справа №755/6559/21 Головуючий у І інстанції - Левко В.Б.
апеляційне провадження №33/824/3394/2021 Доповідач у ІІ інстанції - Гуль В.В.
09 вересня 2021 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного суду Гуль В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову судді Дніпровського районного суду міста Києва від 19 травня 2021 року, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
03 квітня 2021 року о 12 год 40 хв ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «ВАЗ 2109», н/з НОМЕР_1 по просп. Броварський у м. Києві, з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість обличчя, підвищена жвавість мови, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився у присутності двох свідків. Своїми діями ОСОБА_1 порушив пункт 2.5 правил дорожнього руху України.
У судовому засіданні суду першої інстанції ОСОБА_1 не визнав вини у вчиненні адміністративного правопорушення та зазначив, що він не перебував у стані наркотичного сп'яніння, а відмовився від проходження огляду через те, що був втомлений після роботи. Наступного дня він самостійно звернувся до КНП «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія»» та за результатами медичного огляду стану сп'яніння не виявлено, на підтвердження чого надав копію відповідного висновку.
Постановою судді Дніпровського районного суду міста Києва від 19 травня 2021 року визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 к. із позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 1 (один) рік. Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн 00 к. на користь держави.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просив скасувати постанову та прийняти нову, якою провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що постанова суду першої інстанції постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема, вказує що судом першої інстанції проігноровано те, що співробітниками поліції не було запропоновано йому пройти огляд на визначення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, а запропоновано пройти обстеження в медичній лабораторії «СІНЕВО»
Вказує, що ніколи не вживав наркотичних засобів, факт безапеляційного звинувачення у наркотичному сп'янінні його схвилював та обурив. Вказує, що працівники поліції залякували його затриманням , примусовим медичним оглядом. Зазначає, що працівниками поліції не було застосовано. Наголошує на тому, що був втомлений та в автомобілі знаходились цінні речі , а коштів для повернення з медичного закладу не мав через це відмовився від проходження огляду на стан наркологічного сп'яніння
В доповненнях до апеляційної скарги зазначає, що працівниками поліції порушено вимог Інструкції №1452/735 про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак наркотичного, алкогольного сп'яніння. Окрім іншого вказує на те, що протокол про адміністративне правопорушення складено з порушеннями.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності та його представника, які підтримали доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та вивчивши доводи апеляційної скарги, вважаю її такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
03 квітня 2021 року о 12 год 40 хв ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «ВАЗ 2109», н/з НОМЕР_1 по просп. Броварський у м. Києві, з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість обличчя, підвищена жвавість мови, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився у присутності двох свідків. Своїми діями ОСОБА_1 порушив пункт 2.5 правил дорожнього руху України.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 03 квітня 2021 року серії ДПР18 № 043439, зі змісту якого вбачається порушення водієм пункту 2.5 правил дорожнього руху України, поясненнями свідків від 03 квітня 2021 року, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 03 квітня 2021 року, розпискою ОСОБА_2 , відповідно до якої він забирає реєстраційний документ та ключі від транспортного засобу марки «ВАЗ 2109», н/з НОМЕР_1 , оскільки є його власником, та забороняє ОСОБА_1 керувати транспортним засобом, відеозаписами з нагрудної камери працівника поліції №АА00841, № АА00837, записаними на DVD диск.
Відповідно до ч.1 ст. 130 КУпАП відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
Згідно ч. 3 ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до ч. 4 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Проходження такого огляду регламентовано Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 (надалі - Інструкція від 09.11.2015 року № 1452/735).
Як передбачено пунктами 6, 7 Розділу І Інструкції від 09.11.2015 року №1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я.
Згідно з вимогами п. 9 Розділу ІІ Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський, забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Згідно копії висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10 квітня 2021 року, наданого Київською міською наркологічною клінічною лікарнею «Соціотерапія» (акт медичного огляду №001761), при проведенні огляду 04 квітня 2021 року у ОСОБА_1 ознак сп'яніння не виявлено.
У зв'язку із тим, що огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 пройшов лише наступного дня, а не протягом двох годин з моменту встановлення підстав для такого огляду, як це встановлено вимогами КУпАП, твердження про відсутність на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення у нього ознак наркотичного сп'яніння спростовуються вище вказаним.
Доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 , що він був втомлений після роботи, тому відмовився від проходження огляду не заслуговують на увагу, оскільки зазначена обставина не є підставою для звільнення від відповідальності.
Що стосується доводів апеляційної скарги стосовно наявності підстав для проведення огляду особи на стан наркотичного сп'яніння та порушення порядку проходження огляду, то вказані доводи не вливають на законність постанови суду першої інстанції, оскільки дії поліцейського відповідають чинному законодавству, а саме узгоджуються з Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735.
На відео з нагрудної камери старшого лейтенанта ОСОБА_3 , яке знаходяться в матеріалах справи видно, що ОСОБА_1 запропоновано у присутності двох свідків пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння та повідомлено про наслідки відмови передбачені ст.130 КУпАП, на що ОСОБА_1 відповів відмовою.
Відмова від проходження такого огляду є самостійною підставою для притягнення до відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
Враховуючи, що за відмову від проходження медичного огляду водій несе відповідальність згідно з чинним законодавством так само, як і за керування транспортним засобом особою, яка перебуває у стані сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що за своїм характером має підвищену суспільну небезпеку, а тому вимагає накладення відповідного стягнення, з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, та запобіганню вчиненню ним нових правопорушень, особу порушника, суд першої інстанції вірно прийшов до висновку про необхідність застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами.
Жодних інших даних, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП судді не надано.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» («O'Halloran and Francis v. the United Kingdom») [GC] no. 15809/02 і 25624/02 ECHR 29.06.2007, постановлено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
У зв'язку з цим, доводи, наведені в апеляційній скарзі, не можуть бути визнані такими, що є підставами для скасування постанови судді про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Інші доводи апеляційної скарги на законність і обгрунтованість оскаржуваної постанови не впливають.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови Дніпровського районного суду міста Києва від 19 травня 2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП без змін.
Керуючись ст.294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову судді Дніпровського районного суду міста Києва від 19 травня 2021 року залишити без змін.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Гуль