Рішення від 12.01.2022 по справі 442/8903/21

Справа №442/8903/21

Провадження №2/442/199/2022

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2022 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого - судді - Нагірної О.Б.,

за участю секретаря судового засідання - Кмітя Р.Б.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Дрогобичі в порядку загального позовного провадження цивільну справу №442/8903/21 за позовом ОСОБА_1 до Меденицької селищної ради Дрогобицького району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно за законом, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання права власності на спадкове майно за законом, в якому просить визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок, загальною площею - 107,3 кв. м. з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування позову покликається на те, що він є сином ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті останнього відкрилася спадщина на належний йому житловий будинок, загальною площею - 107,3 кв. м. з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 . За життя померлий заповіту не склав.

З метою оформлення спадкових прав позивач звернувся до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Москалик Л.П. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, однак отримав відмову, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Ухвалою судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 19.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження, про що повідомити сторони, встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, пред'явлення зустрічного позову. Також, позивачу встановлено п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, а відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.

Призначено підготовче судове засідання на 13.12.2021.

У зв'язку з неявкою сторін в судове засідання підготовче судове засідання відкладено на 12.01.2022.

Від позивача надійшла заява про слухання справи у його відсутності та підтримання позову.

Від відповідача надійшла заява про слухання справи у відсутності представника та визнання позовних вимог.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши та перевіривши зібрані по справі докази, оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Як вбачається із свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є сином ОСОБА_2 (а/с 6).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, про що свідчить свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 (а/с 7).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина за законом на належний померлому житловий будинок, загальною площею - 107,3 кв. м. з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 , оскільки за життя останній заповіту не склав.

Позивач звернувшись до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Москалик Л.П., отримав відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадкове майно (а/с 10).

Як вбачається із Довідки № 196 від 22.02.2019, виданої виконавчим комітетом Верхньодорожівської сільської ради, ОСОБА_2 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 був зареєстрований та постійно проживав у будинку АДРЕСА_1 . На день його смерті разом з ним був зареєстрований син ОСОБА_1 , 1988 року народження (а/с 8).

Із Довідки № 198 від 22.02.2019, виданої виконавчим комітетом Верхньодорожівської сільської ради, вбачається, що за господарством АДРЕСА_1 числиться земельна ділянка для обслуговування житлового будинку, розміром 0,04 га, та особистого сільського господарства, розміром 0,20 га (а/с 9).

Також на замовлення ОСОБА_1 було виготовлено Технічний паспорт на будинок садибного типу, що розташований АДРЕСА_1 , згідно якого загальна площа будинку становить 107,3 кв. м, житлова площа - 56,1 кв. м, право власності не зареєстроване (а/с 12-19).

Відповідно до вимог ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи і часом її відкриття є день її смерті.

Згідно положень ст. 1268 ч. 3 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. У відповідності до вимог ст.1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Положеннями ч. 1 ст. 1296 ЦК України визначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

У відповідності до вимог ч.2 ст.1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа лише в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Вивчивши матеріали справи, судом встановлено, що позивач є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 , спадкоємців, які мають право на обов'язкову частку у спадковому майні немає.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до положень ч.1 ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

З матеріалів справи встановлено, що за життя ОСОБА_2 заповіту не склав, позивач є єдиним спадкоємцем за законом на спадкове майно померлого. Інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно ні за законом, ні за заповітом, немає. У встановлений законом строк для прийняття спадщини позивач звернувся до приватного нотаріуса з метою оформлення спадкових прав. Однак, нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальної дії та видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через ненадання спадкоємцем оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно.

У відповідності до положень п. 4.15. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.

Таким чином, оскільки встановлено, що позивач є єдиним спадкоємцем за законом, подав заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину, але з наведених вище причин нотаріус не може оформити право власності на вказане майно, позов слід задовольнити та визнати за позивачем право власності на спірне майно в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 247, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України,, ст.ст. 11, 15, 16, 182, 392, 1296, 1297 ЦК України, суд

ухвалив:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок, загальною площею - 107,3 кв. м. з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.Б. Нагірна

Попередній документ
102535607
Наступний документ
102535609
Інформація про рішення:
№ рішення: 102535608
№ справи: 442/8903/21
Дата рішення: 12.01.2022
Дата публікації: 18.01.2022
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них; за законом.
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (15.11.2021)
Дата надходження: 15.11.2021
Предмет позову: про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом
Розклад засідань:
13.12.2021 09:30 Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
12.01.2022 10:00 Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області