12 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/9961/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
Державне підприємство «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» (далі - ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області», підприємство) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) про визнання протиправним рішення від 06 липня 2021 року №10729/6/03-20-18-08-06 про відмову у включенні до Реєстру неприбуткових установ та організацій; зобов'язання включити підприємство до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 02 липня 2021 року звернувся до відповідача із реєстраційною заявою форми 1-РН разом із копіями установчих документів для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій, однак відповідач відмовив у вчиненні таких дій у зв'язку із невідповідністю підприємства вимогам абзаців першого, другого підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
З таким рішенням позивач не погоджується та вважає, що оскільки ПК України не містить застережень щодо організаційно-правової форми та видів діяльності, які може здійснювати неприбуткова організація, як критерію для отримання статусу неприбутковості, тому підприємство з організаційно-правовою формою «державне підприємство» при дотриманні вимог щодо змісту установчих документів має право на отримання відповідного податкового статусу. Таким підприємство стає з моменту включення його до Реєстру неприбуткових установ та організацій. У свою чергу зміст Статуту підприємства вказує на ознаки неприбутковості. Так відповідно до Статуту підприємства отримані доходи не можуть бути розподілені серед засновників (учасників, членів), працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; доходи підприємства використовуються виключно для фінансування видатків на його утримання та розвиток, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених у Статуті. Підприємство є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток та утримання мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення Волинської області та будівництва у Волинській області.
Окрім того, пунктом 5 розділу IX Статуту визначено, що у разі припинення підприємства (у результаті його ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) його активи передаються одній чи кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховуються до доходу бюджету.
На думку позивача, Статутом підприємства підтверджено дотримання критеріїв визначення неприбуткових організацій, встановлених пунктом 133.4 статті 133 ПК України.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року позовну заву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі; судовий розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач у відзиві на позов заперечив позовні вимоги та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.31-33). В обґрунтування цієї позиції вказав, що підставою для прийняття ГУ ДПС у Волинській області спірного рішення встановлено недотримання вимог абзацу першого підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України в частині невизначення закону, що регулює діяльність ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» як неприбуткової організації. Крім того, ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» засноване на державній власності і належить до сфери управління Волинської обласної державної адміністрації та є платником частини чистого прибутку. При цьому сплачуючи частину чистого прибутку до державного бюджету, ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» фактично здійснює розподіл отриманих доходів серед засновників. Заявником здійснюється діяльність, що не відповідає сутності некомерційної діяльності неприбуткових установ, тому не виконується вимога, передбачена абзацом другим підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України.
Відповідач вважає, що за результатами розгляду реєстраційної заяви платника податку форми №1-РН та копії статуту, що додається до неї, позивачу правомірно відмовлено у включенні до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
У відповіді на відзив позивач позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві (а.с.41-45).
Відповідач заперечення на відповідь на відзив не подав.
Крім того, учасники справи не зверталися із клопотаннями про розгляд справи в судовому засіданні, оформленими відповідно до вимог статті 167 КАС України. Суд звертає увагу, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, оскільки заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Отже, заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання про розгляд справи за участю представників відповідача не підлягало вирішенню судом по суті.
Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» є юридичною особою публічного права, що створено відповідно до розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 07 лютого 2020 року №60 «Про утворення державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг та будівництва у Волинській області» (а.с.11).
Розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації від 18 червня 2021 року №362 затверджено статут ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» у новій редакції (а.с.12).
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Статуту ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» (далі - Статут) підприємство є неприбутковою організацією з моменту включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
02 липня 2021 року ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» було подано реєстраційну заяву форми 1-РН про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.14).
Листом від 06 липня 2021 року №10729/6/03-20-18-08-06 ГУ ДПС у Волинській області повідомила позивача, що здійсненим аналізом поданого Статуту ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» встановлено недотримання вимог абзацу першого підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України в частині невизначення закону, що регулює діяльність ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» як неприбуткової організації. Окрім того вказано, що заявником здійснюється діяльність, що не відповідає сутності некомерційної діяльності неприбуткових організацій, та не дотримано вимог, передбачених абзацом другим підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України. ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» є платником частини чистого прибутку й зобов'язане подавати до контролюючого органу відповідний розрахунок у порядку та строки, встановлені ПК України. При цьому, сплачуючи частину чистого прибутку до Державного бюджету ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» фактично здійснює розподіл отриманих доходів серед засновників, що суперечить вимогам абзацу другого підпункту 134.4.1 пункту 134.4 статті 133 ПК України. За результатами розгляду реєстраційної заяви платника податку форми 1-РН та копії статуту, що додається до неї, ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» відмовлено у включенні до Реєстру неприбуткових установ та організацій у зв'язку з невідповідністю вимогам абзаців першого, другого підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Кодексу (а.с.15-17).
Вважаючи відмову відповідача у включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено імперативний обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 ПК України.
Підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України встановлено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, та житлово-будівельні кооперативи;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
За приписами підпункту 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 ПК України доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Згідно з підпунктом 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 ПК України до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам пункту 133.4.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440 затверджений Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - Порядок №440).
Відповідно до пункту 4 Порядку №440 присвоєння неприбутковій організації ознаки неприбутковості здійснює контролюючий орган за основним місцем обліку неприбуткової організації (далі - контролюючий орган).
Як визначено пунктом 6 Порядку №440, для включення до Реєстру неприбуткова організація повинна подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 і засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон), а житлово-будівельні кооперативи також засвідчені підписом керівника або представника такого кооперативу та скріплені печаткою (за наявності) копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом. Неприбуткові організації, що діють на підставі установчих документів організації вищого рівня, відповідно до закону подають разом із реєстраційною заявою за формою 1-РН згідно з додатком 1 засвідчену підписом керівника або представника такої організації та скріплену печаткою (за наявності) копію документа, який підтверджує включення до організації вищого рівня та надає право діяти на підставі установчих документів такої організації вищого рівня.
Контролюючий орган може проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах, щодо відповідності вимогам, встановленим Податковим кодексом України та законодавством, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
Відповідно до пункту 7 Порядку №440 контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру за умови відповідності такої організації вимогам, визначеним підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Кодексу.
У пункті 8 Порядку закріплено, що за результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про: включення, повторне включення, відмову у включенні (повторному включенні) неприбуткової організації до Реєстру; виключення неприбуткової організації з Реєстру; зміну ознаки неприбутковості.
Контролюючий орган відмовляє неприбутковій організації у включенні до Реєстру в разі: подання неприбутковою організацією неповного пакета документів, визначених пунктом 6 цього Порядку; невідповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу.
У разі відсутності підстав для відмови у включенні (повторному включенні) до Реєстру, присвоєнні (зміні) ознаки неприбутковості контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня отримання контролюючим органом реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, або з дня отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, внести до Реєстру відповідний запис про включення (повторне включення) такої неприбуткової організації до Реєстру, присвоєння (зміну) ознаки неприбутковості.
У разі наявності підстав для відмови у включенні (повторному включенні) до Реєстру, присвоєнні (зміні) ознаки неприбутковості або для виключення неприбуткової організації з Реєстру контролюючим органом готується відповідне рішення за формою згідно з додатком 2 у двох примірниках, один з яких вручається такій організації у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу, а другий залишається в контролюючому органі.
З матеріалів справи встановлено, що підставою для відмови у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій стало недотримання вимог абзаців першого та другого підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України в частині невизначення закону, що регулює діяльність ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» як неприбуткової організації, а також здійснення діяльності, що не відповідає сутності некомерційної діяльності неприбуткових установ.
З цього приводу суд зазначає, що відповідно до підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 ПК України до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема можуть бути віднесені: бюджетні установи; громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.
Таким чином, буквальне тлумачення цього підпункту свідчить про те, що цей перелік організацій та установ не є вичерпним, на що вказує прислівник «зокрема», який уживається для підкреслення, виділення чого-небудь з-поміж однотипного, вказує на можливі варіанти, а не виключні.
Отже, ПК України не містить застережень щодо організаційно-правової форми та видів діяльності, які може здійснювати неприбуткова організація як критерій отримання статусу неприбутковості, а тому підприємство в організаційно-правовій формі «державне підприємство» при дотриманні вимог щодо змісту установчих документів має право на отримання відповідного податкового статусу. Підпункт 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 ПК України не містить заборони саме державним підприємствам отримати ознаку неприбутковості.
Варто зауважити, що чинним законодавством України не врегульовано порядок утворення, реєстрації та діяльності неприбуткових державних підприємств.
При цьому частина перша статті 62 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначає підприємство як самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
Підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності (частина друга статті 62 ГК України).
Відповідно до статті 73 ГК України державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Державні унітарні підприємства діють як державні комерційні підприємства або казенні підприємства. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Відмовляючи у реєстрації ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» як неприбуткового підприємства, відповідач у листі від 06 липня 2021 року №10729/6/03-20-18-08-06 покликався на положення частин першої, другої статті 75 ГК України, якою визначено особливості господарської діяльності державних комерційних підприємств. За змістом цих положень державне комерційне підприємство зобов'язане приймати та виконувати доведені до нього в установленому законодавством порядку державні замовлення, враховувати їх при формуванні виробничої програми, визначенні перспектив свого економічного і соціального розвитку та виборі контрагентів, а також складати і виконувати річний та з поквартальною розбивкою фінансовий план на кожен наступний рік. Фінансовий план підлягає затвердженню до 1 вересня року, що передує плановому, якщо інше не передбачено законом. Подібні ознаки ГУ ДПС у Волинській області знайшло у Статуті ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області».
Воднораз ознаки державного комерційного підприємства встановлені у статті 74 ГК України. Зокрема, державне комерційне підприємство є суб'єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту або модельного статуту і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном згідно з цим Кодексом та іншими законами, прийнятими відповідно до цього Кодексу. Майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання. Статутний капітал державного комерційного підприємства утворюється уповноваженим органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу державного комерційного підприємства встановлюється зазначеним уповноваженим органом. Статутний капітал державного комерційного підприємства підлягає сплаті до закінчення першого року з дня державної реєстрації такого підприємства.
Суд зазначає, що підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту (частина третя статті 62 ГК України), тобто установчими документами визначаються основи правового статусу підприємства.
Згідно із затвердженим у встановленому законом порядку розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації від 07 лютого 2020 року №60 (в редакції розпорядження голови обласної державної адміністрації від 18 червня 2021 року №362) Статутом, ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» є юридичною особою публічного права, засноване на державній власності і належить до сфери управління Волинської обласної державної адміністрації (засновник). Органом управління майном є структурний підрозділ обласної державної адміністрації, до повноважень якого належить ремонт та експлуатація доріг (пункт 1 розділу 1 Статуту).
Підприємство є неприбутковою організацією з моменту включення його до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Отримані доходи не можуть бути розділені серед засновників (учасників, членів), працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Доходи підприємства використовуються виключно для фінансування видатків на його утримання та розвиток, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених у Статуті (пункт 3 розділу ІІ Статуту).
Підприємство є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток та утримання мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення Волинської області та будівництва у Волинській області (пункт 4 розділу ІІ Статуту).
Відповідно до пункту 5 розділу ІІ Статуту підприємство утримується у межах кошторису видатків, затвердженого Органом управління майном, виходячи із законодавчо встановлених нормативів на утримання служби замовника, за рахунок коштів, передбачених у зведеному кошторисному розрахунку вартості: нового будівництва, реконструкції, капітального та поточних ремонтів автомобільних доріг загального користування місцевого значення; експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення; нового будівництва, реконструкції, капітального та поточних ремонтів об'єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.
Основною метою діяльності підприємства є виконання функцій замовника та технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, капітального та поточних ремонтів і експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення (пункт 1 розділу ІІІ Статуту).
Майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві оперативного управління (пункту 1 розділу ІV Статуту).
У разі припинення підприємства (у результаті його ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) його активи передаються одній чи кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховуються до доходу бюджету (пункту 5 розділу ІХ Статуту).
Зміст положень Статуту підприємства вказує на необґрунтованість висновків відповідача про належність ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» до державних комерційних підприємств з посиланням на положення статті 75 ГК України, оскільки ознаки таких підприємств визначені у статті 74 цього Кодексу, однією з яких є закріплення за підприємством майна на праві господарського відання. Поряд з тим майно позивача закріплене за ним на праві оперативного управління.
Відповідно до частини першої статті 137 ГК України правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
При цьому слід зазначити, що згідно з підпунктом 133.4.4 статті 133 ПК України встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов'язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.
Таким чином, використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 статті 133 ПК України відповідно до вимог підпункту 133.4.4 статті 133 ПК України є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу.
З системного аналізу податкового законодавства України можна дійти висновку, що ПК України, зокрема підпункт 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 не містить заборону саме державним підприємствам отримати ознаку неприбутковості.
Як підтверджується Статутом підприємства, отримані доходи не можуть бути розподілені серед засновників (учасників, членів), працівників, членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Таким чином, зміст Статуту ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» вказує на те, що підприємство відповідає ознакам неприбуткової організації, тому висновок відповідача про невідповідність позивача критеріям визначення неприбуткових підприємств, встановленим абзацами першим, другим підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України, є помилковим.
Крім того, суд зауважує, що згідно з вимогами пункту 8 Порядку №440 у разі наявності підстав для відмови у включенні до Реєстру неприбуткових установ та організацій контролюючим органом готується відповідне рішення за формою згідно з додатком 2 у двох примірниках, один з яких вручається такій організації у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу, а другий залишається в контролюючому органі.
Натомість, як підтверджується наявними матеріалами справи, відповідач всупереч вимогам пункту 8 Порядку №440, відмовляючи позивачеві у включенні такого до Реєстру неприбуткових установ та організацій, не прийняв відповідне рішення за формою згідно з додатком 2 Порядку №440, а оформив таку відмову листом.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про те, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів наявності правових підстав для відмови позивачу у включенні його до Реєстру неприбуткових установ та організацій, діяв не у спосіб, визначений чинним законодавством, а тому відмова ГУ ДПС у Волинській області у включенні ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» до Реєстру неприбуткових установ та організацій, оформлена листом від 06 липня 2021 року №10729/6/03-20-18-08-06 є протиправною.
З огляду на зазначене суд також вважає за необхідне зобов'язати ГУ ДПС у Волинській області включити ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку №440.
Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 2270,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 05 жовтня 2021 року №994, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.25-26).
У зв'язку із задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 2270,00 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов Державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» (43016, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Данила Галицького, 14, ідентифікаційний код юридичної особи 43502576) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління ДПС у Волинській області у включенні Державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» до Реєстру неприбуткових установ та організацій, оформлену листом від 06 липня 2021 року №10729/6/03-20-18-08-06.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Волинській області включити Державне підприємство «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440.
Стягнути на користь Державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судові витрати у сумі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк