Рішення від 12.01.2022 по справі 914/3222/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.01.2022 Cправа № 914/3222/21

За позовом: Комунального підприємства “Павлоградтеплоенерго” Павлоградської міської ради, м. Павлоград, Дніпропетровська область

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Кондор Логістик”, м. Львів

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю “ВОГ КАРД”, м. Луцьк

про стягнення 48 678, 67 грн

Суддя Галамай О.З.

Секретар судового засідання Полюхович Х.М.

За участю представників:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Комунального підприємства “Павлоградтеплоенерго” Павлоградської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Кондор Логістик”, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “ВОГ КАРД” про стягнення 48 678, 67 грн за договором №61/20 від 03.08.2020 про закупівлю товару.

Хід розгляду справи.

Ухвалою суду від 02.11.2021 відкрито спрощене позовне провадження, розгляд справи призначено на 01.12.2021.

Ухвалою суду від 01.12.2021 судове засідання відкладено на 15.12.2021.

Однак призначене на 15.12.2021 судове засідання не відбулось у зв'язку з аварійним відключенням електроенергії у приміщенні суду.

Ухвалою суду від 15.12.2021 розгляд справи відкладено на 12.01.2022.

16.12.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

06.01.2022 від позивача надійшли оригінали документів, долучених до позову для огляду у судовому засіданні, а також інформація по лімітах паливних карток та рахунках.

11.01.2022 від позивача надійшла відповідь на відзив, а також інформація по лімітах паливних карток та рахунках.

У судове засідання 12.01.2022 учасники справи явку повноважних представників не забезпечили, хоча про дату, місце та час розгляду справи належним чином повідомлені.

Враховуючи строк розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, достатність доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про можливість вирішення справи за відсутності представників учасників справи.

Аргументи сторін.

Позовна заява обґрунтована невиконанням відповідачем договору про закупівлю товарів № 61/20 в частині поставки оплаченого пального на суму 48 678, 67 грн.

Відзив на позовну заяву залишено без розгляду, тому такому оцінку суд не надає.

Третя особа у поданих письмових поясненнях зазначила, що між позивачем та ним відсутні договірні стосунки. Проте з відповідачем був укладений договір поставки партіями з використанням паливних карток № ПК-07055 від 17.12.2018, термін дії якого закінчився 31.01.2021. За умовами договору ПК-07055 відповідач самостійно встановлює ліміти на паливних картках, які йому видані.

Обставини справи.

03.08.2020 Комунальне підприємство “Павлоградтеплоенерго” (далі-Покупець) та Товариство з обмеженою відповідальністю “Кондор Логістик” (далі-Постачальник) уклали договір про закупівлю товарів №61/20, відповідно до пункту 1.1. якого Постачальник протягом строку дії цього Договору зобов'язується поставити Покупцю товар, код ДК 021:2015- 09130000-9 - Нафта і дистиляти в асортименті, кількості та за цінами, що зазначені у специфікації (Додаток №1), а Покупець - прийняти і оплатити товар на умовах цього Договору.

Згідно з пунктом 1.3. відпуск Товару з АЗС здійснюється за довірчими документами (скетч-картки) на отримання Товару відповідно “Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами” затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1442 від 20.12.1997.

Розділом III договору передбачено, що ціна за товар за цим Договором визначається у гривні з урахування ПДВ. Номінали паливних талонів (скетч-карток): 5, 10, 15 літрів. Вартість за одиницю (1 літр) складає: Бензин А-92: 17 грн 04 коп. (сімнададцять гривень чотири копійки). Дизельне паливо: 17 грн 04 коп. (сімнадцять гривень чотири копійки). Загальна сума Договору складає: 817 920, 00 грн (вісімсот сімнадцять тисяч дев'ятсот двадцять гривень, 00 коп) у тому числі ПДВ 136 320,00 грн (сто тридцять шість тисяч триста двадцять гривень 00 коп). Ціна цього Договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін.

Відповідно до пункту 4.2. договору розрахунки проводяться після поставки Товару на склад Покупця, одержання рахунку-фактури та підписання видаткової накладної, протягом 20 (двадцяти) банківських днів.

Пунктами 5.1, 5.3., 5.4 договору передбачено, що поставка товару здійснюється Постачальником на користь Покупця партіями протягом терміну дії цього Договору відповідно до його умов. Під партією розуміється кількість однорідного товару (паливно-мастильних матеріалів), оформленого одним пакетом. Термін дії талонів на паливо: впродовж терміну дії Договору, але не менше 12 місяців з дати видачі, незважаючи на закінчення строку дії Договору. При необхідності, нереалізовані талони безоплатно замінюються на нові з урахуванням кількості та виду попередніх талонів. Місце поставки талонів (скетч-карток): м. Павлоград, вул. Промислова, 13А. Доставка товару здійснюється за рахунок Постачальника.

Згідно з пунктом 6.1.1 покупець зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплатити за переданий товар.

Відповідно до пункту 6.3.1. Продавець зобов'язаний забезпечити передачу товарів відповідно до розділу V цього Договору.

Пунктом 10.1. договору передбачено, що такий набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та скріплення печатками Сторін і діє до 31 грудня 2020 року, а в частині своїх зобов'язань за цим Договором до повного виконання Сторонами.

Договір підписаний обома сторонами та скріплений печатками сторін.

Додатком № 1 до договору є Специфікація, в якій зазначено кількість та вартість товару.

На виконання умов договору Покупець перерахував Постачальнику 103 360, 00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями: №2850 від 16.12.2020 на суму 3 360, 00 грн з призначенням платежу “Опл.зг.рах.№ 2295 від 01.12.2020 р., за ГСМ у т.ч. ПДВ 560,00 грн.”; №26 від 12.01.2021 на суму 50 000, 00 з призначенням платежу “Опл.зг.рах.№ 2295 від 01.12.2020 р., за ГСМ в т.ч. ПДВ 20% 8333.33грн”; №127 від 19.01.2021 на суму 50 000, 00 грн з призначенням платежу “Опл.зг.рах.№ 2295 від 01.12.2020 р., за ГСМ в т.ч. ПДВ 20% 8333.33грн”.

Постачальник у свою чергу, згідно з видатковою накладною №241120/10 від 01.12.2020, передав у власність Покупцю 900 штук паливних карток.

В подальшому ці картки було замінено відповідно до акту приймання-передачі паливних карток на заміну від 15.12.2020 в кількості 20 штук (дизельне паливо - 5 300 літрів; бензин А-92 - 3 930 літрів).

Позивач ствердив, що реалізував талони шляхом фактичного отримання товару на АЗС на суму 54 681, 33 грн. Проте надалі при пред'явлені на АЗС талонів, представник позивача отримав відмову у заправці автомобілів, про що повідомив відповідача у претензії №207 від 19.02.2021.

У своїй відповіді №1894 від 07.04.2021 відповідач повідомив, що карантинні обмеження та зростання світових цін на нафту, що дало поштовх подальшому зростанню цін в оптовій та дрібнооптовій торгівлі і відповідно підвищення цін на АЗС України, вплинули на його господарську діяльність. Також зазначив про технічні проблеми в системі відпуску пального, тому запропонував здійснювати відпуск пального частково, але в будь-якому випадку в повному обсязі до 31.12.2021.

Таким чином позивач оплатив та не зміг використати товар на суму 48 678, 67 грн, що підтверджується лімітами палива за картками.

У матеріалах справи відсутні докази усунення порушень умов договору відповідачем, у зв'язку з чим позивач просив стягнути з відповідача 48 678, 67 грн заборгованості за договором №61/20 від 03.08.2020.

Норми права та мотиви, якими суд керувався при прийнятті рішення, висновки суду.

Згідно зі статтею 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з частиною 1, 2 статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

В Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України № 281/171/578/155 від 20.05.2008 зазначено, що талон - спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання умов договору №61/20 від 03.08.2020 позивач отримав талони (паливні картки) на загальну суму 153 360, 00 грн та перерахував відповідачу 103 360, 00 грн вартості товару.

Після заміни нереалізованих розрахунково-облікових документів, пред'явивши талони на АЗС позивач отримав відмову у видачі пального, про що листом повідомив відповідача.

Відповідач взяті на себе зобов'язання не виконав, що підтверджується листом відповідача від 07.04.2021, в якому останній повідомив про технічний збій у системі.

Згідно з частиною 2 статті 693 Цивільного кодексу України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (частина 2 статті 530 Цивільного кодексу України).

Однак відповідач на вимогу позивача повернути невикористані кошти надав лише лист-відповідь, проте кошти не повернув.

З роздруківок з особистого кабінету позивача вбачається, що ліміти палива за картами є, проте ліміти за рахунками - відсутні.

Суд бере до уваги, що за умовами договору ПК № 07055, відповідач самостійно встановлює ліміти на паливних картках, які йому видані.

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (статті 77 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з статтею 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 86 Господарського процесуального кодексу України).

Оскільки відповідач не довів ні наявність палива на паливних картах на суму 48 678, 67 грн, які б позивач міг використати, ні повернення зазначених коштів, оцінюючи сукупність доказів та їх вірогідність, позовні вимоги суд визнає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати.

Судовий збір на підставі приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача.

Керуючись статтями 73, 74, 129, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Кондор Логістик” (місцезнаходження: 79044, Львівська обл., місто Львів, вулиця Єфремова,84 офіс 1Б, ідент. код: 39046990) на користь Комунального підприємства “Павлоградтеплоенерго” Павлоградської міської ради (місцезнаходження: 51413, Дніпропетровська область, місто Павлоград, вулиця Промислова, 13А, ідент. код: 03342250) 48 678,67 грн та 2 270, 00 грн на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в строки, визначені статтею 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Галамай О.З.

Попередній документ
102550438
Наступний документ
102550440
Інформація про рішення:
№ рішення: 102550439
№ справи: 914/3222/21
Дата рішення: 12.01.2022
Дата публікації: 17.01.2022
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Львівської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів; Невиконання або неналежне виконання зобов’язань; купівлі-продажу; поставки товарів, робіт, послуг
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (28.10.2021)
Дата надходження: 28.10.2021
Предмет позову: про стягнення заборгованості за договором
Розклад засідань:
01.12.2021 10:00 Господарський суд Львівської області
15.12.2021 09:15 Господарський суд Львівської області
Учасники справи:
суддя-доповідач:
ГАЛАМАЙ О З
ГАЛАМАЙ О З
відповідач (боржник):
ТзОВ "Кондор Логістик"
позивач (заявник):
КП "Павлоградтеплоенерго" Павлоградської міської ради