Рішення від 11.01.2022 по справі 140/12945/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/12945/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 17000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення фактичної перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 , було встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії, чим порушено вимоги статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Порушення зафіксовані в акті перевірки від 15.09.2020 за №03/168/09-05/ НОМЕР_1 , на підставі якого позивачем, в межах його повноважень, було прийнято рішення №000055-09 від 11.03.2021 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії.

Рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем оскаржувалось в адміністративному порядку. В судовому порядку рішення оскаржене не було. Відповідач фінансові санкції в добровільному порядку не сплатив, а тому ГУ ДПС у Волинській області просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000,00 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) сторін.

У поданому 30.11.2021 до суду відзиві на позов відповідач не погоджується із викладеним в позовній заяві та просить суд в позові ГУ ДПС у Волинській області відмовити повністю. Зазначає, що cтрок дії попередньої ліцензії спливав 30.08.2020, оплата за продовження дії ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями була проведена нею завчасно платіжним дорученням від 19.08.2020 №@2РL883071, а хвороба дитини перешкодила аби з'явитися до податкового органу та забрати її. Тобто, провівши оплату вартості ліцензії на наступний річний період позивач, жодних намірів здійснювати торгівлю алкогольним пивом без ліцензії не мала. Крім цього, попри зазначене у п. 8 Порядку про те, що рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання за порушення норм Закону може розглядатися за участю представника суб'єкта господарювання на його вимогу, ГУ ДПС у Волинській області не повідомляло позивача про час, дату, місце розгляду питання про застосування фінансових санкцій, чим позбавило, можливості надати пояснення.

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області 14.09.2020 на підставі наказу №1696 від 08.09.2020 та направлень на перевірку №420, №421 від 08.09.2020 було проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 , з питань дотримання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (а.с.8-9).

Перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії, а саме, в період з 30.08.2020 по 10.09.2020 згідно Z-звітів електронного журналу РРО (контрольних стрічок РРО). Попередня ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями серії АС №021496 реєстраційний №03040308201901986 була придбана з терміном дії з 30.08.2019 по 30.08.2020. Наступна діюча ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями серії АС №028061 реєстраційний №03040308202002038 придбана ФОП ОСОБА_1 з терміном дії з 11.09.2020 по 11.09.2021.

Отже, в період з 30.08.2020 по 10.09.2020 в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 , ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями була відсутня.

Згідно Z-звітів електронного журналу РРО (контрольних стрічок РРО) з 30.08.2020 по 10.09.2020 було реалізовано наступні алкогольні напої, а саме:

- 31.08.2020 згідно чека №00013260 реалізовано 5 пляшок пива «Арсенал міцне» об'ємом 0,5 л на загальну суму 90,00 грн;

- 01.09.2020 згідно чека №00013267 реалізовано 2 пляшки пива «Львівське світле» об'ємом 2,4 л на загальну суму 116,00 грн;

- 02.09.2020 згідно чека №00013273 реалізовано 2 пляшки пива «Туборг Грін» об'ємом 0,5 л на загальну суму 50,00 грн;

- 03.09.2020 згідно чека №00013278 реалізовано 5 пляшок пива «Арсенал міцне» об'ємом 0,5 л на загальну суму 90,00 грн;

- 03.09.2020 згідно чека №00013279 реалізовано 4 пляшки пива «Кроненбург Бланк» об'ємом 0,46 л на загальну суму 128,00 грн, чим порушено вимоги статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами та доповненнями), де зазначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії.

Підприємцем на вимогу контролюючого органу під час перевірки накладні на отримання вищевказаних алкогольних напоїв надано не в повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене, ГУ ДПС у Волинській області для повного та об'єктивного з'ясування обставин справи підприємствам оптової торгівлі алкогольними напоями було направлено лист за №22868/10/03-20-09-05-15 від 30.09.2020.

За наслідками проведеної перевірки складено акт перевірки від 15.09.2020 за №03/168/09-05/ НОМЕР_1 у висновку якого вказано про порушення відповідачем ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" - безліцензійна торгівля алкогольними напоями (а.с.6-7).

На підставі акту перевірки від 15.09.2020 за №03/168/09-05/3305221384, начальником Головного управління ДПС у Волинській області прийнято рішення №000055-09 від 11.03.2021 про застосування фінансових санкцій, згідно з яким до відповідача у відповідності до абзацу 7 частини другої статті 17 Закону України від 19.12.1995 №481/95-BP "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії (а.с.16).

Копія вищевказаного рішення із супровідним листом про роз'яснення порядку його оскарження, порядку та строків сплати фінансових санкцій направлялась ФОП ОСОБА_1 рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації, та вручена останній 15.03.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем оскаржувалось в адміністративному порядку. В судовому порядку рішення оскаржене не було.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України 481/95-BP від 19.12.1995 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (з наступними змінами та доповненнями).

Згідно з вимогами частини 14 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 (далі - Закон України №481/95-BP) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Згідно зі статтею 1 Закону України №481/95-BP ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (пункт 2.1 Рекомендацій щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затверджених наказом ДФС України від 24 жовтня 2014 року №213).

Частиною 1 ст. 17 Закону України №481/95-BP встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу сьомого частини другої статті 17 вищевказаного Закону України №481/95-BP до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Згідно з частиною п'ятою статті 17 Закону України №481/95-BP у разі невиконання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Разом з тим, суд зазначає, що з позовом чи з зустрічним позовом до суду про правомірність винесення Головним управлінням ДПС у Волинській області рішення №000055-09 від 11.03.2021 про застосування фінансових санкцій ОСОБА_1 не зверталась. Натомість у межах даного позову про стягнення фінансових санкцій суду не надано повноважень надавати правову оцінку рішенню Головного управлінням ДПС у Волинській області №000055-09 від 11.03.2021, яке є чинним та у встановленому Законом порядку не скасованим, та яким до ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції, що підлягають стягненню за даним позовом.

Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій №000055-09 від 11.03.2021 прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатила, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 17 000,00 грн підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 н/р UA538999980314070561000003558, одержувач коштів ГУК у Волинській області/м. Камінь-Каширський/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009371, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, буд. 4, код ЄДРПОУ 44106679).

Відповідач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук