Рішення від 12.01.2022 по справі 728/2466/21

Справа № 728/2466/21

2/728/20/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2022 року Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючої судді - Лободи Н.В.

за участі секретаря судового засідання - Кулик Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Бахмач в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дмитрівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області про встановлення факту, що має юридичне значення та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

18.11.2021 до Бахмацького районного суду Чернігівської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - Позивачка) до Дмитрівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області (далі - Відповідач) про встановлення факту родинних відносин з ОСОБА_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 та про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після його смерті.

Позов мотивований тим, що Позивачка є спадкоємицею за законом після смерті свого троюрідного брата ОСОБА_2 , однак не має можливості належним чином зареєструвати свої спадкові права, оскільки відсутні документи, які підтверджують її родинний зв'язок з померлим. Окрім того, Позивачкою, у зв'язку із знаходженні на лікуванні пропущений строк, встановлений законом для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 . Внаслідок відсутності можливості прослідкувати родинний зв'язок з померлим та у зв'язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини, нотаріус відмовляє Позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину, тому за захистом своїх прав вона змушена звернутися до суду з даним позовом.

Згідно з ухвалою Бахмацького районного суду Чернігівської області від 18.11.2021 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 14.12.2021.

14.12.2021 підготовче провадження було закрито і справу призначено до судового розгляду по суті на 12.01.2022.

Сторони у судове засідання не з'явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі. При цьому, представник Позивачки вимоги позову підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити; представник Відповідача проти задоволення позову не заперечує, відзиву на позов не подав.

У відповідності до положень ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, розглядаючи позов у межах заявлених вимог, Суд приходить до наступного висновку.

Позивачка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 і її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Внаслідок укладення шлюбу із ОСОБА_1 15.04.1960, Позивачка отримала прізвище « ОСОБА_1 » (а.с.6,7).

Мати Позивачки - ОСОБА_4 , яка до одруження з батьком Позивачки - ОСОБА_3 мала прізвище « ОСОБА_4 », померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.7 зворотна сторона, 8).

ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_7 , яка на момент смерті була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 і відповідно до рішення Бахмацького районного суду Чернігівської області від 11.12.2019 у справі №728/1332/19 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Рубанська сільська рада Бахмацького району Чернігівської області про встановлення факту, що має юридичне значення, є троюрідною сестрою Позивачки (а.с.11, 16-18).

У свою чергу, мати ОСОБА_7 - ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , залишила на ім'я ОСОБА_7 заповіт від 07.02.1996, згідно з яким все своє майно заповіла останній (а.с.9, 10, 12, 13, 14).

Згідно з копією заяви ОСОБА_2 від 30.10.2008, адресованої Бахмацькій державній нотаріальній конторі, останній звертався до нотаріуса з приводу прийняття спадщини після смерті своєї тітки ОСОБА_7 (а.с.20, 22).

Виходячи із копії заяви ОСОБА_9 від 15.07.2008, остання, як сестра ОСОБА_7 і спадкоємиця за законом після її смерті, відмовилась від спадщини на користь племінника ОСОБА_2 (а.с.21).

Згідно з повідомленням Державного архіву Чернігівської області від 28.01.2019 №206/04-16, архів не має можливості надати відомості про народження ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та про шлюб ОСОБА_12 (а.с.24).

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.23, 49).

Згідно з копією заяви від 09.07.2021 Позивачка звернулася до Бахмацької районної державної нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини після смерті свого троюрідного племінника ОСОБА_2 (а.с.25).

Виходячи із повідомлення Бахмацької районної державної нотаріальної контори від 13.10.2021 №1038, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , у тому числі, у зв'язку з відсутністю можливості прослідкувати родинний зв'язок з померлим та у зв'язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.26).

Згідно з повідомленням Бахмацької районної державної нотаріальної контори від 15.12.2021 №1277/01-16, спадкова справа після померлого ОСОБА_2 не відкривалась (а.с.46,47).

Згідно з копією довідки від 21.01.2020, виданої Рубанською амбулаторією загальної практики сімейної медицини, ОСОБА_1 дійсно знаходилась на лікуванні у вказаному медичному закладі з 12.10.2015 по 19.10.2015 (а.с.27).

Згідно з положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до п.7 Постанови №5 Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

З огляду на вищевикладене, Суд приходить до висновку, що вимога Позивачки про встановлення факту родинних відносин між нею та ОСОБА_2 підлягає задоволенню, оскільки дана вимога доведена у судовому засіданні доказами, які Суд визнає належними і допустимими, вони містять у собі інформацію щодо предмета розгляду, логічно пов'язані між собою та підтверджують той факт, що ОСОБА_2 є троюрідним племінником Позивачки.

Даний висновок Суд робить виходячи із того, що ОСОБА_2 , як племінник, звертався до нотаріуса із заявою про прийняття спадщина після смерті ОСОБА_7 , яка у свою чергу, відповідно до рішення Бахмацького районного суду Чернігівської області від 11.12.2019 у справі № 728/1332/19, є троюрідною сестрою Позивачки (а.с.16-18, 20).

При цьому, Судом враховано, що документально підтвердити родинні зв'язки із ОСОБА_2 . Позивачка не має можливості, оскільки відповідні документи у неї не збереглися і будь-яка інформація з цього приводу у Державному архіві Чернігівської області відсутня, однак встановлення даного факту має для Позивачки юридичне значення, оскільки з ним пов'язане її право на спадкування.

Що стосується вимоги позову про визначення Позивачці додаткового строку для прийняття заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , то Суд приходить до наступного висновку.

Згідно зі ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з ч.1 ст.1265 ЦК України, у п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

Відповідно до ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з положеннями ст.1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Нормами ст.1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає реалізувати своє право на прийняття спадщини, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, подає нотаріусу заяву про прийняття спадщини у строк, встановлений законом.

Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви.

У відповідності до роз'яснень викладених в абз.6 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Суд звертає увагу, що не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Отже, Судом встановлено, що Позивачка, яка є троюрідною тіткою ОСОБА_2 і спадкоємицею п'ятої черги за законом після його смерті, у встановлений законом строк не подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини і як на поважну обставину пропуску строку подачі нотаріусу вищевказаної заяви посилається на своє перебування на лікуванні, що підтверджено документально.

Дані обставини, на думку Суду, заслуговують на увагу, оскільки право на подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини спадкоємець має у будь-який день встановленого законом строку, а перебування Позивачки на лікуванні у останні дні строку, визначеного законом для прийняття спадщини перешкодило їй скористатись даним правом та прийняти належну їй за законом спадщину після смерті ОСОБА_2 .

З огляду на встановлені у судовому засіданні обставини, Суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 18, 247, 258-259, 263-265, 315, 319, 354 ЦПК України, Суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Дмитрівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області про встановлення факту, що має юридичне значення та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Встановити факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є троюрідним племінником ОСОБА_1 .

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у три місяці, який починається з дня набрання рішенням законної сили.

Позивачка - ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 .

Відповідач - Дмитрівська селищна рада Ніжинського району Чернігівської області, 16572, с.м.т.Дмитрівка Ніжинського району Чернігівської області, вул.Незалежності,18, код ЄДРПОУ - 04412395.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя Бахмацького районного суду Н.В.Лобода

Попередній документ
102537706
Наступний документ
102537708
Інформація про рішення:
№ рішення: 102537707
№ справи: 728/2466/21
Дата рішення: 12.01.2022
Дата публікації: 18.01.2022
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Бахмацький районний суд Чернігівської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (18.11.2021)
Дата надходження: 18.11.2021
Предмет позову: про встановлення факту, що має юридичне значення та про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
Розклад засідань:
14.12.2021 09:00 Бахмацький районний суд Чернігівської області
12.01.2022 10:30 Бахмацький районний суд Чернігівської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ЛОБОДА НАТАЛІЯ ВІТАЛІЇВНА
суддя-доповідач:
ЛОБОДА НАТАЛІЯ ВІТАЛІЇВНА
відповідач:
Дмитрівська селищна рада
позивач:
Полонська Віра Іванівна
представник позивача:
Ковалюх Василь Миколайович