересня 2016 року та продовжує працювати.
З 01 березня 2021 року проведено перерахунок пенсії із використанням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 5426,60 грн (4888,83 грн х 1,11), що передбачено нормами пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році»
За документами електронної пенсійної справи станом на 01 березня 2021 року страховий стаж позивача було враховано по 31 серпня 2018 року та складав 34 роки 8 місяців 4 дні (коефіцієнт страхового стажу - 0.34667). Для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток - 9628,80 грн, який обчислено за період роботи з 01 липня 2000 року по 31 серпня 2016 року із застосуванням середньої заробітної плати по Україні 5426,60 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1.77437).
У травні поточного року проведено автоматичним перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статі 42 Закону №1058-IV з 01 квітня 2021 року та враховано страховий стаж набутий після попереднього перерахунку з 01 вересня 2018 року по 31 січня 2020 року та з 01 січня 2021 року по 28 лютого 2021 року. Разом з тим при проведенні перерахунку пенсії до страховою стажу не враховано період роботи з лютого 2020 року по грудень 2020 року на Державному підприємстві «Шахта № 1 «Нововолинська» у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Отже, розмір пенсії позивача з 01 квітня 2021 року обчислений з врахуванням страхового стажу 36 років 3 місяці 4 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,36250) становить 3558,24 грн, з них: 3490,44 грн - основний розмір пенсії за віком (9628,80 грн х 0,36250): 67,80 ґрн - доплата за 6 років понаднормового стажу (1130 грн х 6%) (арк. спр. 14-15).
Вважаючи дії пенсійного органу щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу періоду роботи у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» з лютого 2020 року по грудень 2020 року при здійсненні перерахунку пенсії з 01 квітня 2021 року протиправними, позивач звернулася до суду із цим позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантоване право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спірні відносини врегульовані Законом №1058-IV, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частин першої, другої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Нормами частини другої статті 42 Закону №1058-IV визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно із частиною четвертою статті 42 Закону №1058-IV У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно вимог статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до вимог пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Як установлено судом, ОСОБА_1 з 20 вересня 2016 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком.
У травні поточного року проведено автоматичним перерахунок пенсії позивача відповідно до частини четвертої статі 42 Закону №1058-IV з 01 квітня 2021 року та враховано страховий стаж набутий після попереднього перерахунку з 01 вересня 2018 року по 31 січня 2020 року та з 01 січня 2021 року по 28 лютого 2021 року.
Разом з тим при проведенні перерахунку пенсії до страховою стажу не враховано період роботи з лютого 2020 року по грудень 2020 року на Державному підприємстві «Шахта № 1 «Нововолинська» у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування (частина перша статті 21 Закону №1058-IV).
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою, дванадцятою статті 20 Закону №1058-IV встановлено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
На переконання суду, відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків за вказані періоди не може бути підставою для не зарахування таких до страхового стажу під час визначення пільгового стажу для призначення пенсії позивачу.
Порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Суд зазначає, що фактично внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Таким чином позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача такого періоду роботи.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23 березня 2020 року по справі №535/1031/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №414/736/17, від 20 березня 2019 року у справі №688/947/17, від 27 березня 2018 року у справі №208/6680/16-а..
Згідно з індивідуальними відомостями з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про застраховану особу ОСОБА_1 (довідка за формою ОК-5) інформація щодо сплати страхових внесків за період з лютого 2020 року по грудень 2020 року відсутня (арк. спр. 10-12).
Разом з тим, як установлено судом у вказаний період позивач працювала виконуючою обов'язки головного бухгалтера на ДП «Шахта № 1 «Нововолинська», що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_3 та за вказаний період їй була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, що підтверджується довідкою про нараховану заробітну плату та фактичну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (арк. спр. 9), тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача вказані періоди роботи при проведенні з 01 квітня 2021 року перерахунку призначеної їй пенсії.
При цьому суд зауважує, що відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за спірний період лише з тих підстав, що сплачені ДП «Шахта № 1 «Нововолинська», зараховані на погашення боргу підприємства з єдиного внеску у порядку календарної черговості його виникнення, не може бути підставою для позбавлення пенсіонера права на пенсію у відповідному розмірі з урахуванням періоду його трудової діяльності, оскільки застрахована особа не відповідає за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо сплати страхових внесків.
Суд наголошує, що механізм державного соціального страхування передбачає державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх конституційних прав, а тому позивач не може бути позбавлений права на отримання соціальних гарантій через те, що орган, відповідальний за повноту та своєчасність сплати страхових внесків, своєчасно не вжив дієвих заходів, що призвело до порушення гарантованого державою права на отримання позивачем належної пенсії із солідарної системи з урахуванням страхового стажу. Застраховані особи самостійно, без сприяння державних органів, позбавлені можливості безпосередньо і оперативно впливати на повноту і своєчасність сплати роботодавцями страхових внесків.
Таким чином, дії відповідача щодо перерахунок пенсії позивача відповідно до частини четвертої статі 42 Закону №1058-IV з 01 квітня 2021 року без врахування страховою стажу період роботи з лютого 2020 року по грудень 2020 року на Державному підприємстві «Шахта № 1 «Нововолинська» з підстав відсутності відомостей про сплату роботодавцем страхових внесків не узгоджуються з наведеними вище нормами чинного законодавства та порушує державні гарантії на пенсійне забезпечення позивача.
Отже, слід дійти висновку про протиправність дій відповідача щодо незарахування періоду роботи з лютого 2020 року по грудень 2020 року до страхового стажу при здійсненні з 01 квітня 2021 року перерахунку призначеної пенсії за віком та зобов'язання останнього зарахувати цей період роботи до страхового стажу.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» з лютого 2020 року по грудень 2020 року при здійсненні перерахунку пенсії за віком з 01 квітня 2021 року та зобов'язати відповідача провести позивачу з 01 квітня 2021 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком, зарахувавши до страхового стажу вказаний період роботи.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 29 листопада 2021 року №36 (арк. спр. 4) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 18)..
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» з лютого 2020 року по грудень 2020 року при здійсненні перерахунку пенсії за віком з 01 квітня 2021 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01 квітня 2021 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком, зарахувавши до страхового стажу період роботи у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» з лютого 2020 року по грудень 2020 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 12 січня 2021 року.