13.01.2022 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1078/21
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін справу
за позовом: Приватного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго",
до відповідача: Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області,
про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію в сумі 13 395 грн 38 к.
установив: Приватне акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області (далі - відповідач) про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію в сумі 13 395 грн 38 к.
Позовні вимоги обгрунтовані порушенням відповідачем по справі Правил роздрібного ринку електричної енергії в частині самовільного підключення електроустановок споживача (вуличного освітлення) до електричної мережі оператора системи розподілу та відсутність на засобі обліку пломби (зірвана), яка була встановлена на КДЕ (п.7.6 та 8.2.4 Правил РРЕЕ), по що складено Акт про порушення №086899 від 16.03.2021 та №086901 від 16.03.2021..
Господарський суд Івано-Франківської області ухвалою від 15.11.2021 року прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження та ухвалив здійснювати розгляд справи відповідно до приписів ст.252 ГПК України за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами та встановив сторонам строк для подання заяви у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з відповідним обґрунтуванням. Вказаною ухвалою надано відповідачу строк подачі суду (протягом 15 (п'ятнадцяти) календарних днів з дня вручення цієї ухвали) відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду).
Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило та з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Ухвалою суду від 15.11.21 позивач повідомлений про відкриття провадження у справі, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (вх.№20192/21 від 23.11.21).
Відповідач повідомлений про відкриття провадження у справі, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (вх.№20191/21 від 23.11.21).
Вказане вище свідчить про належне повідомлення сторін по розгляд даної справи.
Як вбачається із ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Відповідно до ч.1 ст.76 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що судом, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість учасникам справи щодо обґрунтування їх правової позиції по суті справи та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.
Отже, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення сторін належним чином про розгляд судової справи для реалізації ними конституційного права на судовий захист своїх прав та інтересів, що дає підстави для висновку суду щодо розгляду справи за наявними матеріалами.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
При розгляді даної справи суд також керується положеннями п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. про те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, що кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 1989 р. у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Крім того, судом взято до уваги, що обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням п. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 р. у справі Смірнова проти України). Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи Федіна проти України від 02 вересня 2010 р., Смірнова проти України від 08 листопада 2005 р., Матіка проти Румунії від 02 листопада 2006 р., Літоселітіс проти Греції від 05 лютого 2004 р. та інші).
Розглянувши та дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
05 грудня 2019 року Тлумацька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області звернулась до філії АТ "Прикарпаттяобленерго" "Східна" із підписаною заявою про приєднання до публічного Договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії , яким встановлено умови та порядок розподілу електричної енергії до електроустановок відповідача.
06 січня 2021 року між АТ "Прикарпаттяобленерго" та Тлумацькою міською радою Івано-Франківського району Івано-Франківської області укладено додатковий правочин про зміни доповнення до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №34048 від 05.12.2019, яким до договору додатково долучено об'єкти відповідача, зокрема вуличне освітлення в с. Грушка по вулицях Шкромиди і Царинка.
16 березня 2021 року уповноваженими представниками філії АТ "Прикарпаттяобленерго" "Східна" під час контрольного огляду електроустановок відповідача в с. Грушка по вул. Царинка виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії в частині самовільного підключення електроустановок споживача (вуличного освітлення) до електричної мережі оператора системи розподілу. За фактом виявленого порушення в складено Акт про порушення №086899 від 16.03.2021.
Цієї ж дати уповноваженими представниками філії АТ "Прикарпаттяобленерго" "Східна" під час контрольного огляду електроустановок відповідача в с. Грушка по вул. Шкромиди виявлено теж порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії в частині самовільного підключення електроустановок споживача (вуличного освітлення) до електричної мережі оператора системи розподілу. За фактом виявленого порушення в складено Акт про порушення №086901 від 16.03.2021.
27 квітня 2021 року проведено засідання комісії по розгляду актів про порушення філії АТ "Прикарпаттяобленерго" "Східна", за результатми розгляду якої складено Протокол №27 від 27.04.2021, та визначено обсяг та вартість необлікованої електричної енергії по Акту про порушення №086899 від 16.03.2021 в сумі до оплати 8 925 грн 42 к. за період з 27.01.2021 року по 16.03.2021 року та по Акту про порушення №086901 від 16.03.2021 складено Протокол №28 від 27.04.2021 та визначено обсяг та вартість необлікованої електричної енергії по вказаному акту в сумі до оплати 4 469 грн 96 к.
Копії зазнеченоих вище Протоколів, розрахунків обсягу та вартості необлікованої електричної енергії направлено відповідачу по справі, про що свідчить долучені до матеріалів справи копії квитанцій про рекомендоване відправлення зазначених документів.
Однак, відповідач у визначений законом 30-тиденний строк оплату не здійснив.
Претензійними листами № №12388/1155 від 07.06.2021 на суму 8925 грн 42к. та №12388/1156 від 07 червня 2021на суму 4469 грн 96к. (загальна сума заборгованості складає 13 398 грн 38к.) позивач звернувся до відповідача про погашення заборгованості по зазначених вище порушеннях.
Однак, відповідач по справі на вказані вище претензії не відреагував, що зумовило позивача звернутись до суду із позовом до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію в сумі 13 395 грн 38 к.
За наведеного, суд виходить з наступного.
Cтаттею 26 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.
Правовідносини, які виникли між сторонами у справі, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (далі - Правила).
Відповідно до пункту 1.1.1. Правил, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Згідно пункту 1.1.2. Правил, необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно. Зазначений пункт Правил визначає, що споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання. Цим же пунктом встановлено визначення самовільного підключення з порушенням схеми обліку, що являє собою несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Відповідно до ч. 3 п. 1.2.15 Правил на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Пунктом 2.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії зазначає, що оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.
Згідно п.2.1.5 Правил договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору , що є додатком 3 до цих Правил.
Оператор системи розподілу зобов'язаний на головній стороінці веб-сайту а також у друкованих виданнях , що публікуються на території його ліцензованої діяльності , та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг розподілу/передачі електричної енергії та роз'яснення щодо укладання та приєднання споживача до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії.
Частина 3 цього ж пункту визначає, що Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднання до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу/передачі.
Як зазначалось 05 грудня 2019 року Тлумацька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області звернулась до філії АТ "Прикарпаттяобленерго" "Східна" із підписаною заявою про приєднання до публічного Договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії , яким встановлено умови та порядок розподілу електричної енергії до електроустановок відповідача.
06 січня 2021 року між АТ "Прикарпаттяобленерго" та Тлумацькою міською радою Івано-Франківського району Івано-Франківської області укладено додатковий правочин про зміни доповнення до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №34048 від 05.12.2019, яким до договору додатково долучено об'єкти відповідача, зокрема вуличне освітлення в с. Грушка по вулицях Шкромиди і Царинка.
Згідно п. 6.2 Договору про надання послуг з розподілу електричної енергії №34048 від 05.12.2019 споживач зобов'язується забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів та узгоджувати з оператором системи розподілу нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснюванні з метою збільшення споживачння електричної потужності.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 77 Закону України "Про ринок елктричної енергії" правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії , самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживачння електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до ч.6 п. 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії порушенням є самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Пунктом 7.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії зазначає, що у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини потужності понад величину, визначену умовами договору з оператором системи, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами комерційного обліку, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок оператора системи та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, оператор системи має право без попередження повністю припинити споживачу електроживлення після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення.
Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в актів про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювання техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформляється Акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3-х уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Він має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначення дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання повідомлення про місце, час та дату засідання комісії або відсутності споживача або його представника за адресою, визначеною у даних щодо споживача, наявних в оператора системи, оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення.
Рішення комісії оформляється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушень цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ споживач має право оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача, рахунок вважається отриманим споживачем на 5-ий робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживачння електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
З наведених вище обставин та правових норм, судом встановлено факт порушення відповідачем умов договору про постачання електричної енергії №34048 від 05.12.2019 року та Правил користування електричною енергією, про що свідчать складені позивачем Акти про порушення №086899 від 27.04.2021 та № №086901 від 27.04.2021. Підпис на вказаних актах споживача - старости ОСОБА_1 свідчать про належне повідомлення споживача (відповідача по справі) про зазначені порушення та, разом з тим, повідомлення його про дату, час та місце засідання комісії по розгляду вказаних вище Актів про порушення №086899 від 27.04.2021 та № №086901 від 27.04.2021.
Проте, споживач правом на участь у засіданні комісії не скористався, вартість необлікованої енергії у визначені Правилами строки не оплатив.
Суду не подано доказів оскарження в судовому порядку Протоколу засідання комісії №27 від 27.04.2021 року по розгляду Акту про порушення №086899 від 27.04.2021 та Протоколу засідання комісії №28 від 27.04.2021 року по розгляду Акту про порушення №086901 від 27.04.2021.
Доказів оплати заявленої у позовній заяві суми заборгованості відповідач суду не надав. Доводи позивача, зазначені у позовній заяві не спростував.
Відповідно до ч.1, 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно ст. 86 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Суд також встановив, що при здійсненні розрахунку вартості необлікованої електричної енергії, позивач керувався вірними нормами законодавства та їх нарахування арифметично вірним.
З аналізу наведеного вище, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимов щодо стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію в сумі 13 395 грн 38 к.та таких, що підлягають задоволенню. Таким чином, позов слід задовольнити.
Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи задоволення позову, судовий збір в розмірі 2 102, 00 гривень покладається на відповідача.
Керуючись статтями 73, 86, 123, 129, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов Приватного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію в сумі 13 395 грн 38 к. - задовольнити.
Стягнути з Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області (вул. Макуха, 12, м. Тлумач, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область,78001, код 04054234) на користь Приватного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" ( вул. Індустріальна, 34, м. Івано-Франківськ, 76014, код 00131564) - 13 395 грн 38 к. (тринадцять тисяч триста дев'яносто п'ять гривень тридцять вісім копійки) - вартості необлікованої електричної енергії та 2270 грн 00к. (дві тисячі двісті сімдесят гривень) - судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя О. М. Фанда