Рішення від 11.01.2022 по справі 140/12877/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/12877/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (відділення №2 смт. Ратне)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (відділення №2 смт. Ратне) (далі - Управління соціального захисту населення Ковельської РДА (відділення №2 смт. Ратне), відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та зобов'язання призначити і виплачувати державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї за її зверненням.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою та необхідними документами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, однак отримала повідомлення від 15 грудня 2020 року №2878/05/2-20 про відмову у призначенні такої допомоги у зв'язку із відсутністю повного пакету документів, оскільки у заяві та декларації не були в повному обсязі відображені відомості про членів сім'ї, зокрема, відомості про реєстраційні номери облікових карток платників податків (далі - РНОКПП) неповнолітніх дітей.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року у справі №140/4591/21 визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Ратнівської районної державної адміністрації від 15 грудня 2020 року про відмову ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (повідомлення від 15 грудня 2020 року №2878/05/2-20).

ОСОБА_1 повторно звернулася до відповідача із заявою про прийняття рішення за її зверненням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, оскільки попереднє рішення скасоване судом, а нове рішення управлінням соціального захисту населення не приймалось.

29 жовтня 2021 року позивачу вручено нове рішення від 20 серпня 2021 року №2384 про відмову у призначенні такої допомоги, яким попереднє рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (повідомлення від 15 грудня 2020 року №2878/05/2-20), яке скасоване рішенням суду, залишено без змін. Будь-якої іншої вмотивованої причини у відмові в призначенні допомоги не вказано.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними у зв'язку із тим, що її сім'я відмовилася від отримання РНОКПП через релігійні переконання з огляду на що просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 12 листопада 2021 року відповідач отримав від 19 листопада 2021 року, що підтверджується повідомленням про доставлення судової ухвали на його електронну, однак у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не подав, про причини такого неподання суду не повідомив.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року у справі №140/4591/21 визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Ратнівської районної державної адміністрації від 15 грудня 2020 року про відмову ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (повідомлення від 15 грудня 2020 року №2878/05/2-20).

Як вбачається з рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року у справі №140/4591/21, ОСОБА_1 12 листопада 2020 року звернулася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям разом із декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Рішенням Управління соціального захисту населення Ратнівської РДА від 15 грудня 2020 року у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 відмовлено у зв'язку з відсутністю повного пакету документів, про що позивачу надіслано повідомлення від 15 грудня 2020 року №2878/05/220, у якому додатково зазначено, що відсутні паспортні дані дітей до 14 років.

У зв'язку з скасуванням судом рішення Управління соціального захисту населення Ратнівської районної державної адміністрації від 15 грудня 2020 року про відмову ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (повідомлення від 15 грудня 2020 року №2878/05/2-20) позивач повторно звернулася до відповідача із заявою про прийняття рішення за її зверненням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

20 серпня 2021 року відповідачем винесено нове рішення №2384, яким позивачу повторно відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, а попереднє рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (повідомлення від 15 грудня 2020 року №2878/05/2-20) залишено без змін.

Позивач, не погоджуючись із такими діями відповідача, звернулась із даним позовом до суду

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Порядок та умови надання державної соціальної допомоги визначені Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01 червня 2020 року №1768-ІІІ (далі - Закон №1768-ІІІ) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок №250).

Закон №1768-ІІІ спрямований на реалізацію конституційних гарантій прав громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Згідно із статтею 1 Закону №1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім'ї.

Відповідно до статті 3 Закону № 1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

За приписами частин першої, другої статті 4 Закону №1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 10 Закону №1768-ІІІ передбачено, що скарга на рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути подана до вищестоящого органу виконавчої влади або до суду.

Згідно із пунктом 1 Порядку №250 цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.

Відповідно до пункту 2 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

За приписами пункту 3 Порядку №250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Пунктом 5 Порядку №250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:

заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;

декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).

Заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Відповідно до пункту 20 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про те, які документи у місячний строк потрібно подати додатково. Орган соціального захисту населення інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про прийняття документів із зазначенням дати їх прийняття, а також документів, які необхідно у місячний строк подати додатково (шляхом надання/надсилання йому повідомлення у паперовому або електронному вигляді (за наявності електронної пошти). Якщо протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї не виправив її та/або не подав документи, передбачені пунктом 5 цього Порядку, орган соціального захисту населення приймає рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги, про що інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї в порядку, встановленому абзацом другим пункту 21 цього Порядку.

Згідно із пунктом 21 Порядку №250 рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї. У разі прийняття рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення інформує про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї із зазначенням підстав для відмови та порядку оскарження рішення (з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис). Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено заявником в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.

З рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 20 серпня 2021 року №2384 убачається, що позивачу повторно відмовлено у наданні вказаної допомоги без зазначення причин відмови та залишено без змін попереднє рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (повідомлення від 15 грудня 2020 року №2878/05/2-20) через внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї, а саме відсутні паспортні дані дітей до 14 років. Будь-якої іншої вмотивованої причини у відмові в призначенні допомоги у рішенні не вказано.

Як вбачається з рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року у справі №140/4591/21 у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, у розділі І позивач як членів сім'ї зазначила синів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та дочок ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , при цьому, у графі "ідентифікаційний номер" відомості не зазначені.

Натомість, суд у рішенні від 21 липня 2021 року в справі №140/4591/21 звертає увагу, що в розумінні пункту 5 Порядку №250 заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї, зокрема, щодо серії (за наявності) та номером паспорта громадянина України, РНОКПП (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті). Тобто, за загальним правилом у декларації про доходи та майновий стан заявник повинен зазначити РНОКПП заявника та членів сім'ї, але крім тих осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті. Так, судом було встановлено, що у паспорті позивача міститься відповідна відмітка про відмову від присвоєння ідентифікаційного номера у зв'язку з релігійними переконаннями. У свою чергу, діти позивача, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зважаючи на їх вік не мають паспорта громадянина України, що унеможливлює проставляння відповідної відмітки про відмову у присвоєнні ідентифікаційного номера у зв'язку з релігійними переконаннями, оскільки чинним законодавством України передбачена можливість отримання паспорта громадянина України зразка 1994 року особами, які досягли 16-річного віку. На думку суду, оскільки позивач вказала про те, що вона та її діти через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, тому у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги позивач не зобов'язана була вказувати РНОКПП дітей та подавати їх паспортні документи. Таким чином, не зазначення позивачем у декларації реєстраційних номерів облікової картки платника податків своїх неповнолітніх дітей, не може бути підставою для відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

Відтак, скасовуючи рішення Управління соціального захисту населення Ратнівської районної державної адміністрації від 15 грудня 2020 року про відмову ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (повідомлення від 15 грудня 2020 року №2878/05/2-20) суд у справі №140/4591/21 дійшов висновку, що воно прийняте безпідставно, з порушення пунктів 5, 20 Порядку №250 та без урахування вказаних чинних нормативно-правових актів, які регулюють відносини щодо можливості фізичних осіб з релігійних переконань відмовитись від РНОКПП та отримати паспорт громадянина України зразка 1994 року після досягнення 16-річного віку. Відповідач безпідставно вказав на необхідність подання позивачем РНОКПП або паспорту дітей, та у зв'язку із неподанням таких документів, протиправно прийняв дане рішення.

На думку суду, оскільки позивач у рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 20 серпня 2021 року №2384 не вказав будь-якої іншої вмотивованої причини у відмові в призначенні допомоги та лишив без змін попереднє рішення про відмову, єдиною підставою відмови лишається внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї, а саме відсутні паспортні дані дітей до 14 років.

Однак, у рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року у справі №140/4591/21 суд дійшов висновку, що оскільки позивач вказала про те, що вона та її діти через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, тому у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги позивач не зобов'язана була вказувати РНОКПП дітей та подавати їх паспортні документи. Таким чином, не подання позивачем РНОКПП або паспорту своїх неповнолітніх дітей не може бути підставою для відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли законом встановлені повноваження суб'єкта владних повноважень в імперативній формі, суд зобов'язує його прийняти конкретне рішення чи вчинити конкретну дію. Натомість, у випадку, коли суб'єкт наділений певними дискреційними повноваженнями, суд повинен вказати на виявлені порушення при здійсненні таких повноважень та зазначити норму закону, яку суб'єкт владних повноважень (відповідач) повинен застосувати при вчиненні дій (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.

Відтак, з метою захисту порушеного права позивача, суд вважає, що в даному випадку належним способом захисту прав позивача буде прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (відділення №2 смт. Ратне) від 20 серпня 2021 року №2384 про відмову ОСОБА_1 у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та зобов'язання Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (відділення №2 смт. Ратне) призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї за її зверненням.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у сумі 908,00 грн, сплачений відповідно до квитанції №1014020452 від 01.11.2021 (а.с.3).

Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (відділення №2 смт. Ратне) (44100, Волинська область, селище міського типу Ратне, вулиця Каштанова, 19А, ідентифікаційний код юридичної особи 03192106) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (відділення №2 смт. Ратне) від 20 серпня 2021 року №2384 про відмову ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (відділення №2 смт. Ратне) призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї за її зверненням.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (відділення №2 смт. Ратне) на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.М. Димарчук